NIEUWS- EN ADTEHTENTIE-HLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. r J fj '<1 Li 1862. No. 27. WOENSDAG den 2 April. f 17de Jaargang BINNENLAND. ligting van I860, behoorende tot het 1ste, de d dat at 118 ie b- •s in er '8 in ap us f n n *- :n an er nt an st e’ ft. an )k, on an iet n ler ïn. iie ius tor fe. he er om en. iet en 10- te le en. *en or- ich :ha ne- ee- Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ct» voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze- gelregt voor iedere plaatsing. 1 na een afgelegd open- De benoeming zou door Z. M. den koning geschieden. Uil Amsterdam wordt gemeld d. d. 29 MaartH. M. de koningin heeft later de gale rij bezigligd. HH. MM. hebben heden mede de verzameling van het oudheidkundig genootschap bezigtigd. Heden middag is er diner ten hove in de Mo- zes-zaal. Na het diué begeeft de vorstelijke familie zich naar den grooten schouwburg. De vorstelijke personen hebben heden ochtend de godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk bij gewoond onder het gehoor van ds. Vinke, die tot tekst had gekozen Matt XXVII, vs, 13 lot 21. Toen 1111. MM het kerkgebouw verlieten, werd door de gemeente gez. 48, vr. 3 en 10 gezongen. Maandag morgen ten 11 ure keert de konink lijke familie over den Holl. Spoorweg naar de residentie terug. Gisteren heeft II. M. de koningin o. a. ook nog het meubel-magazijn van den heer D Siem, in de Kalverslraat, met bijzondere belangstelling bezigligd en eenige aankoopen gedaan. H. M. heeft mede een bezoek gebragt in debloemkwee- kerij van de hh. Groenewegen Co Plantage Fransche laan. De kerkenraad der Chr. Afg. gemeente te Amsterdam zond aan de drie personen, die om des Evangelie’s wille in Spanje gevangen geno men en gekerkerd zijn, een brief van troost en deelneming en ontving daarop van een dier on- gelukkigenManuel Matamoroseen antwoord Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco 1.65 sterie is opgetreden. Z. M. heeft goedgevonden, de miliciens van Je ligting van I860, behoorende tot het 1ste, 1 2de en 5de regement dragonders, (bij welke corp sen zoo vele manschappen ontbreken dat de paarden niet behoorlijk verzorgd kunnen worden) in werkelijke dienst te doen oproepen. Die mi liciens moeten den 10 van de volgende maand bij hun corps tegenwoordig zijn. De miliciens der ligting van 1861 bij de niet bereden corpsen ingedeeld die tot dus ver re nog ongekleed en ongeoefend zijn moeten volgens konl. besluit, tegen 22 Mei as. tot eerste oefening onder de wapenen komen. Door Z. M. den koning is vergunning ver leend; dat de prachtige Statenbijbel, die Z. M. is aangeboden, voor de belangstellenden in de re sidentie ter bezigtiging wordt gesteld. Het Journal des Pays-Bas verzekert, dat II. M. de koningin den 23 April as. te Parijs verwacht wordt en gedurende eene maand aan het Fransche hof zal doorbrengenterwijl ver volgens Z. M. de koning zich derwaarts begeven zou. Men wil weten dat eerstdaags een konink lijk besluit het licht zal zienwaarbij het perso neel der ambtenaren aan de provinciale griffie van iedere provincie afzonderlijk zal geregeld wor den. Daarbij zou het getal en de vaste jaarwed den der commiezenadjunct-commiezen en kler ken bepaald en vastgesteld wordenen de voor- dragt voor die ambtenaren i baar examen plaats hebben. pen der marine. Een jong mensch van 22 ja- ren, den rang van constabel (sergeant) beklee- dende had zich herhaalde malen aan verduiste ring van onder zijne berusting gestelde scheeps goederen schuldig gemaakt Nadat hem het hoofd kaal geschoren en hem alle distinctive teekenen zelfs de knoopen zijner kleederen, waren ont rukt is hij uit de dienst weggejaagd en daarna door de policie buiten de gemeente gebragt. Nu en dan ziet men een bespraakt man door Zeeuwsch Vlaanderen trekken. Geheel zijn uiterlijk teekent den welgestelden landbouwer; niemand zou op het eerste gezigt 's mans pro fessie raden. Het is mets meer of minder dan een huwelijks-agent. Men zegtdat hij goe de zaken doet en soms verbindtenissen tot stand brengt tusschen jongeliedendie elkander nooit zagen en soms op eener. afstand van 10 12 uren van elkander wonen zonder dat deze on bekendheid tot heden eenige kwade gevolgen ge had heeft daar de voornaamste grond voor de ze huwelijken eene occasiedat wil zeggen het in huur of in eigendom bezitten eener pachthoe ve met toebehooren is. De agent informeert partijen van ouderdom en vermogensluit do voorloopige overeenkomst betrekkelijk het aan wederszijden aan te brengen kapitaal en strijkt soms eenige honderden francs makelaardij op iets wat niet te verwonderen iswanneer men berekentdat om het landbouwbedrijf op eene hofstede te beginnen soms eenige duizenden noodig zijn. De Staats-Courant bevat eene oproeping van sollicitanten naar de betrekking van 1ste en 2de onderwijzer bij de ambachtsschool te Soerabaya. De voordeelen zijn: tractementen van f 100 's maandsvoorschot van 4 maandengratificatie van ƒ1000 en vrije overtogt. Hel onderwijs moet gegeven worden in smids- timmerman»-, metse- laarswerk, bouwen, machinerie, landmeten, stel-, natnurkundeteekenen enz. Uit Ambt Volienhove wordt gemeld d. d. 25 Maart: Er zijn misschien geene wateren in Overijssel, door lage verveeningen onstaan,meer productief en lucratief, dan diegedeeltelijk on der deze gemeente, gedeeltelijk onder Wanne perveen ressorterende. Duizenden bij duizenden vimmen riet wassen er in die gesneden en ge bonden moeten worden honderden aalfuiken wor den er in den vischtijd telken avond te water gebragtdie geheel of ten deele het bestaan voor talrijke gezinnen opleveren. Des winters, hetzij de watervlakte bevloerd of niet bevloerd zij, zijn tal van handen bezigen met het visch tuig de zegen" en het gebeurt niet zeldendat tot duizenden ponden toe hunnen arbeid beloo- nen. In het najaar worden telkens door middel van windassen, bevestigd, in vaartuigende wel bekende eeuwenheugende „kienstobben" aan den bodem ontwoekerd, die overvloed van uitmuntende brandstof verschaffen; omstreeks den zelfden tijd van het jaar houden anderen zich onledig met de schakelvisscherij en in den oogsttijd der wa terplant de duil” en der biezen wordt daarvan mede vlijtig partij getrokken en voor eene niet onbelangrijke som in den handel gebragt. Onder den verderen eigenaardig plaatselijken arbeid is dezer dagen het trekken der waterplant de scheer’’ in vollen gang. Op het kleine Schutsloot en Zandbelt alleen zijn daarmede meer dan 60 personen druk in de weer en verdienen per dag p. m. ƒ2. Zeven personen kunnen ee ne praamschuit in één dag laden en ontvangen daarvoor p. m. ƒ14. De schippers verhandelen die weder ten behoeve van den landbouw aan de Hoogveensche en aan de Dedemsvaart, waar deze plantaardige meststof sedert jaren de meest verrassende uitkomsten oplevert inzonderheid voor den aardappelbouw. Uit Eext wordt gemeld d. d 28 Maart Wie zich noch eens wil verlustigen in de be schouwing van eenige eeuwen oude eiken kan daartoe geraken in het Eexter bosch waar er - «S2 SNEEK, 1 April. Het maken van de aardenbaan en de dui kers, de levering van den ballast en het leggen van de spoorweg van Harlingen naar Leeuwar den is den 28 Maart afgemijnd door den heer A. Visser Pzn.te Sliedrechtvoor ƒ630,000. Door de floreenpligtigen van het dorp Ech ten is^benoemd tot kerkvoogd van dat dorp den heer Meine Sierds Klijnsma in plaats van Sierd Meines Klijnsma, overleden. Volgens het Dagblad van Zuidholland wor den onderscheidene belangrijke wetsontwerpen j is dezer dagen overleden in het Ledematehnis te Rotterdamzijne geboortestad, waar hij sinds 9 hetwelk geheel te lezen is in het weekblad de Baiuin. De schrijver is wel getroost, roemt in het ge luk dat hij bezit in Jezus Christus en verzekert dat Spanje meer dan menig ander landvruch ten zal geven van het goede zaad des Evangelies daar uilgeslrooid. Door den kerkeraad der Christelijke Afge scheidene gemeente te Amsterdam, is dezer da gen een protest aan den gemeenteraad ingezon dentegen het besluit van dien raad van 19 Maart jl.betrekkelijk het spelen in den stads schouwburg op zondag-avond. De laatst overgeblevene der schepelingen van de kanonneerboot no. 2 komm. v. Speijk voorbereid en zal de tweede kamer in de eer ste week na Paschen bijeenkomen nadat er drie maanden verloopen zijn, sedert het nieuwe mini- wa“s‘gZrénlen 2„ Apri[ n98 Men meldt uit Utrecht d. d. 29 Maart: Het concert door mad. A. Pattigisteren avond gegeven is door een overtalrijk gehoor bijge woond alle nevenzalen waren, behalve de groo- te concertzaal, opgevuld; de verwachting is in alle opzigten bevredigd. Na afloop is haar eene I senerade aan het Ilótel des Parys-Bas gebragt. j Heden verlaat zijnde stad in een waren triumf- togtgeen vorst kan grooter eer te beurt vallen. Een eerewacht te paard vergezelden haar naar het station van den spoorweg, vier rijtuigen, ieder met vier paarden bespannen vormden den stoet. De Utr. Cour, zegtdat het schwerspath onder den naam van Spaansch wit, sedert lang in den kleinhandel voorkomt, en tot vermenging dient van allerlei waren vooral de suikerartike- lensuikererwten enz. Ook wordt het met loodwit vermengd. Bij verbruiksartikelen is de vermenging echter schadelijk. Onder meel kan men het schwerspath en dergefijken bij vermen ging met water ligt ontdekken, omdat het on oplosbaar wit bezinkten door afspoelen kan af gezonderd en verzameld worden. Bakkers mo gen vooral wel toezien dat zij niet willens of onwillens door gemis van voorzorg het kwaad helpen verbreiden. De Arnh. Cour, zegt Als een tegenhan ger van het gebeurde bij de Waalsche 'gemeente te Haarlem meldt men ons uit Deventer, dat vijf ouderlingen aldaar hunne kerkelijke betrek king hebben nedergelegd, dewijl zij zich met de leerstellingen van een der predikanten (van de moderne rigting) niet konden vereenigen. Jl. zondag avond is te Gorinchem door de policie gearresteerd en aan de militaire magt overgegeven de persoon van Johannes Salgeus komende uit Algiers. Hij moet in 1856, volgens ingewonnen informationmet pak en zak van zijn post uit Maastricht zijn gedeserteerd en heeft toen dienst genomen bij het vreemden legioen te Algiers. Verscheidene veldtogten maakte Salgeus mede, gedroeg zich zeer goed en mogt zelfs de eer genieten van gedecoreerd te worden. Na dat hij eervol gepasporteerd wasging hij op reis naar zijne vaderstad Utrechtom daar zijne familie te bezoekenen men vermeldt het als eene merkwaardigheid, dat hij den logt van Al giers naar Gorinchem (meest te voet) gedaan heeft in 31 dagen. Te 's Hertogenbosch is den 23sten Maart uit de haven opgevischt het lijk van een serge ant van het 8ste regement infanterie, aldaar in garnizoen. Het 'lijk had nog het masker voor en een domino aan, waarin de overledene waar schijnlijk de carnevals-vermakelijkheden had bijge woond. Een burger van Delfshaven liet zondag jl. in de Herv. kerk aldaar zijn 29ste kind doopen. Zijne eerste vrouw gaf hem 18 en de tweede 11 kinderen. Te den Helder is den 25sten Maart op het wachtschip een vonnis ten uitvoer gelegd dat zeer veel indruk te weeg bragt bij de manschap- SNEEKER COURANT. i V i x

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1