NIEEWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1802. No. 33. WOENSDAG den 23 April. 17de Jaargang.' &'-'0 - B I N W E If L A N D. 1 1 BUITENLAND. erigtea <lat >ns in verla- steden za! ;eft oc elli au» ivel ge nen die bevat taljons der de te be kenin g li, zoon Ibebber ,e- jn. 4 A Nijcholtte koning enua in hij op teven» s zaak ing van Verder rnement die van ■n dienst het le- rd heeft, niet aan seradeel aangetast 12 runderen, gestorven en af gemaakt 7, als: 4 bij Aize Pierius Lijcklama i Wolsum.r 1 bezoek, I Napoleon I •rein van I van het enom doot der reizen, welk die den paus an Victor ;n er bij, furynsche ie onder kend, om 8 houden. Is wij het entieen n de po- •sluat. 5 April te or de be- ontvangen. te hebben il des mor- waarts zich Ie Britsche •ren Bene- de twee- SNEEK, 22 April. Sedert ons vorig berigt, zijn door de be- smettelijkc longziekte in de gemeente Wijmbrit- NEW-YORK 5 April. De senaat heeft een ontwerp van wet aannenomenstrekkende tot het toekennen van eene schadeloosstelling in geld aan den staat Columbia welke op die voorwaar de de slavernij wil afschaffen, en van een onder steuning in geld ter bevordering der vrijwillige immigratie van slaven uit Haïi en Liberia. Zoo wel de Unie-trocpen als die der Zuid-confedera- lie maken aanzienlijke toebereidselen voor den grooten veldslagdie weldra in Tennessee zal worden geleverd. In Tennessee hebben de ge- confedereerden een gedeelte van den voorraad katoen verbrand en aanstalten gemaakt om zoo noodiggeheel Memphis aan de vlammen prijs te geven. De Amerikaansche tijdingen leveren weder weinig of niets op waaruit eemge verandering in den vorigen toestand blijkt. Velen die aan een einde van den strijd geloofden hebben dit gevoe len opgegeven en spreken nu van wederzijdsche uitputting, doch dit zou in alle geval slechts ee ne andere wijze van Noordsche overwinning zijn. Het voorstel in den Zuider-senaat gedaan om de commissarissen uit Europa'terug te roepen, daar men zich niet meer met eene erkenning van En geland vleitgeeft intusschen groote mismoedig heid te kennen. Over het geheel heeft men wei nig aandacht aan het polieke nieuws van heden gewijd en hield de City zich hoofdzakelijk met financiële aangelegenheden bezigen vooral met de nieuwe Russische leeningwaardoor de ver wachte vermindering van het bankdiskonto tot 2 pet- denkelijk verhinderd zal worden. ITALIË. Te Palermo zijn bij het doen van opgravingen aan het arsenaal drie folterwcrktui- t de een blij- nan- :ren h op ij den le of I van s vol- aarts- i vrij- func- van gespeciaal tol bijwoning van die vergadering uitgenoodigdals zijnde de eenigc hier te lande, die tot de Franciskaner-orde behoort. Deze zal uithoofde van ongesteldheid echter aan die uit- noodiging geen gevolg kunnen geven. Prof. Moleschott te Turijnonze landge noot is door konipg Victor Emanuel tot ridder der orde van de Heiligen Mauritius en Lazarus jbenocind. Van Rotterdam is den 15 dezer naar Ila- Ivre getransporteerd begeleid doortwee Fransche Ipoiicie agenten, een Frauschman van Chalons sur .xn‘J ntclL I' Jtml ti. I wimd J ZIKfZJleiHl .EHLUK gen gevonden: een muilband, een gloeijende stoel en een voetbrander. De muilband bestaat uit twee koperen ringen, waarvan de een om het voorhoofd, de andere om het aangezigt geperst wordt. Op den vuurstoel die insgelijks van ko per iswerd de gevangene vastgebonden in de leuning werden gloeijende ijzers'geschoven. De voetbrander heeft den vorm eener laars de zool is van koper en zoo ingerigt, dat er een goed vuur onder kan worden aangebragt. TURYN, 18 April. De bisschop van Eano is in hechtenis genomen krachtens een bevelschrift van den procureur des konings te Napeis. Uit Rome wordt het berigt bevestigd, dat generaal Goyon het hoofd der rooverbende, Centrillo ge naamd, heeft doen gevangen nemen. 100,000 kardoezen zijn in beslag genomen, benevens 400 voor de roovers bestemde uniformen. TURYN, den 19 April. Uit Brescia meldt men dat Garibaldi van de ligte ongesteldheid waardoor hij aangetast was hersteld is, en eerst daags zijne reis zal vervolgen om de scherp- schutters-vereeniging in de provincie te organi seren. DUITSCIILAND. liet Journal de Francfort meldt dat dezer dagen een schoenmaker te Wescheckled zijne vrouw en 5 kinderen heeft ver moord. De moordenaar, na zijneslagtofferseerst door hamerslagen op het hoofd bewusteloos te hebben gemaakt, heeft hun daarna den hals af- gesneden. De ontaarde moordenaar heeft de vlugt genomen en is nog niet opgespoord. De Belgische minister van oorlog heeft ge last dat in elke garnizoensplaats waar militaire muzijk ismilitaire concerten zullen worden ge geven, wier opbrengst bestemd is tot leniging van den nood der broodelooze werklieden te Gent. GROOT-BRITTANJE. Nabij Wolverhampton zijn negentien personen door het springen van een stoomketel in een ijzergieterij te Priestfield gedood, terwijl de geheele smplterij uit elkander werd gerukt. Drie vierdé van den stoomketel, zijnde een gewigt van acht ton, vloog van twee- of driehonderd voet hoogterwijl het overige ge deelte door de smelterij werd geslingerd. GROOT-BRITTANJE. Naar aanleiding van de dezer dagen in Engeland gedane proefnemingen met een nieuw kanon van den heer Armstrong, geladen met een kogel van 156 pond en gelost door de ontploffing van 50 pond buskruidzegt genoemde heer Armstrong in de Times: Theorie en praktyk leeren beide dat de uit werking van op korten afstand geschoten kanon kogels nagenoeg evenredig is aan de hoeveelheid gebezigd buskruid terwijl het groeven van den loop der kanonnen en het vergrooten van het ge wigt der projeclilen weinig baat of schaadt." FRANKRIJK. De Fransche vertaling der Ja- panesché toespraakdie de afgevaardigden van den Taikoon tot keizer Napoleon hielden werd bij de audiëntie voorgelezen door den heer van der Voo tolk-secretaris bij het Fransche konsu- laat te Rotterdamwelke ambtenaar ook 's kei zers antwoord aan de hh. uit Jeddo in het Ne- dcrlandsch vertaalde voor een lid van het gezant schap die ze daarop in het Japansch overbragt. Zoodra de gezanten het paleis verlaten hadden en nog vóór dat zij weder in de rijtuigen plaats namenlieten zij zich de handschoenen uittrek ken welke voorwerpen, waarvan zij geen gebruik makenhunnen lachlust in niet geringe mate op wekten. Op hunne uitnoodiging zaten cenige voorname personen bij hen aan den disch in het Louvrc-hótelwaar raauwe visch vermengd met gekookte rijst, het voornaamste geregt was. De Japanezen dronken daarbij zeer veel heet water, volgens hen goed voor de spijsvertering. Aan tafel werden dóór de Franschenuit eerbied voor de vreemdelingen de Japansche zeden en gebruiken gevolgd. Bij het dessert stelde de eerste gezant een toast op keizer Napoleon in die met ,een toast op den keizer van Japan be antwoord werd. Na afloop van het maal bleef het gezelschap den geheelcn avond bijeen. De Marne, die aldaar, naar men verzekertecn.frau- duleus bankroet heeft gemaakt van ongeveer 400,000 fr. Door de politie hier te lande op gespoord is de bedoelde persoon door deze op de stoomboot aan de Fransche agenten overgele verd. De vette os die te Schiedam weder met den persten prijs bekroond werd, is aan het ein de van zijn roemrijke loopbaan gekomen. De sïagter J. Scholmeijer te Alkmaar kocht hem voor f 600 en sneed zijnen levensdraad af1640 halve Ned. ponden weegt het overschol^schoon aan den haak en doet den lekkerbek en ook anderen watertanden Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 13 April: Mijn berigt omtrent de zalmenteelt is vooiha rig geweest ten gevolge van een misverstand. Er heerscht in deze stad eene onbeschrijfelijke geestdrift voor eene waardige ontvangst van on zen geliefden koning; men kan aannemen dat geen enkel ingezeten daarbij achterwege blijft. Het bestuur der gemeente laat den eereboog reeds oprigten op de groote Marktnabij de Diezerstraatde openbare gebouwen en die der ingezetenen worden allen geïllumineerd. Z. M. komt van het Loo over het Katerveer, en zal door den commissaris des konings opgewacht wórden den weg nemen door de Koekstraat Kamperstraatde Groote en Melkmarkt en Die zerstraat naar het provinciaal gebouw. Z. M. zal ook de stad Kampen bezoeken." Men meldt uit Zwolle d. d. 18 April In den afgeloopen nacht zijn uit het huis van bur gerlijke en militaire verzekering alhier drie per sonen ontsnaptwaarvan twee tot 15 jaren ge vangenisstraf waren veroordeeld wegens moord en een, beskhuldigd van diefstel zijn vonnis noch wachtende was. Zij hebben zich door ko kers, die tot ventilatie dienen, toegang tot de bo venste verdieping weten te verschaffen en zijn van daar, met behulp van touwen, buiten het gebouw geraakt. Hun spoor is tot heden nog nog niet ontdekt. Het meesi bevreemdend in dit geval isdat de schildwachtwiens wachtpost digt bij het punt der ontvlugting geplaats was volstrekt geen onraad heeft bespeurd. Cornells Witteveen, te Nijland. Sijpkc Eeltjes Huisman te Scharnegou- tum. Tjitte Entjes v. d. Ende, te IJsbrechtum. Sedert ons laatst berigt zijn in de gemeen te IJlst aan de besmettelijke longziekte afgemaakt 1 en gestorven 1 rund van den landbouwer Pie ter Jans Buitenhoff. Het kofschip Houthandelkapt. H. Ploeg te Harlingen te huis behoorende is bij Stavan ger verongelukt. Van de 8 man der equipage hebben alleen de kok en de jongen het leven be houden. Te Fipkum gemeente Leeuwarderadcel heeft dezer dagen een bakker een einde aan zijn leven gemaaktdoor het innemen van arsenicuin. Dit is hel derde voorval van zelfmoord in dipn omtrek, in de twee laatste weken. De Staats-Courant deelt drie besluiten me de waarbij drie miliciens van de werkelijke dienst worden ontslagende eerste omdat hij (niet kunnende voorziendat hij ter aanvulling van het contingent zijner gemeente vier jaren na de loting zou worden opgeroepen) in het huwe lijk was getredende tweede, omdat hij wegens het overlijden van een.e zuster eenig kind was geworden en de derdeomdat hij wegens een verzuim van den burgemeester niet was inge schreven en het niet billijk werd geacht hem op eenëndertigjarigen leeftijd het slagtoffer te maken eener verkeerde handeling des burgemees ters. In den nacht van 17 op 18 April is te 's Hage een felle brand uitgebarsten in de meu- belfabrijk Anna Paulowna, van de gebr. Horrix, achter den Stationsweg op de Hoefhave. Z. M. den koning, Z. K. H. de prins van Oranje en Z. K. H. prins Hendrik verschillende ministers en andere hooge personen snelden mede ter hulpe toe. De brand is vermoedelijk ontstaan in de nabijheid van den stoomketel, hij nam spoedig in hevigheid toe en de vlammen teisterden voor al de zagerij, de stoelenmakerij en de zaal van kunstwerkendie tot den grond zijn afgebrand. Het kantoor der firma is mede geheel vernield gelijk ook een kostbare voorraad hout. De fabrijk werd niet bewoond maar slechts door enkele personen des nachts bewaakt. Van de 200 werklieden zullen er vele vooreerst bui ten werk zijn. Ten behoeve van deze heeft zich reeds eene commissie gevormddie liefdegiften inzamelttert einde de door de werklieden ver loren gereedschappen te vergoeden en ze le on dersteunen. Volgens de R. C. is de wet op hetmiddel- 1 baar onderwijs gereed, en bij den Raad van Sta te in behandeling. Het onderwijs in de oude ta len zoude niet tot het middelbaar, maar tot het hooger onderwijs worden gerekend. Volgens het Nieuwe Dagblad van ’s Hage zul len ook de bisschoppen hier te lande zich naar het concilie te Rome begeven, en is de pastoor de R. K. kerk aan den Boschkant te 'sHa- ö-i® COURANT. J Ci 7 Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ets voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze- gelregt voor iedere plaatsing. SNEEKER d iri d ttui :v»|i; ,oo. jeu') d‘> nioit u i lbo I nn 1 Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.4Ot-buiten de Stad franco ƒ1.65

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1