NIEUWS- EN AIH'EIITENTIMLAI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I 1862. No. 32 ZATURDAG den 19 April. u dat vat I SNEEKER n t it I I BINNENLAND. e BUITENLAND Koning Frans zal ook HIS de be ing )OI1 ber Advertentien van i tot 4 regels, gewone letter 40 ct» voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. te* gelregt voor iedere plaatsing. ril te i be- >gen. bben mor- szich tsche lene- ,wee- in la ten iing a in OP en» ak van der tent van jnst le- jeft, aan 'P ju of an >1- :s- ij- ic- aek, leon van het om der izen. die paus ictor bij, sche ider- om iden. het en po- zelfs gedurende de Paaschdagen Rome niet ver laten zoodat zijne gemalin zonder hem eene voorgenomen reis naar Venetië doen zal. De keizerin van Oostenrijkhare zusteren die zich nog steeds in laatsgenoemde stad bevindt, zal in den loop der volgende weekop een der hooge kerkelijke feestdagen aan twaalf arme vrouwen uit de volksklasse de plegtigheid der voetwassching verrigten. Gravin Ida Hahn-Hahnde bekende ultra- montaansche schrijfster, heeft de geheele op brengst van haar voorlaatste werk, de Maria Re gina ten bedrage van ongeveer f 9000 Nederl. aan den Paus ten geschenke gegeven. AMERIKA. Een vreesselijk onheil heeft het Amerikaansche leger op eenige mijlen van Oriza ba getroffen. Door de ontploffing van eene aan zienlijke hoeveelheid ammunitie in eene talrijk bewoonde kazerne, zijn twaalf a dertien honderd man gedood of gewond. De Fransche vice-ad- miraal Jurien de la Gravière heeft onmiddellijk al het mogelijke aangewend ter leniging dezer vreesselijke ramp. De Fransche officieren van gezondheid en al de geattacheerden aan de am bulance hebben zich onmiddellijk ter beschikking der Mexicanen gesteld. Het dagblad van New-York deelt een nieuw denkbeeld uit Washington mede namelijk een plandat men aan den president zou hebben voorgelegd om tegen den Merrimac bommen te gebruiken met Cayenne-peper gevuld ten einde daardoor de manschappen door stikken en nie zen te verhinderen het geschut naar behooren te bedienen. PRUISSEN. Meer en meer meent men te mo gen vóórspellen, dat de verkiezingen in Pruissen overal, niet alleen in de steden maar ook op het platte land in anti-ministeriëlen, dat is, an- ti-absoluut-koninklijken zin zullen uitvallen. In Pruissen gaat de liberale partij voort zich met waardigheid toe te rusten tot den aan staanden verkiezingsstrijd, en onderscheidt zich reeds door hare kalme houding gunstig van de partij des behouds. Voorts heeft ook de ge meenteraad van Berlijn een nog al opmerkelijk besluit genomen: nl., om, met het oog op de bekende verkiezings-circulaire van den heer von Jagow, te verklaren het vertrouwen van den raaddat de magistraat der stad er voor zal zor gen, dat het aan ieder staatsburger toekomende grondwettig regtom met volle vrijheid deel te nemen aan de verkiezingenevenzeer onverkort worde gehanhaafd voor de ambtenaren der ge meente. Lit hel district Saarbriicken schrijft men, dat aldaar zelfs zij die bij de vroegere verkie zingen op reactionairen stemden, thans verklaren hunne stem te zullen uitbrengen op de liberale leden der ontbonden kamer. LONDEN. De Dublin Evening Mail deelt de zer dagen het volgende mede, dat in een der graafschappen van Engeland voorviel. De graaf van trad onlangs in den echt en bragt zij ne bruid in een dier oude familie-kasteelen, voor welke de Engelsche aristocratie eene soort van vereeniging aan den dag legt. De dame echter wier smaak eene meer moderne rigtmg had, gaf na eenigen tijd van hare appartementen te heb ben gebruik gemaakt den wensch te kennen een boudoir in de nabijheid harer slaapkamer te hebben. De graaf had daar niets tegen doch na onderzoek bleek het dat de kamers, gelijk men dit in oude gebouwen dikwijls zietop zoo zonderlinge wijze waren verdeeld, dat hij geen kans zag, aan den wensch der lady te voldoen. Nu werd een man van het vak een bekwaam architect van Londen ontboden. Hij onderzocht het kasteel naauwkeurig en zeidedat naar het hem toescheen er geene geschikte plaats voor den aanleg van een boudoir te vinden was te gelijker tijd echter gaf hij het vermoeden te ken nen dat er in dien vleugel van het gebouw nog eene verborgen kamer moest zijn. De graaf lach te er om de oudste bedienden der familie wer- den gehoord en verklaarden dat zij daarvan nooit ITALIË. Volgens een gerucht zou de reis van Garibaldi door Lombardije aanleiding hebben gegeven lot eene nota van de Engelsche rege ring aan de Italiaanschebevattende eene ver klaring dat Engeland het tot behoud van het Europesche evenwigt, noodig acht dat Oostenrijk blijve in het bezit van Venetië. De koning zal op zijne reis naar Napels door het corps diplomatique worden vergezeld. Een zonderling gerucht is er in omloopna melijk dat koning Victor Emmanuel geneigd zou zijn, om een gedeelte van zijn gezag aan zijnen schoonzoon, prins Napoleon, over te dragen, die alsdan met den rang van onder-koning zou wor den bekleed. WEEN EN, 10 April. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad /1.4Q; buiten de Stad franco/1.65 bij den winkelier Henns Fiselier, is nagenoeg geheel terug gevonden. De goederen waren ge borgen in een zak onder een zandbult op den Evenbeld onder Raalte. Een jongeling Js. N. is als vermoedelijk medepligtige aanstonds in verze kerde bewaring gesteld, terwijl de verder ver dachten afwezig waren. De gemeenteraad van Winschoten biedt nog altijd het zeldzame schouwspel aan, dat geen der leden wethouder verkiest te worden. Successive- lijk zijn, meenen wij, alle leden. den 12den dezer nog de heer P. Huisingh benoemd tot wethouder doch allen hebben voor die betiek- king bedankt. De Winscholer Courant bewaart een diep stilzwijgen over deze zaak even of het niet de moeite waard is er melding van te ma ken, zoodat men de oorzaak van dat stelselmatig bedanken niet kent en dien het nu algemeen zoOschrift aan oneenigheid lusschen den heer bur gemeester en den gemeenteraad. SNEEK, 18 April. Men meldt uit Oosterwokie d. <1 13 April: In het dorp M. heeft het volgende curieus geval plaats gehad. Een man en eene vrouwmet el kander gehuwd kregen op eens verschrikkelijk ruzie zoodat de man in toomelooze woede ont stoken zich in zijne zondagsche kleederen stopte en met de woorden: „ïA gaan naar de Oost” afscheid nam van zijne wederhelft zijn tweede ik. Den daaropvolgenden nacht, toen zijne vrouw zonder haren echtvriend op bed zich aan de dienst van Morphells had gewijd werd er op hare gla zen geklopt en toen zij vroeg „wie is daar V kreeg zij ten antwoord uw man och laat mij er weêr in.” Hierop gaf de voor dat oogenblik onbestorven weduwe zeer naïf ten antwoord: „dat gij mijn man zijt, liegt gij’, want die is vandaag naar de Oost vertrokken en bij nacht laat ik er geen vreemd volk in.” Nu moest de gewaan de Oosterling die nacht onder den blaauwen he mel doorbrengen en heeft sedert dien tijd nim mer weêr tegen zijne vrouw van de Oost ge sproken. Gehuwde dochteren Eva's worden in haar be lang verzocht bovenstaande wel met hunne aan dacht te willen vereeren, ten einde bij voorko mende gelegenheid daarvan partij te kunnen trek ken. Immers „leeringen wekken voorbeelden trekken.” Blijkens eene opgave van het ministerie van binneul. zaken zijn in het jaar 1861 als landver huizers uit Nederland over zee vertrokken 757 personen, als: 291 hoofden van gezinnen en op zich zelf staande personen, 94 vrouwen, 367 kinderen en 5 dienstboden. Van de genoemde hoofden van gezinnen kwamen uit N.-Braband 19, Gelderland 22, Z.-Holland 44, N.-Holtand 114, Zeeland 40, Utrecht 11, Friesland* 8, Overijssel 6, Groningen 19, Drenthe 3, Lim burg 5. De godsdienstige gezindten verdeelen zich als volgt: 152 Nederduitsch Hervormden, 2 Waalsch Hervormden3 Evangelisch Lulher- schen 2 Doopsgezinden 6 Christelijk Afgeschei den 49 Roomsch-Katholijken 1 Israëliet, 85 onbekend. De Middelbuvgsche Courant 7<‘gt: De werkzaamheden bij de departementen van Ecrediensldie tot strekking hebben om eerlang tot de opheffing dezer beide departementen te kunnen ovei gaan zijn thans zoo verre gevorderd dat men spoedig de verwezenlijking van dat plan kan te geinoet zien. Zijn wij wel ingelichtdan zullen reeds met 1 Julij die departementen op houden te bestaan en de bemoeijingen van den Staat in de kerkelijke aangelegenheden voor zoo ver die nog noodig zullen zijn voor betaling van tractemenlen enz., aan het departement van finantien worden opgedragen. Behalve de aan te bieden en vermoedelijk aan te bieden wetsontwerpen waarvan reeds eene opgave is gedaan, vernemen wij thans met eeni ge Zekerheid, dat men ook het ontwerp eener nieuwe wet op de registratie en hel zegel kan te gemoet zien. De dagbladen zouden daarbij ge heel van het zegel worden vrijgesteld en de ge meenten voor een groot deel in hunne admini stratie van die belasting w orden ontheven. Daaren tegen zouden dé obligation aan belasting onder worpen worden. Bij de voorgenomen herziening der personele belasting is naar ons gemeld wordthet begin sel aangenomen om de opbrengst voor een ge deelte aan de gemeenten af te staan. De patentbelasting zou worden vervangen door eene belasting op hel uitoefenen van beroepen waaronder ook dal van den landbouwer zal wor den begrepen Uit Arnhem wordt gemeld d. d. 15 April: Heden morgen vond men in het Klarenbeeksche Bosch aan een boom hangen in zittende hou ding, hel lijk van zekeren uitdrager, die ten ge volge van misbruik van sterken drank en huisse- lijke twisten op deze wijze een einde aan zijn ongelukkig bestaan had gemaakt. Een schoenmaker te Dussen verliet den 11 dezer zijne woningeen goed onderhouden pand, en spoedig daarna geraakld het huis in zoo fei len brand dat er niets kon worden gered. Eene daar inwonende dame liepna eerst het bran dende gebouw verlaten te hebben weder door de vlammen in huis, ten einde hare juweelen en andere kostbaarheden te redden. Toen stortte iet dak in en bedolf haar onder het vuur. Of schoon men haar vrij spoedig er onder heen kreegis zij toch zoo gebrand dat men voor haar leven vreest. Uit Dussen wordt gemeld d. d. 14 April De damewelke bij den jl. brand alhieronder het instortend dak bedolven werdis gisteren avond aan hare verschrikkelijke brandwonden over leden. Haar echtgenooteen zeekapitein wordt na eenige weken van zijne laatste reis terugver wacht. De eigenaar van het huis is geartesteeJd. Uit Deventer wordt gemeld d. d. 14April: Met groote belangstelling heeft men gisteren al hier vernomen, dat Z. M. onze geëerbiedigde ko ning het voornemen heeft, om in het laatst dezer maand aan een paar steden der prov. Overijssel en daaronder ook aan Deventer een bezoek te brengen. Men verheugt zich zeer over dat ko ninklijk blijk van onderscheidingen er worden reeds plannen beraamd, om met de beschikbare middelen aan het met verlangen verbeide vorste lijk bezoek luister bij te zetten. -Uit Sleenwijk wordt gemeld d. d. 14 April.’ Ten gevolge van het emeritaat van ds. K. Ho- vens Gróve is er eene vacature ontstaan van pre dikant bij de Doopsgezinde gemeente alhieren is gisteren als zoodanig beroepen ds. Korver, thans leeraar bij de Doopsgezinde gemeente te Witmarsum bij Franeker. Uit Raalte wordt gemeld d. d. 14 April: Heden namiddag heeft de policie alhier eene be langrijke ontdekking gedaan. De zeer aanzienlij ke partij velerlei manufacturengestolen met buiten- en binnenbraak op 1819 Februarij jl. COURANT. n e

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1