NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I I 4?' 'X I fff X 11 1802. No. 49 17ue Jaarirang o WOENSDAG den 18 Junij. mifcaaiiiiCTiiriiM I ll'wirHiirgramniMMiiiiiHiiiiiiiiiiti). BUITENLAND ITALIË. De revolutionaire woelingen zijn in Venetië nog steeds aan deorde van den dag. Gra naten worden op de etraat geworpenoproerige Theunis Theunis Bootsma, te Tirns. Sijbren Sijbrens Sijpersma Sjoerd Tjallings de Boer, te Goënga. De minister van binnenlandsche zaken heeft bij beschikking proclamaties aan de huizen geplakt en overal ver spreid zonder dat de Oostenrijksche politie er in slaagt de daders te vatten. Terwijl 287 bisschoppen een adres aan den paus, tot behoud van diens wereldlijk gezagheb ben «ndeFtoekendwordt thans een ander adres, onderteekend door 8500 leden der Italiaansche geestelijkheid, aan den paus gezonden, waarin men hem smeekt en bezweert van dat gezag af stand te doen, als het eenige middel om de kerk te redden. Pater Passaglia en pater Isaïa zijn de stellers van dit stuk. BERLIJN, 8 Junij. Het antwoord des konings op het door de Kamer hem aangeboden adres is reeds medegedeeld, maar omtrent de wijze waar op de uit 29 ledenmet den president Grabow aan het hoofd, bestaande commissie ontvangen is, verneemt men nog deze bijzonderheden. De op- per-hofmaarschalk graaf Puckler ontving den pre sident Grabow aan den trap en leidde hem de receptiezaal binnen, waarna de overige leden volg den. Te vijf uur verscheen de koning door den minister van financiën von der Heydt en den vleu geladjudant vorst Hohenlohe zoon des president ministers, gevolgd. Na eenige woorden tot in leiding las de heer Grabow het adres voor, en was bij sommige uitdrukkingen daarin zoo diep ontroerddat zijne stem beefdevooral daar waar het adres een beroep doet op het vaderlijk hart des konings. Maar de uitwerking daarvan op Z. M. scheen hiermede niet overeenstemmend te zijn. Met leedwezen merkten de Afgevaardig den op, dat hij, bij de zinsneden’overdebesnoei- jing der kiesvrijheid van de ambtenaren, twijfe lend en ontkennend het hoofd schudde. Na zijn kort antwoord voorgelezen en eene ligte buiging gemaakt te hebben, was hij reeds in zijne kamer teruggekeerd vóór dat de president Grabow hem het adres in persoon kon overreiken, gezwegm nog van eene anders wel gebruikelijke, maar nu achterwege gebleven voorstelling der afzonderlijke leden van de deputatie, die ditmaal eenigermate verwacht was, naardien de koning zich hunne na men vooraf had laten mededeelen. De heer Gra bow overhandigde nu het adres aan den hofmaar schalk, die het den koning brengen moest, en ontving uit handen des ministers van finantien het koninklijk antwoord en wel in het door Z. M. eigenhandig geschreven origineel. Uit brieven van verschil.ende Afgevaardigden blijkt, dat deze ont vangst een onaangenamen indruk gemaakt heeft; maar,” zegt een der dagbladen, „de Afgevaar digden des Lands bevinden zich dan ook niet voor hun genoegenmaar tot de vervulling van ern stige pligten te Berlijn.” St. PETERSBURG11 Junij. In den afgoloo- pen nacht heeft hier een ontzettende brand ge woed waardoor onderscheidene bazars, o. a, de Apraxin en Dwor, zijn vernield. Van den 12den. Van het Politieblad is een buitengewoon nommer verschenen bevattende een keizerlijk besluit, krachtens hetwelk ieder die be vonden w ordt in het bezit te zijn van voorwerpen of ingrediënten bestemd lot brandstichting, bin nen 24 uren door een miiitaire reglbank moet gevonnisd worden. Reeds is een cummissie van onderzoek ingesteld. Voorloopig is iedere stads wijk onder het bevel van een militairen gouver neur gesteld en reeds zijn vele personen in hech tenis genomen, hetgeen ten gevolge heeft gehad dat er veel volk op de been kwam. Van den 13den. Het heden verschenen Poli tieblad meldt dat gisteren uitspraak is gedaan in de zaak van den heer Obrucheffluitenant bij de garde. Schuldig verklaard aan het verspreiden van oproerige geschiftenis hij veroordeeld tot drie jaren arbeid in do mijnen gevolgd door le venslange deportatie naar Siberie, alsmede lot het verlies van alle regten enz. aan zijnen rang en stand verbonden. Volgens losse geruchten zouden de keizers Napoleon III en Alexander II in het najaar een bezoek afleggen bij den koning van Pruissen in toch een voorwerp van de zorg der algemeene regering is en niet enkel de belangen eener ge meente betreft. Zoo ook vindt het bezwaar ten op- zigte van de kosten van het onderwijs. Het onder wijs is een voorwerp van de zorg der algemeene regering, zoowel het hooger, middelbaar, als la ger onderwijsen evenzeer als nu het rijk de kosten draagt van het door hetzelve noodig ge oordeelde hooger onderwijs, evenzeer moeten ook de kosten van middelbaar en lager onderwijs op de staats-begrooting komen, terwijl altijd aan de gemeenten de vrijheid staat, meerdere instellin gen van onderwijs daar te stellenais van staats wege algemeen wordt gegeven. Eindelijk nog eenige opmerkingen omtrent de kosten voor de schutterijen. De schutterijen worden door de grondwet in het algemeen rijksbelang noodig ge oordeeld en overeenkomstig hiermede is het, dat de kosten voor de schutterijen op de staats-be grooting, moeten komen met vrijheid aan de ge meente besturen ,om op de plaatselijke begrootingen te brengendie bijzondere kostendie de ge meente besturen in het huishoudelijk belang der gemeenten noodig mogten oordeelenbijv, om te gen zekere beloning, bij brand of dergelijke ge legenheden, diensten te vorderen. Aldus, dit geheele onderwerp, wat de plaatsclij- ke uitgaven betreft, beschouwende zal het wel niet anders kunnen of er moet eene algemeene revisie plaats hebben en eerst in verband daar mede kan er eene geheele verbetering der plaat selijke belastingen tot stand komen, hetwelk uit een grondwettig, zoowel als staathuishoudkundig oogpunt zeer te wenschen is. Sedert ons vorig berigt zijn in Wijmbritse- radeel, op nieuw door de besmettelijke longziek te aangetast 3 runderen. Gestorven en afgemaakt 4, als: 1 bij Tjitte Entjes v. d. Endete IJsbrechtum. 1 1 1 KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEKvoldoende aan bet besluit van den Commissaris des Konings van den 6 Junij 18622e afdeeling, no. 754 (Prov. blad no. 69) betrekkelijk het onderzoek aan de verlofgangers der militie te land, in Junij 1862, brengen door deze ter openbare kennisdat het onderzoek van de verlofgangersbepaald bij art 79 van het Ko ninklijk besluit van den 8 Mei 1862 (Staats blad no. 46) in deze gemeente zal plaats hebben op Vrijdag den 20 Junij ek. des voormiddags ten 9 uur. De verlofgangers worden herinnerddat nu er maar één onderzoek in het jaar wordt gehouden, zij bepaaldelijk moeten opkomen en, dat de straf bepalingen van art. 144 der wet strengelijk zul len worden toegepast op de zoodanigen, die zon der geldige reden niet verschijnen dat zij in uni form gekleed en voorzien moeten zijn van het zakboekje en den verlofpas en van de kleeding en uitrusting|slukkenwelke hun bij het vertrek met verlof zijn medegegeven en welke zijniet tegenstaande met hen mogen zijn afgerekend steeds in voldoenden staat moeten onder houden en waarvan zij zich niet mogen ontdoen. Snoek den 14 Junij 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOl'DA. l)e Secretaris B I N N E~N L A N D. SNEEK 17 Junij. Zondag namiddag werd alhier, tusschen de gewone kerkbeurten eene afzonderlijke predik dienst gehouden in de groote of St. Martini kerk, door den Weleerw. Zeergel. Heer ds. Lenhartz, Ev. predikant in Pruissisch-Minden die expres selijk was overgekomen omten behoeve der alhier in omstreken tijdelijk aanwezige Hoogduitsche ar beiders ook in die taal Godsdienst oefening te houden. Zeer talrijk was de opkomst, tot deze Godsdienstige bijeenkomst en zoude zeker bij ee ne volgende gelegenheid wat het Duitsche werk volk betreft, niet minder talrijk zijn, indien zulks vooraf genoegzaam bekend ware. Teneinde het bezwaar van het gemis van kerk boeken wegtenemenlas ZEw. na afkondiging van het gezang 2 regels waarop dan onmidde- lijk het orgel inviel en de vergadering, voorzoo verre die den spreker verslondenmet zingen volgde en zoo ging men geregeld door. Wij ver trouwen dat deze eerste Godsdienstige bijeenkomst wel door menschen, die anders gedurende den werktijd hier door gebragtbijna in het geheel niet ter kerk kunnen gaan, op prijs zal worden gesteld. In het Volksblad lezen wij een belangrijk stuk over het grondwettige van Provinciale en plaatselijke belastingen, waaruit wij eenige hoofd punten aan onze lezers zullen mededeelen. Na vooraf de oorsprong en het grondwettige van plaatselijke belastingen en uitgaven in onder scheidene tijdperken te hebben nagegaankomt het volksblad tot de overtuiging dat er geen twij fel aan is, of, volgens de grondwet belmoren de uitgaven der plaatselijke besturen alleen te ge schieden ten behoeve van huishoudelijk plaatse lijke inrigtingen. Overeenkomstig hiermede zijn als onwettig te beschouwen: alle uitgaven ten las te der gemeenten, ten behoeve van kasernering van militairen, ten behoeve der inkwartiering, ten behoeve van localen voor de kanton-geregten ten behoeve van de register v.d. burgert stand alle welke uitgaven niet zijn uitgaven ten behoeve van huis houdelijke belangen der gemeenten, maar ten behoeve van algemeene rijks instellingen. Ver der komt het aan het volksblad twijfelachtig voor of het wel in den geest der grondwet ligt, al de kosten van het openbaar armbestuur op de ge meenten te doen rustendaar het ai-mbestunr van den 12 Junij bepaald, dat de herstemmingwelke voor de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-generaal noo dig is in de hoofdkiesdislricten Sneek Zwolle Amersfoort, Haarlem, Leyden, Roermond en Mid delburg zal geschieden op dingsdag 24 Junij as. Eenige vrienden van wijlen den dichter de Genestet hebben door den steenhouwer van Oordt, te Utrecht, een gedenkteeken laten vervaardigen, hetwelk op het graf te Roozendaal zal worden geplaatst. Het eenvoudig, door den heer Tetar van Elven ontworpen monument, in edelen vorm en zinnebeeldige versiering. 'sHERTOGENBOSCH 10 Junij. Het pro vinciaal gcregtshof, heden in rade vergaderd heeft geene termen gevonden om de zaak van den heer Rappard te Nijmegen naar de openbare te- regtzitting te verwijzen. Men weet dat hij was beschuldigd van het vervalschender doop-iegisters van de gemeente Heesch waardoor eene erfenis van meer dan drie ton in andere handen is over gegaan Hel hof beval voorts zijne onmiddellijke invrijheidstelling. HARDERWIJK. Alhier is een paket assigna- tiën ter waarde van ruim ƒ86000, die aan de Nederlandsche bank belaaldbaar warenvan het bureau van administratie van het koloniaal werf depot vermist. ALMELO, 11 Junij. De brand te Enschedé doet onder de werklieden alhier eene gisting ontstaan. Gisteren begaven zich een groot aan tal metselaars naar hunne meesters om nog meer verhooging van dagloon Met weinig niet tevre den zijn er reeds dadelijk eenige hunner van hier naar Enschedé vertrokken. E SNEEKER ♦11ÏÏÏTT I 1 I 1 >i l Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ets voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. le- gelregt voor iedere plaatsing. COURANT Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 HACA-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1