NIEUWS- EN AIIVEHTENTIE-IILAI) VOOli DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. R 0 I f 1 h 1 I 1862. No. 37. WOENSDAG den 7 Mei. CJ 17 de Jaargang. BINNENLAND. al >- Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco /1.65 Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ets voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze- gelregt voor iedere plaatsing. jes van heden ten briefjes verhuurdom op den 1 2 dezer te worden aanvaard, voor de som van ƒ2100: Uit Harlingen wordt gemeld d. d. 2 Mei Als eene bijzonderheid kan dienendat door twee noordsche zeelieden hier eene nieuwe in Noor wegen gebouwde zeilboot over zee is aangebragt. Met dit vaartuig, dat bestemd is voor den heer F. Foekens (firma Repko en comp.),hebben ze den overtogt in 13 dagen gedaan. Door den minister van marine is in de Staats-Courant van heden ter kennis van de daar bij belanghebbenden gebragtdatkrachtens be paling des koningsin dit jaar 25 jongelingen als adelborst 3e kl. voor de zeedienst (na be hoorlijk afgelegd examen) op het koninklijk in stituut voor de marine te Willemsoord kunnen worden aangenomen. De admissie geschiedt op 1 October aanstaande. Voor de bijzonderheden verwijzen wij naar genoemd blad. De minister van binnenlandsche zaken, over wegende dat in onderscheidene Nederlandsche dagbladen de marktprijzen van granen, zaden enz worden vermeld per Dordsche achtendeel en per oud schepelheeft in de Staats-Courant van he den aan uitgevers van dagbladen herinnerd art. 1 van het koninklijk besluit van 2 April 1829 {Staatsblad no. 6), volgens hetwelk, op de bij de wet gestelde straffen, elke prijsaankondiging van waren en goederen eeniglijk geschieden mag bij eenheden van het Nederlandsche maten- en gewigten-stelsel. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 28 AprilDe minister van oorlog is hedenverge zeld van generaal Hardenberg, militair intendant, en generaal van Heurn, chef der afdeeling ge nie aan het dep. van oorlog, van hier naar Schoon hoven vertrokken, ten einde een aldaar aanwe zig lands gebouw in oogenschouw te nemen. Zoo men verzekert, zou deze opneming in verband staan met een aldaar op te rigten instruclie-ba- taljon voor het wapen der artillerie.” Uit Goringchem meldt men ons over de reis van denzelfden minister het volgende: Maandag avond arriveerde alhier de minister van oorlog, vergezeld van den generaal-majoor Hardenberg. Na de forten te Vuren en Asperen benevens de militaire gebouwen alhier te hebben geïnspecteerd, is hij per Bosscher boot vertrok ken zoo men zegt naar Heusden; alwaar sprake is van vestiging van het op te rigten artillerie- instructie bataljon.” De algemeene vergadering van de Nederl. vereeniging tot afschaffing van den sterken drank zal dit jaar gehouden worden te Utrecht op 8 en 9 Julij. ek. Uit 's Gravenhage wordt gemeld d. d. 1 Mei: Heden avond is door den grooten kerke- raad der Ned. Hervormde gemeente alhier, ter vervulling van de facature als leeraar bij die ge meente ontstaan ten gevolge van het emeritaat aan ds. de Willigen verleend en het bedanken van ds. Hofstede de Groot, te Dwingelo, het volgende negental opgemaakt: als dd. Koevers, te Leeuwarden Koopmans van Boekeren te Har lingenKeiler van Hoorn, te Dordrecht; ter eene bijzonderheid kunnen wij mededeelen, dit in het vorige jaar alhier bij gesloten brief- is verhuurd eene boercplaats voor de som ƒ1350. Door tusschenkoniendc oinstandig- is dezelve in deze week weder bij geslo- Aiso Pierius Lijcklama a Nyeholtte Wolsum 1 Klaas Cornelis Witteveen te Nijland. Uit Hommerts wordt gemeld d d. 3 Mei: Als Haar, te Nijmegen; Posthumus Meijes, te Gro ningen; Moens, te Sneek Brouwer, te Veen- damRuitenschild te Oestgeest eu de Mazure, te Bennebroek. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 2 Mei: De terugroeping van generaal de Goyon wordt door de Presse en de Opinion Nationale als stel lig berigtterwijl de Patrie zich bepaalt tot de vermelding, dat men den generaal eerstdaags in Frankrijk verwacht. Mogl aan den heer de Goyon werkelijk het kommando over de Fransche troepen te Rome ontnomen zijndan kan men zich op groote gebeurtenissen in Italië voorbe reid houden. De strijd tusschen de heeren de Lavalette en de Goyon is alzoo naar het schijnt beslist en eerstgenoemde is overwinnaar. Hij zal dan ook weldra naar Rome terugkeeren en niet meer gedwarsboomd door den klerikalen le gerbevelhebber zal de heer de Lavalette zijne krachtige pogingen voortzettenopdat eindelijk het doel bereikt worde waarnaar Italië’s vrien den zoo lang ongeduldig uitzien. De gisteren namiddag ontvangen beriglen uit New-York luiden als volgt: De Unie-troepen hebben de forten Jackson en Philip die den toegang tot New-Orleans verdedigen, aangetast. Generaal Beauregard deelt in den Richmond Dis- path mededat hij zich verschanst heeft te Co rinth en gereed is om aan de Unie-troepen het hoofd te bieden hoe sterk in getal zij ook ko men De geconfedereerdcn hebben een uitval gedaan uit Yorktown, en getracht den linkervleu gel der federalen om te trekken. Volgens een telegrafisch rapport van generaal Mac-Ciellan zijn zij hierbij teruggeslagcn, terwijl de kanonneer- booten der Unie, Yorktown hebben gebombardeerd, doch zonder gevolg. In de rapporten der Unie- veldheeren wordt de inneming van het fort Po- laskina een hevig bombardement van 30 uren, bevestigd. Een voorraad ammunitie en 47 stuk ken zijn bij deze gelegenheid in de magt der Unie gevallen. Aan elke zijde zijn één man ge dood en 3 gewond. De Norfolk Daybook hecht aan de komst van den Franschen gezant te Rich mond eene groote beteekenis. De heer baron vnn Hemert tot Dingshof, hypotheekbewaarder te Amsterdam, is heden do< r het provinciaal geregtshof in Noord-Brabant van alle regtsvervolging ontslagen. Hij is onmiddellijk op vrije voeten gesteld. Te Ommen is door een landbouwer bij den burgerlijken stand aangifte gedaan van zijn 23.4e kind waarvan 18 in leven. Volgens de Overijsselsche Courantheeft Z. M. onzen geëerbeidigden koningniet alleen Zwolle en Kampen maar ook verscheidene an dere plaatsen bezocht als: Avereest, Ommer schans, Hellendoorn, Rijssen Hengelo, Borne, Ambt en Stad Almelo, Nijverdal enz. op alle welke plaatsen Z. M. met uitbundige vreugde is i begroet geworden. Het Nijverdal vooral moei als het ware in een Paradijs herschapen zijn geweest, was des avonds heerlijk geillumineerdhetwelk door het prachtige weder nog meer werd ver- i hoogd en zoowel daar als elders overal heeft i Z. M. het meest belangrijke (vooral fabrijken) in oogenschouw genomen terwijl men algemeen de minzaamheid en het vriendelijke voorkomen des konings, roemt, zullen van dit vorstelijke bezoek, nog lange en aangename herinneringen bewaard blij ven. Men leest in de Utrechtsche Courant: „Don derdag in den laten avond is te Utrecht een ba rer meest achtenswaardige medeburgers, der hoogc school een harer grootste sieraden der maatschap pij een harer grootste weldoeners, der wetenschap een harer ijverigste beoefenaren,een talrijk gezin een liefderijk vader, hun steun en hopeontval len. J. L. C. Schroeder van der Kolk, hoogleer- aar in de geneeskunde, inspecteur der krankzin nigen gestichten in Nederland,ridder van den Ne derl. Leeuwridder van de Zweedsche orde van de Poolstar, kommandeur der orde van den Ei- mind, om de gaven van zijn hoofd en hart, die hij voor de belangen der maatschappij veil had, bezweek in den ouderdom van 65 jaar voor eene slepende ziekte, die zijne gezondheid reeds lang ondermijnde en hem aan een langdurig ziekbed gekluisterd hield, waarvan hij kortstondig verrees doch lang genoeg, om het treurige verlies dub bel te doen gevoelendaar zich voor hem als het ware een nieuw leven opende, waarvan hij de rigting met zijnen levendigen geest reeds had afgebakend. Gelijk hij geleefd hadstreng in zij ne pligtsvervullingis hij met kalme berusting in Gods altijd liefderijke lotsbeschikking van de zij nen weggeroepen naar eene andere bestemming, waartoe hij dit leven als de opleiding erkende. Zijne werken volgen hem na!” De dezer dagen te Groningen overleden heer Wiersemaaannemer van publieke werken heeft aan het Hervormde Groene weeshuis aldaar f40,000 gelegateerd. Twee boeren kregen den 30 April bij ge legenheid van de plaats hebbende paardenmarkt te 's Hertogenbosch twist. Spoedig werden zij handgemeen en werd er gebruik gemaakt van het mes,met het noodlottig gevolg, dat de een den ander door een toegebragten steek het leven benomen heeft. De moordenaar werd onmidde- lijk gevat en, niettegenstaande hij zelf zwaar aan het hoofd gewond is,aan de justitie overgeleverd. BUITENLAND. NAPELS. In ’s konings toespraak, bij de he den door hem aan de senatoren verleende audi ëntie, heeft hij verklaard, dat hij niet minder dan de Italianen Rome wenscht te herwinnen en dat de Franschen niets liever wenschen dan de bezettingstroepen uit Rome terug te roepen De onderkoning van Egypte is aangekomen. GRIEKENLAND. Engeland heeft geweigerd de insurgenten van Nauplia op de Ionische eilan den te ontvangen. De bevelhebber van een Fransch vaartuig, zich naar Smirna begevende, heeft ge weigerd de opstandelingen met hunne wapenen te ontvangen. Een 400tal insurgentendie te Nauplia gebleven waren, zijn naar Corinthe ge bragt. Het arsenaal te Naupliawaarin 30,000 juist heids wapenen warenis ledig gevonden. Er zijn huiszoekingen gedaan in de stad en op het plat te landom die wapenen op te sporen. CHINA. lu Nangkin heerscht eene afgrijsselij- ke hongersnood, daar de rebellen de geheele omstreek verwoest hebben. De nood is zoo hoog geklommen dat zelfs menschenvleesch gretig ge nuttigd wordt. LISSABON, 30 April. In de nabijheid van Oporto is een opstand uitgebroken, veroorzaakt door de nieuwe belastingen. Drie honderd ge wapende mannen hebben het huis van den ont vanger overvallen en al de papieren verbrand. Later werd het oproer onderdrukt. TURYN, 1 Mei. De dépêches uit Milaan betreffende de ontdekking eener groote zamen- zwering aldaarzijn ten eenenmale valsch. Alleen eenige soldaten zijn in hechtenis genomen we gens vergrijpen tegen de militaire tucht. Te Napels houden de ovatiën voor den koning niet op. De volgende week begeeft hij zich naar Palermo. BELGIE. Het besef dat de begrooting van oor log voor Belgie (even als voor alle Europesche landen) veel te hoog is opgedreven, heeft aanlei ding gegeven dat in Brussel een genootschap is opgerigl met het doel om aan te dringen op ver mindering der uitgaven voor het krijgswezen, op wegruiming van de citadellen en zelfs van alle vestingwerken in de nabijheid der groote handels- en fabrieksteden op het afschaffen der loting voor de krijgsdienstop betere regeling van de verpligting der burgers om huisvesting aan mili tairen te geven, enz. enz. Een voorloopig be stuur is reeds tot stand gebragt. Men stelt zich voor, dat deze vereeniging eene groote uitbrei- kenkroon enz. enz., door een ieder geacht en be- ding zal verkrijgen. SNEEK 7 Mei. Sedert ons laatst vorig berigtzijn in de gemeente Wijmbritseradeel door de besmettelijke longziekte aangetast 13 runderen, gestorven en fgemaakt 8. als: 2 bij de erven Watte Pieters van dor Velde, te Oosthem. 3 Pieter Harmens Eogwerda, te Tirns. 2 SHEERER f f3! r L COURANTE ■1 r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1