NIEUWS- EN ADVERTENÏIE-BLAI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. ZATURDAG den 3 Mei. til H/ 17de Jaargang* BINNENLAND. BUITENLAND. u,“ö zaï verkrijgen. V 7 Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs vöor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco/1.65 ROME, 27 April. Aangezien Rusland verlangd heeft dat de nuntius met de geestelijkheid in be trekking zou staan op geen andere wijze dan door r a. Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 cta voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. 10- gelregt voor iedere plaatsing. de dé- tusschenkomst van het algemeen bestuur der eere- dienstenis de pans teruggekomen van zijn be sluit een nuntius naar St. Petersburg te zenden. Uit Rome schrijft men van den 22 dezer Morgen gaat de paus naar Porto Anzio en za! daar 3 weken blijven. De heer Mérode heeft artillerie, 1000 man, daarheen gezonden; gene raal Goyon 3 kompagniën. Kardinaal Antonelli blijft te Rome en zal tusschenbeide den paus bezoeken. Fransche detachementen, onder bevel van kolonel Chancy, zijn over de grenzen ge- trokkeu nabij Veroli en hebben met de Italianen het bandieten opperhoofd Chiavone aangetast, die naar het gebergte geweken is. BRESLAU27 April. Men verzekertdat de paus aan den aartsbisschop van Warschau een breve heeft gezonden, hem vermanende te blij ven aandringen op de afschaffing van regeerman nen die de vrijheid van geweten belemmeren; dat de geestelijkheid worde uitgenoodigd zich op de theologische studiën toe te leggen, dat hij den keizer verzoeke de vrijlating der gekerkerde of gedeporteerde geestelijken en leeken vooral van den prelaat Biabzzeskiwiens gedrag de paus vol komen goedkeurt. De paus beloofde den aarts bisschop zijnen bijstand om hem volkomen vrij heid in de uitoefening zijner bisschoppelijke func tion te verschaffen. De sultan van Turkije is voornemens in den loop van Junij aanstaande zijn rijk te verla ten om ParijsLonden en andere hoofdsteden van Europa te bezoeken. TURYN, 28 April. Het officiële blad bevat een koninklijk besluitwaarbij twee battaljons Genuesche vrijwilligers voor een jaar onder de wapenen worden geroepen om de roovers te be vechten. Deze troepen worden voor rekening van den staat uitgerust. Menotti Garibaldi, zoon van den ex-dictator, is tot hunnen bevelhebber benoemd. Volgens berigten uit Turyn heeft koning Victor Emanuel in de vorige week te Genua in zeer stellige bewoordingen verklaard dat hij op het behoud van den vrede rekende en tevens met volle vertrouwen de zege van Italië’s zaak, benevens eene spoedige en goede oplossing van het Romeinsche vraagstuk verwachtte. Verder wordt gemeld dat het Italiaansche gouvernement dezer dagen twee geheele ligtingendie van 1853 en 1854, die reeds 8 en zeven jaren dienst hadden gedaan ontslagenen hierdoor het le ger met 25 a 30 duizend man verminderd heeft, en alzoo (loor daden toont vooreerst niet aan oorlog te denken. Op nieuw is er sprake van een bezoek, dat koning Victor Emanuel bij keizer Napoleon zal afleggen. Men zegt, dat de souverein van Italië 25 Mei aanstaande zich aan boord van het Fransche schip la Bretagne zal begevenom vergezeld van de geheele Fransche vloot der Middellandsche zeenaar Toulon te reizen. Voorts loopt een gerucht, volgens hetwelk die vorst ook Rome zal bezoekenom met den paus een onderhoud te hebben. Deze stap van Victor Emanuel wordt evenweldit voegt men er bij, gedaan buiten medewerking van het Turynsche kabinet, en officieus moet de koning de onder- handelingen met den paus hebben geopendom de beoogde zamenkomst met hem te houden. Wij deelen dit gerucht mede zoo als wij het vinden in eene Parijsche correspondentie, en merken alleen op, dat in deze dagen in de po litiek geen onwaarschijnlijkheid meer bestaat. Koning Victor Emanuel is den 26 April te Livorno aangekomen en werd daar door de be volking met de levendigste toejuiching ontvangen. Na de voorstelling in den schouwburg te hebben bijgewoondzette de vorst den 27 April des mor gens zijne reis naar Napels voortwerwaarts zich ook begeven hebben de Fransche en de Britsche gezant bij het Italiaansche hof, de heeren Bene- detti Hudson de eerste per stoomschipde twee de over land. Uit Athene melden de jongste berigtea dat aan welke zonder vertoon van kwitantie het pa tent kan worden afgegeven, de patenten dadelijk verkrijgbaar zijn wordende de patenlpligtigen vermeld onder no. 3740 tan tabel 14, bij de ze tevens opmerkzaam gemaakt dat het patent overeenkomstig art. 2 der wet van 24 April 1843 no. 16, niet aan hen mag worden afgegeven, dap nadat zij de helft van hunnen aanslag voor het dienstjaar hebben betaald en het verschul digde van het voorafgaande jaar ten volle zal zijn aangezuiverd; terwijl zij bovendien, wanneer zij in gebreke blijven de patenten af te halentelken reize dat zij het vereischte patent of afschrift van dien aan de bevoegde ambtenaren niet kunnen vertoonen volgens art. 32 1 der wet van 21 Mei 1819, vervallen in eene boete van ƒ15. 6) Dat ingevolge art. 29 2 der wet op het personeel, van 29 Maart 1833 (Staatsblad no. 4)lot tegenschatters dezer Gemeente zijn benoemd WILHELMUS van DRUTEN, KLAAS KORNELIS KOOIJ MEINSE MOLENAAR en PETRUS MOLENAAR. Wordende de belanghebbenden hierbij ten slot te aangemaand om te zorgendat de namens den ontvanger uitgereikte beschrijvingsbiljetten zoowel van het personeel als die der patenten niet oningevuld blijven liggen, maar bij de afha- ling behoorlijk zijn ingevuld en geteekend. En zal deze worden afgekondigd zoo als ge bruikelijk is. Sneek den 30 April 1862. Burgemeester en TVethouders voornoemd MOCDA. De Secretaris MAGA, PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen bij deze ter kennisse van de ingezetenen 1) Dat de uitreiking der biljetten en claratoiren voor de beschrijving van de personele belasting en het patenlregt over het dienstjaar 1862/63 zal plaats hebben in de maand Mei dezes jaars en wel op den 16 dier maand en dat met de wederinzameling daarvan, acht dagen ■daarna een aanvang zal worden gemaakt. 2) Dat evenwel hiervan zijn uitgezonderd de patenlpligtigen vermeld onder no. 3740 van tabel 14 der wet van 21 Mei 1819 (Staatsblad no. 34) zijnde slijters in wijnen, dranken en li keuren in het klein tappers kroeghouders en koffijhuishoudersals aan welke door of van we- ge de ontvangers zoodra mogelijk na den ingang van het dienstjaar en zonder de gewone beschrij ving af te wachten een declaratoir zal worden bezorgd hetwelk na verloop van drie dagen van hen weder zal worden afgehaald. 3) Dat diegenen welke bij het aanbieden of bezorgen der biljetten of verklaringenof ook bij het terughalen van dezelve mogten zijn voorbij gegaan of overgeslagenzich in geen geval op zoodanig verzuim mogen beroepen maar inte gendeel gehouden zijn om de vereischte en be hoorlijk ingevulde verklaringen vóór of uiterlijk op den 31 Mei ek in te dienen ten kantore der ontvangers, alwaar de biljetten ter invulling steeds verkrijgbaar zullen zijn. 4) Dat de-patenlpligtigen van de tabellen 7 en 16 (zijnde kiamers, vreemde kooplieden en schippers of directicvoerenden van vaartuigen) zoo mede debitanlen van loterijbriefjesvoor zoo veel dezelve hun beroep niet beginnen aan te vangen ter bekoming van hun patent aangifte behooren te doen bij de hoofden der Plaatselijke Besturen aan de Plaatselijke Secrelarijen vóór de •expiratie van den termijn voor de ophaling der gewone declaratoiren van patent bepaald. 5) Dat voor de onder ten 4den gemelde pa- tcntschuldigen op vertoon van de kwitantie van de betaalde regten uitgezonderd degenen, die SNEEK 2 Mei. Bij deze en in de vorige w’eek gehoudene onderwijzers examens, zijn uit Sneek bevorderd tot: lloofd-onderwijzers A. Eisma, Prikken, J. Radersma. Hulp-onderwijzers S. Gosses, J. Gijlstra, A. Hoekstra, C. Otter. Fransche-taalC. Otter11. Nauta. Hidp-onderwijzeresT. Geertsma en de zel ve tevens in de Fiansche en lloogd. talen, bene vens vrouweltjke Handwerken. Uit s Gravenhage wordt gemeld d. d. 28 AprilIn de heden gehouden zitting van den Imogen raad is behandeld de zaak van J. van der Wal, door het hof in Friesland ter zake van dief stal in eene herberg tot gevangenisstraf veroor deeld. De advocaat-geueraal Karseboom conclu deert tot verwerping. Uitspraak 7 Mei. Het heeft Z. M. behaagd aan de algemeene armen der stad Zwolletijdens Hoogsldeszelfs verblijf aldaarde aanzienlijke som van duizend gulden te schenken. -Door den minister van oorlog is ter kennis van belanghebbenden gebragtdat er voor ge weermakers gelegenheid bestaat, om met den graad van sergeant of sergeant-majoor in gemel de betrekking bij het leger in Oost-Indie geplaatst te worden op de voorwaarden vermeld in de Staats-Courant van den 28 Aprilwaarnaar wij verwijzen. Men meldt uit Amsterdam d d. 25 April Naar men verneemt, moet het gevolg van Z. Maj. den koning, dat Hd. naar Parijs zal vergezellen zich den 2 Mei op het Loo bevinden, op welken dag Z. M. zich van daar naar eerstgemelde plaats zal begeven. Den 27 April zijn te Amsterdam van Alto na per stoomboot de Amstel, van Hamburgge zagvoerder C. Wilkes, tien Noorweegsehe vrij willigers aangekomen, bestemd voor de Neder- landsche koloniale dienst, die heden per stoom boot naar Harderwijk vertrekken. Op den 26 April jl. heeft een afschuwelijk hunnen aanslag bij termijnen kunnen betalen, feit te Farnsum, gemeente Aduard plaats gegre pen dat tevens weder het bewijs leverthoe gevaarlijk het is kinderen toe te vertrouwen aan kinderen- Een elfjarig meisje diende als kinder meid bij de arbeiders Wicher Haajema en vrouw, terwijl hun eenigst kindje, zijnde een knaapje van ongeveer een jaar, aan hare zorg was toe vertrouwd. Op genoemden dag was zij, terwijl de ouders zich des morgens naar hunnen arbeid hadden begeven met dit kind alleen te huis ge laten en daar de zorg daarvoor, gelijk zij zelve verklaard heefthaar verveelde heeft zij, ten einde die dienst te kunnen verlaten, getracht, dat kind te vermoorden. Zij heeft het met een mes in den hals gesneden en toen zij ontwaar de, dat het nog niet dood was, het met dat zelfde voorwerp nog een paar keeren in den hals gestoken. Daarna deelde zij aan een voorbijgan ger mededat een vreemd persoon de woning was binnengetreden en het kind had gesneden, en voegde er het verzoek bijhet aan de afwe zige moeder te willen herigten. De regterlijke magt heeft zich onmiddellijk, ten fine van on derzoek, naar Aduard begeven. Gelukkig zag het knaapje er zeer welvarend uitwaardoor de won den denkelijk minder gevaarlijk zullen zijn al thans men hoopt, dat ze onder het aanwenden van doelmatige heelkundige hulp geen erge gevol gen zullen hebben. Er is bevel verleend tot voorloopige aanhou ding van de elfjarige beklaagde, en zij is dan ook reeds in het huis van verzekering te Groningen overgebragt. Cr O i V8n Vf h SNEEKER COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1