NIEUWS- EN ABVEIITENTIE-IMD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. t 1862. No. 38. 17 de Jaargang. ZATURDAG den 10 Mei. I Tot ver- meenen ver- BUITENLAND. gen BINNENLAND. or ar. I i het volgende berigt kader der officieren P‘ in >a- eft •t, ng lat lik d. in ïn e id e- ie ie b- e- m, lat »rt o- an op eg en en mi an a- ii- m; en n- en e- ts- ier e- Ie m as V’ ftór sen rigten. gunstigen staat van den honigbouw als thans niet gekend. Uit de officiële opgaven blijktdat het ge brek aan hulp-onderwijzers gaandeweg vermindert. In de verschillende provinciën worden er nog 118 aangevraagd, terwijl het getal vacante scholen, op dit tijdstip, 66 bedraagt. Toch deden zich nog verschijnselen opdie duidelijk te kennen geven, dat slecht bezoldigde hulp-onderwijzers- plaatsen en schrale hoofdonderwijzersposten niet zeer gezocht zijn. Te Beek en Donk vraagt men sedert Maart 1861 een ondermeester, te Veghel en Raamsdonk sedert Mei 1861 te Katwijk is het salaris op ƒ450 bepaald, een geschikt kost huis toegezegd en medegedeeld dat er des za turdags vacantie is te Zwollewaar 500 sa laris gegeven wordt, wijst men op de fraaije on- derwijzerswoningen, die voor het huisvesten der hulponderwijzers worden ingcrigtte Utrecht wenscht men 3 hoofdonderwijzers te engageren op een tractement van ƒ700. Voor sommige va cante betrekkingen, o. a. te Broekheurne, te Rot tum en Stitswerd deed zich slechts één sollicitant op en voor de laatste plaats moest het inkomen nog verhoogd worden. Met de bijzondere scho len schijnt het niet bijzonder te gaante Leiden, DordrechtNijmegen en ’s Gravenhage althans zijn er bijzondere scholen opgeheven geworden. fakkellicht naar de woningen van B. en W. om daar eene serenade te brengen. Nog geheel onder de invloed der vreugde werd Enschedé door eene groote ramp getroffen. Telegrafische herig ten heden inargen8 Mei, alhier uit Enschedé ontvangenluiden De geheele stad Enschedé staat in brand de verwarring is vreessselijk Later berigt. Heden avond: nu toe staan nog slechts 10 huizen de brand woedt nog steeds voort. Van den 9den. Ook heden bevestigt de tele graaf het verschrikkelijke der ramp. Sommige familiën alhier uit Enschedé afkomstig, hebben berigt ontvangen van hunne betrekkingen, dat al hunne bezittingen verbrand zijn. Van de oorzaak zijn de geruchten zeer ongunstig. Als eene opheldering voor onze lezers nopens de groottebevolking enz. van Enschedélaten wij de volgende korte statistiek volgen: ENSCHEDÉ (Overijssel?). 4420 inwoners (2650 Herv., 25 Luth., 120 Doopsgez. 1430 R. Kath.5 oud Roomschen, 190 Isr.). Kamer van Koophandel (120 kiesgeregtigden) vele fabrijkenwaaronder 4 stoomspinnerijen 11 calicotsweverijen 1 stoomverwerij en druk kerij 1 damast- en pellenfabrijk 2 verwerijen 1 ijzergieterij1 gasfabrijk1 boekdrukkerij Dept, der maatschappij Tot Nut van 't Alge meen (30 leden)2 teekenscholen (60 leerlingen), middelbare school (22 leerlingen). De voorsteden bevatten nog ruim 4000 in woners diedaar zij tot de gemeente Lonneker behooren, niet onder de bovenstaande opgave zijn begrepen. Het provinciaal geregtshof van Friesland heeft den 5 dezer tot tuchthuisstraf voor den tijd van zes jaren veroordeeld, een bejaard ingezeten van Greonterp, die als rentenier leefde, en voor eenigen tijd was in hechtenis genomen, als ver moedelijk schuldig aan diefstal van een schaap van een zijner buren en een paar klompen. De beschuldigde ontkende de misdaad halstarrig en beweerde, dat hij het bewuste schaap op de markt te Bolsward had gekocht. Uit Harlingen wordt gemeld d. d. 7 Mei: Een plotseling opkomende hoos veroorzaakte al hier heden avond onverwacht zulk een geweldi- wind dat velen voor ongelukken vreesden. Deze zijn hier echter niet veroorzaakt, uitgezon derd eenige schade aan het plantsoen toegebragt, maar ter zee op eenige afstand van onze haven kon een schil-schuiteen zoogenoemde blazer, de zeilen niet tijdig genoeg strijken schepte wa ter en zonk. Gelukkig bevond zich in de nabij heid een tjalk, die de jol losliet, waarin zich de twee nog zwemmende personen van de ge zonken schilschuit redden en kort daarna hier aankwamen. Uit Apeldoorn wordt gemeld d. d. 6 Mei Z. M. de koning is met Hd. gevolg heden in den vroegen ochtend van het Loo naar Arnhem en verder naar Parijs vertrokken. Z. K. H. de prins van Oranje heeft zondag jl.'s namiddagseen bezoek aan Z. M. gebragt en is tot gisteren mor gen op het Loo gebleven, van waar Z. K. H. zich naar Deventer heeft begeven. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 6 Mei Wij vernemen dat de nagelaten kunstverzameling van den heer J. A. KrusemanJz.den 14 en 15 Mei ek. op den Stads Doelen te Haarlem zal wor den verkocht. Daaronder bevinden zich, met on derscheiden fraaije schilderstukken van zijn hand, eenige hoogst merkwaardige geschilderde en ge- teekende portretten van wijlen Z. M. Willem II en de portretten van den medicus dr. 4 Rooij den minister A. R. Falck, den burgemeester Hui- dekoper, den kolonel der stedelijke schutterij Hodshon en eene studiekop door Antonie van Dijck. Wij vestigen de aandacht van hh. kunst liefhebbers op deze belangrijke verzamelingwaar van de bezigtiging reeds van heden is openge steld. TURYN 5 Mei. Het spiegelgevecht van het Fransche escader te Napels werd gisteren in te genwoordigheid van koning Victor Emanuel en den onderkoning van Egypte, benevens den Fran- schen gezant geleverd en is schitterend geweest. De koning heeft per telegraaf keizer Napoleon bedankt voor de hem door hetFransch escader bewezen eer. De bevolking van Napels zal ter eere der officieren van het Fransch esca der een feestmaal geven. BRUSSEL6 Mei. De Moniteur berigtdal Z. M. de koning zondag eene operatie heeft on dergaan en eene oogenblikkelijke verligting on dervond gisteren avond echter was de toestand niet zoo goed. Wij vernemen dat des lijders toestand heden verbeterd is en hij een rustigen slaap heeft ge noten. Algemeen heerscht droeve bezorgdheid. GROOT-BRITTANJE. Den 1 Mei is de we- reld-tentoonstelling geopend. Het gebouw was bij die gelegenheid geheel gevuld. Tegenover de es trade voor de commissarissendoor de koningin met de opening belast, waren de zetels voor de gezanten, de ministers en hen, die tot het offi cieel tentoonstellings-personeel behoorden. Daar achter verhief zich trapsgewijze het orkest voor 800 instrumenten en 2000 koristen. Nadat de inwijdings-commissarissen hadden plaats genomen werd het God save the Queen aangeheven. Ver volgens werd de groote openings-ouverture van Meijerbeerw'elke laatste zelf tegenwoordig was, uitgevoerd daarna de hijmne van Tenijson en ein delijk een groote marsch van Auber, die het pu bliek als het ware geëlectriseerd heeft. Vervol gens heeft de bisschop Gods zegen over de on derneming afgesmeektwaarna het Halleluja werd ten gehoore gebragtgevolgd door God save the Queen. De hertog van Cambridge verklaarde nu onder het gejuich van de gansche menigte, de SNEEK 9 Afei. Wij ontvangen uit Enschedé d. d. 6 Mei De schutterij alhier en het over welke Z. M. de koning tijdens Hds. hierzijn zijne bijzondere te vredenheid betuigde hebben gisteren een vriendschappelijk feestmaal gehouden. Na afloop daarvan begaf men zich ten 9 uur in optogt met en dat allen, die be- zich alsdan niet te hebben doen inschrijven, volgens artikel 9 der wet op de Schutterijen, door het Stedelijk Bestuur, ambtshalve zullen worden ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete worden verwezen; terwijl zij bovendien zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd indien het zal geblijken, dat er, tijdens de verzuimde in schrijving geene redenen tot uitsluiting of vrij stelling ten hunnen aanzien bestonden. Dat eindelijk een iederwelke binnen deze Gemeente niet geboren is, wordt aangemaand, om zich tijdig van eene geboorte-acte te voor zien en zich alzoo van zijnen juisten ouderdom te verzekerenten einde de inschrijving naar be hooren geschiede, en hij alzoo niet kome te val len in de straf bij het aangehaald art. 9 bepaald. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwenden, zal deze worden afgekon- digd zoo als gebruikelijk is en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 1 Mei 1862. BEKEN DMA KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK roepen bij deze op, alle mansper sonen binnen deze Stad en jurisdictie woonach tig, welke, op den 1 Januarij 1862 hun 25ste jaar zullen zijn ingetredenen mitsdien allen die geboren zijn in den jare 1837 ten einde zich voor de Schutterlijke dienst te doen inschrijven zullende daartoe door en namens Heeren Burge meester en Wethouders op de Stads Secretarie worden gevaceerd MAANDAG DEN 19 MEI 1862 Dat de zoodanigen, welke schoon bevorens in andere Gemeenten ingeschrevensedert de in schrijving van het vorige jaar, binnen deze Ge meente zijn komen wonen, zich insgelijks op dien dag zullen moeten laten inschrijven in dat register, loopende over een der jaren 1828 tot en met 1836, waartoe zij volgens hunnen ou derdom behooren. Dat een ieder zonder onderscheid, of zij al of niet tot de vrijgestelden of uitge slotenen te behooren, tot deze inschrijving pligt is. Dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlandersalhier hun gewoon verblijf hou dende, alsmede alle vreemdelingen binnen deze Gemeente woonachtigwelke hun voornemen om zich binnen dit Rijk te vestigen zullen heb ben aan den dag gelegdhetzij door eene uit drukkelijke verklaring, hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan. Dat zij, die in meer dan ééne Gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun ver mogen hebben gevestigd tot de inschrijving ver- pligt zijn binnen die Gemeente, alwaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is. Dat de registers ter inschrijving op den 15 Mei ek. geopend en op den 1 Junij daaraanvol gende gesloten worden vonden worden Uit Utrecht wordt gemeld d. d. 6 Mei Men verneemtdat de minister van binnenland- sche zaken op officiële wijze heeft te kennen ge geven dat bij de hooge regering geen oogen- blik aan de opheffing onzer hoogeschool wordt gedachten dat al hetgeen dienaangaande in den laatsten tijd werd verhaald, van allen grond is ontbloot. Uit Ommen wordt gemeld d. d. 5 Mei: Aangaande de bijen ontvangt men van alle plaat- in dezen omtrek buitengewoon gunstige be lli vijftig jaar heeft men alhier een zoo SNEEKER COURANT h'lüHWüfl i 1 8 3 n n Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco 1.65 Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 et» voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze- gelregt voor iedere plaatsing. Burgemeester en Wethouders voornoemd worn a De Secretaris HACA. des morg. van 9 tot 10 uur voor die van wijk 1 2 en 3 ld 11 4, 5 6 „11 12 78 9 middags om 12 uur 10.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1