NIKOVS- EN ADVEIITENTIE-DLAD Ï00II DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. L 8 i 1 J A- 1862. No. 45 OENSDAG den 4 Junij. f ■i-"' I l s 17 de Jaargang. I 1 'II de HBSösiJiiiiiimiiK; Mg*** xAts. K met hield f negoutum. T, AMERIKA. Hoewel de stad Nieuw-Orleans zelve zonder gevecht is vermeesterdhebben de schepen der Unie alvorens voor de stad te kun nen komen een paar forten aan de monding der Missisippi hevig moeten bombarderen eenige ka- nonneerbooten der Zuidelijken in den grond bo ren. Thans is wegens den aldaar heerschenden geest van verzet tegen de Unie de stad in staat van beleg verklaard en het gemeentebestuur ge vangen gezet. De terug trekkende troepen heb ben tusschen Nieuw-Orleans en Memphis alles vernield waaronder een groote voorraad katoen. St. PETERSBURG 29 Mei. Grootvorst Con- stantijn ’s keizers broederin ouderdom op hem volgendeis benoemd tot onderkoning van Polen: Wielopolkski tot ad-latus. BELGIE. De koning is thans weder van zijne ziekte hersteld en heeft reeds gewandeld. Den 8sten September en volgende dagen zal te Brugge het 7de Nederlandsche taal-con- gres worden gehouden, de populaire schrijver o. a. SNEEK 3 Junij. In Wijmbritseradeel zijn sedert ons vorig berigt op nieuw door de besmettelijke longziek te aangetast1 rund Gestorven en afgemaakt 7 als; 2 bij de wed. Tetman Coruelis Faber te Schar- Sijbren Sijbrens Sijpersma te Tirns. 1 Pieter Darmens Engwerda 1 AukeJSjoerds Rusticns 1 Jan Allis Wijnstra, te Oppenhuizen. de wed. Cornell's Pieters Nettingate Öosthem. Gezond werden verklaard de runderen van de veehouders: Hantje Lieuwes IJpmate Jutrijp en Klaas Klazes Hettinga Jr.te Sandfirden. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 29 Mei: Trof korten tijd geleden de Friesche letterkunde een gevoelige slag door het overlijden van den heer H. S. Stilma. hoofdonderwijzer te Baard, heden werd haar een niet minder ijverig beoefenaar ontruktdoor den dood van den heer T. R. Dijk stra archivarius en bibliothecarus van Friesland. Het Selsfip for frijske tael end scriften kinnisse" had aan hem zijn ontstaan en onder zijn bestuur gedurende 20 jaren zijn voortdurenden bloei te danken en men weet hoe door die vereeniging smaak voor de Friesche letterkunde meer en meer opgewekt en levendig gehouden werd. Ook van het genootschap voor Friesche oudheidkunde en geschiedenis was de heer Dijkstra een werk zaam lid. Uit 'sGravcnhage wordt gemeld d. d. 29 Mei: De wets ontwerpen, welke, bij de tweede ka mer aanhangig onafgedaan zijn gebleven, betref fen 1) de overdragt der tienden van de Kroon domeinen; 2). het beheer der Kroondomeinen3). de opheffing der slavernij4) de herziening van liet- tarief der inkomende region, 5) het afkoop- baarstellen der tienden en 6) de pensioenen der Protest andsche geestelijken. Het wets-ontwerp, betreffende de zetels der regterlijke collegien, de tractemenlen enz. is thans bij den raad der state aanhangig. Door Z. M. is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Nijland c. a. de heer D. J. den Beer Portugaelgepensioneerd ontvanger der directe belastingen en accijnsen wonende te Leyden. Z. M. de koning wordt op Hds. reis dooi de provincie Zeeland alom mol de meeste geest drift ontvangen. Talrijke eerewachten te paard begeleiden hem op al zijne togten. Het diner aan Hds. te Mid delburg aangeboden moet volgens alle beriglen bij zonder luisterrijk en kostbaar zijn geweest. We gens den harden wind heeft de illuminatie der stad dien avond niet kunnen plaats hebbendoch is uitgesteld geworden tot jl. zalurdag, toen de zelve zeer prachtig was. Aan het spoorwegstation te Laibach kwam voor eenige dagen eene reizende menagerie aan. Een der kruijers had de onvoorzigtigheid met zijn hoofd zoo kort bij den leeuw te komendat deze hem den neus afbeet. Naar wij vernemen, is de wet op hot mid delbaar onderwijs van den raad van state bij den minister van binnenlandsche zaken terug ontvan gen, zoodat de indiening van dit ontwerp zeer spoedig te gemoet wordt gezien. De onderkoning van Egypte zal de volgen de week uit Parijs naar België en Nederland ver trekken, waar hij voornamelijk aan Amsterdam een bezoek zal brengen. Na eenige dagen te Londen te hebben vertoefd zal hij naar Frankrijk terugkeeren. Uit Breda wordt gemeld d. d. 29 Mei Zaturdag as. zouden de kadetten der beide hoog ste studiejaren van de koninklijke militaire akade- mie het kamp op de nabij deze stad gelegene Tcteringsche heide betrekken, en aldaar gekam peerd blijven tot den 15 Julij as., terwijl zatur dag, den laatslen Mei, uit 's Herlogenbosch te dezer stede zal arriveren een detachement kava- lerie van 60 onder-officieren korporaals en man schappen (allen bereden) van de escadrons van het 4e reg. dragonders aldaar onder bevel van den le luitenant J. II Roosmelen Nepveu en den 2e luit, van Wickevoort Crommelin, bestemd voorde praclische oefeningen der cadets in gemeld kamp. Te Eethen had een treffend ongeluk plaats Hel 4 jarig zoontje namelijk van den heer B. B. was op een fornuisketel vol kokend water geklom men het kind trapt op den rand van het houten deksel, dat omkantelt, stort in den ketel en het deksel herneemt zijn evenwigt en sluit zich over het hoofd van den rampzaligen knaap die een ijsselijken noodgil slaakt welke door zijne moederdie in de nabijheid iswordt gehoord. Het kind niet ziendedenkt zij als bij ingeving aan het fornuis, neemt er het deksel af en vindt haar kind natuurlijk deerlijk verbrand daarin lig gen. De knaap was nog niet dood. Doctor van HeystJr., uit Waalwijk ontboden, kwam tijdig genoeg, om het kind, dat altijd slaperig en be wusteloos was, te zien sterven. Een ieder is met het lot der troostelooze ouders begaan. De Oostenrijksche regering heeft dezer da gen zeer belangrijke mededeelingende Italiaan- sche aangelegenheden betreffendeaan de finan ciële commissie van den rijksraad gedaan. De meerderheid der leden had hare verwondering te kennen gegevendat het cijfer der begrooting voor oorlog zoo buitengewoon hoog werd voor gedragen, ondanks de verpiindering onlangs toe gezegd. Graaf Rechberg heeft alsnu op die be denking geantwoorddat de gebeurtenissen te Bergamo en Brescia voorgevalleninmiddels ver mindering van legermagt onraadzaam maakten. Hij liet er evenwel op volgen, dat de Oosten rijksche regering zichlangs diplomatieken weg, eene regeling der Italiaansche zaken bezig dat er grond was op een goeden uitslag te hopen; dat de kwestie thans in het tijdperk van crisis verkeerdeen men derhalve binnen kort met zekerheid zou kunnen weten of het gevaar van een oorlog in Italië voor langen tijd geweken waszoodat men alsdan aan eene ver mindering van het budget voor oorlog, op groo te schaalzou kunnen denken. De hoofdzaak in deze mededeeling komt ons voor te zijndat men, hoe dan ook, spoedig eene oplossing van de crisis, waarin Italië thans verkeert mag verwachten, en wel langs diplo matieken weg. In een brief uit Turijn wordt verzekerd dat Garibaldide belofte tot amnestie der gear resteerde vrijwilligers ontvangen hebbende, zich daarmede volkomen voldaan verklaard en zich ver bonden zou hebben zich niet verder in deze zaak te mengen. Henri Conscience zal voorzitter van dit congres zijn. LONDEN, 26 Mei. De verovering van Nor folk door de Noordelijken wordt hier algemeen beschouwd als een even groot verlies voor de Zuidelijken, zoo niet grootcr, dan dat van Nieuw- Orleans. Norfolk was het eenige arsenaal, het Sebastopol der Zuidelijkenen bevatte eene on noemlijke hoeveelheid van oorlogsbenoodigdheden en provision, die nu gedeeltelijk in handen der Noordelijken gevallen en gedeeltelijk verwoest zijn. Het is schier onbegrijpelijk en strekt den Zuide lijken geenszins tot eerdat zij die plaatswaar aan sedert den aanvang van den oorlog door bei de partijen zooveel gewigt werd gehecht, zonder een wanhopigen strijd aan de Noordelijken heb ben overgeleverd. Is dit nu de heldenmoed en vastberadenheid, waarop de Zuidelijken zoozeer pogchen? Het kan althans niet worden gezegd, dat zij voor overmagt terugweken. Generaal Wool, die Norfolk bemagtigde, had niet meer dan 5000 man ter zijner beschikking en de Zuidelijke aan voerders in die plaats zouden dus allezins geregt- vaardigd zijn geweestaan die handvol soldaten hardnekkigen weerstand te bieden. Het schijnt echterdat de geestkracht der Zuidelijken ge knakt is en dat de herhaalde en schitterende ze gepralen hunner tegenstanders hun geheel en al den moed ontnomen hebben. Het spreekt als van zelf, dat de tijding der vernietiging van de zoo veel opgang gemaakt hebbende Merrimac vooral in onze militaire kringen veel sensatie maakt ook dat feit levert een duidelijk bewijs op van de toenemende krachteloosheid der Zuidelijken. Dat monsterschip welks schitterende verrigtingen nog kortelings geheel Europa in rep en roer brag- ten en dat de bevolking van New-York schrik op het lijf joeg; behoeft de Noordelijken nu niet lan ger eenige vrees of bezorgdheid in te boezemen. Behalve de Merrimachebben de Zuidelijken nog drie ijzeren kanonneerbooten verloren. Uit het officieel rapport van Jefferson Davis blijkt althans dat acht gepantserde Zuidelijke kanonneerbooten de vloot der Noordelijken, onder den commo ’ore Hoot, aanvielen en daarbij drie booten verloren. De vloot der Noordelijken bestond uit slechts zes booten. Te Kirkwalin het graafschap Orkny is thans een zonderling proces aanhangig, doch de aanleiding daartoe is nog oneindig zonderlinger en kon alleen in het brein van een Engelschman opkomen. Ziehier de zaak. Zekere heer Mar- ham loofde, nu ruim tien jaren geleden, eene levenslange jaarwedde van 200 p. st. (ƒ2400 Ne- derl.) uit aan dengene, die er zich aan zou wil len onderwerpen, om tien jaren onder den grond door te brengen, zonder in dien tijd een men- schelijk schepsel te zien, en zijn baard, zijne ha ren en zijne nagels al dien tijd te laten groeijen. In de hoop zoodanig persoon te zullen vinden, liet de heer Marham achter in zijn park eene on- deraardsche woning bouwendie alle wensche- lijke gemakken in zich vereenigde. Men vond er eene badkamer, een leeskabinet, voorzien van eene uitgelezen boekerij. Er was een lucht gat aangebragtwaardoor men nieuwe literari sche werken kon neérlaten, en andere luchtga ten, langs welke de spijzen en dranken en alle andere benoodigdheden tot den kluizenaar kon den komen. Hij behoefde slechts te schellen en op te schrijven wat hij verlangde. Er boden zich vele mededingers aan uit welken William Prowyss, de zoon van een arm predikant, werd gekozen. Hij daalde in de onderaardsche wo ning af en bleef er inderdaad tien jarenwelke dezer dagen waren verstreken Kort te voren was de heer Marham overleden cn nu weige ren de erfgenamen de jaarwedde uit te betalen bewerende, dat de uitdrukking „levenslange" be trekking had op het leven van den heer Marham, terwijl de heer Prowyss het woord natuurlijk op zich zelven toepast. Men is zeer gespannen om trent de beslissing van den regter in deze cu- rieuse zaak. lub Jblaro I e SNEEKER BINNENLAND. f i 1 57 1 BUITENLAND. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco/1.65 Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ct» voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. sa- gelregt voor iedere plaatsing. U.UIll. COURANT. O si r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1