NIEUWS- EN ADÏEHTENTIE-liLAD VOOll DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. WOENSDAG den 11 Junij. flarsaz na JoB.ad I 17de Jaargan I gelregt vopr iedere plaatsing. binnenland. BUITENLAND. i I De- na- za auz? i T -lAAIIti 37. na iHiizii.' Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad /1.40; buiten de Stad franco/1.65 Voor den keizerde keizerin Saïd- zijnen neef was eene bijzondere tafel De overige gasten zaten aan eene De tafelaan welke de onderko ITALIË. Met de plegtigheid op pinksterfeest te Rome zouden aldaar drie honderd prelaten en twee duizend priesters vereenigd zijn. Het ste delijk bestuur wil aan alle buitenlandsche bisschop pen den titel van Romeinsche edellieden geven. Te Baden-Baden heeft zoo pas weder prins Felix Eugenius von Hohenlohe-Oehrïngen sedert 1851 gehuwd met eene dochter van den tegen- woordigen keurvorst van Hessen en kolonel in Wurtembergsche dienst, na aan de bank hoogst- aanzienlijke sommen te hebben verspeeldzich een kogel door het hoofd gejaagd. Den volgenden morgen heeft er eene hoogstaanzienlijke Russische damedie haar geld aan (le bank te Homburg had verspeeldzich ter dier zake verdronken. LISSABON, 4 Junij. Gisteren zijn zeshonderd personen uit de dorpen Mouzon en Villaduras in opstand gekomenonder het aanheffen van den kreetLeve de kortingleve de godsdienstweg met de belastingen! TURYN4 Junij. lu de heden gehouden zit ting van de kamer der afgevaardigden hebben de heeren Roggio en Chiaves ter gunste yan het mi nisterie het woord gevoerd. Na hem zeide de heer Bixio: „Ik acht het mijnen pligt om te verzekeren, dat de voorzitter van der. minister raad in eene bijeenkomstwaarin van de expedi tie sprake wasvormelijk verklaard heeft dat hij deze niet zou dulden. In eene andere bijeenkomst eischte die voorzitter van Garibaldi’s zoon dat de ze hem op zijn eerewoord zou verklarendat de Genuesche karabiniers niet zouden gebezigd Wor den om aan onwettige expedition de hand te lee- nen. Het ministerie was met het plan der expe ditie onbekend. Ik zelf was door Garibaldi be last met het doen van eene mededeeling aan De press doch ik weigerdeomdat ik een vriend niet in oppositie tegen het ministerie wilde stel len. Het is onwaar dat iemand met de wapenen in de hand is gevangen genomen? Door den heer Rattazzi werd een en ander bevestigd. TURIJN, 5 Junij. Uit Rome wordt van den 3 dezer berigt dat de Franschen in de nabijheid van Albano twee met wapenen geladen wagens die begeleid werden door pauselijkc gendarmes hebben ongehouden, FRANKRIJK. Jl. vrijdag waren de keizer.de keizerin en zeer veel grootwaardigheidsbekleeders ten hove de gasten van den pnkerkoning van Egypte, die hen in het pavilloen Marsan aaneen louter Egyplischen dischmet Oostersche weelde, onthaalde, pacha en aangerigt. tweede tafel. ning en HH. MM. aten, is uit Egypte en eigen lijk slechts een van verlakt hout gemaakte scho telwaarop 4 couveits geplaatst zijn. De scho tels, borden en het verder tafelservies waren van goud, bezet met diamanten, de terrine alleen was 400,000 fr. waard. Borden vorken en messen waren met de rijkste paarl^n bezetkortom er heerschte eene ware Oostersche pracht. Bij het dessert werd het eene gedeelte der tafel weg genomen en een nieuwe schotel opgezet die nog kostbaarder dan de eerste was Na het dessert begaven zieh de gasten naar het salon om vol gens Turksche gewoonte, de mokka te gebruiken. Er werd echter niet gerookt. Derwisch-pacha heeft maandag jl. bij den berg pas van Velemie slag geleverd. Dingsdag was Rif- fa het tooneel van een tweeden bloedigen veldslag, die woensdag is voortgezet; Derwisch-pacha is er niet in geslaagd den bergpas te veroveren; hij heefteen ge deelte zijner ruiterij en van zijnen proviand verloren. Eene groote ramp heeft de stad Celle, in Hannover, getroffen. Den 1 dezer brak daar een hevige brand uit, waardoor 59, echter meest on aanzienlijke huizen in de asch zijn gelegd en 178 huisgezinnen van hunne woning zijn beroofd. De koning heeft zich onmiddellijk na de ontvangst wijze zijn doel te bereikenis gevat en bevindt zich in verzekerde bewaring. Het is te wenschen dat hij, indien alles waar is, wat men verhaalde naar verdienste gestraft wordewant daar zich in het magazijn duizende ponden kruid bevindenzou de het verlies van menschenlevens en de schade niet te berekenen zijn geweest." lederen dag worden tegepvyoardig 12000 14000 liters aardbeziën uit Npordbrabant naar Antwerpen vervoerd en daar verkocht. De veldgewassen staan in de Neder-Betuwe voortreffelijk. Vele landbouwerswelke zich de zen winter met hunne smakelooze aardappelen hebben moeten tevreden stellenzien reikhalzend naar het oogenblik uitdat zij hunne nieuwe veel belovende zullen kunnen delven wat door som migen reeds even na pinksteren geschieden zal. Meest alles belooft een rijken oogstuitgezonderd de grasvelden. De appelen kunnen overvloedig zijn maar de peren zijn mislukt. Uit Enschedé wordt weder het volgend schrijven welwillend verstrekt „Langzamerhand komen wij hier weer opstreek dat wil zeggen, naar omstandigheden want waar- acl^tig, het is geen luxe, die hier vertoond wordt, als ik beschrijven moest, hoe ik hier zitge zoudt er om lagclien; 't is maar jammer, dat die toe stand nog zoo lang moet duren en het ergste is nog, ik kan met goed fatsoen hier niet vandaan komenalles en overal is het zoo desolaat en verwoest, dat ieder moet mede werken, om ge durende den zomer ten minste weer zooveel in orde te krijgen dat men den winter met min der ongerustheid kan tegemoet zi^en. Den 7 Ju nij is hier eene nieuwe politie-verordening afge- kondigd en het bestuur is thans bezig de rigting der straten en het dienovereenkomstig plaatsen der nieuwe huizen aan te wijzen. Bijna iedereen prutteltwant deze moet dit en een ander dat missen, want ge begrijpt, dat in een oud plat telands stadjehoewel er reeds veel verbeterd was, ontzaggelijk veel te doen overbleef, om ee- nigzins orde in een chaos van oude huizen en krotten te brengen. Ik heb intusschen nog al hoop dat veel in der minne zal gesefiikt kunnen wordenvooral omdat de burgerij nog al goed gezind is en omdat onze nieuwe burgemeester doortastend en verstandig te werk gaat. Als het plan kan doorgaanwordt Enschedé een zeer sierlijknet stadje. „Bij deze gelegenheid is mij op nieuw de ener gie van het Twentsche volkje gebleken; nie mand klaagt en er zijn ontzaggelijke verliezen ge leden en er is misschien nog veel te doenom het allernoodzakelijkste in orde te brengen ieder een loopt met plannen in den zak om maar wéér op te bouwen, teneinde zoo spoedig mogelijk zij ne zaken te kunnen lier'alten, en er behoort kracht toe, om bij zoo totale vernieling den moed niet te laten zinken, want niets is onbeschadigd alle inrigtingen, zooalskerken, armbesturen, spaarbanken zijn hare papieren en bescheiden ge heel of gedeeltelijk kwijt. Wat zal het een hoofd breken kosten voor dat het scheepje wéér vlot is. Eene nieuwe sociëteit is reeds weer ingerigt; de directie heeft de groote officierstcnt uit het kamp van Millingen aangekocht; nu hebben wij weer een verecnigingspunt. Bij de overweging van de nadeelige gevol gen welke het gebruik van geestrijke dranken in de tropische gewesten op het gestel van den Europeaan uitoefentheeft men bij herhalling po gingen aangewend om goed bier derwaarts le zenden hetwelk inzonderheid bij de troepen het gebruik van jeneverbrandewijn of arak zou kun nen vervangen. Naar men verneemtis de laat ste proef met eene gewenschte uitkomst bekroond; zijn 20 halve pijpen princessenbier naar Indie ge zonden hetwelk tegen 20 cent de flesch kan worden verkochtterwijl vroeger eene gelijke hoe veelheid met 60 duiten moesten worden betaald, en is daardoor het gebruik van sterken drank kennelijk verminderd. SNEEK, 10 Junij. Op de Prinsegracht te Hage wekt sedert eenige dagen een hond bijzonder de aandacht der voorbijgangers. Zijn meester werd naar het huis van verzekering aldaar overgebragten nu is het arme beest troosteloos en wil zich niet van het gebouw verwijderen. Het medelijden der wacht post aldaar en van de bewoners der buurt voor zien hem overvloedig van eten en drinken. De hond blijft echter lusteloos en wacht steeds op zijn meester. Bij de tweede kamer der staten-generaal is van regeringswege ingediend een ontwerp van wet tot regeling van het middelbaar onderwijs met ee ne memorie tot toelichting van den minister van binnenl. zakon. Volgens het bedoelde ontwerp worden de scholen voor het middelbaar onderwijs verdeeld in openbare en bijzopdere scholen, bur gerscholen, hoogere burgerscholen, landbouwscho len en ééne polytechnische school. Bij hetzelve wordt voorgesteld hier te lande te vestigen vijf rijks hoogere burgerscholen, met vollen cursus'; tien rijks hoogere burgerscholen mét driejarigen «ursus en twee landbouwscholen. Door bijwoning van den öjarigen cursus kan men na afgelegd examen voor speciaal daartoe benoemde commission, getuigschriften bekomen van landbouwkundige, van toeclmoloog, civiel, Bouwkundig, scheepsbouwkundig .^werktuigkundig of myaen-ingeiiLur. Met zekerheid kan men1 melden dat het voorgenomen bezoek van den onderkoning van Egypte., Saïd-pacha alhier; geen voortgang zal- hebben. Men verneemt, dat het Japansche gezantschap aanstaanden woensdag of donderdag van Londen hier wordt verwacht. Te Arnhem kwam dingsdag bij de policie iemand hulp iarqepen om een lid zijner familie, die krankzinnig wasnaar het ziekenhuis over te brengen. Hij kwam éen oogenblik later terug met verzoek dat de agenten in burgerkleeding zouden zijn om opzien te vermijden. Toen men ter plaatse kw amberigt de Arnh. Cour. bleek hetdat de aanvrager zelf de krankzinnige was. GENEMLTDEN 5 Junij De hooioogst is be gonnen. Algemeen is de hoeveelheid niet zoo als men verwachtte. Men dacht dat de prijzen Buitengewoon laag zouden worden dit is echter het geval nietgisteren is het verkocht uit het land voor ƒ8 de 500 Nederlandsche pond, zen prijs staat gelijk met ƒ10 ii ƒ11 in het jaar als het beklonken is en gebroeid heeft. In dien het hooi fiks droog gemaakt wordtdan verwacht men den prijs hooger. De kwaliteit is buitengewoon. UTRECHT5 Junij. Gisteren avond werd in de synagoge alhier de vroeger aangekondigde pre- dicatie in de Hollandsche taal gehouden door den heer L. B. Perel, student aan het Nederlandsche Israëlitisch Seminarium te Amsterdam. Onder de zeer vele toehoorders ook van andere gezindhe den waar onder een groot aantal studenten der Utrechtsche hoogeschool werd ook opgemerkt Z. Exc. de commissaris des konings in deze pro vincie. De dienst nam’een aanvang met een pleg- tig gebed voor Z. M. waarna de predikatie be gon spr. had tot tekst Exod 20: 17. Geduren de bijna 2 uren die de predikatie duurde, kweet spr. zich op loffelijke wijze van zijne taaken mogt hij niet alleen van Z. Exc. den commissaris maar ook van het kerkelijk bestuur de goedkeu ring daarover inoogsten. Men schrijft aan de Nieuwe Courant van den Helderenz., het volgende: De gemeente Bo degraven is dezer dagen door een groot gevaar bedreigd geworden. Naar men verhaaltis men van plan geweest, om het aldaar aanwezige kruid- magazijn met de daarbij gelegen schans, in de lucht te doen springen. De persoon die bezig was eene loopgraaf te maken ten einde op die i t t r*. »i -d I ivolnarf i r>n n" JjIoiJi 1 Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 4°.W, 1 J SNEEKER COURANT II 11 II

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1