NIEUWS- EN ADI'EIITENTIE-IILAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. r tide Jaargang. 1862. No. 26. ZATURDAG den 29 Maart. BINNENLAND. ambtenaar hebben dat ït is Ie te lg m er >P us k, ïn er nt ten Itet e- ft. an te >e- in. en pr ick :he le- ee- k, on an iet n Ier ;n. lie lUS .or ij. he er na en. iet en lo ze te I eenheid. des te vroeger wordtden huurder de eigendom overgedragen want zoodra de som is opgebragt, die het huis heeft gekost, zal de overdragt geschiedenomdat de vereeniging geen voordeel najaagt, maar*de behulpzame hand aan den oppassenden huisvader bieden wil. Boven den huurprijs moet de huurder, die ei genaar worden wilwel het onderhoud voor zij ne rekening nemenmaar wat kost datbij ee- ne ordelyke bewoning, aan een nieuw huis? Bovendien zorgt de vereeniging, zoo lang zij den eigendom heeft voor het verwen van de voor gevels voor den brandwaarborg en de belasting. Wij wenschen de vereeniging geluk niet de aanneming van een voorstel, dat zoo zeer de belangen der arbeidende klasse kan bevorderen. Uit Hellevoetsluis wordt gemeld d. d. 22 MaartNaar men verneemt heeft het Z. M. den koning behaagd den matroos Wilhelmus gra tie te verleenen van de doodstraf, en die straf te veranderen in vijftien jaren tuchthuisstraf. BUITENLAND. door twee van 's konings adjudanten en schaarde zich vervolgens kringsgewijs in eene der zalen waarna Z. M. binnentrad. Hd. werd toegespro ken door den heer Bernhardi; die op den aan geboden bijbel en lezenaar wees als hulde des volkswegens de grootmoedige handelingen van Z. M. in het vorige jaar bij den watersnood. Blijkbaar getroffen nam Z. M. met de meeste welwillendheid het aangebodene aan en voegde er bijdat hij de woordenin de Heilige Schrift vervat, in het hart zijns zoons had geprent, en dat hij een geluk mogt smakenschaars een vorst geschonken van zulke treffende blijken van gehechtheid zijns volks te mogen ondervinden. Z. M. uitte den wensch dat het gesprokene in deze bijeenkomst den volke mogt kenbaar gemaakt wordenen gaf Hd. dank te kennen jegens al len die hadden medegewerkt om het doel te verwezenlijken. Deze plegtigheid welke door personen uit al le standen werd bijgewoondis besloten met het zingen van het laatste vers van den 134sten Psalm. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van de Gemeente SNEEK brengt ter kennis van de ingezetenen Dat op den 24 dezer maand bepaaldelijk zijn vastgesteld en gesloten de lijstenaanwijzende de personen, die in deze Gemeente bevoegd zijn tot liet kiezen van Leden van de Tweede Kamer der provinciale Staten en van den Gemeenteraad, en dat de bedoelde Lijstee aangeplakt en van nu af ter Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. En zal deze worden afgekondigd zooals gebrui kelijk is. Sneek den 26 Maart 1862. De Burgemeester voornoemd WOUDA ITALIË. Aan Garibaldi wordt op zijne reis door Italië een waar huldebetoon gebragt. Zoo is hij te Milaan als de held en bevrijder van zijn vaderland gevierd en menig vorst werd zoo har telijk niet onthaald als daar de ex-dictator. Op het daar ter zijner eer gegeven banket, dat zeer schitterend was voerde hij het woord. Hij sprak van de magtde begrippen en de toekomst van al de volken en verklaarde dat de goede uit slag, waarmede zijne ondersteuningen tot dusver re zijn bekroondniet aan hem maar aan de medewerking der officieren en soldaten en van het volk te danken is. Daarna herinnerde hij de vele martelaars der Italiaansche vrijheid in vreemde landen. Italic s pligtende erkentelijk heid van HongarijePolen en andere volken. Na hem voerde Turr het woord die de aan dacht op Italië vestigde en deed uitkomen dat de daar geleverde veldslagen die der geheele menschheid zijn. Na nog vele andere toespraken begaf zich Garibaldi en het geheele gezelschap naar den schouwburgwaar de toegestroomde menigte ontzagwekkend was. Zoowel daar als op zijnen weg derwaarts werd de generaal met eene aan razernij grenzende geestdrift door het volk begroet. Te middernacht werd hem eene serenade gebragt, meer dan honderdduizend men schee waren op de been. Reeds te 7 uren In den volgenden morgen waren al de zalen van Garibaldi’s hótel met honderden personen gevuld; deputatiën van vele corporation genootschappen enz. een groot aantal damesofficieren van het leger en zeer veel ambachtslieden waren daar verschenen, om bij den generaal toegelaten te worden en hem hulde te bewijzen. De held verscheen en eene Venetiaansche deputatie bood hem eene aanzienlijke geldsom aanmet verzoek besteden tot voltooijing der Italiaansche Garibaldi sprak den Venetianen woor den van bemoediging en troost toe, en zij ver trokken vol geestdrift. Onder de andere depu tatiën die aan Garibaldi werden voorgesteld, be vonden er zich uit MantuaIstriëTrenteNiz- za enz. Indrukwekkend was de verschijning van honderdvijftig Milanesche dames, als stichters van instellingen ten behoeve van vrouwen en meisjes tot den werkenden stand behoorende. Bij deit wedstrijd der scherpschutters ontvingen de dap peren van het leger van het Zuiden met een oorverdoovend gejuich hunnen aanvoerder, die eene toespraak van het hoofd van het gemeente bestuur met eene lofrede op Milaande stad der vijf dagen’, beantwoordde en de hoop te kennen gafaltoos op haar te kunnen rekenen in den strijd die nog gestreden zal moeten wor den. Volgens berigt uit Milaan hebben Kossuth, Klapka en Turrin een te Turyn gehouden bij eenkomst een Hongaarsch programma vastge- 1 steld hoofdzakelijk nederkomende op de volgen- De achtienjarige dochter te D. in de gemeente A., waarvan vroeger melding werd gemaakt en die met deu duivel was bezeten, zoodat haar va der een consult had gevraagd van den duivelban ner te Knijpe, is den 22 dezer bevallen van een dikken jongen, zoodat zij nu van den duivel is v erlost. Naar men verneemt, begint de koffij haar weèr beter te smaken en zij is radicaal bevrijd van al le pijn en aandoeningen, die zij gevoelde toen zij met den kleinen duivel was bezeten. Hier ver toonde Beëlzebul zich dus niet als een paarde- voet, maar in de gedaante van een piep jongen twee voetigen wereldburger. De geneesheer moet bij’ de verlossing verklaard hebben, dat het wel meer gebeurde, dat de duivel zich in mensche- lijke gedaante openbaarde en dat hij veel meer zulke duiveltjes op de wereld had geholpen. Te Franeker vervoegde zich dezer dagen iemand bij een apotheker met verzoek, om te gengif tegen vergiftiging met lucifersnaar zijn voorgeven hem door zijne vrouw toegediend. Bij onderzoek van de policie bleek dat de man zelf de luciferkoppen in zijn eten had gedaan. Uit Harlingen wordt gemeld d. d. 23 Maart In de vorige week moet hier een klein kind waarmede de moeder op straat wandeldege slikt zijn in een dot. Moge zulk een voorval alle huismoeders bedachtzaam maken er zijn wei nige oogenblikken toe noodig om een kind te doen verstikken. Men verneemt, dat in de afgloopen week het eerste post-examen te 's Hage heeft plaats gehad en dat daarbij de 9 oudste surnumerairs, die daartoe waren opgenoepenhet radicaal ter benoeming tot gesa arieerd bekomen. Volgens het Handeïsblad is door den minis ter van binnenlandsche zaken aan belanghebben de gemeentebesturen te kennen gegeven dat zeer spoedig het wetsontwerp lot onteigening der benooligde perceelen voor den cenlraal-spoor- weg aan de tweede kamer der staten-generaal zal worden ingediend. De JV. II. C. zegt, dat bij den minister van financiën eene nieuwe zegelwet in behandeling is waarbij als beginsel is aangenomen de afschaffing van het zegel op de dagbladen. De miliciens der ligting van 1861 die ten vorigen jare bij de onderscheidene corpsen des legers zijn ingedeeld en daarna met groot verlof weder huiswaarts zijn gezondenzullennaar men verneemtin het laatste gedeelte d°r maand M i as. bij hunne corpsen in activiteit moeten optreden om daarbij gekleed en geoefend te worden. De fraaije prachtbijbel met ebbenhouten le zenaar is Z. M. den koning aangeboden door ee ne commissie, bestaande uit de heeren J L. Bernhardi, II. Nagtegaal en J. J. IL Kemmer. Deze commissie werd aan het paleis ontvangen SNEEK, 28 Maart. Uit Gorredijk wordt gemeld d. d. 24Maart: j Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 25 Maart: IIH. MM. de koning en de koningin en Z. K. II. de prins van Oranje zijn heden met een ex- I tra spoortrein ten 1uur uit de residentie her waarts vertrokken en omstreeks 3 uur op het paleis alhier gearriveerd. Dadelijk vertoonden IIH. MM. en Z. K. H. zich op het balcon en werden als steeds door de menigte met gejuich ontvangen. Heden middag is er diner ten hove, waarop a zijn genoodigd de commissaris des konings in deze provincie en burgemeester en wethouders dezer gemeente. Uit Rotterdam wordt gemelddat de po gingen van het dames-comité aldaar tot onder steuning der zendingszaak door eene loterij op groote schaal, allerwege den meesten bijval vindt. Reeds zijn 15,000 loten geplaatst, en gaat het zoo voort, dan zal het doel, om de Rotterdam- sche zendingsstichting eene duurzame ondersteu ning te verschaffen ongetwijfeld bereikt worden. Voor die begunstigers, welke prijzen wenschen te zenden en zich in hunne keuze nog niet be paald hebben, wordt o. a. onder de aandacht gebragt het gesticht voor blinden op de Kruis kade te Rotterdamwaar zeer geschikte voor werpen voor zulke einden worden vervaardigd. Van uit Arnhem worden overal heen ge drukte stukken gezondenter waarschuwing te gen Oostenrijksche fondsen. Ofschoon het lee- nen door Nederland aan Oostenrijk zeker een even gewaagd als min gelukkig spel isschijnt dit slechts eene poging om ter speculatie de markt te- drukken. Ofschoon er thans in de kerk te Ellecom geene ongeregeldheden meer plaats vinden gaan toch de dingen niet den gewonen gang. Des zondags wordt er door ds. Van Rossum niets an ders gedaan dan gepreekt; de gemeente bidt noch zingt. Misschien bestaat er in ons land thans geen tweede voorbeeld van zulk eene afwijking van den ritus. Dat dit alles echter buitengewoon treffend is behoeft geen betoog. Eindelijk hooren wij van iets dat niet duur is, namelijks de bokkings. Te Nijmegen werden zij dezer dagen verkocht de 14 voor 10 cents. Te Zwolle bestaat eene vereeniging tot ver betering van arbeiders-woningenwaarbij op ee ne al eineene vergadering, den 22 dezer maand gehouden besloten is, om door geringe verhoo- ging van huur, den huurder in de gelegenheid te stellen om eigenaar van het gehuurde pand te worden, door slechts 10 cents boven de be staande huur die ƒ1 per week is, gaat het regt van eigendom over uiterlijk in 28 jaren. En wie in staat is meer te sparen dien wordt toe gestaan dat geld in de kas der vereeniging te storten alwaar het eene oploopende rente van 4 pet. opbrengt. Hoe meer gespaard wordt. f 1 A a SNEEKER n o. 1 ig in COURANT* Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ets voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze- gelregt voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco 1.G5 i f ■'^r ■’"‘- -Ss X

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1