NIEUWS- EN ADVEBTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, 1862. No. 34. ZATURDAG den 26 April. N. N VERGADERING VAN DEN GEMEENTE-RAAD VAN SNEER 17 de Jaargang, pg« liiim 5 berigUo dat SNEEKER COURANT s n N BUITENLAND. BINNENLAND. e. met 1, 6 Z4 1 I» I ;n >o dat de lau een te blij- eerman- nmeren zich op jt hij den kerde of .oral van paus vol- ;n aarts- nen vrij- ijke func- emens in te verla- ofdsteden dad bevat battaljons onder de ers te be rekening laldi, zoon jvelhebber ikcn 1.60 r eere- jn be enden. dezer en zaf heeft gene- itonelli in paus r bevel ;en ge- lalianen tast, die 40 ets cte. io- n ,en .d. iw alt ers aus te d. ren icr- te z. isel ne- E- wijl hij hun verhaalde, dat hij meende gerust op zijn bed te liggen, en ook vooraf zijne broek had uitgetrokken; bij het aanbreken van den dag von den de agenten zijne broek in het water terug. Onder de gemeente IJzertdijke is dezer da gen de longziekte onder het rundvee uitgebroken in een stal van omstreeks 20 stuks vee op de hofstede van den landbouwer Calon. Bereids zijn van regeringswege de voorgeschrevene maatrege len in toepassing gebragt, ten einde zooveel mo gelijk de voortplanting dier ziekte te voorkomen. en bezoek, r Napoleon iverein van >rd van het evenom vloot der te reizen, letwelk die it den paus van Victor nen er bij, Turynsche de onder- sopendom te houden, als wij het identie, en in de po- bestaat. 26 April te loot de be- ontvangen, j te hebben pril des mor- irwaarts zich de Britsche eeren Bene- ipde twee- Z» /8 ,10 iijcn var- ift koning Genua in dat hij op en tevens lie’s zaak ossing van Verder vernement die van aren dienst >or het le- iderd heeft, it niet aan SNEER 25 April. Zaturdag jl. is alhier aanbesteed het leggen van ccnen grindweg van Heeg naar Gaastnieer. Het werk is aangenomen door J. Zwolsman te Kuinre, voor ƒ18,600. Door de prov. commissie van geneesk. on derzoek en toevobrzigt in Friesland, zijn in hare vergadering van dingsdag jl. bevorderd tot stede lijk heelmeesterde heeren 1) Fledderus en W. R. J Hoekstra en tot vroedmeester den heer J. B. W. Kleinschmitplattelands heelmeester te Heeg. Het Staatsblad no. 37 bevat het koninklijk besluit van 5 April 1862, houdende goedkeuring van de statuten der Vereeniging voor Christelijk on derwijs te Makkum en erkenning dier vereeni- ging als regtspersoon. De minister van financiën heeft in de Staats courant ter kennis van het algemeen gebragt dat gedurende het jaar 1861 in ’s rijks munt zijn ver vaardigd de navolgende muntspeciën, als: a. voor rekening van het rijkten behoeve van de circu latie hier te lande: 2,050,000 centen; 1,446,000 halve centen; b. voor rekening van bijzondere per sonen; 876,003 2'/2 guldens; 5,078,886 guldens; 6,001,252 *4 guldens; tezamen uitmakende eene nominale geldswaarde van ƒ10,297,249.50. De minister van financiën heeft afwijzend beschikt op een verzoek van den raad der ge meente Genemuidenom die gemeente als los-, laad- en ligterplaats aan te wijzen. Deze afwij zing schijnt hoofdzakelijk gegrond op de ongun stige adviezen van de kamers van koophandel te Zwolle en Kampen. Naar men verneemt, worden door de ad ministration der belastingen in sommige provin ciën naar aanleiding van de onlangs bekend ge- wordene cijfers der bevolking op uit. Dec. jl. van alle gemeentenmaatregelen beraamdom som mige gemeenten in eene hoogere belastingsklasse te doen brengendewijl de bevolking van die gemeenten het cijfer voor de lagere klassewaar in zij nu staan vastgesteld te boven zou gaan. Men is er zeer verlangend te weten, of bij die behandeling van deze voorde betrokkene gemeen ten belangrijke zaak in aanmerking behoort te komen het cijfer der volkstellingdat dan voor 10 jaren moet gehandhaafd worden, of wel de latere tusschentijdsche cijfers en of de bepaling van kom der gemeente al of niets ter zake afdoet. Advertcntiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ets voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze- gelregt voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco /1.65 MAANDAG den 28 APRIL 1862, des voordemiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Missive, houdende kennisgeving van het over lijden van den binnenvader in het Armhuis. Besluit van goedkeuring wegens het toeslaan cener gratificatie. Koninklijk besluit betrekkelijk den hoofdelijken omslag. Besluit omtrent de voorgedragene vernietiging van het Baadsbesluit van 15 Mei 1861 no. 5, betrekkelijk de regeling van het onderwijs op de Fransche scholen. Proces-verbaal van verificatie der Gemeentekas. Adres van K. A. Jongbloedom een uitgang naar de Stads wal. Adres om vergunning tot het behouden eener uitgang naar de Gasthuissteeg. Adres van I. A. Hammersma, om een plek grond tot het bouwen van een huis en timmer- schuur. Bapport betrekkelijk een aan te leggen weg naar de Joure (aangehouden). Adres van M. van der MeulenHoltkamp, omtrent de instandhouding harer bewaarschool en missive van de PI. schoolcommissie. Verslag van den toestand der Gemeente over 1861. I - «fly*** Eenige voorname ingezetenen van Friesland en Noord-Holland hebben zich dezer dagen in eene bijeenkomsten te Amsterdam vereenigd en geconstitueerd tot een voorloopig comité ter be vordering van den aanleg eeuer spoorvveglijn uit gaande van Leeuwarden en loopende in verband mot eene stoombootdienst tusschen Stavoren en Enkhuizcn, over Sneek, Stavoren, Enkhuizen en Hoorn om aan te sluiten aan den geprojecteer- den staats-spoorweg van den Helder naar Am sterdam. Bij die gelegenheid zijn de noodige or ders gegeven tot vervaardiging van plans en be rekeningen, voldoende om een en ander, meer voorbereid, in nadere beoordeeling te kunnen ne men en daarvan een bepaald besluit tot al of niet verdere voortzetting afhankelijk te stellen. Tot provisioneel voorzitter van het comité is benoemd de heer H. Cl. Wouda burgemeester van Sneek en lid der provinciale staten van Frieslanden tot secretaris de heer M. Cohen Stuartprocureur te Alkmaar. Door de arrondissement-regtbank te Am sterdam is regtsingang met bevel tot gevangen neming verleend tegen J. A. Hinsbeek, oud 64 jaren, laatst kassier-generaal bij de Nederlandsche bank, en wonende te Amsterdam thans voort- vlugtig ter zake van diefstalgepleegd in dienst baarheid. Uit Vlissingen w^rdt gemeld d. d. 18 April: Een groot Amerikaanscji fregatde Walter Scott, kapitein Graffaun, van Antwerpen bestemd naar Souderham in de Oostzee, met ballast, is den af- geloopen nacht, voor deze stad ten anker liggen de, in brand geraakt en tot on het koperen be kleedsel geheel door de vlammen verleerd. Het was van de stads wallen een verschrikkelijk schoon en indrukwekkend schouwspel, die reusachtige vlammen-piramide zoo in den donkeren nacht op waarts te zien stijgende veelkleurige vuurstra len om het brandende want te zien kronkelen en toen de verbrande masten en ra’s krakend in die ontzaglijke vuurmassa nedertuimelden was het als of zich een krater opende die het water van de Schelde deed koken. De bemanning, buiten den kapitein en den stuurman, uit ruim20 man, (waaronder vele negers) bestaande heefttoen alle middelen tot blussching onmogelijk bleken het schip verlatenen is hier met hunne in den nacht geredde uitrusting behouden aan den wal gekomen, waar de scheepsmakelaar J. B. de Groof, door tusschenkomst van den waarnemenden Ame- rikaanschen consul Uyttenhovehen met de meest menschlievcndc zorg hebben ontvangen. De romp met koper bekleedwerpt nog rookkolommen uil en zal in deze haven worden gesleept. De stille landbewoners van IJzendijke enz die verschrik kelijke hoogstijgende vlammen ontwaard hebben de, zijn met hunne brandspuiten, denkende dat daér de brand woedde, naar Brcskens ter hulp gesneld. Uit Helder wordt gemeld d. d. 21 April: Men avanceert met reuzenschreden aan het gra ven van bassin en den aanleg van het terrein voor den spoorweg. Men heeft reeds een derde (60,000 el) weggegraven en door middel van een locomo tief over bedoeld terrein gebragt; als eeu voor beeld van den spoed dien men bereikt met een dergclijke locomotief, deelen wij mede dat op een enkelen dag 890 kub. ellen grond uit den put naar het andere einde van het evcntuelesta- stions-terrein werden vervoerd, hetwelk een af stand heeft van 20 minuten gaans. Uit Hoorn wordt gemeld d. d. 22 April.- Beschonken menschen schijnen overal te kunnen slapen. In den afgeloopen nacht hoorden de po- licie agenten langs eene gracht gaande, het snor ken van een slapend mensch. Zij zochten te ver geefs op stoepen en banken tot zij eindelijk ,aan de zijde van een wal komende, zagen dat een persoon tot aan den hals in het water lag met zijn hoofd gerust op den rand van den onderwal liggende te slapen. Nadat zij hem gewekt en'met veel moeite uit het water hadden getogen, brag- ten zij den man, die half ontkleed ongeheel ver stijfd van koude was, naar het bureau over,ter- TURVN 21 April. Het officiële blad bevat eene circulaire van den minister van justitie aan de leden der regterlijke magt waarin zij wor den uitgenoodigd hem behulpzaam te zijn in het vaststellen van eenheid op het gebied van het regtswezen in het rijkvoorts een streng wakend oog te houden op de geestelijkheid tot wering van inbreuken op de openbare orde van zaken. „De regering”, zegt de minister, „laat aan de geestelijkheid volkomen vrijheid in hare ambts- verrigtingen, doch kan niet dulden, dat zij daar van misbruik maakt ten nadeele van de nationale instellingen. De regering zal alle onschuldige priesters die den triomf der nationale zaak er kennen beschermenen is niet voornemens af breuk te doen aan de belangen der godsdienst." De paus heeft op het Vatikaan den gewo nen plegtigen zegen urbi et orbi uitgesproken. Die plegtigheid werd door de Fransche en pauselijke legers en eene tallooze volksmenigte bijgewoond. Op den spoorweg naar Sienna, in de na bijheid van den tunnel te Asciano, hebben twee treinen tegen elkander gestoomd. In den meest beschadigden trein bevond zich een transport in fanterie, waarvan 30 man gedood of gekwetst zijn. De opstandelingen te Nauplia blijven be drijvig en laten zich niet ontmoedigen. In A- theensche brieven wordt gemelddat te Nauplia een soort van constitutie is bijeengekomen, aan welke men voorloopig het bestuur heeft opge dragen en die als zoodanig dekreten uitvaardigt en zelfs eene nieuwe nationale vlag heeft aange nomen blaauw en wit met een kruis daarboven Volgens de Weener Presse is reeds een Grieksch vaartuig onder deze nieuwe vlag te Triest aan gekomen. De klerikale Ami de la Religion ver zekert, dat koning Otto tot het besluit is geko men om afstand te doen van den Griekschen troon en daarvan kennis heeft gegeven aan het hof te München. De Beijersche en Oostenrijksche gezanten zouden last hebben gekregen om alles wat mogeiijk is aan te wenden, ten einde den koning hiervan terug te brengen, en de koning in zou mede in dien geest haren echtgenoot trachten te bewerken.. Volgens een telegrafisch berigt uit Weenen echter zou de zaak des ko- nings een gunstigen keer hebben genomen. Dépêches bij het Grieksche gezantschap te Weenen ontvangen, bevestigen de tijding, dat de ko ninklijke troepen den 20 Nauplia zijn binnengerukt. Uit Brescia meldt men dat Garibaldi van de ligte ongesteldheid waardoor hij aangetast was hersteld is en eerstdaags zijne reis zal ver volgen om de scherpschuttersvereenigingen in de provincie te organiseren. Van Reuters office te Londen ontvingen wij gisteren de volgende Noord-Amerikaansche berig- ten .- New-York 9 April. Bij Corinthe is een bloe dige veldslag geleverd. De geconfedereerdcnon der bevel van de generaals Beauregard en John7 ston hebben de troepen der Unie aangevallen en behaalden aanvankelijk een aanmerkelijk voordeel. Daarop ontvingen de laatstgenoemden versterking en toen zijn de gekonfedereerden naar Corinth teruggetrokken. Men schat het verlies der Unie op 20,000 en dat van het Zuiden op 35,000 man. Generaal Johnston is gesneuveld en Beauregard gekwetst. Het eiland no. 10 is aan de Unie- troepen overgegeven. RUSLAND. Volgens bijzondere berigten uit

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1