NIEUWS- EN ADVE1ITENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. ZATURDAG den 17 Mei. 1862. No. 40. worden ingeschreven en door dom Lodewijk BUITENLAND. I bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK roepen bij deze op, alle mansper sonen binnen deze Stad en jurisdictie woonach tig, welke op den 1 Januarij 1862 hun 25ste op den 1 Junij daaraanvol- en dat allen, die be- zich alsdan niet te hebben BRUSSEL, 11 Mei. De koning is gered! Deze woorden gaan heden in de officiële kringen van mond tot mond en morgen zullen zij met betrekkingwaartoe hij dezer dagen benoemd was, aanvaardde en zich dien dag met der woon te Enschedé had gevestigd, verloor den 7 Mei al zijne bezittingenwaaronder vele papieren van waarde. Geen enkele der vele in Enschedé aanwezige brandkasten heeft aan het vuur weêrstand gebo den. Muntstukken in die kasten aanwezig, waren op elkander gesmolten; alle papieren zijn dus ver brand. Dat de waarde, die daardoor verloren ging, ontzaggelijk groot is, beseft meuals men zich herinnert dat ééne dame voor een bedrag van 3 ton in hare brandkast had liggen. De volgende fabrieken zijn afgebrand behalve de stoomspinnerij van de heeren van Heek Co. de fabrieken der firmaas G. Jannink Zonen, J. Strooijink Zoon, Lammertus ten Gate (ver- werij)Blijdensteyn Co., Lasonder (stoomko- renmolen) en Römer (spinnerij). Behouden ge bleven de fabrieken der heeren E. ter Kuile Zoon D. Elderlnk Zoon Jannink ter Kuile, A. Jannink Co., J. H. Elderink, de weverij van den heer Lambertus ten Cate, de groote en kleine Enschedésche katoen-spinnerij, de weverij van de heeren van Heek Co. en de weverij van den heer Udink ten Cate. Het aanstaande huwelijk van I, koning van Portugal, met de vijftienjarige prin ses Maria Pia dochter van Victor Emanuelko ning van Italië, wordt in beide landen zeer goed gekeurd. De koning van Portugal wordt door deze echtverbintenis de zwager van prins Napoleon. ben verkregen de heeren: H. Clz. Wouda die542 en mr. S. van Welderen baron Rengersdie 426 stemmen bekwam. Eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren E. II. Tenkinck met 303 M. King- ma met 286 mr. J. J. Bolmnn met 224; L. P. Oppedijk met 209; J. H. Paehlig met 148; M. H. Tromp met 146 stemmen. Ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van jhr. mr. C. van Eijsingazijn in gekomen 651 stembriefjes, waarvan van onwaar de zijn verklaard 9, zoodat als geldige stemmen overbleven 642. De volstrekte meerderheid is alzoo 322; nie mand de meerderheid verkregen hebbende, zal eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren: II. M. Ament en jhr. mr. C. L. van Beijma De le bekwam 178, de 2e 148 dezer ingekomen een ontwerp van wet tot af- koopbaarstelling der tienden en een tot regeling van de pensioenen der Protestantsche predikanten en hunne weduwen. Vervolgens zijn eenige na- turalisatiewetten aangenomen. De kamer heeft het ontwerp van wet tot ont eigening, ten behoeve van den spoorweg Leyden en Woerdenverworpen met 37 tegen 21 stem men. De minister van binncnlandsche zaken heeft aan de provinciale besturen verklaard, dat noch de vermelding van de namen van aftredende le den, noch eenige andere bijvoeging in den op roepingsbrief ter verkiezing van leden vanjden gemeenteraad, de provinciale staten of de tweede kamer met^de wet strookt, en dat, al ware het enkel om aanleiding tot misbruik te weren el ke willekeurige bijvoeging moet worden vermeden. Men meldt uit Amsterdam d. d. 12 Mei Gisteren’ herdacht ds. H. J. Spijkerpredikende in de Amstclkerk, zijne 25-jarige evangeliebedie ning alhier, en had daartoe tot tekst gekozen 1 Petrus 124 en 25. Men verneemt, dat de graaf van Bijland Zr. Ms. opperceremoniemeesterzondag de 11 dezer Rotterdam is gepasseerd, komende van Pa rijs en zich, op last des konings, met den mee sten spoed naar Enschedé begevende. Door een onbekende zijn aan de commissie tot herstel van het uitwendige der schoone hoofd kerk te sllertogenbosch zes stuks Romeinsche certificaten, elk aan 1000 francs, toegezonden. Men verneemt, dat wijlen mr. G. T. J. Wicherling, in leven president bij het provinci aal geregtshof in Overijssel, aan de algemeene armen te Zwolle heeft gelegateerd de aanzienlij ke som van vier duizend gulden. Zaturdag werden nog verscheidene inwoners van het voormalig Enschedé vermist. Men weet evenwel niet of zij zijn omgekomen en hoopt nog dat zij zich naar elders zullen begeven hebben. Men is thans bezig met het omtrekken der mu ren van de afgebrande huizen. Alle inwoners zijn thans voorloopig onder dak gebragt. De notaris van de Velde, die den 6 Mei zijne zal geblijken, dat er, tijdens de verzuimde in schrijving geene redenen tot uitsluiting of vrij stelling ten hunnen aanzien bestonden. Dat eindelijk een ieder, welke binnen deze Gemeente niet geboren is, wordt aangemaand, om zich tijdig van eene geboorte-acte te voor zien en zich alzoo van zijnen juisten ouderdom te verzekerenten einde de inschrijving naar be hooren geschiede, en hij alzoo niet kome te val len in de straf bij het aangehaald art. 9 bepaald. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwenden, zal deze worden afgekon- digd zoo als gebruikelijk is en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 1 Mei 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris hh.a. B I N N ENLA N D. SNEEK, 16 Mei. VERKIEZING VAN LEDEN VOOR DE PROVINCIALE STATEN. In het hoofdkiesdistrict Sneek. Bij de verkiezing van vijf leden zijn uitgebragt 651 stemmen; van onwaarde 9; zoodat het ge tal geldige stemmen werd 642. De volstrekte meerderheid is alzoo 322. De meerderheid heb- thoe Kingma. stemmen. In het hoofdkiesdistrict Leeuwarden. Uitgebragtc stemmen 558; van onwaarde 10; volstrekte meerderheid 275. Al de aftredende leden zijn herkozennl. de heeren mr. C. J- v. d. Veen met 511; M. Manger Cats met 385; mr. J. H. Alberda met 358; jhr. E. D. v. Beij ma met 316 en mr J. W. Tromp met 314 stem men. Verder erlangden de heeren: M. Sijbouts 199, mr. J. M. v. Beijma 180, II. Haisma 162, II. Joustra 107 en dr. J. JE. Bom 12 stemmende overigen waren over verschillende personen ver deeld. In het hoofdkiesdistrict Franeker. Uitgebragte stemmen 528van onwaarde 3 volstrekte meerderheid 263. Gekozen zijn de heeren: J. van Loon met 454; II. B. Klaasesz met 425, L. Britsel met 479 en J. Kingma met 474 stemmen. Herstemming tusschen de heerenmr. J. Al- barda Cz. met 239 en mr. T. Mulier met 154 stemmen. In het hoofdkiesdistrict Heerenveen. Uitgebragte stemmen. 827; van onwaarde 4; volstrekte meerderheid 412. Gekozen: J. S. Bok- ma met 508; A. Meinesz met 484; mr. F. S. Reiding met 474 D. D. Breuning met 439 en jhr. mr. F. H. v. Beijma thoe Kingma met 422 stemmen. Verder erlangden de heeren: jhr. J. A. Lijckla- ma A Nijeholt 418; mr. J. A Willinge Prins 325, mr. P. Heringa Cats 269; mr. S. G. Manger Cals 257 en F. H. v. Boelens 243 stemmen. In het hoofdkiesdistrict Dockum. Geldige stembriefjes 500volstrekte meerder heid 251. Herkozen de heeren P. Helder met 442 D. M. Mellema met 417, F. de Boer met 393 en II. Klugkist Hesse met 342 stemmen. Gekozen de heer J. M. Swartte van Loon met 338 stemmen. Te Harlingen is een kind, dat door zijne moeder voor een open raam op eene bovenkamer aan een stoel was vastgebondenuit dat raam gevallen maar daar de stoel voor de opening bleef stekenaan het touw blijven hangen en toen gelukkig gered. Het Dagblad van 's Hage zegt Bij de commissie van de groote loterijten behoeve van de noodlijdenden door den waters nood is nog een aanzienlijk saldo in kas, dat vooreerst ongebruikt zou blijven. Zou het niet zeer wenschelijk zijndat die commissie dit bedrag onmiddellijk ter beschikking stelde van de slagtolfers door den brand van En schedé? Het moge al niet, naar de letter, bestemd zijn voor slagtolfers van brandin dtn geest der gevers lag het, om bij eene algemeene ramp, de slagtolfers daarvan te hulp te komen. De ver goeding voor de watersnood-lijdenden heeft op ruime schaal plaats gehad; de commissie is dus volkomen verantwoord, indien zij aan de overige gelden eene dusdanige bestemming wil geven." In de zitting der tweede kamer zijn den 12 jaar zullen zijnjingetredenen mitsdien allen die geboren zijn in den jare 1837 ten einde zich voor de Schutterlijke dienst te doen inschrijven zullende daartoe door en namens Heeren Burge meester en Wethouders op de Stads Secretarie worden gevaceerd MAANDAG DEN 19 MEI 1862 des morg. van 9 tot 10 uur voor die^van wijk 12 en 3 Dat de zoodanigen, welke schoon bevorens in andere^Gemeenten ingeschreven, sedert de in schrijving van het vorige jaar, binnen deze Ge meente zijn komen wonen, zich insgelijks op dien dag zullen moeten laten inschrijven in dat register, loopende over een der jaren 1828 tot en met 1836, waartoe zij volgens hunnen ou derdom behooren. Dat een ieder zonder onderscheid, of zij ver- meenen al of niet tot de vrijgestelden of uitge stotenen te behooren, tot deze inschrijving ver- pligt is. Dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlandersalhier hun gewoon verblijf hou dende, alsmede alle vreemdelingen binnen deze Gemeente woonachtigwelke hun voornemen om zich binnen dit Rijk te vestigen zullen heb ben aan den dag gelegd hetzij door eene uit drukkelijke verklaring, hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan. Dat zij, die in meer dan ééne Gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun ver mogen hebben gevestigd tot de inschrijving ver- pligt zijn binnen die Gemeentealwaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is. Dat de registers ter inschrijving op den 15 Mei ek. geopend en gende gestoten worden vonden worden U™ - doen inschrijven, volgens artikel 9 der wet op de Schutterijen, door het Stedelijk Bestuur, ambtshalve zullen den Schuttersraad tot eene geldboete worden verwezen; terwijl zij bovendien zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd indien het *W Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad 1.40; buiten de Stad franco 1.65 Advertentien van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 flta voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 et?. z«- gelregt voor iedere plaatsing. 4, 5 7,8 „9 10. I® 11 H 11 H 12 M middags om 12 uur 6 H n ff ff M SNEEKER COURAN

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1