NIEUWS- EN ADVERTENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1862. No. 25. WOENSDAG den 26 Maart. 17de Jaargang. BINNENLAND. n dat Amsterdam wordt gemeld d. d. 20 Wij Luimen thans melden, dat de zaak g m tr '8 in 'P is r, in er nt >n st e- ft. in ta re in, en ir- ctx he le- ;e- k, on an E er in. lie us or Z; tr im tn. iet en o- SNEEK, 25 Maart. Jl. zaturdag is alhier van gemeente wege aanbesteed het leggen van een Mac-Adam weg, loopende van af den begrinden hoofdweg in de gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, nabij Hemelumer Nieuwe Buren, door de dor pen: Kolderwolde Oudega, Nijega Elahuizen, IJpecolsga en Woudsend, tot op den bestaanden grindweg van Woudsend naar den straatweg van Snoek naar Lemmer, ter lengte van 15,346 el len. Aannemer de heer Bosma, te Lemmer, voor de som van ƒ77,000; en van af denHem- dijk nabij Westhem, door het dorp Oudega, tot aan den bestaanden grindweg van Heeg naar llommerts ter lengte van 6800 ellen. Aanne mer de heer Zwolsman, te Kuinre voor de som van ƒ27,000. Sedert ons vorig berigtzijn in de gemeen te Wijinbritseradeel aan de longziekte afgemaakt 6 runderenals 1 bij Trede Barmens IJkemate Sandfirden. 2 bij Sjoerd Tjallings de Boer, te Goënga. 1 bij Thomas Jans Bakker, te Gauw. 1 bij Klaas Cornelis Witlcveente Nijland. 1 bij Theunis Theunis Bootsma, te Tirns. Op uieuw aangetast 11 runderen. Gezond verklaard de runderen van Sijbren Binks Groenveld, boer te IJlst, den 17 Maart 1862. De Amst. Cour, van zondag en maandag jl. spreekt over het aanstaande bezoek des konings, dezer dagen aldaar, op haar eigenaardige wijze. Na ons al vast onderrigt te hebbendat er in Amsterdam alléén bijna zoo veel bewoners zijn als in alle andere hoofdsteden des rijks te zamen, en dat, in weerwil daarvanAmsterdam slechts de hoofdstad des koninkrijk.* in naam is (want niet alléén is de zetel der hooge regeri ig er niet geplaatst, maar zelfs is die van het gewestelijk bestuur elders gevestigd) wijst zij ons op de zware lastenwaardoor Amsterdam gedrukt en op de vele beloften waarin het teleurgesteld is. In plaats dat het rijk zelve toch, wat de behulp zame hand biedt, om belemmeringen uit den weg te ruimen, in het vinden der middelen tol be strijding dier lasten ondervindt Amsterdam meer en meer hoe gering de sympathie voor haar is van de onderscheidene opeenvolgende ministeriën. De Courant vindt dit hardvoor die stad van 270,060 inwoners, waarin zoo veel nationaliteit en zoo veel nationaal vermogen zetelt. Heerscht er aan die eene kant evenwel miskenning, daar er schier alle autonomie benomen is, zoodat zij met de kleinste gemeente des rijks wordt gelijk gesteldvan de andere zijde nl van die der kroon blijft Amsterdam eene warme belangstel ling ondervinden. Van af koning Willem I tot heden wordt Am sterdam jaarlijks, omstreeks Paaschen met een bezoek van het koninklijke huis vereerd, hetwelk volgens de Amst. Cour, een groot voorregt voor die stad kan genoemd worden. Verder kan ge- loov bgar.im U7A irn -fcOM KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van de Gemeente SNEEK brengt ter kennis van de ingezetenen: Dat op den 24 dezer maand bepaalde lijk zijn vastgesteld en gesloten de lijstenaan wijzende de personen, die in deze Gemeente be voegd zijn tot het kiezen van Leden van de Twee de Kamer der provinciale Staten en van den Ge meenteraad, en dal de bedoelde Lijsten aange plakt en van nu af ter Secretarie dezer Gemeen te voor een’ ieder ter inzage zijn nedergelegd. En zal deze worden afgekondigd zooals gebrui kelijk is. Sneek den 25 Maart 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOITUA. De stad Haarlem en inzonderheid de Ilaar- lemsche kunstwereld heeft door het overlijden van den heer J. A. Kruseman een even gevoelig als onverwacht verlies geleden. Haarlemmer van geboorte en geslacht, keerde hij, na een aantal jaren elders te hebben gewoond, laatstelijk naar Haarlem terug en genoot in zijne woning aan den Kleinen Houtweg eene werkzame rust die nie mand hem misgunde en waarvan integendeel ve len wenschten dat zij ongestoorder had mogen zijn. Hij was niet slechts een bij uitstek inne mend en beminnelijk mensch aller hoogachting en vertrouwen waardigmaar bovendien mag zij ne vaderstad zich beroemenin hem een schilder te hebben voortgebragtzoo populair en in het tijdperk zijner kracht zoo teregt gevierd als slechts bij uitzondering hier te lande aan kunstenaren te beurt valt. Nog in de laatste dagen voor zijnen dood nam hij de Haarlemsche belangen ter har te en wijde zijne beste zorgen aan het kiezen en rangschikken der stedelijke monumenten van oud-vaderlandsche schilderkunst, bestemd voor de doorloopende tentoonstelling in de nieuwgebouw de schilderijen-zaal nevens het stadshuis. Uit Delft wordt gemeld d. d. 20 Maart Het publiek werd heden in de gelegenheid ge steld tot bezigtiging van een allerprachtigst Smir- naasch tapijtalhier vervaardigd in de fabrijk van den heer Jan Heukcnsfeldt en bestemd voor de tentoonstelling te Londen. De heerlijke kleu ren en zuivere tcekening leveren genoegzaam het bewijs van den vooruitgang dezer industriete meer daar de tot het tapijt gebezigde saaijet me de in die fabrijk gesponnengeverwd en het patroon aldaar vervaardigd is. Door de opheffing der weeskamersbij de wet van 1862 en de verceniging van al de daar toe betrekkelijke registers en papierenonder het beheer der commissie van liquidatie voor de zaken der voormalige wees- en momboirkamers te 's Gravenhageis de residentiebij de vele en nuttige verzamelingen, waarop zij mag prijs stel len, op nieuw in het bezit gekomen van een niet onbelangrijk archief, houdende oorkonden en stuk ken van eeuwen terug afdalende tot op den tijd der overgave door weesmeesteren in Nederland. Dit archief, naar gelang der overname aangevuld en met zorg gerangschiktzal eerlang al de be scheiden bevatten, welke vroeger in de onder scheidene gemeenten van ons land verspreid wa ren, en alsdan een geheel uitmakendat voor genealogische nasporingen zeker van gewigt kan zijn. 1 Uit Alkmaar wordt gemeld d. d. 19Maart: Sints eemge dagen vermisten de bewoners van het Zeglis alhier de vrouw van zekeren Jacob Blei. Gisteren, toen hij met zijnen zoon weder aan zijn werk was, is een der buren zijne wo ning binnen gegaanen vondeerst na lang zoe ken de vrouw onder de bedstede; zij was zie kelijk, uitgeteerd en slechts met eenige lompen bedekt. Sedert drie weken heeft zij daarbij slechts water en brood zonder eenige reiniging, doorgebragl. Zij is naar het gasthuis vervoerd en de man met den zoon zijn in verzekerde be waring gesteld. Het Handelsbiad zegt: In de gemeente Dantumadeel zijn aan de hoofdonderwijzersse dert 1 Jan. 1861 geene tractcmenten uitbe taald. Zij kuunen wel cenig voorschot ontvan gen doch volledige uitbetaling geschiedt er niet. Twee der hoofdonderwijzers hebben nu in bijna 15 maanden niets ontvangen. Een van hen is schier tot radeloosheid vervallen. In eene gemeente van Zeeland heeft zich het zeldzaam geval voorgedaan dat door den ge meenteraad uit een drietal een hoofdonderwijzer is benoemd met slechts ééne stem, wijl van de zeven leden dier vergadering zes blanco biljetten hadden ingeleverd. Over de vraag of deze be noeming al dan niet wettig iswordt het ge voelen van den minister van binnenl. zaken inge wonnen. Het gemeentebestuur van Groningen heeft den ren 571 ners. Maart der bewuste stukken van Balthasar Gerads ge heel ten genoege der verschillende partijen be slist is, De heeren van Doorn en Zoon hadden tot dusverre in naam van eenen ongenoemde ge handeld en in diens naam ook den verkoop dier stukken geannonceerd. lieden heeft de wezen lijke houder van die stukken zijne toestemming gegeven om ze aan het rijkwaaraan hij ze had aangebodenaf te staan. Z. Exc. de minister van binnenl. zaken heeft ze dan ook met betui ging van erkentelijkheid, namens het rijk geaccep teerd, en heden is de staat met die zeer belang rijke documenten voor ’s lands historie verrijkt. noemde Courant het zich volstrekt niet verklaren, hoe hetaan het tegenwoordige ministerie ge lukt isde bovenhand te krijgen en toont zich uiterst bezorgd voor de toekomst, zoo als die zich met de tegenwoordige ministers voordoet daar soms ééne misgreep van den jongenbij hen onbekenden minister van oorlog ons in oor log zou kunnen wikkelenof door de rigting van den minister van koloniënonze handel en wel vaart vernietigd en Nederland tot een staatsbank roet kan gebragt worden Als wij de tegenwoordige tijdgeest nagaan dan schijnt het wel een zucht voor velen te zijn geworden, om te klagen over miskenning, de toekomst donker in te zien en veelal te denken, dat anderen boven hen bevoorregt worden; of ook soms zijn er, met eene ruime mate egoisme bedeeld die meenen voorregten boven anderen te moeten hebben. Maar dit laatste gaat tegen woordig zoo niet meer. Om altijd steen en been te klagen als het niet naar ons zin gaat, helpt niet veelen om dan de gastendie ons bezoe ken met Jeremiades te overstelpen, dat is ook niet aangenaam; beter is het, naar ons idéé, het beste beentje vóór te zetten, en kan men dan niet juist doorzien waarom wel A en niet B minister is geworden achdaar zal geen oor log of staats bankroet van behoeven te komen althans in ons land is men zoo oorlogzuchtig niet, dat ook wel goed is. En als een staatsbankroet van een enkel minister afhankelijk waredan zoude het er buitendien ook al slecht met onze financiën uit zien. Neen! noch het een, noch het andere vreezen wij, maar wenschen den ko ning liever wat vrolijkermaar tegelijk toch har telijke ontvangstin de hoöfdstad des rijks toe. Uit Harlingen wordt gemeld d. d. 19 Maart: Heden is hier het eerste schip met hout uit Noorwegen binnengekomen, namelijk het kofschip Houthandel, kapt. H. G. Ploeg, waardoor dit schip de vlag ontvangt, die jaarlijks wordt uitgereikt aan den eersten houthaalder. Voor eenige maanden is hier door het Nuts- departement eene gymnaslick-school opgerigt, die thans staat onder de leiding van den heer Fel kers uit Franeker. Vroeger zijn de pogingen, om hier zulk eene zaak tot stand te brengen, mislukt; thans wordt de school door cirka 70 leerlingen, zoo jongens als meisjes bezocht, en mag men dus rekenen, dat deze inrigting voor goed is gevestigd. Dezer dagen is uit Friesland naar Rotter dam vertrokken een gezelschap Friesche landver huizers die zich naar Noord-Amerika wilden be geven. Een daarvan is echterwijl hij bij de inscheping tot andere gedachten kwamte Har lingen teruggekeerd. Van wege het ministerie van binnenland- sche zaken is bekend gemaaktdat de bevolking der provincie Friesland, naar de uitkomst der laatste of vierde volkstelling op den 31 Decem ber 1859 bedroeg: 136,401 mannen en 137,904 vrouwen, totaal 274,305 Daarvan tellen: Bols- ward 4445, Doekum 4532, Franeker 5869, Harlingen 9968 llindeloopen 1030Leeuwar- 25,450, Sloten 927, Sneek 8396. Stavo- Workum 3441 en IJlst 1386 inwo- f ij SNEEKER ii it is Ie '1 I---—- Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 mhanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco /1.65 Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ets voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze- gelregt voor iedere plaatsing. Uit i i COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1