NIEUWS- EN ADI'EIITENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN HET A1IIIONDISSEHENT SNEER. 1862. No. 29. WOENSDAG den 9 April. BINNENLAND. j| 2 dat Wlitllllll <-» 1 1 '8 in ap 113 It, an er nt an ist le ft, an te be en. >en or- ich che ne- ee- k, on an iet n Ier en. lie 1US tor he er om en. iet en lo st >8 in er I- Sjoerd Tjallings de Boer, te Goënga. Thomas Jans Bakkerte Gauw. Sijbren Sijbrens Sijpersmate Tirns. Tjite Entjes van der Ende, te IJsbrech- tum. Pieter Harmens Engwerda te Tirns. VVEENEN31 Maart. Uit Parijs wordt ge meld dat ter zake van den weifelenden toestand van de gezondheid des pausen de Fransche troe pen in geen geval uit Rome zullen worden te ruggeroepen. Dit berigt wordt hier ter stede geenszins als onwaarschijnlijk en ook in het minst niet als onverwacht aangemerkt. TURYN, 4 April. De Monarchia Nazionale zegt dat aan de Fransche troepen te Rome bevel ge geven isden roovers het overschrijden der gren- 1 ,&E‘* e-r drie regementen vesting-artilleriehet corps pon tonniers en batailjon minieurs en sapeursvoor den tijd van vier maanden, en hen, die behoo- ren tot de coinpagniën artillerie-transporttrein van het regement veld-artillerievoor den tijd van drie maanden. Men meldt uit Amsterdam d. d. 4 April Heden in den vroegen morgen iverd alhier de kolossale sumatrasche olifant ontscheeptdoor den heer J. Blaaupot, te Sidjoeng, aan het koninklij ke zoölogiesch genootschap Natura Artis Alagistra ten geschenke toegezonden. Het was een tref fend schouwspel het intelligente dier zijnen en- gen kerker waarin hij gedurende meer dan 120 drVweduw‘rTetman’F.ïbër\ 7e Scharne- goutum. Jetse Jacobs de Boer, idem Gezond werden verklaard de runderen van Gerrit Jacobs Flapper te Oudega. Uiltje Douwes de Jagerte Jutrijp. Met eenparige stemmen is tot herder en leeraar bij de Herv. gemeente van Woudsend (c)ass, Sneek) beroepen de weleerw. zeergel. heer Jan Jacob Knap Sr.predikant te Losdorppro- I zijnen getrouwen oppasser aangemoedigdde ver schansing van het schip langs het, in der ijl door zakken fijne puin en zand gevormd pad te zien beklimmen en onmiddellijk langs de planken brug nederdalendevoor het eerst den vasten wal te zien bereiken, waarop het, van alle vrees ont- ontdaan moedig voortstapte. Zijn sterk ontwik kelde slagtanden doen aan den Mastodon denken, terwijl het geheele voorkomen van het dier een aangenamen indruk maakte. De Kath. Ned. Stemmen deelen mede dat i Pius IX aan mgr. Vecchiotti, nuntius bij het Ned. hofeen prachtig relikie heeft toegezondenmet i last om het, in naam des pausen, ten geschenke aan te bieden aan de fyoofdkerk van Maastricht. Ook te Antwerpen leeft nog een persoon, die bij de opoffering van Van Speijk aan boord van diens boot tegenwoordig was. Het is de Vïissingsche loods M. J van der Velden, die als binnenloods zich toen aan dat boord bevond, en door de uitbarsting in de Schelde werd gewor pen, waar hij door de stukken hout, die van de gebarsten boot op hem neder vielen werd ge wondwaarna hij, in bezwijmden toestand ge red, te Antwerpen opgenomen werd, waar hij nu nog als binnenloods van het Nederlandsch loodswezen is gedetacheerd. Uit Haarlemmermeer wordt gemeld d. d. 1 AprilDeze gemeente waarvan het getal inwo ners in de tien jaren dat de grond bewoond wordt, tot circa 8000 is geklommen, ontwikkelt zich als met den dag. Zoo zal er weder eene school worden gestichten wel aan den Benne- broekerweg bij den Aalsmeerderweg dat is dan de zevende schooldie nu al in de meer be staat. Ook worden aan de ontworpen dorpen aan de Kruisvaart en aan den Vennepertogtals een gevolg der meerdere behoefte, hulponderwij zers gevraagd. De algemeene kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Leyden heeft ter vervulling der va cature ontstaan door het vertrek van dr. E. Laurilard, op het zestal geplaatst de predikanten: C. P. Hofstede de Groot, te Dwinglo, P. H. Hugenholtz, te RenswoudeJ. Posthumus Mey- jes, te Groningen, J. Stemberg, te Arnhem, A. Pierson te Rotterdam en J. van Witsenburg le Tholen. Men meldt uit 's Hertogenboschd. d. 3 AprilDe verloting van dames-handwerken, ten voordeele van het fonds der Amalia-bewaarschool waartoe H. M. de koningin de prinsessen Fre- derik en Hendrik en de prins van Oranje aan- zi de niet onaanzienlijke som van j Te Zutphen heeft zich een algemeen geacht barbier van het leven beroofd door zich den hals af te snijden Op den zelfden dag dat dit ge beurde had hij nog ais gewoonlijk zijne kalanten bediend. Hij leefde van zijne vrouw gescheiden en was aan vlagen van droefgeestigheid onderhe vig. Uit Genemuiden wordt gemeld d. d. 2 April: Gisteren werd onder de buitengemeente, den Kamperzeedijk door den buitengewonen rijks- veldwachter G. Winters, gearresteerd en alhier binnen gebragt zekere A. N. C.die voorgaf koopman in vee te zijn, en ook werkelijk eenig SNEEK, 8 April. In de gemeente Wijmbritseradeelzijn van den 24 Maart tot en met den 4 April 1862, door de besmettelijke longziekte aangetast 20 runderen, gestorven en afgemaakt 12, als: 2 bij Klaas Cornells Wilteveente Nijland. 1 2 2 1 vincie Groningen. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 5 April Op den tweeden dingsdag der maand Mei as. zullen de kiezers worden opgeroepen ter vervul ling der vacatures in het collegie van hh. pro vinciale staten te ontstaan door de gewone af treding van de helft der leden op den eersten donderdag van Julij. In deze provincie treden af: In het hoofdkiesdistrict: LeeuwardenMr. C. J. v. d. Veen, M. Man ger Cats mr. J. W. Tromp, jhr. E. D. v. Beij- ma en mr. J. H. Albarda. Dockum D. M. Meilema A. Andrae, F. de Boer, H. Klugkist Hesse en D. Helder. Heerenveen Jhr. J. A. Lijcklama Nijeholt, A. MeineszJ. A van HelomaMr. F, S. Rei- ding en J. S. Bokma. Sneek Mr. S. van Welderen baron Rengers, T. K. Tjebbes M. Kingma Hz. II. Clz. Wouda en L. P. Opperdijk. Franeker: J. Kingma, H. B. Klaasez', S. van Loon Jz.L. Britzel en Mr. J. Albarda Cz. Bovendien moet in het hoofdkiesdistiet Sneek de openc plaats worden vervuld ontstaan door het overlijden van Jhr. Mr. C. van Eijsinga die in het jaar 1865 moest aftreden. De 1' riesche afgevaardigde die in dit jaarals lid der eerste kamer aftreedtis Jhr. G. R. G. van Swinderen, en de aftredende leden der twee de kamer, waarvan de verkiezing geschiedt op den tweeden Dingsdag in Junij ek.zijn in het hoofdkiesdistrict Leeuwarden: dr. W. 11. Idzerda; SneekJhr. W. II. Lijcklama <i Nyeholt, en Doc kum I. ter Bruggen Hugenhollz Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 6 A- prilHet belastbaar inkomen dezer gemeente, volgens hetwelk de hoofdelijke omslag wordt ge regeld bedraagt ruim 3,000,000. Men verneemt, dat de raming van de on kosten voor den spoorweg van Harlingen naar Leeuwarden eene som van ƒ760,000 bedroeg. Hij is aanbesteed voor 630,000, dus 130,000 beneden de taxatie. Men meldt uit Lemmer d. d. 7 April: He den werd alhier door schipper Perlin aangebragt het lijk van zijnen knecht Siebolt Alberts Dijk stra, oud 26 jaren, wonende te Lemmer, dezen morgen door een ongelukkig toeval in de Tjeuke- meer verdronkenhet was een oppassend jonge ling die door velen wordt betreurd. Men meldt uit 's Gravenhage d. d. 6 April: Aan de Israëlitische militairen bij ons le ger zal wegens hel Paaschfeest verlof worden verleend van den lOden tot den 25sten dezer. Omtrent het onder de wapenen komen van de miliciens der ligting van 1861 op 22 Mei aanstaande wordt nog medegedeeld dat Z. M. heeft bepaalddat de opkomst zal wezen voor die, behoorende tot de regementen infanterie de vee hier en daar gekocht had om met 1 Mei ek te ontvangen, zonder bepaling echter van de plaats waarterwijl hij van enkele veehoudersonder anderen van de weduwe Kamphof, gelden leende, voorgevende geen klein geld bij zich te hebben. Naar zijne papieren gevraagd zijnde weigerde hij die te vertoonenbij visitatie werd bij hem gevonden een bewijs van ontslag uit de gevange nis te 's Hertogenboschalwaar hij vier maanden heeft gezeten. Men vermoedtdat hij de zelfde persoon isdie bij een kastelein in het Buurlo- sche Broek bij Zutphen en den daaraanvolgenden dag te Groenlo en later te Wasnsveld eenen goe den maaltijd nuttigde met eene flesch Bordeaux, zeggende, dat zijn broeder Gerrit spoedig zou aankomen met 14 stuks vee; doch daarna spoe dig in stilte verdween, zonder dat zijn broeder met het vee is gezien. Door den burgemeester alhier onderhoord zijn de, is hij heden morgen door den veldwachter J. Hannessen naar Zwolle getransporteerd, om aan de justitie te worden overgeleverd. Uit Veendam wordt gemeld d. d. 3 April De groote aanvoer van aardappelen in Holland uit Duitschland heeft ook op de prijzen haren invloed uitgeoefenddie de vorige week voor ƒ3 zijn verkocht, kunnen thans niet meer dan 2 kosten terwijl er in deze environs nog p. m. 20,000 mud aardappelen te koop zijn. Het poo len is reeds afgeloopen, en het getal bunders, daarmede bepoot, is niet minder dan het vorige jaar; in voorkoop wordt ƒ1.50 per mud gebo den. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 3 April: Het concert ten behoeve van de algemeene ar men dezer stad heeft dingsdag jl. plaats gehad en is met eenen schitterenden uitslag bekroond. In Haydn’s meesterstuk, het Oratorium der schepping, waren de solo-partijen voor sopraan aan mevrouw Offermans van Hovevoor tenor aan den heer Smabers uit Alkmaar en voor bas aan onzen stad genoot den heer Hamer opgedragen. Mevrouw Offermans heeft haren gevestigden roem luisterrijk gehandhaafdde heer Smabers voldeed, vooral in de derde afdeeling, uitmun tend; de heer Hamer stond mevrouw Offermans op eene eervolle wijze ter zijdeen wij wen- schen onzen stadgenoot geluk met de welverdien de toejuiching, die hij in meer dan één duet met mevrouw Offermans mogt behalen. Vooral de duetten en terzetten voerden meer dan eenmaal de geestdrift van het publiek ten top. Het koor verdient grooten lof voor de maat vastheid en kracht waarmede het zich van zijne hoogst moeijelijke taak heeft gekweten. Het or- chest, versterkt door meesters uit Deventer en Kampen, vormde een geheel, zoo als het hier zelden werd gehoord. De fluit-virtuoos wekte onze weemoedige herinnering op aan eenen voor ous onvergetelijken vriend. In Slichtenbree's plaats stond nu als orchest-directeur de heer Raif. Na de vele jaren, gedurende welke wij verstoken waren van de openbare voordragt van een Ora torium, brengen wij onze hulde aan den onver- moeiden ijver van den heer Raif. In de mees terlijk uitgevoerde koren mogt hij zijne schepping zien en hooren. Allen die tot dit concert bereidvaardig heb- ienlijke voorwerpen hadden toegezonden, heeft ben medegewerkt, volge de dank der armen, -som Van 2500 opgebragt. I voor wie eene vroeger ongekende bruto ontvangst Te Zutphen heeft zich een algemeen geacht van ƒ1053 is ingezameld. TFu I T E N L A N I). SNEEKER 11 in >9 5? I I 1 f 1 13 le e- Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ets voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. eo- gelregt voor iedere plaatsing. COURANT, fc Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco yi.65

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1