NIEUWS- EN ADVEDTENTIE-IlLAD VOOIS DE STAD EN HET ADDONDISSEIIENT SNEER. 1862. No. 30. ZATURDAG den 12 April. Pr r B IKKE NE A D. BUITENLAND. dat Het gerucht gaat "8 in op IUS k, an Ier mt an ast le- Jft. lan sk, ton ran het m der en. die aus tor bij, :he er om len. het en po- I te be- ;en. ben mr- cich cha sne- ree- in at na de e- "8 on er I» n .f n I- j- ren of deelhebbers der Enschedesche stoom ka toenspinnerijalhier gevestigd, hebben besloten, die fubrijk welke nog in werking wasstil te zetten. Aan de arbeiders moet dan ook reeds kennis zijn gegeven, dat zp aanstaanden zaturdag gedaan zouden krijgen. Ten gevolge hiervan zul len eene menigte handen zonder werk zijn zon voor het oogenblik te weten wat te begin- Het is te hopendat die toestand zich spoe dig ten goede moge wijzigen. Uit Leyden wordt gemeld d. d. 7 April Gisteren avond heeft de kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente alhier, uit het vroeger opgege ven zestal predikanten het volgend drietal ge vormd: dds. J. Posthumus Meijes, te Gronin gen; P. Hofstede de Groot, te Dwingelo en A. Pierson, te Rotterdam; waaruit aanstonds met 21 van de 40 stemmen werd beroepen A. Pier son theol. doet, en predikant bij de jWaalsch Geref. gemeente te Rotterdam. Uit Dalfsen wordt gemeld d. d. 6 April De pastorielanden alhier, die vroeger jaren wer den geraamd op eene jaarlijksche opbrengst van 60zijn thans verpacht en hebben opgebragt een jaarlijksch bedrag van f 230. Het predikants- tractement kan derhalve hierdoor nog eene aan merkelijke verhooging ondergaan. Men schrijft aan de liott. Cour. Ik hoor van zoo belangrijke nieuwe plannen gewagen, dat, ofschoon ik ze u niet dan onder alle voorbehoud kan medcdeelen, zij werkelijk belangrijk genoeg zijn om ze uwen lezers niet te onthouden. Eindelijk zou de lang verbeide rege ling van het hooger onderwijs een stap nader aan hare oplossing rijn gebragt. Men verhaaltdat de heer Thorbecke zich met een daartoe strek kend plan bezig houdt en dat de grondtrekken daarvan zouden zijnopheffing der Utrechtsche hoogeschool en der koninklijke akademie te Delft. De grijze bisschopsstad zou eene niet verwerpe lijke schadevergoeding bekomen; aldaar zegt men, datnaar hetzelfde planeene polilechnische school zal gevestigd worden. Overigens zou aan de hoogeschool te Leyden (men heeft er niet bij gezegd ook aan die te Groningen) het onderwijs worden aangevuld met een leerstoel voor de Ja- vaansche en Maleische talen en de andere vak ken van wetenschap ten dienste van toekomstige Oost-Indische ambtenaren. „Ten aanzien der bij het ministerie van finan- tien in behandeling zijnde ontwerpenverneem ik dat de heer Belz op het oog heeftalle ge- meente-accijnsen te doen vervallen; die, welke van rijkswege geheven wordenzouden daarente gen zekere uitbreiding erlangen. Ook is sprake van eene totale omwerking onzer patent-belasting; daarbij moet het doel zijn deze heffing te meta- morphoseren tot eene income-tax of Klassen-Steu- erwaarvan de opbrengst echter in de kas der respectieve gemeenten zou vloeijen.” Het Fransche gouvernement heeft, naar wij met genoegen vernemen onzen beroemden land genootdr. Hoffman, te Leyden, uitgenoodigd naar Parijs te komen len einde bij gelegenheid van de komst van het Japansche gezantschap al daar als tolk behulpzaam te zijn. Wij verheugen ons in dit bewijs van erkenning van ware ver diensten. Verleden dingsdag is tot vroedmeester be vorderd den heer V. Galama; en lotchirurchijn, den heer S. Bijlsmabeide van Sneek. SNEEK, 11 April. Uit Workum wordt gemeld d. d. 3 April Heden werd alhier ten gemeentehuize aanbesteed: Het slatten en uitbaggeren der diepe dolte van af de zeesluis tot en met het Klifrak ter geza menlijke lengte van 3056 el op eene diepte van 1.70 onder zomer peil, waarop waren ingekomen negen inschrijvingsbiljetten als P. S. Bosma, ƒ25,000 F. S. Schaapma ƒ20,000A. Kool, ƒ20,000; K. van Fengeren18,900; JJ. Kammers, ƒ16,900; J. F. v. S. Werf, ƒ16,800 R. P. Scheltinga, ƒ16,700; R. J. Brandenburg, ƒ16,200 en S J. de Boer, ƒ16,000; zijnde het werk bij opbod gemijnd met ƒ15,400 door R. J. Brandenburg te Oldeboornen is het onder na dere approbatie gegund. De Zwolsche Courant meldt het volgende Sedert eenige weken is de openbare school te Follega (in Friesland) door een zich daartoe geregtigd achtend collegiedigt gespijkerdzoo- ■dat de hoofdonderwijzer, die evenwel als zooda nig door het bestuur geregeld wordt bezoldigd, niet in staat is school te houden. Te Heerenveen is overleden de heer P. Burggraaff, broeder van de Orde van den Ne- derl. Leeuw, vroeger onderwijzer te Amsterdam, laatst te Leeuwarden. De overledene was be kend als een zeer bekwaam onderwijzer, die meer dan eens door de Maatschappij tót Nut van ’t Al gemeen met de gouden medaille werd bekroond. Uit 's Gravenhage wordt gemeld d. d. 10 April: De tweede kamer der staten-generaal is heden werkelijk bijeengeroepen tegen donderdag den 24 dezers namiddags 1 uur. Door het depart, van oorlog is aan de toe ziende chefs der garnizoens-bakkerijen bekend ge maakt dat voortaan bij de aanbesteding van gra nen, in plaats der Rijntarw'e, goede roode in- landsche tarwe zal mogen worden aangenomen, daar deze eerstgenoemde in deugdzaamheid even aart. Men verzekert, dat er bij het departement van binnen! zaken eene wet op de schutterijen in gereedheid gebragt wordt. Ter gelegenheid der koffijveiling te Rotter dam, op 2 dezer, zijn van daar per rijkstelegraaf verzonden 724 telegrammenwaarvoor de som van ƒ1790 is betaald. De Volksvriend deelt mede dat te Schie dam gedurende het jaar 1860 door 228 brande rijen (ruwstokerijen)waarvan 15 in de gemeen te Oud- en Nieuw-Malhenesse en (wee in de gemeente Kethel, eene hoeveelheid van 30,333,300 kannen, of 303,333 vaten gedistilleerd is ver vaardigd waarvoor verbruikt werden 54,166,607 ponden meel van rogge en gerst. Behalve Multalulie, die verleden week te Amsterdam zijne vierde publieke voorlezing heeft gehouden in het locaal Frasciti heeft ook den heer Madier Montjau eene voorlezing gehouden in het wapen van Amsterdam, op h'-t Rusland. Van beiden wordt met veel lof melding ge maakt bij de voordragt van Multalulie hing het aanzienlijk publiek als het ware aan zijne lippen, bij hel bespreken, dat de ware godsdienst alken kan zijndie in ’s menschen hart ligt beslotenen den heer Madier Montjaci, had tot onderwerp Racine en de Fransche letterkunde van diens tijd. Ook deze begaafde redenaar werd door zijnetal rijk hoorders en hoorderessen gedurende twee uren met de uiterste aandacht gehoord. Het door den kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeeute te ’s Gravenhage onlangs uitgebragl beroep op ds Hofstede de Grootpre dikant te Dwingelo, is door hem niet aangeno men. Uit Alkmaar wordt gemeld d. d. 7 April: De vrouw, waarvan vroeger gemeld, die door haar man en zoon was opgesloten gehouden, is gepasscerden nacht in het gasthuis overleden. Uit Almelo wordt gemeld, dat de cigena- dat de inwoners van Nangkin zóó zijn uitgehon gerd dat zij menschenvleesch eten. TURYN, 7 April. Het officiële blad bevestigd het gerucht betreffende de overwinning door de koninklijke troepen op de rooverbende van Croc- co behaald. De troepen hebben zich o. a. mees ter gemaakt van een prachtig paarddat rijk op getuigd wasin de holsters aan den zadel be vestigd zijn een revolver en een brief aan Croc- co’s adres gevonden Men heeft den persoon (vermoedelijk Crocco zelven), die dit paard bereed, in het heete van het gevecht zien vallen. TURYN, 9 April. Het dagblad Dirrelto meldt dat Garibaldi gisteren avond te Pavia aangekomen en met groote geestdrift ontvangen is. Volgens de dagbladen is de vicarus van de hoofdkerk te Bologna gearresteerd. Een telegrafische berigt uit Turyn van den 6 April meldtdat volgens de Movimento reeds driehonderd scherpschutters-vereenigingen op aan raden en onder bescherming van Garibaldi geor ganiseerd zouden zijn De ex-diktator van Zuid- I talie zet zijne reisof liever zijnen triomflogt door Lombardije voort, en zal na afloop daarvan waarschijnlijk eenige dagen op de villa Spinola nabij Genua doorbrengen. Men zegt dat Garibal di voornemens was ook Napels te bezoekendoch aangezien de koning eerstdaags derwaarts vertrekt, heeft hij (of men} het niet gepast geacht dat hij vóór den souverein daar verschijne. Te oordeelen naar de mededeelingen in de Weener Presseis de gezondheidstoestand van den paus zeer onrustbarend; de aanvallen van be roerte volgen zoo drok op elkander dat men het ergste heeft te vreezen. Hetzelfde blad meldt dat op het Vaticaan alle toebereidselen zijn gemaakt om niet plotseling door den slag overvallen te worden. Alle maatregelen zijn genomenopdat het konklave zich kunne vereenigen om een paus tc kiezenen in de gegeven omstandigheden en met het oog op de geheimzinnigheid waarin de pausen zich hullen kan hel zeer goed gebeuren dat de wereld den dood van Pius IX en den naam zijns opvolgers gelijktijdig verneemt. De Noord-Amerikaansche Zuid-confederatie heeft een groot verlies geleden door den dood van twee harer generaals, Mac-Dulloch en Mac intosh beiden in het moorddadig gevecht bij Pea Ridge gesneuveld. In dien slag telden de Unie-troepen 800 dooden en 1200 gekwetsten, en het Zuider-leger 1200 dooden en 3000 ge kwetsten. DENEMARKEN. De Deensche rijksraad heeft een voorstel van een der leden verworpendat strekte om de regering uit te noodigeneene gemeenschappelijke grondwet voor Denemarken en Sleeswijk te ontwerpen. In de zitting van dien rijksraad heeft dc mi nister van marine te kennen gegeven dat hij ee ne belangrijke som zoude aanvragen om voor de Deensche zeemagt eenige gepantserde vaartuigen, te doen bouwen, waartegen hij de verzekering gaf, dat geene nieuwe houten schepen meer zou den worden aangebouwd. Deze mededeeling vond grooten bijval. BRUSSEL, 5 April. In de zitting van de ka mer van afgevaardigden heeft de minister van buitenl. zaken verklaard, dat de onderhandelingen met Engeland over een handelsverdrag niet afge broken maar voorloopig geschorst zijnen wel tengevolge van de belemmeringen, die het kabi net van St. James aan het plan tot afkoop van den Scheldetol in den weg legt. De minister heeft overigens de opmerking gemaakt, dat Bel gië nooit verpligt kan worden den tol, door vreemde schepen betaald, te vergoeden, en dat, zoo de regering dit tot heden deeddit alleen geschiedde in het belang van Antwerpen, zoodat een voorstel tot afkoop van dien tol voor eene matige som werkelijk moet geacht worden in het belang van de buitenlandsche scheepvaart te we zen. Eindelijk zeide de minister, dat Belgie veel aan den afkoop van den Scheldetol hechtte, om dat daarmede ook het laatste spoor van Belgie’s CALCUTTA, 16 Maart Een persoon, met name Billazao heeft te Ziam een regiment in fanterie tot oproerigheid verleid; het was op het punt tot uitbarsting te komen toen het complot werd ontdekt. De rust is hersteld. PEKIN, 1 Februari). Eene aanzienlijke magt der rebellen is te Woosung geslagen geworden door de keizerlijkenonder bevel van den Ame- rikaanseben kolonel Ward. SHANGAI 21 Februarij. fa Q J) SNEEKER gelregt voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 der nen l ;n Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ets voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. w COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1