H o NIEUWS- EN ADVE1ITENTIE-DLAD VOOB DE STAD EN HET AIIR0NDISSEI1ENT SNEEK. 1862. No. 51 WOENSDAG den 25 Junij. 17de Jaargang- BINNENLAND. t 3808; 3571 3024; 2426 1923; t t voor de haven wel vijftig. Deze dan geheel boven 11 Mei 2836; 12 Mei 3490; 14 15 Mei 3264; 16 Mei 3113; 17 19 Mei 2223; 21 Mei 2186; 22 24 Mei 2006; 26 Mei 2118; 28 31 Mei 1728; 2 Junij 1769; 4 7 Junij 1691lOJunij 1713 per- Hierbij moet worden opgemerktd«t oyer- i SNEEK 24 Junij. Sedert ons vorig berigt zijn in ijmbritse- radeel op nieuw 2 runderen door de besmettelij ke longziekte aangetast Afgemaakt 1: Bij Sijbren Sijbrens Sijpersmate Tirns. Het tong-blaar onder de runderenbejnt zich thans meer en meer uit te breiden. Te Eesterga begint zich de tong-blaar on der het rundvee bij verschillende veehouders te verspreiden, ook te Oosterzee is dezelve uit gebroken. 1 Te Leyden is tot predikant beroepen ds. R. Koopmans van Boekeren te Harlingen; en te Hoorn ds. F. Rauwerhoff te Zalt-Bommel. ENKHU1ZEN19 Junij. Wat velen nog steeds onder de praatjes van den dag rangschikkenbe gint thans meer schijn van waarheid te krijgen. Eene commissie heeft het vaarwater van hier naar Stavoren gepeild en het terrein, zoo van hier via Hoorn tot aan de spoorvveglijn Amsterdam Helder, als dat it. Friesland van de oude koningstad over Molkwerum Heeg en Sneek opgenomen. Die commissie schijnt niet onvoldaan en wij vleijen ons dat de concessie spoedig zal worden aange vraagd tot daarsteliing van eenen spoorweg door de bovenbedoelde bloeijende streken van Noord- Holland en Friesland. MIDDELBURG, 18 Junij. Naar men verneemt is door J. P. Smith, scheepsmakelaar enz te Vlissingenbinnen den bij de wet bepaalden ter mijn geen beroep in cassatie aangeteekend van het vonnis door het provinciaal geregtshof ten zij nen laste geveldmaar zal hij zich tot Z: M. den koning met een verzoek om gratie wenden. MIDDELBURG, 19 Junij. De heden gehou- dene tentoonstelling door de maatschappij lol be vordering van landbouw en veeteelt in Zeeland en door het 17de landhuishoudkundig congres, viel een zeer druk bezoek ten deel, hetgeen zij ten volle waardig was. Op het gunstig gekozen ter rein waren de voorwerpen met zorg gerang schikt. Door de verschillende veesoorten en voor namelijk door het groot aantal werktuigen en voorwerpen tot des landbouwers bedrijf betrek king hebbendewas deze tentoonstelling in ver gelijking van vroegere rijk te noemen. Ook de tentoonstelling van de vereeniging tot bevorde ring van den tuinbouw in Zeeland in het schut tershof de Edele Handboog gegeven, werd even eens druk bezocht. Keur van bloemen en gewas sen toonden hier dat ook de tuinbouw in deze stad en omstreken in ruime mate zijne beoefena ren vindt. Ook voorwerpen tot den tuinbouw in betrekking staande waren mede ten toon gesteld. Bij beide gelegenheden werd het genot verhoogd door muziekale uitvoeringen. Van des namiddags 4 tot 7 ure hadden de aangekondigde volkspe- len mede onder muziek plaats op het marktplein. Heden avond ten 8 uur is het concert en vaux- hall van wege de sociëteit de Vergenoegingop de Groote Markt; een groot deel van dit plein is met smaakeven ais het sociteitsgebouw en het stadhuisgeïllumineerd. Het congres hield heden zijne tweede vergadering, waarin o. a. be sloten is, na kennisneming van twee aanzoeken, respeklivelijk van Leeuwarden en Sloten om het 18de landhuishoudkundig congres in 1863 in eerst gemelde plaats te houden en is het daarvoor te benoemen bestuur aan de vergadering Voorgedra gen waarop morgen eene beslissing zal worden genomen. LAND VAN ALTENA20 Junij. Met den hooibouw gaat het zeer matig de aan houden de regen benadeelt dien. De aardappelen worden allengs minder in prijs en de beste gelden thans ƒ3 a 3.25; men bespeurt niets van de ziekte Alle granen staan bij voortduring gunstig. GRONNINGEN, 24 Junij. Bij Zr. Majs. be sluit van den 19 junij, no. 76, is benoemd tot raadsheer in het provinciaal geregtshof in Gronin gen mr. J. H. de Sitter thans regter in de ar- rondissements-regtbank aldaar. ZWOLLE, 19 Junij. van den brand door die commissievoorzien van le vensmiddelen op den 9 Mei 2780 personen; 10 Mei Mei Mei Mei Mei Junij 1633; sonen. Volgens eene opgave de betrekkclijke sub-commissie zijn sedert Gisteren avond is aan het ministerie van buitenlandsche zaken de conferentie tusschen de Japansche ambassadeurs en het ministerie voortgezet. Die conferentie heeft van 7 tot 10'/3 ure geduurd. Hedenmor gen is een gedeelte van het gezantschap, 15per sonen, naar Rotterdam vertrokken. Morgen zul len de gezanten de vergaderzalen van de beide kamers der staten-generaal komen bezigtigen. De minister van oorlog heeft(na deswege met den minister van binnenlandsche zaken te rade te zijn gedaan)bepaald dat voortaan geene gelden meer onder de benaming van plaatsvervan- gers-handgelden bij de korpsen in ontvangst mo gen worden genomenvermits de wet op de nationale militie van 19 Augustus(Staatsblad no. 72)zoodanig storting niet vordert, maar de overeenkomsten van vervanging en de wijzo uit betaling der daarvoor bedongen gelden uitsluitend aan partijen overlaat. Wij zijn in staat gesteld mede te deelen dat tot heden bij de commissie niets bekend is omtrent het tijdstip waarop het Japansche gezant schap bij Z. M. den koning audiëntie zal gege ven worden. Zelfs moet de komst des konings in de residentie nog niet bepaald zijn. Men zegt doch dit bij wijze van gerucht dat Z. M. eerst in de maand Julij in de hoofdstad zal wederkee- ren. Naar men van eene andere zijde mededeelt zou het Japansche gezantschap de volgende geschen ken voor Z. M. den koning bestemd hebbenals 16 stukken gekleurde Japansche zijde, lü stuk ken effen Japansche zijde, een allerprachtigst za del en tuig voor een rijpaard, en, eindelijk twee met ongemeene kostbaarheid vervaardigde ecresa- bcls, waarvan het bezit in Japan gelijk slaat met het ridder-groolkruis van de hoogste civiele of militaire orde in Europesche staten. Uil Utrecht deelt men mede: „Naarmen ver neemt zal het Japansch gezantschap ook deze stad met een bezoek vereerenvoornamelijk met het oog om 's rijks munt en de werkzaamheden al daar te bezigtigen. Mag men het gerucht geloo- ven dan zou er voor die gelegenheid een bron zen penning met Japansche karakters worden ge slagen. Men verzekert dat zij voornemens zijn eerst daags ook de stad Haarlem, doch waarschijnlijk niet langer dan één dag te bezoeken. Men zegt dat zij dan het alom vermaarde orgel in de Groo te- of St. Bavokerk zullen hooren bespelen en de drukkerij en lettergieterij van de hh. Enschedé, Teylers stichting en boekerij en waarschijnlijk ook het museum van schilderijen en eenige bloe misterijen bezoeken. Het gezantschap zou voorts het diner op de buitenplaats Boekenrode nemen en des avonds nog naar Amsterdam vertrekken. Te Amsterdam is de siroopfabrijk van de heeren Mes en Greef buiten de Raambarrière door brand geheel in asch gelegd. De brand duurde van maandag avond 10 uur tot dingsdag morgen 4 uur. UTRECHT, 21 Junij. In de gisteren open gestelde stedelijko iJ/j pets leening groot 300,000 zijnde de tweede reeks van de geheele leening groot ƒ500,000 is ƒ4,731,000, en alzoo voor een ruim 15 maal grooter bedragingeschreven ge worden. naar ik meende) ingelegd was, doch ge zult kun nen begrijpenhoe het voorwerp in mijne schat ting steeg toen de heer del Campo de secre taris der Nederlandsche commissie, die met de agentuur voor Nederland belust schijntmij aan wees, dat het eenvoudig schilderwerk was, door den rijtuigschilder P. Moen, te Baambruggever vaardigd. In één woord de inzenders der 387 voorwerpen en verzamelingen, waaruit het Ne derlandsche gedeelte der tentoonstelling bestaat (waaronder 14, en in het geheel niet de min ste, uit uw ’s Gravenhage) hebben zich wel ge kweten en vertegenwoordigen hier de nationale industrie beter dan in 1851.” sGRAVENHAGE20 Junij. HARLINGEN, 18 Junij Gisteren zag men bui tengewoon veel bruinvisschen schattingkundigen beweren van zeebewoners sprongen nu en het water uit. Of het getal dezer dieren en hun ne buitensporige houding weêrkundige beduidenis heeft laten wij bescheidenlijk over aan het oor deel der metereologen. Aan eene particuliere correspondentie van het Dagblad van 's Gravenhageuit Londen, dd. 17 dezer, ontleenen wij het volgendebetrekkelijk het Nederlandsche departement der tentoonstel ling: De Hoilandsche afdeeling maakt over het al gemeen op de tentoonstelling geen kwaad figuur, en d commissarissen en agenten verdienen allen lof voor de wijze waarop zij zich kwijten. Men zegt hier dan ook algemeen dat er slechts twee afdeelingen zijn, namelijk Frankrijk en Holland, de eenige waar de agenten met de meest mogelijke beleefdheid de meest voldoende inlichtingen om trent de ten loon gestelde voorwerpen geven. De producten die de Nederlanders naar Lon den afgezonden hebbentoonen wel aandat men bij ons niet zoo achterlijk is als men buitenlands wel eens geneigd is te denken. Behalve de dia mant, door de Amsterdamsche slijpers ten toon gesteld, voor het Engclsche- vooral vrouwelijke- publiek the great attraction of the Holland depar tement, ziet men zilverwerk van de hh. Bonebak- ker uit Amsterdam, van Kempenuit Voorschoten en de Meijeruit 's Gravenhagedat zoowel in smaak als in soliditeit niet bij het Fransche of Engelsche achter staat; de collectie dekens van de Leydsche fabriekanten is eenig in hare soort, en wordt, niettegenstaande hare benaauwde plaat sing, druk bezocht en veel gekocht; de tentoon gestelde voorwerpen van lijn aardewerk en kris tal van de heeren Lambert Co. en Regout, te Maastricht, vinden eveneens veel gegadigden, waarvan depapiertjes „sold to ten bewijze Strekkenen gij weet waarschijnlijk reeds van eldershoe de rijtuigen van uwen stadgenoot den heer Hermansaan het Engelsch publiek be vallen zóó zelfs dat aan dien heer, die onlangs hier in de stad was, reeds een zestal rijtuigen besteld zijn naar het door hem gezonden model, terwijl de commissaris, dr. J. A. van Eyk, pho- tographiën leverde van etsen van Rembrandtdie waarlijk juweeltjes zijn te noemen. „De meest in het oog vallende voorwerpen, en die dan ook den afscheidingsmuur vormen tus schen het Hoilandsche en Belgische departement, zijn de twee enorme tapijten uit de fabrieken te Deventer en van Jan Heukensfeldt, te Delft,waar van het eerstgenoemde, naar ik hoor, verkocht is. Ik wensch den heer Heukensfeldt hetzelfde geluk toemaar alleen menschen die groote kamers hebbenzullen zich kunnen aanmelden. Behalve deze twee, levert Nederland nog een der de. nommer aan de klasse: carpets, afkomstig uit de fabriek van de wed. L. J. Prins te Arnhem doch deze voorwerpen liggen netjes opgevouwen in een hoekje op den grond en vallen dus niet bijzonder in het oog. Wat mij bijzonder beviel was een tafeltje oogenschijnlijk van verschillende houtsoorten in mozaïk, dat met zeer veel smaak SNEEKER 0 I i 1 v. t 5 J 1 Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 oU voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ot». m» gelregt voor iedere plaatsing. •l' Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad /1.40; buiten de Stad franco/1.65

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1