NIEUWS- EN AllfflTENTIE-IJLAD VOOIÏ DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I I g. - 1862. No. 24. ZATURDAG den 22 Maart. 4 17 Je Jaargang. <•1 r BINNENLAND. BUITENLAND. n De buitenwerken der wen reeds hadden vlam gevatwerd niet alleen I dat Schwerspntha ƒ4 30 de 100 Ned. pd. wordt in Duitschland gefabriceerd en, tot poe- wordtnaar ren Van men dat de Leer f g n br te »e- m. en >r- ch :ha le ve ls in •P 1st L in Br nt in st e- ft. in k, an an iet j er n. lie us or ij. lie tr im tn. iet en o- verder onheil door den opzigter voorkomen maar ook de daders terstond ontdekt, zijnde twee vrou wen met name A. Vegchel en A. P. Theeuwen. Reide verpleegdenen in de fabriek werkzaam SNEEK, 21 Maart. Uit 's Gravenhage wordt gemeld d. d. 20 Maart: Door den kerkeraad der Ned. Herv. ge meente alhier is, in de plaats van ds. van der Willigenberoepen ds. Hofstede de Grootvan Dwingelo. Volgens de regelen door de Britsche com missarissen voor de Londensche internationale tentoonstelling van 1862 vastgestcldis Neder land bevoegd vier leden voor de jury aan te wijzen. Op de voordragt der hoofdcommissie voor de belangen der Nederl. inzenders, heeft de minister van binnenlandsche zaken thans als leden van den jury benoemd: dè hh. mr. J. A. van Eyk te Amsterdamdr. E. H. von Baum- hauer, hoogleeraar te Amsterdam; dr. P. J. van Kerckhoffhoogleeraar te Groningen en H. F. L. Vreedc president der kamer van koophandel en fabrijken en fabrijkant te Tilburg. {Staats-Co urant.) Uit Schcveningen wordt gemeld d. d. 18 Maart Had men zich gedurende de laatste da gen te beklagen over de geringe hoeveelheid aan- gebragten visch de dag van gisteren maakte het goed. Door 35 pinken werden tochbehalve de schol, tongen enz., niet minder dan ruim vierhonderd tarbotten aangebragteene vangst welke de oudste visschers en kooplieden zich niet herinneren, immer beleefd te hebben; niet te genstaande dat groote aantal tarbotten, golden aan den afslag op het strand de grootste nog ƒ3 50 tot ƒ4, terwijl men ze vroegere jaren bij zeer matige vangst voor ƒ1.50 en soms minder kocht. Uit Ommen wordt gemeld d. d. 16 Maart: Naauwelijks is het eerste der dezer dagen gemel de gevallen van brandstichting te Ommerschans door het prov. geregtsh. behandeld, of er is reeds weder een derde geval van dien aard aldaar ge weest en wel in de katoenfabriekop 14 dezer, Hoewel de kettingen (schering) van twee getou- zijn reeds gevankelijk naar Deventer overgebragt. ële bladen bevat een artikel over Spaujes onzij- Dezer dagen werd door een reiziger te koop digheid in de zaak van den paus ondanks de aangeboden een soort van steenhij noemde het sympathie die deze mogendheid voor hem heeft. Het i Onder anderen wordt daarin gezegd, dat Spanje niet zal tusschen beide komenindien de Fran- der gemalen of gewreven, met het beste succes sche regering hare troepen uit Rome terug trekt. Het zal evenmin de faits accomplis erkennenten zij deze door een Europeesch congres bekrachtigd worden. RAGUSA 18 Maart. Gisteren hebben de Tur ken Crahove bezet. Eene divisie rukte op tegen de door Vicafovich bezette plaats Joy. Reeds is een treffen voorgevallen doch de uitslag is niet bekend. De Turken rukten evenwel voorwaarts. Men vernam gisteren aanhoudend het gebulder van het kanon. —►In Griekenland wordt de toestand niet be ter hoewel Atheneondanks de onder de be volking heerschende groote gisting, nog rustig is. Oostenrijk en Turkije beginnen de noodzakelijk heid in te zien tot het nemen van maatregelen om te zorgen dat de opstand zich niet over de grenzen der staten van koning Otto uitsUekke. bewoond huisje. Dit zeer bouwvallig zijndewerd haar dit plan door haren echtgenoot afgeraden. Niettegenstaande die waarschuwing ging zij er toch heen, om eenig hout te halen. Eenigen tijd daarna ging de man ongerust geworden zijnde zien waar zijne huisvrouw ibleef, en bemerkte dat het huisje ingestort was. Met medehulp der bu ren werd het dak weggeruimd en is de vrouw dood gevonden, hebbende zij een zwaren balk op de lendenen gekregen. Naar men verneemt, is zekere Conrad Schief- fers, van Holtzweiler (Pruissen), den 10 dezer, des avonds te 11 ure, in de nabijheid van het Pruissische kantoor Rothenbach te Vlodrop dood geschoten door den ambtenaar Issiervan Effelt, en zulks Wegens het over de grenzen brengen van een pakje koffij van 37 Pruissische ponden en een pond krenten. De ongelukkige laat eene vrouw en drie nog zeer jeugdige kinderen na. onder de tarwebloem gemengd. Dezedaardoor vervalscht is niet dan met scheikundig proces i te zifteu. Op het gevoel, of op het gezigt is geen ambtenaar der belastingen in staat het bedrog te onderscheiden en zoo komt waarschijnlijk een groote hoeveelheid buitenlandsch meel binnen dat een zekere mate zijner voedingskracht mist, 1 verraoedelijk op de maag schadelijken invloed zal uitoefenen en zeer zeker de reeds zoo bemoei- plijkle concurentie met nog een onzedelijk mid del nog bezwaarlijker maakt. Misschien is deze wenk voldoende omten wille der openbare ge zondheidsdienst, een strenge contröle uit te lok ken. Op den 9 Maart jl. begaf zich zekere vrouw P. N.arbeidster, wonende te Nispen, naar een op eenigen afstand van hare woning gelegen on TURYN, 17 Maart. Door den heer Gallenga is in de heden gehouden zitting van de kamer der afgevaarden verklaard, dat in de jongste ver gadering van het Providemento die hij bijwoon de niets was besproken of bepaaldwat der re gering eenige zorg behoefte te baren. Keizer Napoleons plannen betreffende Italië ter sprake brengende zeide dat lid Niemand weet wat Napoleon met Italië wil of voorheeft, en hét is ligt mogelijkdat de keizer dat zelf nog niet weet." Het Turynsche blad Diritto deelt eene pro clamatie mede van Garibaldi aan de Italianen waarin hij heu aanspoortden slagtoffers van de overstroomingen te Weenen en elders in Oos tenrijk te hulp te komen. In deze proclamatie zegt de ex-dictator, dat het tijd wordt de broe dermoordende twisten der natiën waarop de ti rannen hunnen steun vestigen te doen ophou den. De verjaardag der troonsbestijging van czaar Alexander is dezer dagen met grooten luister te Warschau gevierd. De geestelijkheid was uitge- noodigd om op het paleis van den stadhouder te verschijnen, ten einde hema I vertegenwoor diger des keizersgeluk te wenschen en zeer vele prelaten enz. voldeden aan de uitnoodiging. De bij deze gelegenheid uitgevaardigde amnestie is niet volkomen. ATHENE, 15 Maart. vesting Nauplia zijn door de koninklijke troepen genomen. De opstandelingen aldaar hebbennaar men zegtamnestie gevraagdeen wapenschor- sching van 24 uren is hun toegestaan. Athene is rustig. Te Nauplia is een wapenstilstand van 24 uren gesloten. Een der te Madrid verschijnende ministeri- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: dat de SCHEEPVAART door de D1LLEZIJL gelegen in de Sneeker- trekvaart, op Woensdag den 26 Maart, tot na dere aankondiging is gesloten. Sneek den 10 Maart 1862. Tusschen de regeringen te Weenen en Konstan- tinopel wordt thans hierover onderhandeld. Uit Konstantioopel wordt van 16 Maart ge meld dat de Bulgaarsche afgevaardigden die te Odessa zijn aangekomen daar paspoorten naar Turkije hebben gevraagd, doch de gouverneur dier stad hen heeft gedreigd, dat hij hen gekee- tend naar de Krim zou laten brengen. Den 11 Januarij jl. is de president van den midden-Amerikaanschen staat Hondurasde heer Guardiola, in de hoofdstad Truxillo, vermoord geworden door kolonel Agurcia en twee officie ren die hem met bajonet-steken afmnakten, na zich in zijne te woning hebben aangemeld waar zij hem, die reeds te bed lag, ontboden om hem, zoo als zij zeiden, eene tijding mede te deelen. Agur cia wilde zich dadelijk tot predident der repu bliek laten uitroepen, doch vond tegenstand bij eenige gewezen ministers van Guardiola. Te Brussel is dezer dagen met speciale vergunning des konings het huwelijk voltrokken tusschen eeu jongen van omstreeks 16 jaar en een meisje van nagenoeg denzelfden leeftijd. Door dat huwelijk werd tevens een natuurlijk kind ge wettigd, hetwelk reeds een vrucht was vau dezo zeer jeugdige liefde. Onder de bijna ongeloofelijke bedreigingen, die op de Antwerpsche meeting tegen den minis ter van oorlogden heer Chazalgeuit werden was die dat men hem „met straatsteenen zou doodgooijenindien hij te Antwerpen kwam. Welnu, men meent te weten, dat de geachte minister van oorlog den hem toegeworpen hand schoen opnemen en zich eerstdaags naar deze stad begeven zalom de fortificatiën te inspecteren. LONDEN, 14 Maart. Bij het afbreken der stijgers in het gebouw der tentoonstelling, is gis teren wederom een werkman (zijnde thans de 10de) doodgevallen; hij viel van eene hoogte van 140 voet. In deze week zijn goederen uit Nederland SaksenOostenrijk en Pruissen ont vangen, doch uit Engeland niets. De dagbladen sporen deze laatste aan om meer spoed te ma ken en voegen er de herinnering bij, dat com missarissen het regt hebben na den 31 Maart goederen te weigeren. FRANKRIJK. De twee redevoeringen van prins Napoleon in den senaat hebben aanleiding gegeven tot een geschil tusschen graaf Persigny en den heer Billault. Op last van den minister van binnenlandsche zaken (den eerstgenoemde) zouden zij afzonderlijk gedrukt en als brochures aan al de maires van Frankrijk verzonden wor den. De heer Billault, daarvan verwittigdop perde bij den keizer bedenkingen hiertegen en vestigde diens aandacht op de moeijelijkheden die deze vergunning moest doen ontstaan daar hij minister zonder portefeuille, zich namens de re gering verklaard had zich met den inhoud dezer redevoeringen niet te vereenigen. De keizer heeft besloten vooreerst de boekjes niet te verzenden, en deze liggen in kisten gepakt als een soort van corpus delicti op de bureaux van de directie voor de drukpersaangelegenheden. Men verneemt dat onder de papieren die bij de inhechtenisneming van Venanzi te Rome in diens woning gevonden en in beslag genomen werden eenige brieven waren van generaal de Goyon die volstrekt geen betrekken hebben op de politieke handelingen van den gearresteerde als voorzitter van het nationale comitémaar door den opperbevelhebber der Fransche troepen in do eeuwige stad" gerigt waren aan eene dame en ten gevolge van misbruik van vertrouwen in han den van Venanzi waren geraakt. De Romeinsche regering was kiesch genoeg die stukken aan den generaal terug te zenden. In een brief,.dezer dagen door koningVic tor Emanuel aan keizer Napoleon geschreven men zegt, gewezen op de bezwa- die het gevolg zullen zijn van het volharden bij de weigering Mazzini terug te roepen, een anderen kaut verneemt COURANT ii Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaterdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze 8tad ƒ1.40; buiten de Stad franco /1.65 i I t it is e Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 eta voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. gelregt voor iedere plaatsing. burgemeester en Wethouders voor'noemd WOUD A De Secretaris t HAGA. SNEEKER

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1