NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEIENT SNEER, WOENSDAG den 2 Julij. 1862. No. 53 17de Jaargang. r BINNENLAND. a. er I. n n it n V F, ;n *n e- te SNEEK, 1 Julij. OLDEBERKOOP 25 Junij. Heden morgen •werd alhier bij den eigenaar R. H. Jager, een schaap geschorenwaarvan de hoeveelheid wol niet minder woog, dan twee en twintig, zegge 22halve Nederlandsche ponden. Voor korten tijd werd de hulp van een ge neesheer ingeroepen bij een gezin uit den fatsoen lijken burgerstand, in de nabijheid van Hallum alwaar een lief kindje van ongeveer drie jaren aan eene ernstige ongesteldheid laboreerde. Na eeni- ge dagen van zorgvolle behandeling zag de doctor zijne moeite aanvankelijk beloond door eenige spo ren van beterschap, die zijne hoop op herstelling verlevendigden. Maar tot zijne verbazing en te leurstelling hielden die gunstige verschijnselen eens klaps op, zonder dat hij eenige oorzaak daarvan kon opsporen. Hij ondervroeg de oudersdrong met ernst aan op eene verklaring wat toch met de kleine was geschied en eindelijk kwam het hooge woord er uit. Door een nabestaande wa ren de ouders op het ongelukkig denkbeeld ge- bragt, dat de kleine was betjoend en dat alleen een duivelbander haar helpen kon. Tot zoodani- gen persoon in de nabijheid van Ferwerd woon achtig, nam men dan ook zijne toevlugt. Op zijn raad wordt het bed en het hoofdkussen der pa tient geopend, en, als een bewijs zijner waarach tigheid, daarin gevonden spinrag en een kluven garen, door de moeder sinds twee jaren vermist. Zonder aarzelen wordt nu de medicijn van den doctor stilletjes achterwege gelaten en een sterk riekende drank van den toover genees heer ingegeven. Na eenige dagen was de zieke overleden! 's GRAVENHAGE 27 Junij. Men veneemt dat het voornemen bestaatom met 1 Julij a. s. het koloniaal militair invaliedenhuis te Bronbeek in dienst te stellen. Immers de kommandant, de gepensionneerden luilenant-kolonel Smits, zal zich tegeu dien tijd aldaar bevinden Heden middag ten half vier ure zal de twee de kamer der staten-generaal eene vergadering houden, waarin o. a. zal worden bepaald de dag der beraadslaging over de wetsontwerpen tot af schaffing der slavernij in West-Indië. Men ver wacht dat die diskussie aanstaande maandag zal aanvangen. Men verzekert, dat het wetsontwerp nopens de regterlijke indeeling des rijksbepaling der tractementen enz.eerlang aan de staten-generaal zal worden aangeboden. Van den 30sten. Volgens het wetsontwerp tot regeling van het regtsgebied der regterlijke collegien zullen in Friesland te Leeuwarden en te Ileerenveen regtbanken worden gevestigd. Uit 'sHage schrijft men aan de Utrechtsche Courant: Politiek, binnen en buitenlandschever kiezingen enz.geraken geheel op den achter grond door onze gasten uit Japan. I Is of de menschen allen bezeten zijn men hoort van niets dan van de Japannezen en men ziet niet anders dan menschen fraaij toegetakeld om hen te gaan aangapen. Wat zullen ze wel van de Hollandsche dames denken? Verbeeld u de aanzienlijkste da mes kunt ge in de prachtigste toiletten tot vier uur 's namiddags achter de kerk bij de Toren straat zien héén en weèr slenteren om de heeren uit t bad te zien komen en reeds ten 9 ure 's morgens ziet ge diezelfde dames, even ele gant getoiletteerd voor de Bellevue op en neer wandelen in de hoop toch even hun donker ge laat of ten minste dat van een hunner bedienden te zien, 'tls bespoltelijk om aan te zien de plot selinge Japannomanieniemand is er vrij van heeren en damesknechts en meiden winkel bedienden ja zelfs de bedelaars paraderen voor het hótel van ’s ochtends vroeg tot 's avonds laat, en zelfs t smerigste boodschapmeisje spaart haar geld voor een of anderen mooijen rnikerom dien den vreemdelingen toe te werpen of aan te bieden. En de Japannezen zeiven? Ze schijne met dat alles zeer itigenomen en het aan te moe digen. Ze wandelen zooveel mogelijk door de stad en bezoeken b ina alle winkels en als ze niet wandelen of op visites zijn, dan zitten ze in de Bellevué aan de open vensters en wenken alle voorbijgangersvooral dames en kinderentot zich, of werpen cadeautjes, als waaijers, schilde rijtjes of muntstukken naar beneden. Men zegt dut ze eenige Nederlandsche dames moeten uit- noodigen met hen te gaan ten einde aan het Japansche hof tot hofdames te worden aangesteld en dat ze daarom vooral zooveel attentie voor de dames hebben. Men verneemt, dat het ontwerp van nieu we wet op de repistratie uitgaat van het stelsel van vast regt zonder opcentenen dat onder an deren daarbij bepaald is dat bij publieken ver koop de acte de command (overname van den koop door eenen derde), welke thans slechts ge durende 24 uren geschieden kaneene tijdruim te heeft van 8 dagen. Z. M. de koning en Z. K. H. de prins van Oranje zullen zaturdag’van het Loo in de residen tie terugkeeren. Z. M. zal daar eenigen tijd ver toeven en zich dan naar Wiesbaden begeveu. AMSTERDAM, 26 Junij In den vroegen mor gen van heden zijn twee zusterswoonachtig ten huize harer oudersop de Utrechtsche-straat bij de Prinsengracht, in bewusteloozen toestand te bed gevonden en naar het gasthuis gebragt. Voor haar leven schijnt echter dusverre geen gevaar te bestaan. De oorzaak ismeent men te wijten aan het binnendringen van gasdoordien voor de woning aan gaspijpen wordt gewerkt. Bij het bezoek door de Japansche gezanten te Voorscholen gebragt is het gebleken dat in Japan geene molens bestaan zelfs niet van de eenvou digste soort. Het koren wordt daar gestampt. Die vreemdelingen hebben daarom den wensch te kennen gegeven om van de benoodigde tee- keningen tot het oprigten van molens te worden voorzien. Te Amsterdam heeft het gezantschap jl. woens dag avond de Oude kerk en donderdag het en trepotdok het zeemanshuis de landswerf en de fabriek van de hh. van Vlissingen en van Heel bezocht. In deze fabriek werden in hunne te genwoordigheid eenige woorden in Japansche ka- raclers gegoten, waarover de Japanners herhaal delijk hunne ingenomenheid betuigden. Zij be schouwden alles naauwkeurig, deden veel vra gen en een der dwarskijkers noteerde gedurig iets. Op den zelfden dag hebben de gezanten ge bruik gemaakt van een diner, hun door de. di rectie der Handelmaatschappij aangeboden. De zaal, waar dit diner werd gehouden in het ge bouw der maatschappijwas zeer schoon ver sierd. De Japanners betuigen hier, dat de Hol landsche natie hen als met vriendelijkheden over laadden. Vrijdag heeft het gezantschap het rijkstelegraaf- kantoor bezocht. De inrigting der clectrische klokkenvooral der toestellen voor het dubbel- seinen en voor den onderzeeschen telegraaf wer den aan de leden van het gezantschap verklaard door den heer Staring chef der administratie door den hoofd-ambtenaar Z. van der Vegte en anderen. Het Japansche gezantschap heeft van de voor genomen reis naar Niewediep afgezien en van een bezoek aan Franeker wordt niet meer ge sproken. Eenige personenzich noemende erfgena men van wijlen den heer Teyler, hadden eene vordering ingesteld tegen de directeuren van het Teyler-genootschap, tot vernietiging van die stich ting hoofdzakelijk op grond dat het testament van den heer Teyler geene erfstelling zou bevat- ten, en daarvan volgens het oud-HoIlandsche regt uitdrukkelijk zou moeten blijken. In eerste in stantie was die vordering afgewezen en dat von nis is bij arrest van het provinciaal geregtshof in Noord-Holland bekrachtigd. Van den 28sten. Blijkens het 18e jaarlijsche verslag der Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank over 1861 was het ledentalon danks een allengs scherper toezigt op de aanne ming van nieuwe leden, met 345 vemeerderd en bedroeg thans het totaal leden 12.838, bene vens 506 jongeliedendie zich voorloopig hadden verbonden. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat over het jaar 1860 de ontvangsten bedroegen ƒ7455,30, de uitgaven ƒ6948,54, zoodat de re kening der vereeniging over het dienstjaar 1860 sloot met een batig saldo van ƒ506,76, over te brengen op 1861. In de aanstaande zitting der provinciale staten zal moeten worden voorzien in de aftreding van de volgende leden van de eerste kamer der sta ten-generaal Noordbrabant: mr. N. F. C. J. Sassen en jhr. mr. E. J. P. van Meeuwen GelderlandII. W. baron van Aylva Pallandt van Waardenburg en Neerijnen en mr. H. R W. baron van Golstein van Oldenaller Zuidholland Mr. J. A. Philipse, A. van Rijckevorsel Hz. en mr. P. Loopuyt, wel ke laatste zijn ontslag genomen heeft; Noordhol- land: jhr. m. F. L. H. J. Bosch van Drakestein en jhr. mr. W. Boreel van Hogelanden; Zeeland mr. C. van der Lek de ClercqFrieslandjhr. G. R. G. van Swinderen Overijssel: mr. W. H. Cost Jordens Groningen mr. A. J. vau Roijen; Limburg: jhr. L. L G. M. de Villers de Pité. Op den 12 Junij is de Haarlemmerpolder bezocht geworden door den heer dr. Hartstein directeur van de landbouw-akademie te Poppels- dorf bij Bonnden inspecteur der akkerbouw- school te Annaberg bij Bonn en 25 studenten van de genoemde landbouw-akademie, Onder het geleide van dr. Staring werden de Haarlemsche bloem- en bloembollenkweekerijende kaas- en botermakerijen en de bewerkingen van den grond door de vreemdelingen met groote belangstelling beschouwd. De zindelijkheid in stallen en woon huizen der landlieden viel dezen bezoekers voor- ai in het oog. De bisschop van Haarlem, dezer dagen uit Rome teruggekeerd, deed den 23 in zijne kathe draal omgeven van zijn kapitteleene pontifica le mis bijgestaan door eene talrijke geestelijk heid. Bij de mededeelingen door hem omtrent de Pinkster-verrigtingen te Rome gedaange waagde hij van de tevredenheid van Z. H. den paus over het vele goededat de Katholieken van Nederland in hooge mate onderscheidt. De echtgenoote van den heer J. W. I. Bec ker te Vlissingen is jl. maandag van drie welge schapen dochters bevallen. Men spreekt thans veel van een nieuw uit gevonden toestelwaarmede men de diepte der zeezonder peilen en alleen door de waarneming eener glazen buis met daarop aangeteekende gra denbij wijze van een barometer, zou kunnen meten. Met dezen toestel zijn dezer dagen in te genwoordigheid eener commissie uit de admirali teit proeven genomen, doch omtrent den uitslag is nog niets uitgelekt. Het beginsel, waarop de zaak berust, is de waarneming der aantrekkings kracht die de aardenaarmate men haar mid denpunt nadert, in toenemende verhouding uit oefent, waarnaar men de diepte der zee zou kun nen bepalen: even als de barometer dient, om door waarneming van de afnemende digtheid des dampkrings de hoogte der bergen te meten. De heer Hallo te Nijmegenbekend door door den prachtigen bouw van zijne Batouwzatta een kasteel, waarvan de daarstelling hem 250,000 kostte en dat het sieraad is der staden die bij Ml ,1 SNEEKER tn i 4 er i i i e 1 5 J 3 A J 1 3 1 r i ?e la )F ia Adverteniiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ct» voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 36 ets. xo- gelregt voor iedere plaatsing. COURANT. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad /1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 /.1'.>1< <AT J1 V' ;-l a?r h

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1