NIEUWS- EN AIIVEIiTENTIE-liLW V001I DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. i 1862. No. 46 ZATURDAG den 7 Junij. r e VERGADERING VAN DEN GEMEENTE-RAAD VAN SNEER ZATURDAG den 7 JUNIJ 1862, des namiddags ten één uur. PUNTEN TER BEHANDELING. VERGADERING NAN DEN GEMEENTE-RAAD VAN SNEER 17de Jaargang bui t:e NLA NfD. BINNENLAND. n*. r Te besluiten over de aangehoudene besteding van eene niewe draaibrug over de gracht buiten het Hoogënd. M SNEER, 6 Junij. Men meldt uit Bolsward d. d. 31 Mei Heden is door het gemeentebestuur aanbesteed het maken eener gasfabriek alhier, met alles wat daartoe behoort, en wel in twee gedeelten. Aan nemers zijn geworden: van het eerste gedeelte de heer K. F. Osinga, van Dockum, voor ƒ16,400, en van het tweede gedeelte de heer J. van der Wal Rake, van Utrecht, voor ƒ21,765. Men meldt uit Leeuwarden d- d. 4 Junij Wij vernemen dat de heer W. Koevers predikant bij de Hervormde gemeente alhier het beroep naar 's Gravenhage heeft aangenomen. Naar men uit Gorredijk van den Isten de ler meldt, is het gebleken, dat het resultaat van het scheikundig onderzoek omtrent de vergifti ging van J. v. d. Reis is geweestdat er eene aanmerkelijke hoeveelheid arsenicum ofrattenkruid in de overgebleven ketel- of zakkoek is gevonden De officier van justitie en regter-commissaris benevens de substit.-griffier zijn daar den 30sten Mei weder geweest en hebben gedurende twee uren de vrouw des overledene ondervraagd doch naar men zegt niets gevonden. Er loopen zon derlinge geruchten omtrent deze duistere zaak waarvan vele aan het ongeloofelijke grenzen. Door Z. M. is o. a. pensioen verleend ten laste van den staat aan D. Posthumus, gewezen hoofdonderwijzer te Wommelsgemeente Hen- naarderadeelten bedrage van 455 's jaars. Uit Dockum wordt gemeld d. d. 3 Junij: ITALIË. Te Milaan zijn in de laatste dagen verscheiden werf-bureaux geopend. Sommige mee nen dat het gouvernement die wervingen toelaat met het doel om de verbitterde bewegingspartij voor het oogenblik tevreden te stellen. De wapenen, welke door de bewegingspartij hier en daar langs de Oostenrijksche grenzen wa ren verborgen om voor den voorgenomen inval te dienen, zijn van wege het Italiaansche gouverne ment in beslag genomenmaar het detachement militairen hetwelk dat wapentuig naar Alessan dria moest overbrengenheeft het zich onder weg door het volk laten ontnemen zonder veel moeite te doen om het in bezit te houden. Te Napels heeft den 20 Mei eene levendige demonstratie ter gunste van Garibaldi en tegen het ministerie plaats gehad. De nationale garde heeft echter de beweging met kracht tegengegaan. Den 21sten had te Salerno eene demonstratie plaats, waaraan de nationale garde en eenige mon niken deel namen en waarbij de menigte blijken gaf van groote opgewondenheid. Garibaldi heeft verzekerd dat de onderzoekin gen die ten opzigte van het gebeurde te Brescia zullen plaats hebben, de meest mogelijke helder heid zullen verspreiden omtrent het al of niet schuldige aan sommige personen daaraan. De regering te Turyn gaat met kracht alles to keer wat zou kunnen strekken om de agitatien ten gunste der jongste bewegingen in de hand te werken, Men verzekert, dat de heer de Lavalette niet weder naar Rome zal terugkeereu maar dat een der maarschalken van Frankrijk tot gezant bij hot pauselijk hof zal worden henoemd. De familie van koning Frans II schijnt toebe reidselen te maken om Rome te verlaten. In Italië schijnen inlusschen niet alleen woel geesten als die te Brescia en Bergamamaar ook de hooggeplaatste staatsmannen het status guo moe de te worden. Een der halfofficiële bladen te Turyn behelst thans een zeer opmerkelijk artikel, waarin de ontruiming van Rome door de Fran- sche troepen natuurlijk verlangd wordt, en wel op zoodanigen toon, dat er geen twijfel kan zijn of het is der regeringdie het artikel in de pen gaf; Imogen ernst, en dat zij het tijdstip geko men acht om regt en open op het doel af te gaan. Het ministeriële bladwijzende op de proeven van nationale kracht energie onlangs zoo onwe- dersprekelijk in het beteugelen der onlusten te Brescia gegeven, nu tevens op de ontvangst van Victor Emanuel te Napels en eldersdie zich door zoo algemeene geestdrift kenmerkteeischt thans of fleren toon voor Italic het regt, zelfstandigen regtstreeks, zonder eenige vreemdetusschenkomst de Romeinsche kwestie met den paus af te doen. AMERIKA. De overwinningen der Noordely- ken baten, volgens de Londensche Times, hun niet veel. Op elke nieuwe overwinning volgt de ont dekking dat de bewonersjvanpiet in bezit ge nomen district vijanden der Washingtonschc re gering zijn, en dat zij slechts door geweld in be dwang te houden zijn. Tot dusverre is in het zuiden niet het geringste spoor van eene der Unie gunstige gezindheid ontdekt. OOSTENRIJK. In eenige provinciën van Tyrol zijn, naar men verneemt, vele personen in hech tenis en papieren wapenen en ammunitie in be slag genomen. Langs de geheele Italiaansche grenzen is het militair kordon als ook het aantal commiezen verdrievoudigd. TURYN, 30 Mei. Uit Messina wordt berigt, dat prins Napoleon aldaar ten 2 uur in den mor gen is aangekomen en ten 9 ure ontscheept. Z. K. II. werd door de overheden ontvangen on der den toevloed eener groote volksmenigte. De prins heeft de voornaamste kerken bezocht. Toen hij zich op het balcon van het paleis vertoonde defileerden de troepen. De lucht weêrgalmde van de kreten Leve FrankrijkLeve de verdedi- Bij gelegenheid der kermis heeft heden alhier een keuring van chaispaarden plaats gehad, waarbij de prijs van honderd gulden werd uitgereikt aan den heer II. Eskes te Kollum, welke met de zwarte merrieoud 5 jaar aan deze keuring had deelgenomen. Des namiddags 3 volgde hierop de harddraverij, 'waaraan 8 uitmuntende paarden deelnamen Een fraaije zilveren schenkketel met onderstel werd ge wonnen door den bruinbles ruintoebehoorende aan den heer mr. J. M. de Withvan Bergum en bereden door den pikeur H. Wadman. Het schoonste weder begunstigde beide partijen en lok te vooral des namiddags, vele bezoekers. Uit Kollum wordt gemeld d. d. 3 Junij: Voor de vacante betrekking van 1ste hulponder wijzer alhier, waaraan ook die van voorzanger bij de Herv. gemeente verbonden is, is het volgen de drietal opgemaakt: van der Heide, te Franeker; Haanstra te IJlst en Klopstra te Burum. Bij gelegenheid van den heugelijken ver jaardag van H. M. de koningin zal het geheele sGravenhaagsche Bosch op kosten der gemeente worden geïllumineerd. In den grooten Vijver wordt een prachtige Chinesche tempel geplaatst. Ook zullen er watervuurwerken worden ontsto ken en op verschillende plaatsen zal muziek wor den uitgevoerd. Op het raadhuis te 's Gravenhage is dezer dagen aanbesteed de levering van 20,000 illumi- neerglazen ten gebruike op den verjaardag van H. M. de koningin. Minste inschrijvers waren de hh. Das en Co., te Leyden, voor 8'/a cent per lampion. Z. M. de koning vertrekt zaturdag aanstaan de des morgens naar het Loo. H.M. de koningin wordt vrijdag as. aldaar verwacht. Z. K. H. de prins van Oranje wordt zondag as. van Hds. in- spectie-reis in de residentie verwacht. De onder koning van Egypte zal waarschijnlijk ook ’s Gra venhage bezoeken. In ’s konings paleis worden vertrekken voor den onder-koning in gereedheid gebragt. Jl. zaturdag morgen heeft de minister van marine de te Leyden gevestigde kweekschool voor de zeevaart met een bezoek vereerd. Hij heeft gedurende twee uren aldaar vertoefd en die in- rigting tot in de kleinste bijzonderheden in oogen- schouw genomen. Aan heeren commissarissen gaf de minister zijne hooge ingenomenheid met het geheel te kennen en verzekerde hun daarbijdat hij van zijne zijde al het mogelijke zou aanwen den. om het loffelijk doel, dat men zich met de oprigting der school had voorgesteld, te bevorde ren en tot verdere uitbreiding dezer inrigting me de te werken De minister heeft daarna nog de sterrewacht bezocht en ook die voortreffelijke inrigting met belangstelling bezigligd. Door mevrouw de weduwe van Ketwich onlangs te Haarlem overledenis bij testament gelegateerd; aan het burger-weeshuis aldaar eene som ƒ10,000, onder voorwaarde dat aan eene van hare dienstboden wekelijks en gedurende haar léven ƒ3 worde uitgekeerd; aan deNedcrduitsche Hervormde diaconie aldaar eene som van ƒ1000; aan het bijbelgenootschap, ƒ500 en aan het zen delinggenootschap mede ƒ500, Men meldt uit Zalt-bommel d. d. 3 Junij De kersen worden alhier door de commissionairs voor Engelsche rekening opgekocht tegen 10 cents per half Ned. pond. Wij vernemen ech ter dat er in den Bommelerwaard weinig zijn. Men meldt uit Enschedé d. d. 3 Junij Gisteren avond is door den gemeenteraad beslo ten dat ieder op zijn eigen grond mag bouwen en de straten welke krom en waarin de huizen vooruit stekende zijn in eene regtelijn moeten worden gebouwd. Volgens den Anlwerpschen Pricurstur zal het muziekcorps van het reg. grenadiers enjagers te 's Ilageonder leiding van den heer Dunckler, eerlang te Gent en te Antwerpen concerten zal geven ten voordeelc der Gcntschc werklieden. vi DONDERDAG den 12 JUNIJ 1862. des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Missive van burgemeester en wethouders van Wïjmbritseradeelbetrekkelijk het aanleggen van een weg naar de Joure. Missive van mevrouw de Wed. Costerus. Besluit betrekkelijk den tijd voor de inzending der gemeente rekeningen over 1861. Besluit omtrent het dempen der haven op het Hooiblok. Idem betrekkelijk het maken van eene nieuwe draaibrug. Kennisgeving van de benoeming van Dr. E. Mehler, tot rector der latijnsche school. Adres van K. Jongbloed, houdende herhaald verzoek om vergunning tot het maken van een deur en naar buiten openslaande luiken in een «tek. Rapport over verschillende rekeningen over het jaar 1861. Idem over de rekening van de Stads algemee ne armvoogden. Rapporten betreffende de rekening van de R. C. P. armen-administratie. Voorstellen tot af- en overschrijving en het toe kennen eener gratificatie. Missive van de voogden van het O. B. Wees huisom magtiging tot het geven eener bijdrage, tot de weder opbouwing van een Weeshuiste Enschedé. Aanbevelingslijst ter benoeming van een binnen vader en moeder in het Armenhuis. SNEEKER i I i (*i Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 cti voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze- gelregt voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad 1.40; buiten de Stad franco /1.65 COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1