NIEUWS- EN ADITDTENTIMLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. L VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK, MAANDAG den 17 MAART 1862, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. 1862. No. 17de Jaargang, ZATURDAG den 15 Maart. i VERGADERING •2*2 e BINNENLAND. BUITENLAND. II lat g ii ‘F g n P is n ;r it in st e- nt. in k. >n in et te e- in. en >r- ch he le- :e- Besluit betrekkelijk het geven eener toelage voor een secondant op de Fransche jon gens school. er op waarvan ITALIË. Sedert de aanhechting van het ko ningrijk der Beide Siciliën aan Sardinië is al daar de vrijheid der godsdienst wettelijk erkend. Vroeger alleen oogluikend geduld, konden de be lijders der Evangelische kerk te Napels slechts onder de bescherming van den Pruissischen ge zant in eene der zalen van zijn hótel bijeen ko men tot het houden hunner godsdienstoefening. De Evangelische gemeente te Napels bestaat al daar sedert 35 jaren en telt ongeveer 700 leden. Zij is nu er op bedacht een kerkgebouw te slichten, waarvan de kosten op ƒ57,000 bere- SNEEK14 Maart. Naar wij vernemenzal alhier binnen kort door eenige beminnaars van dramatische poëzy, eene openbare voorstelling worden gegeven. Daar er geduiende dit winler-halljaar van de rederijkers kamer „Gijsbert Japicx,” geene buiten gewone vergadering heeft plaats gehad vertrou wen wij, dat deze voorloopige mededeeling, het kunstminnend publiek van Sneek hoogst welkom zal zijn. Wij hopen dan ook dat deze voorstelling door een groot gezelschap zal bezocht worden. Uit Harlingen wordt gemeld d. d. 9 Maart; Er loopt hier een gerucht, dat gisteren avond op een jong mensch door de lieden, bij welke hij inwoont, en met wie hij wegens familiezaken ver schil had gehadeene poging tot vergiftiging door middel van luciferskoppen was beproefd. De personenwelke verdacht worden in deze zaak de hand te hebben, moeten gisteren avond nog laat een voorloopig verhoor bij den commissaris van policie ondergaan hebben. Het koninklijk genootschap van acclimatatie te ’s Gravenhage is thans alle moeijelijkheden om trent het voor eenen zoölogisch-botanischen tuin benoodigd terrein te boven gekomenzoodat de werkzaamheden in deze week zuilen aange vangen worden. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 11 Maart: Men verneemt nader mot betrekking tot de in veiling gebragte doch thans onder de re- viedicatoir arrest liggende confessie van Baltha- zer Gerardt dat de boekverkooper van Doorn is opgeroepen bij den hoogen raad ton einde het voormeld beslagdoor den Staat gelegdte hoo- verhoogde ren van waarde verklaren. Sedert eenige dagen gaan te Rotterdam policie-agenten rondnamens het hoofd der po- De Rotterdamsche diergaarde heeft een paar kameelen met twee bulten. Deze waarlijk prach tige dieren zijn door den heer Martincommis- saris-directeurin Augustus 1861 aan een Itali aan besteld, welke hen uit de Krim is gaan ha- De gezondheid en in het algemeen de goe- ver een boschje in d-) nabijheid gevonden zij intusschen bevallen was van een fiksch Nadat zij daar was opgemerktis haar ver- zij wordt nu met haar kind voorloo pig behoorlijk verzorgd. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 9 Maart Het onderzoek der justitie in zake van den ja ren langen diefstal uit het magazijn van verwwa- ren der heeren S. en A. Jacobsen alhier gaat nog onafgebroken voort: vijf hoofddaders, zoo wel stelers als heelers, zijn in verzekerde bewa ring gebragtreeds zijn vertakkingen van deze industrie-ridders bekend te Almelo, Deventer, Kampen Meppel enz. Uit een en ander blijkt dat de ijverige justitie nog langen tijd aan het instrueren zal moeten blijven, alvorens de zaak zelve ten principale kan behandeld worden. Uit de Kuinre wordt gemeld d. d. 8 Maart: Het Sint Anthonij-gilde alhier, dat eene bezitting heeft van minstens ƒ60,000heeft sedert een viertal jaren aanleiding gegeven tot eenen hoogst onaangenamen twist tusschen burgers van dezelf de gemeente. Men herinnert zich dal daaruit straf-regtsgedingen zijn ontstaan, die, hoewel niet vervolgd, echter door haat en nijd tusschen Pro testanten en Roomsch-Katholieken zijn gevolgd, zoodanig, dat de eendragt in dezen door tweedragt vervangen is. Gelukkig heeft men zich echter nu verstaan door de bemiddeling van de heeren mrs. A. Jongstra en J. D. van Ketwich Verschuur, advocaten te Heerenveen en te Zwolle, welke een schikking hebben voorgeslagen die aangeno men is, om ’/,a gedeelten van den eigendom aan de Hervormden en aan de Roomsch-Katho lieken toe te staan. Deze deeling wordt zeer billijk geacht, omdat zij in verhouding staat tot de bevolking der beide gezindten. en tolmans BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: dat de SCHEEPVAART door de DILLEZIJLgelegen in de Sneeker- trekvaartbenevens de passage met RIJTUIGEN aldaar op Woensdag den 26 Maart, tot nadere aankondiging is gesloten. Sneek den 10 Maart 1862. tingen; O. B. weeshuis; men; kamer van koophandel en begravenisregten allen over 1861. Rekening wegens verkoop van modder. Voorstellen betreffende het verzoek van K. Wielinga, tot herbenoeming der commissie voor den trekweg; betrekkelijk de boven spit zen op de hoogèndster waterpoort; omtrent de tolheffing voor het draaijen der brug aan de Dil le tot wijziging der verordening op de in vordering van den hoofdelijken omslagen ter benoeming van waagwerkers en een turfdra- ger. Bapport omtrent de havens. Idem over de trekschippersstal woning te Leeuwarden, Besluiten van heeren gedeputeerde staten houden de goedkeuring der kohieren van hoofdelijken omslag en belasting op de honden over 1862. Adres van P. van der Feer Cz. om afschrift ïicie kennis gevende dat alle uitstallingen van een contract van huur van land van 1803 of 1804. Verslag van den toestand van het lager onder wijs in deze gemeente over 1861. Besluit van goedkeuring van het kohierwe- gens het onderhoud van sommige stralen over 1861. Rapporten over de administratie van het fonds van wijlen den heer J, Siedsmamarkt en jeu. P w - -- - weeggelden aan de waag; plaatselijke belas-I de staat waarin deze dieren zich bevinden Ned. Israël, ar- dienen te meer bewondering als men in aanmer en fabrieken; king neemt, dat zij geloopen hebben van Eupa toria over ArmianskyPerekop BerislowCher- sonNicolajewOdessa, Kischcnew, Jassy, Bi- stntzKlausenbnrgtot Groot-Wardein. Van daar zijn zij over den spoorweg vervoerd over Weenen tot Passau. Van Passau tot Mainz werd weder geloopendoch van daar tot Rotterdam werden zij per stoomboot vervoerd. In het be gin van December heeft men de reis aanvaard half February was die tot Weenen volbragt. De dieren hebben verscheidene nachten onder den blooten hemel doorgebragtbij een temperatuur van 20“ vorst. Voor de arbeiders der afgebrande fabrijk van de heeren de Hcijder en comp. te Leyden is 20,600 bijeengebragt. Uit Nieuwediep wordt gemeld d. d. 10 MaartHeden middag is Zr. Ms. stoomschip Cycloop, kommandant luitenant ter zee le kl. G. Lambertnaar het eiland Urk vertrokken om assistentie te vcrleenen aan de justitiediezoo als men zegtderwaarts was gekomen om ie mand in verzekerde bewaring te nemen en waar tegen de bevolking zich zou verzet hebben. Eenige dagen geleden vertoonde zich bij den burgerlijken stand te 's Hertogenbosch een sergejant der pauselijke Zouaven, in garnizoen te Rome, van daar met verlof naar den Bosch ge- korffenom naar zijne overtuiging het vader schap van een kind të erkenliëndat onlangs daar van eene jonge dochter uit eene fatsoenlij ke familie werd geboren, welke bij hare beval ling overleden is. De sergejanl-Zouaaf is de eeni ge zoon eener aanzienlijke en vermogende fami lie uit Beigie, bij welke de moeder van zijn kind als kamenier diende; hij werd op haar verliefd, en, met hel stellig besluit om haar te huwen, deed hij haar voorloopig in een kloosterlijk op- voedings-gesticht opnemen tot het aanleeren van talen en verdere kundigheden, om volgens haren toekomstigen stand in de wereld te kunnen ver schijnen. HIJ werd echter door zijne familie en vooral door zijne moeder in zijn voornemen be streden en zoodanig tegengewerkt, dat hij van een huwelijk met zijne beminde moest afzien, en ten gevolge van dien, nadat hij haar naar hare familie in den Bosch gebragt en voor haar on derhoud gezorgd had, naar Rome reisde en dienst nam in het leger van Z. H. den paus. Daar werd hem kennis gegeven van de bevalling zijner ge liefde alsook .van haren dood en de overblijving van zijn kind; dat te verzorgen dreef hem uit Rome naar 's Hertogenbosch. Met de erkenning van dat kind had hij voornamelijk deszelfs onbe zorgde toekomst op het oogingeval van over lijden of sneuvelen. Na dezen zijn vaderlijken pligt te hebben vervuldis hij naar zijn regement le Rome 'eruggekeerd. Men schrijft uit Winschoten aan de Veen dammer Courant 7 jl. Gisteren had alhier ten huize van den heer Otto de Wiljes de verknoping’plaats van de ten zijnen huize in beslag genomene goederen wegens weigering van betaling in den hoofdelij ken omslag. Deze belastingschuldige was daarin aangeslagen voor 300. Hij weigerde de beta ling en zijn de huis-mobiliën moeten worden ge veild. Het eerst te voorschijn gebragte stuk, een porceleinen sigarenstander is dadelijk verkocht voor ƒ192, waarmede het restant en ƒ17,60 kosten waren aangezuiverd. Bij den houtzaagmolenaar E. Post, is eveneens het losse goed in beslag genomen, waar men dus ook eene verkooping verwacht. De plaatselijke belastingen zijn le Winschoten zoo schrikkelijk hoog opgevoerdzegt de berigt- gever dat de veldwachters van hun armzalig tractement nog ƒ6 moeten betalen; de rijkdom is verschoond. Naar men verzekert heeft de heer J. va» Konijnenburgdirecteur der rijks-gestichten te Ommerschans en Veenhuizen thans wonende te Meppel, aanschrijving bekomen, om zich met der woon te Veenhuizen te vestigen. Zoo zich dit berigt bevestigtzou men hieruit mogen afleiden dat de hooge regering tot ontvreemding en ver koop van de Ommerschans heeft besloten. Uit Beerde wordt gemeld d. d. 10 Maart: Eene dienstmeid, die heden morgen het huis van haren boer verliet of, zoo men zegt, door dezen buiten de deur was gezetwerd een paar uren later in waar kind. door de policie de noodige hulp en bijstand leenden s O o* SNEEKER COURANT. ■V i er n. ie us or ie ir- ID >n. et en ci Ad ver ten tien van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ets. voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. gelregt voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco 1.65 i, zon der onderscheidbinnen 8 dagen moeten ver dwijnen. Deze maatregel wordt overal niet even goed opgenomen. Buryemeeeter en ID elhoudere voornoemd MOllIA. De Secretarie 1IAGA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1