NIEUWS- EN ADTERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, f I 1862. No. 23. 17de Jaargang. WOENSDAG den 19 Maart. I r nigheid BINNENLAND. buitenland. n Al de leden van het huis der lat A s o 8 n 'P i 8 n ;r m tr it in si e- n. in te >e- in. en jr- ch ha le- :e- i k, >n in et er n. ie us or B. ie r- m m. et en o- SNEEK, 18 Maart. Onze^stad en omtrek heeft een zwaar ver lies getroffen door het overlijden van den heer P. J. CoslerusRector der Latijnsche scho- Men meldt uit Amsterdam d. d. 13 Maart: In de avondzitting van den gemeenteraad, giste ren gehoudenwelke bijgewoond werd door 26 leden is beraadslaagd over de voorwaarden van gunning tot het bespelen van den stadsschouw burg. Er is besloten, dat de concessie zal ver leend worden voor vijf jaren en met 14 tegen 11 stemmen is beslist, dat eene subsidie van f 9000 's jaars zal worden verstrekt. In eene he den gehouden zitting, welke door 27 leden werd bijgewoondis de discussie voortgezet. Een amendementstrekkende om de bepaling weg te te laten, dat des zondags voorstellingen zullen worden gegeven is verworpen met 14 tegen 10 stemmen. De voorwaarden van gunning zijn goed gekeurd met 15 tegen 12 stemmen. Ook is be sloten, dat de stad /7000 zal besteden tot ver betering der decoratiën. Wij vernemen, dat door het prov. geregts- hof van N.-Braband in raadkamer vergaderd de zaak van den bewaarder der hypotheken te Amsterdam, vroeger te 's Bosch naar de open bare teregtzitting van dat hof is verwezen met bevel van gevangenhouding Volgens eene advertentie, voorkomende in de Haarl. Cour, van 13 Maart, is den 10 de zer te Leiderdorp overleden mejufvrouw Elisabeth Roest, die acht jaren aan het ziekbed was ge kluisterd, waarvan zij de laatste vijf jaren geheel sprakeloos was en ook niet van hare legerstede geweest is. Jl. vrijdag zijn op de markt te Arnhem door eenen boer aan verschillende personen aardappelen verkochtwelke voor de gezondheid nadeelige bestanddeelen schenen in te houden althans al len die er van gegeten hebben zijn na het ge bruik min of meer ongesteld geworden. Te Seclin bij Rijsselheeft zich dezer da gen het geval voorgedaan, dat uit één huisgezin vier zoons tegelijk voor de loting moesten wor den ingeschreven. Het waren namelijk twee paar tweelingenwaarvan het eerste in Januarij en het andere in December van hetzelfde jaar ge boren was. Uit Utrecht wordt gemeld d. d. 12 Maart: De openingsrede van den Parijschen hoogleeraar Renan die zooveel beweging heeft gemaakt en de sluiting van zijn collegie tengevolge hadis zeker waard; dat men er algemeen kennis van neme, en we betreuren het, dat onze kolommen haar niet kunnen bevatten. Met eene groote wel sprekendheidgekenmerkt door eenvoud, duide lijkheid, kracht van overtuiging en sierlijkheid, heeft hij zijn eerste voordragt dienstbaar gemaakt aan de uiteenzetting van het algemeen karakter der semietische volken hun verschil van de In- do-germaansche stammenzoo wel in taalze den, gebruiken, als godsdienst, in de laatste vooralwelke bij de Indo-Europesche volken in de dienst der natuurkrachten en verschijnselen bij de Semieten daarentegen in de yereering van alhier. Schoon aan een ongemak lijdende hij schijnbaar toch gezondhield zaturdag een eenig God bestond. Spr. ontrolde den groo- ten stroom der geschiedenis, uitsluitend Semie- tische en Indogermaansch gekleurd, voor zijne toehoorders en beslootdat de toekomst zege praal van den Indogennaanschenverwijdering van den Semietischen geest; voortgaande ontwik keling van Europavooruitgang in kennis en waarheid aan de hand der wetenschap voor hen, die een vast geloof in het ware en goede bezit ten en overtuiging, dat de bestemming van den mensch niet eindigde deugd geen verfijnd ei genbelang en de godsdienst geene hersenschim is. fUlr. Ct.) ITALIË. De Londensche Morning Post denkt dat het nieuwe kabinet te Turijn eenvoudig de taak van zijnen voorganger zal vervolgen, en deelt niet in de vrees dat het te veel aan den invloed der democratische partij zal toegeven. „Indien onze narigten juist zijn zegt dat orgaan van lord Palmerston dan is de heer Ratazzi niet voor nemens aan de democratische partij en aan Gar- ribaldi’s aanhang den teugel te vieren. „Mogt Garribaldi inbreuk willen maken op het regt der kroon om vrede te sluiten of oorlog te verklaren dan heeft de heer Ratazzi verklaard, bij magte en van zins te zijn, om dat streven met krachtige hand te stuiten." Het nieuwe Italiaansche ministerie heeft zoo als men weet, de comités van het Provide- mento te Genua met strenge maatregelen gedreigd, indien zij niet met meer gemagtigdheid te werk gaan ook Frankrijk ziet het Providemento met leede oogen en de heer de Thouvenel heeft eene dépêche naar Turijn gezonden ten einde de re gering aldaar op de gevaren van die vereenigiu- gen te wijzen. In Griekenland is in den staat van zaken nog geene verbetering gekomen. De Augsburg- sche Allg. Zeit. zelveeen Beijersch bladberigt dat te Athene vele manifestation ter gunste van de opstandelingen gedaan zijn. Deze zijn meester van het eerste gedeelte der twee wegen die van Nauplia naar Epidaurus aan de golf van Egina en naar Kraudi door het kustland voeren. Hunne voorposten staan in de rigling naar Area en de waterleiding van dit dorp naar Nauplia is niet verbroken. Daarentegen heeft generaal Hahn de wegen naar Tyrinthe en Argos doen bezetten ten einde zijne gemeenschap te land met Corin- the en Athene te verzekeren, en die der opstan delingen met Arkadie en de andere provinciën van den Peloponnesus te beletten. RUSLAND. Ter gelegenheid van den verjaar dag van de troonsbeklimming des keizers zijn te Warschau keizerlijke besluiten afgekondigd, waar bij aan 41 personen algeheele kwijtschelding en aan 32 anderen vermindering van straf wordt verleend. De aldus bevoorregten waren alle we gens ligte overtredingen veroordeeld. De Invalide zegt datnadat gedurende zes jaren geene ligtingen van rekruten hebben plaats gehad, de noodzakelijkheid van eene vermeerde ring der reserve zich doet gevoelen, en dat waar schijnlijk in den loop van dit jaar weder tot ee ne ligting zal worden overgegaan. TURYN 13 Maart. Garibaldi wordt morgen hier verwacht en zal aanstaanden zondag (16 Maart) als vice-president tegenwoordig zijn bij de nationale bijeenkomst voor het schijfschieten, wel ke vergadering gepresideerd zal worden door prins Humbertzoon des konings. Garibaldi Is voornemens eene reis door Italië te doenten einde op verschillende plaatsen de nationale bij eenkomsten voor het schijfschieten bij te wonen. MARSEILLE, 12 Maart. Hier zijn aangeko men drie afgevaardigden der Cirkassische bevol king op weg naar Londen om voor Cirkassië de bescherming van Engeland tegen Rusland in te roepen. PRUISSEN. I van ambtenaar tot zijnen post behooren- deliet wezen of de omstandigheden daarvan be- driegelijk veranderd te hebben2) van valsch- heid in onderhandsch geschrift3) van het ver duisteren van gelden, die hem in zijne hoedanig heid als ontvanger der piaatselijke accijnsen te Joure waren toevertrouwd. Te 's Hage is een grutter en meelverkoo- per schuldig verklaard aan invoer van 20 zakken gebuild tarwemeel zonder aangifte voor de plaat selijke belasting en veroordeeld tot eene boete van ƒ234 en verbeurdverklaring van de 20 zak ken meelmet bepalingdat indien de boete niet binnen twee maanden na gedane aanmaning zal zijn voldaan zij zal vervangen worden door eene gevangenisstraf van twee maanden. Door den minister van binnenlandsche zaken is naar men verneemtbepaalddat de direc- i teur der rijksgestichten Ommerschans en Veen huizen de heer J. van Konijnenburgdie tot met dr. len was ...j -j-- --o - nog schooldeed ’s namiddags eene wandeling dusverre zijne woonplaats had te Meppel buiten de stad, hield zich tot in den laten avond 1 Meii zijn verblijf te Veenhuizen moet vestigen, nog bezig met werken en begaf zich niet minder wel als iedere andere avond ter rust. Maar in den vroegen morgen van zondag werd hij door een allerhevigste aanval der in ligtere mate hem meer overkomende ongesteldheid overmand en was binnen een uur daarna een lijk. Zwaar treft deze slag het reeds zeer beproefde gezin het welk den man en vader zoo vreeslijk onverwacht moest verliezen; maar algemeen en groot is ook de rouw over den man, die in het midden tus- schen de vijftig en zestig jaren stond en van wien men nog zoo veel goeds meende te kunnen verwachten. Geene twintig jaren was hij hier werkzaam, want in October 1843 aanvaardde hij ter dezer stede zijne betrekking als rector maar hoeveel heeft hij niet in dien tijd gedaan! De kleine schooldie hij hier vondwerd on der zijne leiding en door zijnen als onderwijzer algemeen hooggeachtten naam eene bloeijende inrigtingdie zich boven zoo velen van dien aard verre verheft. En geen wonder want Costerus was een man van heldere geest en veel omvat tende wetenschap. Met zeldzame scherpzinnig heid en vriendelijken humor wist hij zijne leer lingen grondig te onderwijzen en deze waren door zijne gelukkige gave van mededeelen en humaniteit aan den hooggeachten leermeester naauw verbonden. En algemeen was de Rector der Latijnsche scholen geacht, daar hij aan naauw- gezette stiptheid in de waarneming zijner lessen grooten ijver paarde, die niet ligt zal overtroffen worden. Vele vriendenonder de geachlste in gezetenen dezer stad en omstreken niet alleen maar door het geheele land die hem om zijne groote bekwaamheden en degelijk karakter hoog achtten betreuren zijn gemis en zijn naam zal in Sneek en elders nog lange met eere genoemd worden. Moge de God aller vertroosting zijne weduwe en kinderen zegenend nabij zijn en on ze school eenen man weder aan haar hoofd krij gen die een waardig opvolger is van den voor- treffijken Rector, wiens asche zacht ruste! Sedert ons vorig berigt, zijn in Wijmbrit- seradeel op nieuw door de besmetlelijke longziek te aangetast 7 runderen. Afgemaakt en gestorven 7, als: 1 bij Jarig Rientzes Rijpmate Oudega. 1 bij Sjoerd Tjallings de Boer, te Goënga. 3 bij Thomas Jans Bakker, te Gauw. 1 bij Tjilte Entjes van der Ende, te IJsbrech- tum. 1 bij Auke Sjoerds Rusticus, te Tirns. Sedert het laatste berigt zijn in de gemeen te Ijlstafgemaakt ten gevolge der longziekte 1 rund van den landbouwer Pieter Jans Buitenhoff. Volgens de Drentsche Cour, is door de arr.- regtbank te Heerenveen regtsingang verleend,met bevel van gevangenneming tegen R Posthumus vroeger ontvanger der plaatselijke accijnsen te Joure en aldaar wonende, ter zake: 1) Van in het opmaken van acten, in hoeda- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: dat de SCHEEPVAART door de D1LLEZIJLgelegen in de Sneeker- trekvaarlop Woensdag den 26 Maart, tot na dere aankondiging is gesloten. Sneek den 10 Maart 1862. SNEEKER COURANT. I I i I Advertentlim van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ets- voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze- gelregt voor iedere plaatsing. - Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco /1.65 Burgemeester en Wethouders voornoemd t WOIBA. De Secretaris II AG A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1