NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, 18(52. No. 28. 1 ile Jaargang. ZATURDAG den 5 April. VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD VAN SNEER MAANDAG den 7 APRIL 1862, des voordemiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. r Met andere BINNENLAND. BUITENLAND. dat at is ie ist le ft, an te i>e- en. >en or- ich che ne- ee- tk, on an iet n Ier sn. lie nis tor >ij, he er om en. iet en )O- weg over Oppenhuizen naar de Joure. Idem over de herstelling der torenspitzen op de Hoogëndster waterpoort. Adres om vergunning tot het leggen van bouw materialen op de straat. Adres om pensioen of eene gratificatie. Adres om een uitgang van een plek grond achter het Gasthuis. Voorstel omtrent de aankondiging eener geld- leeniag van ƒ9000. Idem tot het ontwerpen van een algemeen plan van rooijing van gebouwen stoepen wallen enz. Benoeming van stemopnemers en plaatsvervan gers. en nieuwe bepalingen in de Algemeene Policie- Vërordening voor deze Gemeente. Besluit van goedkeuring der onderhandsche ver huring van het Tolhuis te Leeuwarden. Idem tot afstand van grond aan Klaas Jans Wielinga. Idem tot het bouwen van een Trekschippers- stal enz. te Leeuwarden. Rapport omtrent de opbrengst der Markt, wik- en weeggelden aan de Boterwaag (aangehouden). Idem betreffende het verzoek van de Stads SNEEK, 4 April. Uit ‘s Gravenhage wordt gemeld, dat de voor zitter van de tweede kamer der staten-generaal die kamer tegen donderdag 24 April ek. zou heb ben bijeengeroepen. Z. M. heeft de benoeming van den heer J. de Rochefortals ontvanger der directe belastin gen en accijnsen te Akkerwoude op zijn ver zoek ingetrokken en buiten effect gesteldzoo dat hij in zijne tegenwoordige betrekking te Balk zal verblijvenen voorts benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Akkerwou de c. a. de heer W. Buitenga, thans in dezelfde betrekking te Makkum. Men meldt uit Amsterdam d. d. 31 Maart: Gisteren was er diner ten hove onder de ge- noodigden bevond zich ds. Vinke. De muziek wees dat zulke gevaarten het geruimen tijd kun nen volhouden zonder elkander veel nadeel te doen. De Merrimac en de Monitor, bijna vlak naast elkander gelegen schoten vervaarlijke pro jectielen nl. van 100, 150 en 180 pond zwaar te, op elkander af, die op de ijzeren muren te rugstuiten en in zee sprongen. Drie maal wierp de Merrimacvan kleiner kaliber dan de Monitor, zich, met aanwending van al zijne stoomkracht, op zijnen tegenstander om met zijne zwaarte hem te verpletteren, en driemaal doorstond de Monitor dezen aanval zonder te wijken. Ten laatste moest de Merrimac den strijd opgeven. Volgens de Ame- rikaansche en Engelsche bladen die een be schrijving van dit grootsche en indrukwekkende gevecht geven hebben geloofwaarde personen die, na afloop van den strijdden Monitornaauw- keurig onderzochtenverzekerd dat men te naau- wernood eenige geringe deuken en hier en daar afschilfering in de ijzeren platen kon beroer der stalen sporen waren Dat zulk een gevecht de Een hoogst belangrijk feit op het gebied van oorlog voeren ter zee is het gevecht, dezer dagen in de Noord Amerikaansche wateren gele verd tusschen de gepantserde oorlogsschepen Mer rimac en Monitor. Eerstgenoemde bodem de eigendom der Zuid-confederatie, viel de flotilje der Unie aan, en de Monitor kwam haar ter hul- peen weldra bepaalde zich de strijd tot deze twee schepen of liever drijvende batterijen. Ver- plaatsen en merkwaardigheden van Londen zullen schrikkelijk was de strijd, en zijn lange duur be- aanwijze.n Tevens zal er een troep kruijers wor- KENN1SGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEKvoldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19 Augus tus 1861 (Staatsblad no. 72) brengen door de ze ter kennis der ingezetenen, dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden te Heerenveen op maandag en dingsdag den 14 en 15 April des voormiddags tusschen 9 en 12 uur. Dat in die zitting uitspraak wordt gedaan om trent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen die als plaatsvervanger of nom- merverwisselaar verlangen op te treden. Dat alzoo voor dien raad moet verschijuen 1) hij, wiens zaak in de eerste zitting niet is afgedaan 2) hij die voor een loteling als plaatsvervan ger of als nommerverwisselaar verlangt op te treden. Sneek den 5 April 1862. een ken; de indrukselen bijna niet merkbaar, aandacht opwekt van wetgevers en bevolking zoowel in Amerika als in alle staten die oorlogs vloten bezitten, spreekt van zelf, en het is dus niet te verwonderen dat de kamer der afgevaar digden van den staat van New-York reeds een besluit heeft genomen, strekkende tot den aan bouw van gepantserde oorlogschepen door de ste den Boston, Philadelphia en New-York voor ge zamenlijke rekening. De ex-hertog van Modena is voornemens zijne goederen in het Venetiaansche en in de provincie Mantua te verkoopen en daarentegen grondbezit in Boheme aan te koopen waar, zoo als men weet ook de ex-grootherlog van Tos- kane zeer uitgestrekte goederen bezit. Het schijnt alzoo, dat de hertog zijne hoop op herstel van den toestand vóór 1859 heeft opgegeven zijne brigade wordt eerstdaags bij het Oostenrijksche leger ingelijfd. BELGIE. Van de negen ter dood veroordeel de misdadigersdie tot de beruchte „zware ben de" hebben behoordhebben dezer dagen twee te Charleroi hun vonnis ondergaan, de doodstraf der zeven overigen is in levenslangen dwangar beid zonder tepronkstellingveranderd. DUITSCHLAND. Uit Detmold wordt het vol gende schrikkelijke voorbeeld van dweepzucht ge meld. Een in eene naburige gemeente woonach tig persoon Arent Scheider genaamdheeft de zer dagen zijn 16jarigen zoon, terwijl deze te bed lag een slag met eene bijl toegebragt, waardoor hij bedwelmd geraakte. Vervolgens sneed hij hem met een mes het hoofd af, en sleepte het lijk toen op een stapel houtblijkbaar met het doel, om het te verbranden. Aan de buren die in middels waren toegesneld verklaarde hij zijn eerstgeborene den Heere ten offer te brengen.” Hij werd onmiddellijk gearresteerd, doch men schrijft zijne gruweldaad aan geestverstoring toe, veroor zaakt door het vergedrevene piëtismusdat in die streken meer en meer veld wint. Men schrijft uit Londen het volgende: „Het zal voor de Nederlandsehe werklieden die onze groote tentoonstelling wenschen te bezoekenon getwijfeld aangenaam zijn te vernemen dat op dit oogenblik alhier zeer ijverige pogingen in het werk worden gesteld, om hun verblijf in onze hoofdstad zoo aangenaam, gemakkelijk en goed koop mogelijk te maken. Er heeft zich hier ee ne commissie gevormdmet het doel om alle vreemde werklieden gedurende hun verblijf in on ze hoofdstad te beschermen en hun zooveel mo gelijk van dienst te wezen. Die commissie zal in de eerste plaats zorg dragen dat eene genoeg zame hoeveelheid woningen in gereedheid zij waar de vreemde werklieden goedkoop en goed kunnen logeren. Er zullen voorts een aantal tol ken worden aangesteld, waarvan sommigen hen door het tentoonstellings-gebouw zullen rondlei den terwijl de anderen hun al de voornaamste der schutterij heeft zich daarbij weder doen hoo- ren. Het berigt dat HH. MM de koning en de koningin binnen kort te Parijs worden verwacht dezer dagen door ons aan het Journal des Pays- Bas ontleend, is, naar wij vernemenongegrond. Naar men verneemt hebben HH. MM. prins en prinses Hendrik der Nederlanden eene bijdrage van tweehonderd gulden toegezonden aan de hoofd- I commissie tot stichting van een gedenkteeken van Joost van den Vondel. Europa bevindt zich sedert een tiental jaren op een vulkaan zegt een der Parijsche correspondenten. De omwenteling sliep nog i dus gaat hij voorttoen in 1859 een woord van Napoleon III genoeg was om haar te doen ont- Algemeene Armvoogden tot af- en overschrijving, waken, en op het geschal der Fransche klaroenen Idem wegens het aanbrengen van wijzigingen, Z*J drie bloedige hoofdpunten van den Tiber tot den Mincio doorloopen. Met andere woorden Napoleon III heeft het zwaarwigtige Idem befrekkelijk het aanleggen van een kunst-vraagstuk gestel waardoor Europa gemarteld w ordt hij mag dus ook wel helpen het tot op lossing te brengen dit is zoowel zijn belang als In 1856 verscheen te Turyn een getiteld De llaliaansche kwestie en ge- een welbekenden naamSilvester In dat geschrift leest men het vol zijn pligt. boekske j teekend met Leopardi, gende Napoleon III kan veel grooter worden dan Napoleon I. Beide hebben hunnen troon geves tigd op de omwenteling, door hare eigene bui tensporigheden overwonnen, maar niet dood: al vorens te sterven verlangt zij een getrouwen exe- cuteur-testamentair. Napoleon 1, bedwelmd door zijne overwinningen heeft zijne roeping gemist, hij viel; Napoleon III kan aan de zijne beantwoorden en zich reddden."” Men verneemt dat de Engelsche commissa rissen der Londensche wereldtentoonstelling veer tien dagen uitstel hebben verleend voor de in zending der Nederlandsehe voorwerpen. Vermoe delijk staat dit uitstel in verband met de omstan digheid datzoo als wij reeds berigten, het ten toonstellingsgebouw op 1 Mei as. niet geheel ge reed zal zijn. Met betrekking tot deze tentoonstelling meldt de Londensche correspondent der Rolt Courant dat Nederland naar het schijnt daar waardiglijk zal worden vertegenwoordigdalthans de hh. Bicksr Caarten Co., agenten voor Nederland, melden ter rectificatie van een berigt onzer dag bladen dat reeds 395 kisten uit Holland in het gebouw’ zijn aangekomen en dit getal den 28 Maart jl. nog met 300 zou worden vermeer derd. Uit Dordrecht schrijft men aan de Middelt. CourantAry Scheffers bronzen beeld is eeni ge dagen geleden gearriveerd uit Parijs en op zijn marmeren voetstuk geplaatst. Het blijft echter natuurlijk door eene houten loots aan alle kanten verborgen voor het oog der nieuwsgierigen. Al leen enkele vrienden van den hoofdontwerper des plans hebben het gezien en bewonderd. Het moet meesterlijk uitgewerkt zijnvolgens hen en zal een uitmuntend effect doen. De dag der onthulling blijft bepaald op 8 Mei. Men zegt dat de beroemde Ernest Rènan, schoonzoon van den onlangs overleden broeder van Ary, Henri Schef ferde familie bij deze plegtigheid zal vertegen woordigen." SNEEKER COURANT fl 3? n m '8 )D er 18 in ap ns k, an er nt an Ht Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ct» voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. gelregt voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad /LAO; buiten de Stad franco ƒ1.65 Burgemeester en Wethouder» voornoemd, worn a De Secretaris HAGA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1