NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1862. No. 31. WOENSDAG den 16 April. IOWW8W BINNENLAND. van i- BUITENLAND. in en dat WTMhlItlfllTO^ Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ets voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze- gelregt voor iedere plaatsing. 'at ns de »e- n» on ier n» in ek, eon van het m der ten. die iaus ?tor bij. che ler- oin Jen. het en po- I te be- jen. ben lor- zicti scha ane- vee- P n af n 1- denmiddag op eene scheeps-comparitie”te Win schoten zijnde, waren voornemens te 10 ure des avonds huiswaarts te keeren, doch door de aan genaamheid van het gezelschap, zetleden zij zich eerst te half twee des nachts in den wagen. Vooraan in de Pekelategen het huis van mr. S. Piccardt, geraakten paarden en*’wagen in het diep, met dat noodlottig gevolg, dat allen nage noeg min of meer verwond werdendoch de landgebruiker R. de Weerd van N.-Pekela en een paard levenloos uit het water werden gehaald. Hoezeer er al dadelijk^geneeskundige hulp was ingeroepen, mogt het echter, in weerwil der ijverig ingestelde pogingen, die ten huize van mr. Piccardtin het welk de drenkeling en^voerman te bed gebragt warenen het doornatte gezel schap voorkomend was ontvangen en daar van drooge kleederen was voorzien, niet gelukken de levensvonk weder op te wekken. De heer II. Kranenborg heeft zich wijders beijverdom de verwonden huiswaarts te brengen. Hoezeer dit ongeluk hier groote deelneming verwektmoet men het als een zeldzaam geluk beschouwendat de zeven personendie in den digten wagen zaten, niet allen het leven er bij hebben ingeschoten. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad /1.40; buiten de Stad franco 1.65 van sterke dranken zich ook daartegen verklaart want zijns inziens ware eene gepaste uitspanning toch beter dan het doorbrengen van die avonden in drankwinkels of zoogenaamde zanghuizen.” Bij de verkooping van een inboedel in de Lange Houtstraat te Amsterdamheeft een echt Saksich tafelservies de som van ƒ3000 opgebragt Uit Land van Aitena wordt gemeld d d. 7 AprilHet is een lust te zien hoe buitenge woon alle vruchten in deze landstreek staan. Het koolzaad zal binnen weinige dagen in vollen bloei staan. Het vlas komt zeer schoon op, en ook de overige granen laten niets te wenschen over. De aardappelen komen zeer zwaar te voorschijn, en zullen bij gunstig weder wel eene maand vroe ger zijn. De weilanden staan zoo groendat een aantal veehouders ook hunne melkkoeijen hebben buiten gedaan. De vruchtboomen heeft men in jaren niet zoo veel belovende gezien als thans. Te Utrecht en te Groningen zullen nieuwe beursgebouwen worden opgerigt, en te Leeuwar den is de beurs bouwing ook weer in behande ling. Uit Leyden wordt gemeld d. d. 11 April: In de gisteren gehouden vergadering van den al- gemeenen kerkeraad der Ned. Hervormde ge meente alhier is medegedeelddat zeven ouder lingen der gemeente hun ontslag hndden ingezon den ten gevolge van het op ds. Pierson uitge- bragte beroepwaardoor zij meenden dat in strijd met het algemeen verlangen der gemeente was gehandeld. Door den kerkeraad der llerv. gemeente te Zutphen is uit fondsendoor belangstellende le den bijeengebragteen locaal aangekocht in eene der meest bevolkte en armoedigste buurten. Dit locaal is bestemd tot het houden van godsdien stige bijeenkomsten voor de schamele burgers. De stichting zal den naam Locaal Bethel dragen. Uit Apeldoorn wordt gemeld d. d. 9 April Bij nadere onderhandeling is de heer J. Douwes de Boer te Schiedambehoudens goedkeuring van hh. gedeputeerde staten aannemer geworden van de straatverlichting alhier door gas en wel voor 30 jaren tegen ƒ800 ’s jaars de 40 lan taarns terwijl het maximum van den door par ticulieren te betalen prijs is verhoogd tot ƒ0.20 per kubieke el. Uit Arnhem wordt gemeld d. d. 9 April Het provinciaal gereglshof van Gelderland heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van: 1) Ba rend van der Pol; 2) Karei Koetsveld; 3) Lijsje Schipbroek, huisvrouw van Barend van der Pol; 4) Gornelisse Schipbroek, huisvrouw van Karei Koetsveld allen beschuldigd van vergiftiging van hunnen vijf en zeventigjarige!) vader en schoon vader Evert Schipbroekwonende te Garder- broek. Het hof heeft de beschuldigden veroordeeld tot de straffe des doods, uit te voeren binnen de gemeente Arnhem. Dezer dagen is te Oudshoorn in den ou derdom van 102 jaren en 7 maanden overleden Marijtje Kuipers, nalatende 9 kinderen, 26 klein kinderen en 14 achterkleinkinderen. Zes dagen voor haren dood heeft zij met twee harer kinde ren nog bijna anderhalf uur gewandeldzij kon zich beroemennooit een bril gebruikt te heb ben en las nog met het bloote oog de brieven, die zij van lijd lot tijd ontving. Men meldt uit Veido d. d. 7 April. Sedert eenige dagen zijn hier en in de omstrekenvele valsche stukken van 25 cents, met het borst beeld van Willem 11 en het jaartal 1848, alsook valsche Pruissische groschen in omloop. De of ficier van justitie te Roermond heeft de ingezetenen van het arrondissement hierop oplettend gemaakt door de te Roermond verschijnende dagbladen, met verzoek bij ontvang van dergelijke stukken, er dadelijk kennis van te geven aan de rijks- of plaatselijke policie, met opgave van herkomst. Uil Oudc-Pekela wordt gemeld d. d. 10 April: Eenige rceders van Pekela, gisteren na- ITALIE De heer Rattazzi heeft eene geheele omkeer van zaken in het personeel der Napoli- taansche ambtenaren gebragt en daarvan een 1500- tal ontslagen, Te Parma is een man in hechtenis geno men, die tijdens het verblijf van Garibaldi aldaar in diens kamer was doorgedrongen en een gela den pistool bij zich droeg. Hij is Italiaan en geeft voor zeeman te zijn en Garibaldi’s tusschen- komst te hebben willen inroepen om bij de ko ninklijke marine geplaatst te worden. De aan houding van dien persoon geeft tot verschillende vermoedens aanleiding. TURKIJE. De laatste berigten betreffende de werkzaamheden aan het kanaal van Suez, loopen tot het einde van Januarijde werken werden met kracht voortgezet, zoodat het kanaal van de Middellandsche Zee reeds gevorderd was tot El Ferdano, dat ongeveer 90 Nederlandsche mijlen ligt van de haver, van Saïd. Om de Roode Zee in gemeenschap te stellen met de Middellandsche, behoeft men nog slechts 70 mijlen te graven,en van deze 70 zijn er 40 in de meren waaraan weinig werk te verrigten is. In de dertig over blijvende mijlen ligt evenwel de drempel of hoog te van Elguint, waardoor men over eene lengte van el. 2 1 1 Gezond werden Barlie Pieters Huisman, te Scharnegoutum. Sedert ons voorgaand berigt zijn in de ge meente IJlst afgemaakt, als lijdende aan de long ziekte 1 rund van de landbouwer Pieter Jans Buitenhoff. Naar wij vernemen, heeft den WelEerw. Z. Gel heer ds. Knap het beroep naar Woudsend aangenomen. Te Harlingen zijn in eene week ter markt gebragt ongeveer 10,000 schollen, die allen in de gemeente werden geconsumeerd. In diezelfde week en terwijl de Harlingers schol zaten te peuzelen, arriveerden aldaar de drie vette koeijen uit Engelandgaande naar Zwolle. Drie zeer vette Engelsche koeijen afkomstig uit het graafschap Devonshire, zijn te Zwolle aan gekomen en daar voor liefhebbers van vee te zien- Men schrijft uit Nijkerk (Oostdongeradeel) d. d. 6 April: Nog al gaat de ziekte onder de paarden hier voort; het getal der gestorvenen is heden tot 23 gestegen, Als blijk der kwaadaar digheid dier ziekte kunnen dienen de beide ge vallen, die in de vorige week nog bij den heer H. Hartmans hebben plaats gehad. Het eerste paard was des morgens nog gezond, had zijn voeder gehad en was des avoids dood het twee de had den geheelen dag op het land gewerkt en is in het naar huis gaan op den weg geval len en des anderen daags overleden. Genoemde boer heeft nu reeds 7 dood, meest allen beste paarden, onder anderen nog een ten vorigen jare aangekocht van de erven de Boervan Sua- meer, voor de som van ƒ700. Uit 's Gravenhage wordt gemeld d d. 10 AprilSedert zondag middag lot en met dezen mid dag zijn te Scheveuingen aangezet 122 schuiten, die gezamenlijk tusschen de 19 en 20 duizend manden drooge schol van onderscheidene groot te hebben aangebragt. Weet men nu dat één mand 50 stuks kleinschol26 stuks kantschol en 20 stuks grootschol kan bevattendan zal men moeten erkennea dat het cijfer van den gelever- den droogvisch zonder voorbeeld hoog genoemd mag worden. De beroemde Nederlandsche landschapschil der B. Koekkoek te Kleef gevestigd is dezer dagen aldaar overleden. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d 9 April: Het prov. geregtshof in N-Holland heeft gisleren J. K. B. A. schuldig verklaard aan feilelijk ver grijp tegen de zeden, door zijn werk te maken, om de ongebondenheid en zedeloosheid op te wek ken en te bevorderen van jongelingen beneden den ouderdom van 21 jaren, tijdens hij als mees ter met het opzigt over hen belast wasen diens- volgens veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf 500 boete en ontzetting van alle voogdijenz. gedurende 20 jaren. De regering dezer stad heeft goedgekeurd dat er ook op zondagavond voorstellingen in de stads schouwburg worden gegeven. Vanwege ker- keraden enz. worden daartegen bedenkingen ge maakt: Onder de correspondentie van het llan- delsblad lezen wij dienaangaande de volgende op merking: Een man uit de volksklasse kan zeer goed begrijpen dat de leden der kerkeraden niet gaar ne zien dat op zondagsvonden voorstellingen in den stads-schouwburg gegeven worden doch hij begrijpt niet, hoe de broederkring lot afschaffing 8 mijlen eene ingraving krijgt van 20 30 Deze ingraving zal het noodzakelijk maken om werktuigen te gebruiken, die krachtiger zijn, dan degenen, die men nu bezit. Said-pachadie openlijk de zaak van de doorgraving der landeng te beschermt, vooral sinds de Engelsche gezant zijn stelselmatiger) tegenstand schijnt opgegeven te hebbenzal eene groote menigte Egyptenaar» en Arabieren voor dit werk geventhans wer ken er reeds 28,000en men hoopt dit getal eerstdaags op 40 a 50,000 te brengen. In Zweden heerscht bij voortduring een buitengewone bedrijvigheid in de arsenalen des rijks en op de werven van de marine, aan wel ke laatsten men haren vroegeren rang wil herge ven. Zweden echter is betrekkelijk een arm land; landbouw handel en nijverheid behoeven er nog vele verbeteringen zal het land met andere na tiën kunnen wedijveren, en alzoo rijst de vraag, of de gelden voor oorlog uitgegeven, niet nutti ger zouden kunnen besteed worden. Tot burgemeester van Kiel is door de Deen- sche regering benoemd de heer Bargum advo- kaateen man bekend wegens zijne gehechtheid aan de zienswijze van het kabinet van Kopenha gen ten opzigte van de hertogdommen. De stad Kiel, de belangrijkste van Holstein, is als het centrum van de Duitsche partij te beschouwen, 1 en alleen op grond daarvan is de benoeming van SNEEK, 15 April. In Wijmbritseradeel zijn sedert onze laatst vorige opgave door de besmettelijke longziekte aangetast 3 runderen. Afgemaakt 5, als: 1 Bij Sjoerd Tjallings de Boer, te Goënga. Thomas Jans Bakker, te Gauw. Sijbren Sijbrens Sijpersmate Tirns. Auke Sjoerds Rusticus verklaardde runderen s e SNEEKER OP iü» ik -an ier ent ran nst le eft, aan ti COURANT. <31

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1