NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I 1862. No. 41. 17<lc Jaargang. WOENSDAG den 21 Mei. ke longziekte aangetast. gestorven en afge- te f Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad /1.40; buiten de Stad franco /1.65 In de vergadering van den 22 Maart 1862 als volgt in hunnen mate, schoone voorbeelden, der ƒ1000. De minister van binnenlandsche zaken heeft, bij circulaire van den 5den Mei, de heerencom missarissen des konings medegedeeld dat noch de vermelding van de namen der aftredende leden noch eenige andere bijvoeging in de oproepings brieven tot verkiezing van leden der provinciale staten, der tweede kamer, of der gemeenteraden, met de wet strookt, en dat, al ware het enkel om aanleiding tot misbruik te werenelke wille- De artikelen 98 en 218 van de op 8 October 1856 afgekondigde algemeene policie-verordening voor deze gemeente worden ingetrokken en door devolgende vervangen. Art. 98. Het is verboden, asch, afval, kren gen, bloed, stroosecreetmest of eenige andere vuile en stinkende stoffen te werpen of te laten loopen in- of op openbare grachten havens straten, opslagen of wallen of in- of op de ei gendommen van bijzondere personen. Deze bepaling is mede van toepassing op de thans bestaand secreten en riolen tot afvoer van secreetmestvoor zoo verre de uitmondingen met het boven verwulfgeen twee palmen be neden zomer peil in de havens, grachten of slo ten uitkomen. De bestaande secreten en riolen moeten binnen twee maanden na de afkondiging dezer verorde ning, door of van wege de eigenaren met de voorz. bepaling in overeenstemming zijn gebragt of ingerigt moeten zijn als besloten privaten voor zien van een vat of bak tot vervoer der mest stof. Art. 248. De commissaris en de agenten van policie zoo mede de stedelijke Architect mogen des noods vergezeld van een of meer deskundi gen ondanks de eigenaars of bewonersten al len tijde in iedere woning binnen treden ten einde te waken voor de naleving van de bepalin gen in hoofdst. Ill afd. 1 en in hoofdst. VII afd. I dezer verordening vervat. In de vergadering van 7 April 1862 het na volgende Hoofdstuk I. van de voorz. algemeene policie- verordening wordt bij deze ingetrokken en ver vangen door de navolgende bepalingen. f Wordt vervolgd BIN N E N L~A ND. SNEEK 20 Mei. Bij de herstemming tot leden der provinci ale statenzijn door de vereeniging Concordia tot candidaten benoemd de heeren mr 11. E. Tenckinck, mr. J. J. Bolman en M. H. Tromp, en op het blaautoe briefje H. M. Ament. De gemeenteraad alhier heeft heden voor de betrekking van rector aan onze latijnsche- school aan den minister een tweetal voorgedra gen, bestaande uit de hoeren dr. M. Mehier, van Enkhuuizen, en Dikema, van Hoogezand. De schaal-collecte gisteren door eenige in gezetenen alhier gehouden ten behoeve derslagt- offers van den brand te Enschedé, heeft, naar wij uit goede bron vernemen, opgebragt917.08 welk bedrag bereids aan de commissie te Ensche dé is verzonden. Naar men verneemt, wordt in het ontwerp van wet, houdende eene nieuwe regterlijke in- deeling dat eerlang aan de tweede kamer der staten-generaal zal worden aangeboden, bepaalde lijk voorgesteld de opheffing der arrondissements- reglbank te Sneck. Indien dit ontwerp wet wordt, zal deze staddie ook niet in het rijksspoorweg- net is opgenomenalsmede de rcglbank moeten missen; opdat nu de belangen, zoo van de stad onzer inwoning, als van de daarbij betrokkene gemeentenniet te zeer in de waagschaal worden gesteld, zij men met de keuze van eenen candi- daat voor de tweede kamer der staten-generaal op zijne hoede I Sedert ons vorig berigt zijn in Wijmbntse- radcel op nieuw 8 runderen door de besmettelij- Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 eti voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze- gelregt voor iedere plaatsing. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK, doen te weten: Dat de raad dezer gemeente, in zijne verga deringen van den 22 Maart en 7 April 1862, heeft besloten navolgende wijzigingen aanvullin gen en nieuwe artikelen te geven aan de alge meene policie verordening dezer gemeente afge- kondigd den 8 October 1856. keurige bijvoeging daarin moet worden vermeden. Het bij de tweede kamer der staten-gene raal ingekomen wetsontwerp tot regeling der pen sioenen van de Protestantsche predikanten en hun ne weduwen bestaat uit 28 artikelen. Volgens de memorie van toelichting gaat de regering van het beginsel uit: „dat eene aanzienlijkezoowel kerkelijke als burgerlijke gemeente grootere be hoeften medebrengt£dan eene minder aanzienlijke."* Volgens dit beginsel zijn de kerkelijke gemeenten verdeeld in 6 klassen, waar het pensioen opklimt van ƒ800 tot 1800en dat der weduwen van 150 tot 400waardoor alzoo het maximum der predikantstractementen met ƒ200 is vermin* derdhet minimum integendeel met j 200 ver meerderd; terwijl voor de weduwen het maxi mum is gebleven en het minimum met 50 ver hoogd. De 6 klassen zijn als volgt1) Nederd. Herv. gemeente Amsterdam, sHage, Rotterdam; 2) idem UtrechtLeydenGroningen benevens de Waalsche en Engelsche gemeenten en de andere Protestantsche gezindten in de drie plaatsen sub no. 13) idem LeeuwardenZwolleDeventer Arnhem, Haarlem, Dordrecht, DelftMiddelburg, benevens de Waalsche en andere gezindten in da drie plaatsen sub no. 2; 4) idem "sBosch, Maa stricht, Harlingen, SneekKampen, Nijmegen, Zutphen, Amersfoort, Hoorn, Alkmaar, Helder, Schiedam, Gouda, Gorinchem, Vlissingen, Breda, benevens de Waalsche enz. in de plaatsen sub. no. 3 gemeld; 5) tot deze behooren alle kerke lijke gemeenten, welke niet vallen sub 14, en waar de dienst waargenomen wordt door twee of rtieer predikantenbenevens de Waalsche en de plaatsen sub 4 genoemd; 6) alle overige ge meenten niet vallende sub 15. Bij de berekening van het pensioen komt alleen in aanmerking de standplaats, waar de predikant het laatst een geheel jaar zijne bediening vervuld heeft. De predikanten hebben regt op vol pen sioen op 65jarigen leeftijd en na vervulde min stens 40jarige dienst. Door vele vleeschhouwers to ‘s Hage is do prijs van het kalfsvleesch met 10 cent per Ned. pd. verminderd. Vijf en zeventig broodbakkers te 'sGraven- hage hebben zich bij adres tot de tweede kamer der staten-generaal gewendmet verzoekdat het haar behagen moge de voorgestelde verhooging van het regt van invoer op granen en meel niet met hare goedkeuring te bekrachtigen. Door de werklieden van de heeren de Hey- der en Co. te Leyden is geheel vrijwilliguit het fonds ter hunner ondersteuning bestemdde som van ƒ1000 afgestaan ten behoeve van de werk lieden te Enschedé. Te Dordrecht heeft eene moederdie door het verlies van haar kind krankzinnig was ge worden na eene andere mislukte poging tot zelf moord zich het leven benomen. In de vorige week is naar de Martinikerk te Groningen een gedefikteeken overgebragtdat ruim eene eeuw geleden is opgerigt voor een der grootste mannen van zijnen tijdWessel Gansfort, door zijne tijdgenooten „het licht der wereld" genoemd en geboren in die stad om streeks het jaar 1420 en daarin 1489 gestorven. De stedelijke raad van Groningen had in 1637 een steen op het graf van Gansfort in het bur gerweeshuis vroeger een clarissen-klooster, doen leggenmet een grafschrift, kort na zijnen dood door een zijner vrienden vervaardigd. Toen dit graschrift later bijna onleesbaar was geworden werd er een gedenkteeken ter eere van Gansfort in den muur van het vroegere refectorium des kloosters geplaatstwaaruit het echter voor eeni- gen tijd wegens vertimmering verwijderd moest worden. Nadat men vruchteloos getracht had het gedenkteeken elders eene geschikte plaats te geven, is het in bovengenoemde kerk geplaatst. Door den burgemeester van Wijhe is aan deu commissaris des konings in de provincie Over maakt 8, als 2 bij Aiso Pierrius Lijcklama Nrjholt, 2 1 1 Wolsum. Sijbren Sijbrens Sijpersmate Tirns. Pieter Harmens Engwerda Anne Sjoerds Doumaonder IJsbrechtum. 2 Sjoerd Tjallings de Boer, te Goënga. Men meldt uit Harlingen d. d. 15 Mei Heden avond is hier per Londensche stoomboot aangevoerd de ekwipaadje van het kofschip Juno (vroeger Groot Lunkum) kapt. E. van der Ley, behoorende aan den heer J. Foekens. Deze bo dem is in de Spaansche zee totaal vergaan al de opvarenden zijn gereddoch hebben al het hunne verloren. Een Engelsch vaartuig had de schepelingen opgenomen en later op een stoom boot overgezet die naar Londen stevende. Sedert het kanaal naar Leeuwarden aan de visschersschuiten gelegenheid geeft den visch ten deele levend in de hoofdstad ter markt te bren gen wordt daarvan nog al eens partij getrokken. Zoo was er heden avond een visscherman hier met zijne kaag aan den afslag gekomenen de dame» de la kalle hadden door het plaatsen ba rer korven op de marktplaats, zich onderworpen aan de belasting van het marktgeld toen onze visscherman na vier mijningen te hebben afge slagen het in het hoofd kreeg oostwaarts te varen, hoewel hem hier elke schol 20 ets. op- bragt. Met al de veelbespraaktheid harer kaste eigen kwamen bedoelde dames op tegen zooda nige eigendunkelijke handelwijze en beriepen zich op een oud servituut, dat eiken visscher verplig- teten minste 40 mijningenaan de markt te brengen. Helaas zij waren niet genoeg op de hoogte des tijdsom te wetendat het protec tionistische tijdvak voorbij is. Deze zaak gaf heel wat drukte aan de markt Men meldt uit 's Gravenhage d. d. 16 Mei. Heden wordt in de afdeelingen van de tweede kamer het wetsontwerp over de pensioenen aan de predikanten onderzocht. Men zal zich herinnerendat sommige couranten betrekkelijk de ramp van Enschedé o. a. mededeelen hoe vele brandkasten waren be zweken zoodat o. a. een kapitaal van drie ton dat aan effecten in een brandkast aanwezig was, geheel vernietigd zou zijn. Naar wij vernemen is dat berigt overdreven. Althan» de hier be doelde ƒ300,000 aan fondsen zijn in handen ge steld van een bankiershuis te Amsterdam, en het is bij onderzoek gebleken dat niet één stuk zoo beschadigd is of de identiteit kan er duidelijk van bewezen worden en toch was de brandkast van des namiddags 1 ure tot den volgenden och- ten 3 ure aan het vuur blootgesteld. Bij den minister van binnenlandsche zaken is voor de noodlijdenden door den brand te En schedé van de commissie voor de algemeene ver loting te 's Gravenhage ten behoeve der noodlij denden door de overstrooming in 1861 uit de bij haar nog beschikbare gelden, ontvangen eene som van ƒ13,000, welk bedrag onverwijld is overgemaakt aan de commissie te Enschedé. Allerwege worden de pogingen tot inzameling van gelden ten behoeve van Enschedé met gun- stigen uitslag bekroond. In de grootere steden, blijkens de advertentiën der sub-commissiën is reeds in korten tijd een vrij aanzienlijk be drag bijeen. De kleinere plaatsen beijveren zich De vorstelijke familie geeft Prins Frederik schonk we lt f» ll V COURANT, f SNEEKER r l

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1