NIEUWS- EN ADVERTENTIE-IIL.U) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. W fes I 1862. No. 43. anft. WOENSDAG den 28 Mei. 1 17 de Jaajffm BINNENLAND. rt r t Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad /L4O; buiten de Stad franco /1.65 impi 5 in pa- eeft art lang dat dik r kind ibei- gered. Mei: ageni- cteer- Ulst, uiting eb- oe- en, dat 'an op eg en en >m an a- *j- n; :n f 40 cta alsmede met dankbetuiging voor hunne aan den Staat bewezen diensten. Zoo als men weet worden met 1 Julij as. de ministeriën der eerediensten opgeheveu en de administratie dier departementen gebragt, die van de Herv. en andere eerediensten bij het de partement van justitiedie der R. C. bij dat van buitenl. zaken. Nu meldt de Rolterdamsche CL. dat de betrekking van administrateur voor de Herv. en andere eerediensten zou zijn aangeboden aan dr. H. J. Spijker, predikant te Amsterdam. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 22 Mei Het provinciaal geregtshof in Noord-Holland heeft heden het vonnis van dearrondissements-regtbank alhier, in zake J. Douwes Dekker, appellant, ca. mr. J. van Lennep geïntimeerde, volkomen be vestigd. De actie van den heer Douwes Dekker is dus ook in hooger beroep afgewezen. Volgens het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage is de gemeente Apeldoorn gemag- tigd om binnen die gemeente te stichten eenein- rigting van meer uitgebreid lager onderwijs, uil de gelden vroeger bijeengebragt en sedert belegd, voor een gedenkteeken ter eere van den luite- nant-admiraal van Kinsbergen. Op het landgoed Sonsbeek bij Arnhem is na een langdurig lijden in den onderdom van 76 jaren overleden de heer baron van Heeckeren van Enghuizen, vroeger lid van de eerste kamer der staten-generaal. Hij werd onder de rijkste grond bezitters van Nederland gerekend. Zijn vermo gen gaat over op zijnen eenigen zoon die se dert geruimen tijd wegens eene ongeneeslijka krankzinnigheid op het gesticht Meerenberg zijn verblijf houdt. Te s Hertogenbosch heeft de regtbank eena boerin die boter ter verkoop had aangeboden, waarin van binnen niets dan fijn zout of gehot ste karnemelk was tot vijf weken cellulaire ge vangenisstraf veroordeeld. Het vijlen en slijpen van glas was tot dus verre betrekkelijk zeer moeijelijk. Nu is een mid del gevonden om het met groot gemak te knnnen verrigtenzelfs met ongescherpte vijlen. Men heeft slechts bij het vijlen verdund zwavelvuur te gebruikendaardoor ontstaan op het glas dadelijk fijne matte vlakken. Uit Middelburg wordt gemelddat Z. M. na afloop der audiëntie, een rijtogt door de stad heeft gemaakt, ten einde eenigc merkwaardighe den te bezigtigen. In de eerste plaats bezocht IID. het stadhuis en vertoefde geruimen tijd in de verzameling van oudheden en op het archief. Daarna begaf Z. M. zich naar de nieuwe kerk en het museum, en bezocht ook de school voor on- vermogenden waar H D blijkbaar met bijzondere belangstelling langen tijd vertoefde, en den be stuurderen eene gift ter hand steldeten einde aan de kinderen een onthaal te doen bereiden. Ook het O. mannen- en vrouwenhuis werd door Z. M. bezocht. De burgemeester heeft Z. M. een dejeuner aangeboden. De illuminatie belooft prachtig te zijn. Uit Land van Altena wordt gemeld d.d. 21 MeiOfschoon wij gisteren avond eene zware onweersbui kregen met bliksem en donder waar bij de bliksem onder de gemeente Almkerk in een boom sloeg heeft het door den regen aan merkelijk de veldgewassen verkwikt daar de vel den over het algemeen sterk naar regen verlang den. Alle gewassen staan ongekend schoon. Da aardappelen zóó dat men er bijna eene maand vroeger aan zal zijn. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 24 Mei: Naar wij vernemenis onze verdienstelijke stads architect, de heer B. Reinders, door het ge meentebestuur van Enschedé uitgenoodigd om werkzaam te zijn tot het maken en uitvoeren van de plannen tot den wederopbouw dier gemeente. Ofschoon in het belang onzer stad de voortdu rende aanwezigheid van den heer Reinders alhier zeer wenschelijk is te achten, vertrouwen wij dut bet bestuur dezer gemeente zal vergun: Ver volg der KENNISGE EING. HOOFDSTUK III. Aan art. 87 wordt een 4e lid toegevoegd luidende als volgt Het bij dit artikel bedoelde uitscheppen, reini gen en schrobben zal ook op andere dagen der week moeten geschieden wanneer zulks door de policie noodig geoordeeld en aangezegd is. Art. 88 wordt bij deze ingetrokken en vervan gen door het navolgende. Art. 88. Het werpen of laten loopen van wa ter op of langs de bolwerken of andere met schil, schelpen, puin of dergelijke specie bedekte wandelwegen is verboden. Het is mede verboden bij vriezend wéér de straat te schrobben of daarop water te werpen. Art. 97 wordt bij deze ingetrokken en vervan gen door het volgende. Art. 97. Niemand mag in het openbaar wa teren of eene andere natuurlijke behoefte doen dan ter daartoe kenbaar bestemde plaatsen. Tusschen de artikelen 118 en 119 intelasschen het navolgende Art. 118a. Het is verboden op straat of el ders in het openbaar zich in kennelijken staat van dronkenschap te vertoonen of aldaar zoodanige houding aantenemen. Aan art. 124 wordt een 3e lid toegevoegd luidende als volgt Echter mag met deze gedurende de kermis en de marktdagen niet worden gereden op de markt plaatsen bij art. 44 bedoeld. Aan art 141 wordt een 2e lid toegevoegd, luidende als volgt: Het is verboden paardenhetzij door slagen aanjagen aanhitzenschreeuwen of op welke an dere wijze ook te doen schrikken. Tusschen de artikelen 142 en 143 intelasschen het navolgende: Art. 142a. Ieder die eenig voorwerp dat ge acht kan worden voor den eigenaar eenige waar de te hebben op de openbare straat of weg vindende dat in zijn bezit neemtis verpligt daarvan uiterlijk binnen 24 uren kennis te geven aan den commissaris van policie. Aan art. 143 wordt een 2e lid toegevoegd, luidende als volgt Overtreding van de bepalingen in de artikelen 118a en 142a wordt gestraft met geldboete van één tot tien gulden en gevangenisstraf van een tot drie dagen te zamen of afzonderlijk. HOOFDSTUK IV. De artikelen 147 en 148 worden bij deze in getrokken en vervangen door de volgende Art. 147. Alle openbare straten, wallen en opslagen waarvan de eigendom niet is bij de ge meente, gelegen vóór, bezijden en achter bewoon de gebruikte of ongebruikte perceelen zullen door de onderhoudpligtigen als van ouds steeds in behoorlijken en schcuwbaren staat worden ge houden of gebragt op de wijze en binnen den termijn door burgemeenster en wethouders of door den commissaris van policiedaartoe door dezen gelastte bepalen. Van deze bepaling wordt door de policie aan de ondeihoudphgtigen kennis gegeven. Art. 148. Ieder is verpligt zijne gebouwen muren, staketten en stoepen aan de openbare straatvaarten of havens goed te onderhouden en het gebrekkige daarvan te herstellen op de wijze en binnen den termijn als in art. 147 is bepaald. Het laatste lid van dat artikel is ook hier vantoepassing HOOFDSTUK V. Art. 176 wordt bij deze ingetrokken en ver vangen door het volgende: Art. 176. Geen vuur, heete asch of sintels mogen bui ten s huis worden verjoeid dan in genoegzaam overdekte voorwerpen, noch buiten 's huis wor den neergezet dan in metalen of steenen bakken of potten van gelijksoortige deksels voorzien. Vervolg on slot hierna.) Advertentiën van 1 tot 4 regels', gewone letter 40 et* voor eiken regel daarenboven 10 ets. "behalve 35 ets. cc* gelregt voor iedere plaatsing. nigen en in s van Jit de opge- ip de s ge- i zich ërze- eene reke- eloo- was ‘hten eken i 'oor- jl de zou was ver- SNEEK, 27 Mei. De vergadering van kiezersopgeroepen door de vereeniging Burgerpligt"hebben gis teren avond tot candidaat voor de tweede kamer benoemd de heer mr. A, F. Jongstraadvocaat te Heerenveen. Sedert ons vorig berigt zijn in Wijmbritse- radeelop nieuw door de besmettelijke longziek te aangetast 4 runderen gestorven en afgemaakt 5, als: 3 bij Pieter Barmens Engwerda, te Tirns. 1 Theunis Theunis Bootsma 1 Anne Sjoerds Doumaonder Sneek. Gezond werden verklaard de runderen van: Epke Jans Zonderland, te Scharnegoutum. Uit Hommerts wordt gemeld d. d. 24 Mei Als eene bijzonderheid kunnen wij mededeelen, dat de landbouwer Klaas P. Koopmans alhier eene vos merrie heeft, oud 24 jaren, waarvan hij heden avond de twintigste veulen heeft ge kregen, De oude moeder is zeer welvarendeen in goeden staat, en nog zoo moedig en fierdat menig jongere van haar geslacht beschaamd maakt. De collecte te IJlstten behoeve der ongelukki- gen door den brand te Enschedé heeft opgebragt ƒ126.95. Men meldt ons uit Berlikum d. d. 25 Mei Heden avond had, op een half uur afstand van hier het ongeluk plaats, dat een kind van 4'/a jaar, dood uit het water werd opgehaald. Waar schijnlijk zou het kind doode vogeltjes uit het water halenten minste een stok dreef naast hem. Een knecht die tot hulp van de kleine was toegesneld kwam ongelukkig te laat, daar het kind reeds in de modder was gestikt. Verder ontvangen wij van den zelfden kant het volgende niet minder vreesselijk berigt uit Grim- ling, in het kerspel Bigge (regerings-district Arns berg). Jl. woensdag ontstond alhier brand in I eene woningwaarin eene moeder met 5 nog jeugdige kinderenzich slapende bevondenge heel onbewust van het gevaar, dat hen bedreig de. Door het gedruisch evenwel gewekt, had de moeder tegenwoordigheid van geest genoeg om haar oudste dochtertje van 12 jaar, uit het venster te doen ontkomen en maakte zich toen gereed, om ook de overige kinderen en vervol gens zich zelve, aan den snel toenemenden brand te onttrekken, toen alle hare pogingen werden verijdeld door het plotseling inctorten der woning waardoor allen een prooi der vlammen wierden. Bij het wegruimen van het puin vond menslechts eene verkoolde massa op de plek waar moeder en kinderen het leven hadden verloren slechts het lijkje der zuigeling was ongeschonden geble ven daar de moeder het zelfs in hare doodsangst gepoogd had voor de vlammen te beschutten. Uit 's Gravenhage wordt gemeld d. d. 22 Mei: De brood- en meelfabrijk is thans geopend. Het brood wordt verkocht als volgtGebuild brood, de 100 Ned. looden, voor 23, de 50 id. voor 11'4; ongebuikl brood, 100 id. 17, 50 id. 8%; roggebrood, 100 id. 17, zoet rog gebrood, 100 id. 13 cent. De eerste kamer is bijeengeroepen tegen donderdag den 12 Jnnij, tot hervatting harer werkzaamheden. De tweede kamer zal in de volgende week tot na afloop der verkiezingen uiteengaan. Bij kon. besluit van 21 Mei worden de be trekkingen van ontvanger der domeinen te’s Gra venhage en te Breda met den 31 Dec. 1862 op geheven, en het beheer opgedragen aan de ont vangers der registratie en domeinen onder wier kantoren de goederen inkomsten en baten zijn gelegen; terwijl met dien datum eervol ontslag uit ’s rijks dienst wordt verleend aan de heeren mr. II. baron Collot d'Escury, als ontvanger der domeinen te ‘sGravenhage; en jhr. mr. P. Sik, als idem te Bredamet toekenning vooreerst van wachtgeld en met behoud van regt op pensioen COURANT. SNEEKER i ets. ca-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1