NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ABRONDISSEMENT SNEEK. i f V 1 1862. No. 21. 17 de Jaargang. WOENSDAG den 12 Maart. f kul BINNENLAND. r BUITENLAND. at j s r t e )- a h ie «'.Ba Eenigen tijd geleden werd een meisje op den openbaren weg in de gemeente Westslelling- werf door een manspersoon op ruwe wijze aan- gehouden, en gelukte het hem, onder bedreiging van haar anders in de vaart te zullen stoppen, haar een gulden afhandig te maken. Het meis je nam daarop de vlugt en deed aangifte van haar wedervaren aan de justitie, die. op hare aanwijzingener in mogt slagen den dader te vat ten. Wel bleef hij voortdurend alle schuld ont kennen dochde vorige week deswege voor het provinciaal gereglshof van Friesland teregtgesteld, werd hij niettemin schuldig verklaard en tot tucht huisstraf voor den tijd van vijf jaren veroordeeld. Den Aden dezer heeft er te 's Gravenhage een luisterrijk gecostumeerd bal ten hove plaats gehad waaraan ongeveer 800 genoodigden deel namen. De koning was bij die gelegenheid ge kleed als een mousquetaire uit den tijd van Lo- dewijk XIIIde koningin in het costuum van de koningin van Bohemeprins Hendrik stelde den admiraal de Ruiter voor en de prins van Oranje droeg een Grieksch gewaad. Het geheel moet eene bijzonder fraaije vcrtooning gemaakt hebben, liet feest duurde tot vier uur in den morgen. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 7 Maart: Naar men verneemt, zal Z. M. de ko ning en de verdere leden van de koninklijke fa milie zich tegen het laatst van deze maand uit de residentie naar Amsterdam begeven. Een regeringstelegram, gcdagleekend Bui tenzorg 31 Januarij luidt: De gouverneur der Mohiksche eilanden over- den. Vulkanische uitbarsting op het eiland Ma- kias (Formosa). Hidayat maakt toebereidselen om zich naar Martapoera te begeven. Verder niets nieuws.” Uit Gravenhage wordt gemeld d.d.7 Maart: Gisteren avond ds door den grooten kerkeraad van de Nederd. Herv. gemeente alhier, ten ge volge van het emeritaat,, ontslag verleend aan ds. de Willigen, en het navolgende negental predikan ten geformeerd, als ds. Romeny, te Leeuwarden; Adrianite Botterdam; ter Haar, te Nijmegen; Hofstede de Groot, te Dwingclo; Keiler van Hoorn, te Dordrecht; Ruitenschild, te Oegst- geestPosthumus Meijes te Groningen; Moens, te Sneeken de Mazure, te Benncbroek. Den 20 dezer zal daaruit een drietal geformeerd wor den waaruit dadelijk een beroep zal worden ge daan. De feesten waarmede het vierde lustrum der Delfsche akademie zal worden gevierd zul len aanvangen op maandag den 7 Julij en zullen eindigen op vrijdag daaraanvolgende. De gecos- tumeerde optogt zal worden gehouden op Dings- dag den 8 Julij en voorstellen het gezantschap van den sultan van Achin (A°. 1602) aan prins Maurils van Nassau en de Oud-Nederlandsche re publiek. Te oordeelen naar de toebereidselen die er thans reeds voor die feesten worden ge maakt zullen zij in glans en luister alles over treffen wat van dien aard te Delft ooit werd gezien. In eene algemeene vergadering van aandeel houders in de Nederlandsche Hypotheekbank den 11 dezer te Amsterdam gehouden en waar 2456 van de 3000 uitgegeven aandeclen vertegenwoordigd waren zijn de voorstellen van het bestuur ter vergrooting van het maatschappelijk kapitaal tot op twintig millioen gulden en daarmede in ver band staande wijzigingen in de statutenmet algemeene stemmen aangenomen. Door dit opmerkelijk besluitwaarvan de waarde nog wordt verhoogd door de eenstemmigheid waar mede het werd genomen is de grondslag gelegd tot eene instelling van grondcrediet met eene organisatie krachtiger dan eenige andere in Noord- Europa en geroepen om niet alleen de belangen I van het grondbezit in Nederland te bevoordeelen maar ook om door middel harer schuldbrieven i zich over een groot deel der Europesche mark ten uit te breiden. De maatschappij voor meel- en broodfabrie ken te Amsterdamheeft volgens het dezer da gen uitgebragt verslag over het afgeloopen jaar even als over 1860 8 pCt. rente afgeworpen niettegenstaande zij grooten invloed op de ver mindering der broodprijzen aldaar heeft uitgeoe fend. Ook blijkt het. dat sedert hare oprigting het gebruik^ van tarwemeel daar ter stede aan houdend toeneemt, terwijl dat van mindere ko rensoorten naar evenredigheid verminderteen bewijs van eene betere volksvoeding. De aankondiging dat mw. Elise van Ca- lear, geb. Schiotling, eene voordragt in de maat- schappy Felix Meritis” zou houden had een buitengewoon talrijke opkomst ten gevolge. Be driegen wij ons nietdan was het niet alleen de vermaardheid der begaafde schrijfster, die ve len opwekte derwaarts te gaan maar vooral ook de zeldzaamheid van het verschijnselbij ons al thans, eene vrouw in het openbaar het woord te hooren voeren. In plaats van de gewone ge hoorzaal was dan ook voor deze waarlijk wel zeer buitengewone bijeenkomst de concertzaal geopend. De achtergrond der estrade voor het orkest was zeer smaakvol met sparregroen en camellias gedecoreerd, en op den voorgrond ee ne tafel met groen kleed geplaatst. Zij die hoop gekoesterd hadden op het schouwspel van een conflict tusschen de moderne crinoline en de ou- derwetsche katheder zagen zich dus teleurge steld. Mw. van Calcar werd opgeleid door twee be stuurders, die, nadat zij zich achter de groene tafel had gesteld, ter wederzijden als hare pa ranimfen, plaats namen. Niet lang liet mw. van Calcar haar aandachlig en met inspanning luiste rend auditorium wachten op de mededeeting van hare motiven tot deze voordragt. Zij wenschte voor Nederlandsche vrouwenals waarvan de maatschappij Felix Meritis haar eene keur aan bood een onderwerp te besprekenaller leven digste belangstelling waardig, en waaraan zij per soonlijk reeds eenige jaren al hare klachten en middelen gewijd had, de opvoeding, de ontwik keling van het kind, naar de methode van Fröbel. Wij hopendat zij niet vergeefs zal gespro ken hebben, en Ook in ons land, waar de vrouwen hare zorgen zelfs tot de kindertjes der Chinezen uitstrekken, zoo als mw. van Calcar wel eenigzins malicieus maar zeer adrem herin nerde, de methode van Fröbel algemeen wor den en zijne weldadige vruchten zal opleveren. Door de regtbank te Almelo wordt vervolgd de wed. t. K.uit Zenderen gemeente Borne verdacht van het onbevoegd uitoefenen der ge neeskunde. Zij heeft door hare behandeling een kind volgens de verklaring van een deskundige, totaal blind geipaakt Men meldt uit Kampen d. d. 5 Maart: Van de 80 jongelingen, die tot het aangaan ee- ner dienstverbindtenis bij het Instructie bataillon tegen den 4 Maart naar Kampen waren opge roepen zijn 66 jongelingen te bestemder tijd aangekomen terwijl de 14 overigen óf eenigen SNEEK, 11 Maart. Sedert ons laatst vorig berigt zijn de ge meente Wijmbritseradeel op nieuw 7 runderen door de besmettelijke longziekte aangetast, afge maakt en gestorven 5als 1 bij Taede Barmens JJkema, te Sandfirden. 2 bij Theunis Theunis Bootsma, te Tirns. 1 bij Jorrit Harmens Dijkstra id. 1 bij de weduwe Tetman Cornell’s Faber te Scharnegoutum. Door Z. M. is benoemd tot regter-plaats- vervanger in de arrondissements-regtbank te Sneek de heer mr. F. J. Kappeyne van de Coppello procureur bij die regtbank. Ds. G. A. Hoog te Bolsward heeft het I beroep naar de Hervormde gemeente te Haarlem aangenomen. ITALIË. Door de geestelijkheid in Messina wordt een eerbiedig adres aan den paus onder- tijd uitstel hebben verzocht óf bij schriftelijke kennisgeving voor hunne plaatsing hebben be dankt Ten gevolge van het geneeskundig onderzoek zijn 12 jongelingen voortdurend of tijdelijk onge schikt verklaard voor de dienstterwijl 1 jonge lingwegens tegenzin in de dienst, niet tot de dienstverbintenis is toegelaten. Van de 66 aan gekomen jongelingen zijn er alzoo 53 bij het in- structie-bataillon ingelijfd. Daar er nog eenige plaatsen beschikbaar zijn zullen er tegen den 18 Maart ’s morgens te 8 ure nog een dertigtal jongelingen naar Kampen worden opgeroepen. Uit Staphorst wordt gemeld d. d. 5 Maart Als een oud overblijfsel verdienen de grieven of begrafenis-plegtigheden op het platte land de aan dacht. Onlangs had er alhier eene plaats waar op ruim 70 familiehuizen waren genoodigd. In den regel komen er twee personen uit ieder huis, zoodat er ongeveer 140 familie-leden aanwezig waren. Aangenomen dat er 40 kinderen dien dag uit de buurt gespijzigd werden en 20 huur lieden de begrafenisplegtigheid hielpen regelen als schotelmaagdenkokers, grafgravers, klokluiders en dezulken die handreiking doen bij de maaltij den, dan is deze groeve bezocht geweest door 200 personen. Dat zulk een dag veel geld kost en dit den keuterboer druktzal wel geen betoog behoeven. Het was uit dien hoofde te wen scheedat die groeven, zoo niet afgeschaftdan toch werden beperkt tot kleineren kring. De nagroeven die vroeger in den schemeravond van den dag der begrafenis gehouden werdenzijn gelukkig hier en daar geheel afgeschaft. Te Steenbergen liep de viering van den vas tenavond op 4 Maart met een treurig geval af. Eenige boeren aldaar hadden den dwazen inval om zich ten einde onkenbaar te kunnen blijven, geheel in vlas te wikkelen. Ongelukkig namen zij in hunne brooddronkenheid geene voldoende voorzorgen om eene zoo ligt ontvlambare stof van het vuur verwijderd te houden. Al spoedig ge raakte dan ook een hunner in den brand die zich aan een tweeden mededeelde, met dat treu rig gevolgdat de eerste deze maskerade met den dood heeft moeten bekoopenterwijl de an dere ook vrij ernstige brandwonden heeft beko men, Jl maandag heeft te Waardenburg, door eene weddingschap, een zeer treffend voorval plaats gehad. Een der weddende personen zou met ee ne lange pijp in den mond, zoo digt bij een der roeden van den watermolen gaan staan, dat de roede de pijp aan stukken zou slaan. De zaak ging aan. De eerst komende roede trof de pijp; doch de tweede den roekeloozen persoon zooda nig dat hij reeds den volgenden morgen een lijk was. In den loop dcr vorige week werd door een knecht van den landbouwer K. te Avereest, uit eene kist vermist de som van ƒ85 aan rijks- daalders. Het vermoeden van dezen diefstal viel op een te diens huize bekend persoondoch de nasporingen der policie bleven alle vruchteloos; het gestolene was niet te ontdekken of de da der te vinden. Dezer dagen echter verhaalt de knecht aan den boer, dut hem geraden is zich naar den in Friesland wonenden duivelbanner te begeven, die hem zekerlijk den schuldige met naam en toenaam noemen zou. Dit verhaal, ge daan in tegenwoordigheid van het overige dienst volk, had de gunstige uitwerking, dat het geld in den namiddag van den volgenden dag in eene ongeslotene lade der kist, waaruit het was ont vreemd werd teruggevonden. De vrees voor de kunst van den duivelbanner had meer uitwerking dan alle bemoeijingen der policie. SNEEKER COURANT. t I i. t i i ?n *2 i i. t n 8- Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco /1.65 Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ets. voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze- gelregt voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1