NIEUWS- EN ADÏEUTENTIE-DHD VOOR DE STAD EN HET AIIIIONDISSEMENT SNEER. i 1862. No. 32 17de Jaargang. ZATRUDAG den 28 Junij. 4 BINNENLAND. i Herkozen jhr. rar. II. A. M. van Herkozen de heer mr. P. L. de Gekozen de heer mr. S. baron J. A. en o i n o 4 t L t t 'e e e n s |.S Na de bezigtiging van Amsterdam zal het ge zantschap naar Nieuwe Diep verirekken. 's GRAVENHAGE 24 Junij. Gisteren namid dag werd op het groot stedelijk badhuis teSche- veningen groot diner gehoudenuat door den mi nister van builenl. zaken aan het Japansch gezant schap werd aangeboden. In de fraaije bovenzaal van het badhuis werden de genoodigden ontvan gen. De tafel was uiterst keurig aangerigt en met bloemen en gewassen versierd. Aan het hoofd van de tafelmet den rug naar de zee gekeerd nam de minister van buitenl zaken plaats; regl tegenover Z. Exc. was de eerste Japansche ge zant gezeten. Behalve het verdere gezantschap en de ministers en de commissarissen waren er te genwoordig mgr. Vecchiottide pauselijke nunti us de Belgische gezantde baron du Jardinde baron van Langenau Oostenrijksch gezant; de heer ds Bille-BrabéDeensch gezantde graaf de Mag nus Zweedsch gezantde burgemeester der re sidentie de baron van Zuylenwethouderde heer de Bieberslein, lid der tweede kamer;baron Godenberg, Hannoversch gezant; don Rafaël Ja bot, Spaansch gezant; de heer Pike. Amerikaan- sche gezant; de generaal-majoor Wilbrenninck de heer Mazel, secretaris-generaal bij het depar- ment van buitenlandsche zaken, Z. Exc. de com- misseris des konings; de baron de la Villestreux, Fransch gezantsir Andrew BuchananBritsoii gezanten de heer van Reenenvoorzitter der tweede kamer. De wets-ontwerpen betrekkelijk het genees kundig staalstoezigtji. vrijdag in de tweede ka mer der staten-generaal ingediendbestaan in 1) een wets-ontwerp tot regeling van het geneeskun dig staalstoezigt 2) een wets-ontwerp tot rege ling van de voorwaarden van de bevoegdheid voor geneeskundigen, apothekers, hulp apothekers en vroedvrouwen 3) een wets-ontwerp tot regeling van de geneeskunsten 4) een wets-ontwerp tot regeling van de uitoefening van de artsenij-be- reidkunde. In het ontwerp van wet tot inkoop en amor tisatie van nationale schuld, wordt voorgesteld drie millioen gulden te amortiseren, te vinden uit de overschotten der jaren 1859 en 1860. De regering meent dat het staatsbelang medebrengt, ook onder de tegenwoordige omstandighedenmet schulddelgen voort te gaan, mits het met behoed zaamheid geschiede. Met het einde van 1862 zal nog ruim ƒ13,600,000 aan overschotten beschik baar zijn. De regering berekentdatna volle dige dekking van het benoodigdigde voorde eman cipatie en van de gewone uitgaven voor de dienst 1863, die voor spoorwegen daaronder begrepen, nog minstens beschikbaar blijft bijna drie millioen. De regering zou niet terugdeinzen voor eene geld- leening in het vervolg, zoo dit voor spoor- of waterwegen mogt noodig zijn. Van den 25sten. In de zitting van de eerste kamer der staten-generaal van zaturdag wanneer aan de orde was de beraadslaging over het wets ontwerp tot nadere regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot van 1859, zeide de beer van Swinderen dat hij niet het voornemen had het woord te voeren, maar, naar aanleiding van de intrede van het Japansche gezantschap in de ze vergaderzaalachtte hij zich verpligt de op merking te makendat die komst het beste be wijs oplevert, dat men in Japan afziet van het stelsel van afsluiting, en dit geeft hem aanleiding tot het rigten van de vraag aan den minister, of de groote ontwikkeling in Australië niet van groo- ten invloed zal zijn op den verkoop van produc ten in onze overzeesche bezittingen Spr. hoopt dat het gezantschap zal waarderen de welwillend heid betoond, en de hulde, gebragt door het Nederlandsehe volk aan dat gezantschap, en om zich te bedienen van eene in het Oosten gelief de beeldspraak hoopt hij dat de schitterende zon van het Oosten niet zal gekomen zijn in het verre Westen, om daér in het lager land on- 1 r J e SNEEK 27 Junij. Heden is alhier van bestuurswege voor den tijd van één jaar verpacht: de opbrengst van het marktgeld wegens staanplaatsen voor het uitstal len van warenzoo mede ten dienste van open bare vermakelijkheden, voor de som van 641,50; aannemer Sijbe de Wolf. UITSLAG DEB HERSTEMMING voor de verkiezingen van Leden der Tweede Ka mer der Staten-Generaalop den 24 Junij 1862. Sneek. Uitgebragte stemmen 1920 van on waarde 15. Gekozen jhr. W. H. Lijcklama Nijeholt met 1025; mr. A. F. Jongstra bekwam 880 stemmen. Haarlem. Gekozen de heer J. van Mulken. Leyden. Gekozen de heer Taels van Ameron- gen. Amersfoort. Asch van Wijck Roermond. Lom de Berg. Middelburg, van Heemstra. Zwolle Herkozen mr. G A. de Meester. HARLINGEN, 23 Junij Door het vertrek van ds. Koopmans van Boekerendat ons hoogst waarschijnlijk zal overkomenzal onze gemeente in waarheid een groot gemis ondervinden. Het is ons plan niet, hier eene lofrede te schrijven op hem als mensch predikant en redenaarmaar wij willen eenvoudig vermeiden, dat hij door bet houden eener kinder kerk voor het opkomen de geslacht ons eene onschatbare dienst bewees Het is zeer te wenschen dat een of meer der andere predikantenhet door ds. van Boekeren opgevatte werk voortzetten, daar wij de behoefte er aan levendig gevoeld hebben. KIMSWERD, 23 Junij. Door den landbouwer Anema is, voor zoo ver wij weten, het eerst in deze streken eene proef genomen om meekrap te bouwen en het verheugt ons er te kunnen bijvoegen dat hel gewas zeer goed staat. De heer Anema verpligt dus weder gelijk vroe ger op andere wijzen den landbouw aan zich door ook te beproevenwat anderen tot dus ver re niet in praktijk bragten. 's GRAVENHAGE. Men verzekertdat Z. M. de koning het Japansch gezantschap plegtig zal ontvangen op dingsdag den eerste Julij aanstaande. JI. vrijdag hebben 18 leden van het Japan sche gezantschap een bezoek gebragt aan Rotter dam. Daar hebben zij de merkwaardigheden be- zigtigd zij hebben een bezoek gebragt in de fa brieken van Feijenoord en zijn met den laatsten trein naar de residentie teruggekeerd. Zaturdag hebben de gezanten de vergaderzalen van de leden der eerste en tweede kamer be zocht. Toen zij de vergaderzaal der eerste kamer hadden verlaten, heeft de voorzitter dier kamer, mr. J A. Philipsezich in de antichambre eeni- ge oogenblikken met de Japansche heeren onder houden en deze betuigden hunnen dank voor de welwillende wijze waarop zij waren ontvangen en gaven hunne hoop te kennen,dat hunne komst hier te lande zou medewerken tot versterking der oude betrekkingen tusschen Nederland en Japan. Verder hebben de gezanten het ministerie van marine bezocht en vooral in de modelkamer met aandacht vertoefd. De gezanten zijn uitgenoodigd om een bezoek te Leyden af te leggen en zullen ook Zaandam en het Pelershuisje aldaar gaan bezigtigen. Woensdag morgen verirekken 15 leden van het gezantschap naar Amsterdamhet zijn de hoofd ambassadeursde twee dwarskijkers, de secreta rissen enz. De daartoe benoemde commissie zal hen ook daar begeleiden. De Nederl. Handel maatschappij zal hun donderdag een diner aan bieden. der te gaanmaar om te koesteren en te kwee- ken de van ouds bestaande goede gzindheid en handelsgemeenschap tusschen Nederland en Japan. Hij hoopt dat daardoor moge worden aangekweekt de staatkundige gemeenschap tusschen beide rijken. Door den minister van binnenlandsche za ken is lot inspecteur van de krankzinnigen-ge- stichten benoemd de hoogleeraar G. E. Voorhelm Schneevoogt te Amsterdam. Voor de weduwen en kinderen, der inFe- bruarij 1860 in Japan vermoorde kapiteins de Vos en Dekker was vroeger door het gouvernement van Japan aan elk der beide famiiien 4700 ge zonden. Thans is op nieuw door den consul- generaal van^Nederland aldaar, namens de Japan sche regering voor ieder de som van 1925 over gemaakt. AMSTERDAM 25 Junij. Naar men verneemt zal ds. H. J. Spijker zondag ek in de nieuwe kerk van de gemeente afscheid nemen. Jl. woensdag zijn Hunne Hoogw. Mgr. de aartsbisschop van Utrecht eu Mgr. de bisschop van Haarlem van hunne reis naar Rome in het vaderland teruggekeerd en bij Mgr. Schaepman te Utrecht afgestapt. In Augustus van het vorige jaar was de 1 luitenant der artillerie A J. C. d. R.uit zijne garnizoensplaats Bergen-op-Zoom verdwenen, zon der dat iemand wist waarom en waarheen, en zonder eenige orde op zijne zaken gesteld te hebben: Op last van den krijgsraad werd hij tot viermaal toe op de gebruikelijke wijze inge daagd doch liet niets van zich vernemen. Den 20 Junij echter kwam hij zich vrijwillig als de serteur te 's Hertogenbosch aanmelden. Naar zijn zeggen moet hij zijn eigenmaglig genomen verlof in Algiers doorgebragt, en daar als soldaat bij het Fransche vreemdenlegioen gediend hebben. ROERMOND, 21 Junij Bij gelegenheid der kermis alhier heeft eene ernstige en betreurens- waardige twist plaats gehad. In den vroegen morgen van gisteren omstreeks 3 */a uurheb ben 5 burgers, 3 dragonders en 1 korporaal ach tervolgd en zich, gewapend met zware knuppels en tigchelsteenen op twee plaatsen in hinderlaag gesteld langs den weg, dien de militairen moes ten nemen om naar hunne kazerne te gaan. De militairen ontweken telkens den strijd, doch ten laatste besloten zij hunnen weg huiswaarts te ver volgen. De burgers ontvingen hen daarop met zware tigchelsteenen met dat ongelukkig gevolg, dat een dier steenen den dragonder Wilhelmus Foy tegen den regterslaap des hoofds trofwaar door zijn hersenpan werd verbrijzeld en hij be wusteloos ter aarde zonk. Hij moet thans ster vende zijn. De officier van justitie heeft zich da delijk ter plaatse begeven en heeft verder met den regter-commissaris en den beëedigden klerk van af 9 uur tot heden nacht 1 uur het gereg- lerlijk onderzoek onophoudelijk voortgezetmet dat gevolgdat de vijf daders aangehouden naar het huis van arrest overgebragt zijn. ZWARTSLUIS, 21 Junij. In deze gemeente zijn beden aangekomen eenige vlotten eikenhout voor de zich alhier gevestigde houthandelaars fir ma Ritte van Ankum en Comp waarvan de ra ëele waarde niet te schatten is. Er zijn houten bij dat rarieteiten mogen genoemd worden omdat zij zoo zeldzaam voorkomenvolgens een deskun dige zijn zulke vlotten hout nog nooit het Zwar te water gepasseerd. VLAARD1NGEN, 22 Junij. De eerste haring jager is alhier aangekomen met 18’/8 tonnen maat jes-, 9’/9 tonnen volle haring. Aangezien slechts een klein gedeelte der vloot vroeger dan gewoon lijk uit liep, is deze aanbrengst dan ook de vangst var, slechts 12 schepen. Kort na de aankomst zijn de gewone geschenken aan Z M. den koning, de leden van het vorstelijk huis en het Japansche gezantschap verzonden. De haring i» van uit muntende kwaliteit en tot ƒ700 per ton, zijnde CT^iiïjjiBiWM SNEEKER COURANT. i 4 i Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco /1.65 L et ie Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 et» voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 cU w- gelregt voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1