I NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNERK. I 1862. No. 44 17 de Jaargang* ZATURDAG den 31 Mei. I I 1£'- BUITENLAND. BINNENLAND. var. 1I MENADO. Op den 9 Maart is zekeren Tampi Keropit, ongeveer 15 jaren oud, woonachtig in de negerij Tateiiin een padi-tuin, door een pa- telo-slang overvallenwaarop het dier hem heeft gedood en vervolgens ingeslikt. Den 10 Maart ten 10 ure des morgens, heeft men deze slang gevonden en afgemaakt. Bij meting bleek, dat de slang lang was 20 Rijnlandsche voeten en dik ongeveer 1 '/4 voet. NEW-YORK, 13 Mei. De Noordelijken heb ben Norfolk bezet zonder tegenstand te ontmoe ten. De Zuidelijken hebben evenwel de werven, het tuighuis en de schepen in de haven, voordat zij aftrokken verbrand. Generaal Mac-Clellan is tot op 20 mijlen van Richmond doorgedrongen de Zuidelijken zijn op zijne nadering teruggetrokken na den spoorweg op West-Point vernield te hebben. Zij hebben den Merrimac in de lucht doen springen. Men gelooftdat het in hunne bedoeling ligt om op 15 mijlen van Richmond in de nabijheid van Rottums-bridge slag te leveren. 8 hunner ka- nonneerbooten hebben het cscader der Noordelij ken, onder bevel van admiraal Footaangevallen; zij hebben evenwel den strijd moeten opgeven met verlies van 3 kanonneerpooten. Te Mem phis hebben zij eene groote hoeveelheid katoen verbrand; den aanwezigen voorraad suiker enme- lassen wierpen zij in de rivier. Het cscader der Noordelijken is voor het fort Morgan verschenen en heeft het vuur tegen Mo bile geopend de uitslag is nog onbekend. De kamer van afgevaardigden heeft een wets ontwerp aangenomenhoudende de afschaffing der slavernij in het geheele grondgebied der Veree- nigde Staten. 20,000 man Zuidelijken hebben de brigade onder bevel van generaal Popein de nabijheid van Falmington, aangetast. Na een verwoed ge vecht, dat vijf uren heeft geduurd, bleven de Zuidelijken meester van het slagveldvan beide zijden is het verlies ontzettend groot. Beauregard gaat voort zich te Corinthe te ver sterken. Aan beide zijden worden de toebereidselen voor een grooten veldslag voortgezet. New-Orleans is in staat van beleg verklaard. Met den 1 Junij zal de blokkade der havens van New-Orleans, Beaufort en Port-Royal opgeheven worden onder de volgende voorwaarden: Vreemde schepen moeten voorzien zijn Te Rotterdam is eene vrouw met haar kind op den arm in de Binnen Rotte gesprongenbei de werden door de hulp van omstanders gered. Uit Hoorn wordt gemeld d. d. 26 Mei: In de afgeloopen week zijn alhier door ingeni eurs opnemingen geschied voor den geprojecteer- den spoorweg van Leeuwarden over Sneek, Ijlst, StavorenEnkhuizen en Hoorn met aansluiting aan den N.-Hollandschen spoorweg. Men zal zich herinneren, dat voor eenigen tijd een scheepsmakelaar Smith te Vlissingen in hechtenis is genomen, wegens vermoedens van bcdriegclijke handelingen en opligting. Uit de acte van beschuldigingthans tegen hem opge maaktblijktdat hij ter zake van het schip dt Dollard, dat op de banken bij Breskens was ge dreven, zijne diensten heeft aangeboden, na zich vergewist te hebben dat het schip was verze kerd. Hij heeft voor zijne bewezen diensten eene rekening van ƒ16,919 ingeleverd, als avarij reke ning, behalve dat hem reeds ƒ5000 als beloo- ning en 2 pct. van de te verkoopen lading was toegezegd. Die hooge rekening heeft hij trachten te waaiborgen door kwitantien welke gebleken zijn of van valsche handteekeningen te zijn voor zien of in blanco te zijn geteekendterwijl de leveranciers meenden, dat eene kleine som zou worden ingevuldterwijl er eene groote som was op gesteld. De beschuldiging loopt over löver- valschingen in geschrifte. Voor de buitengewone aanvulling. Uitgebragte stemmen 596. Van onwaarde 28. Geldige stemmen 568. De benoemde heer H M. Ament had 302, terwijl op de heer Jhr. mr. C. L. van Beijma thoe Kingma zijn uitgebragt 266 stemmen. Jl. woensdag werd alhier de gewone voor- jaars paardemarkt gehouden, die zeer druk be zocht werd ruim 300 paarden werden ter verkoop aangeboden de prijzen waren zeer vast zoodat aller, niet zijn verkochtwerkpaarden werden verkocht van ƒ50 tot ƒ200, betere soort van ƒ250 tot ƒ725. Des namiddags had er eene harddraverij door paarden plaats, bij den kastelein W. Wagenaar, 8 paarden dongen naar den prijsbestaande in eene pendule en twee bloemvaasenwelke behaald werd door den bruine ruin van den heer H. B. Hielkema, onder Akkrum, bereden door den ei genaar. Den 26 dezer had alhier een treurig onge luk plaats. Eene bejaarde dame was sedert eeni gen tijd bij hare zuster gelogeerd geweest, en zoude den eerstvolgenden dag weór vertrekken, waartoe hare echtgenoot was overgekomen om haar aftehalen toen des avonds nog vóór den donkerdeze dame naar boven gaande om iets te halen, die ongelukkiglijk van den trappen naar beneden was gevallen welligt door duize ligheid bevangen en zoodanig aan het hoofd werd gewonddat zij reeds den volgenden dag aan de gevolgen daarvan is overleden. Tot predikant bij de Hervormde gemeente te Bolsward is beroepen, ds. D Beeckmanpre dikant te Joure. Z. M. heeft aan de gevangenen te Leeu warden de gewone jaarlijksche vermindering van straf toegekend. Zeven gevangenen zijn uit het huis van opsluiting en tuchtiging aldaar ontsla gen terwijl aan 35 een afslag van 6 en aan 10 van 3 maanden is geschonken. Men meldt uit s’Gravenhage d. d. 22 Mei: De algemeene synodale commissie heeft o. amet belangstelling kennis genomen van de vestiging van tweede predikants plaatsen te Katwijk aan Zee, Makkum en Cornwerd en Haarlemmeerde combinering van kerkvrije gemeenten in de pro vincie Friesland; de verhooging van 141 predikant- tiactementen. Zij heeft in behandeling genomen onderschei dene rapporten door de commissiën uitgebragt b. v. tot regeling eener betere verhouding van de Hervormde kerk tot de Protestantsche gemeenten in de vrije koloniën van weldadigheid; tot de stukken betreffende het geschil over vaca- tuurpenningen tusschen den ring en de kerkvoog- J den van Leeuwarden; tot het adres van het klas sikaal bestuur te Heerenveen betreffende het ge bruik der pastorijgoederen in Jïngwirden, in het belang der gemeenten te Tjalleberd en Ileeren- veen; enz. De tweede kamer der staten-generaal heeft den 26 dezer aangenomen de verschillende aan de orde gestelde ontwerpen, maar verworpen, met 31 stemmen, dat tot naturalisatie van den Amsterdarnschen commissionair Onstée. De regtbank te 's Hage heeft de personen J. L. 11. en P. A. H.wegens bedriegelijke op- ligterij en pogingen daartoeveroordeeld elk in eene gevangenisstraf van twee jaren acht geld boeten elk van ƒ25 met ontzegging van burgerregten gedurende vijf jaren. De bedoelde zaak betreft de aanbieding in de Uaarl, Cour, van eene be trekking aan vrouwenen het te dier zake door hen verrigte. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 26 Mei: Gisteren namiddag ten 7 ure is bij de Wetering- barrière door een ongeluk, een schuitje omge slagen waarin zich 13 personen, zoo wel volwasse nen als kinderen bevonden, waar vaner 5 zijn ver dronken en met veel inspanning, 2 mannen, 1 vrouw en kind zijn gered. Te vergeefs zijn de levenloos opgehaalden, door den in het huis van arrest wonenden geneesheer Kohier, de chirurgijns van Haarlem en Pek, in eene naastbij gelegen tapperij, en door dr. D. Luber en chirurgijn Boom in de woning van den apotheker Bouvy, op de Prinsengracht bij de We teringstraatgeneeskundig behandeld. Een der geredden die bij het ongeluk zijn vrouw en een zeer jeudig kind verloren heeftverkeerde giste ren avond in krankzinnigen toestand. SNEEK, 30 Mei. Alhier is benoemd tot rector der Latijnsche scholen, dr. E. Melder, van Enkhuizen. De uitslag der herstemming in bet kiesdis trict Sneek van 4 leden voor de provinciale staten is geweest als volgt Voor de gewone aftreding. Uitgebragte stemmen 594. Van onwaarde 2. Geldige stemmen 592. Benoemd de heerenL. P. Oppedijk met 329, stemmen, M. II. Kingma Hz. met 317 en mr. E. H. Tenckinck met 315. Overigens bekwamen de heeren M. H. Tromp 255 mr. J. J. Bolman 251 en J. II. Paehlig 212. slot der KENNISGEVING. HOOFDSTUK VI. Het 2e, 3e en 4e lid van art. 201 worden bij deze ingetrokken en vervangen door dTS vol gende 2e lid. Het is hun verboden zonder schrif telijke vergunning van den Burgemeester, nadat tijdstip van sluiting, en van den 1 April tot den 30 Sept, vóór 's morgens 5 en van 1 Oct. tot 31 Maart vóór ’s morgens 7 uur, gasten of gezel schappen bij zich aan huis te laten vertoeven of te ontvangen. 3e lid. Onder de hier bedoelde gasten of ge zelschappen zijn nietjjbegrepen de leden des huis- gezinsblijkbaar reizende personen die aldaar slechts een oogenblik vertoeven, noch zij die in de logementen of herbergen waar zij zich bevin den, nachtverblijf hebben genomen. 4e lid. De vergunning bij het le en 2e lid van dit artikel bedoeld moet s avonds vóór 9 uur worden aangevraagd. Het le lid van artikel 202 wordt bij deze in getrokken en vervangen door het navolgende De houders der huizen bij art. 199 bedoeld, zijn verpligt vóór het uur van sluiting de bij hen aanwezige en bij het 3e lid van art. 201 niet uitgezonderde personen aantezeggendat zij op dat tijdstip behooren te vertrekken. Het woord „gelagmakende" voorkomende in art. 203 wordt bij deze ingetrokken en vervangen door de navolgende woorden De bij het vorig artikel bedoelde. HOOFDSTUK VIL Tusschen de artikelen 235 en 236 intelasschen het navolgende Art 235a. Het begraven van voor de gezond heid schadelijk vleesch, gestorven of afgemaakt vee en alle daar van afkomstig afvalzal niet mogen geschieden binnen een afstand van 20 Ned. ellen van eenig bewoond of gebruikt ge bouw. Die daartoe geen grond bezit zal bij de politie het noodige terrein aanvragen. De te begravene voorwerpen in dit en het vo rig artikel bedoeld zullen minstens 6 palmen on der den beganen grond worden bedolven. Zijnde deze wijzigingen en bijvoegingen aan de gedeputeerde staten van Friesland, volgens hun berigt van den 31 Maart en 22 April 1862 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, te SNEEK, den 10 Mei 1862. Burgemeester en IVethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris f SNEEKER I Vervolg en Advertentiën van I tot 4 regels, gewone letter 40 et» voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. gelregt voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco /1.65 COUR ANK; HA(,A.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1