NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1862. No. 17de Jaargang. WOENSDAG den 9 Julij. I ‘meld, iand- leente ke de in dit Ihoof n ge- mud n uit olland aar- choon udcn- n tijd irdap- nlrent ;smid- aar- ak en itdekt. -assen engst, •oduct dezen ;n be- n der t den k. gder uidi jende raaf Aug.: voor rdam, pred. rswo- ;n be- 5 som Iruns -falen, ist te regt- ebrui- gliem toen s, die en. de sggen. vroe- heer mige ar- ver- i na laten men be- elijke zake daar- nigen v van ijk uit n zijn volko- weede i leef- azing aspro- i wel doen jksten ad wil daar bij den breeden en hoogen last en de in- -rigtirg der wagenser slechts weinig noodig is, om het evenwigt te verbreken. HARLINGEN6 Julij. Weder hebben wij het verlies van een onzer schepen te betreuren en wel het kofschip de Jonge Bernard, kapt Schaap, toebehoorende aan de heeren van Loon alhier dat volgens gisteren ontvangen telegramop de Zweedsche kust bij Landskrona is vergaan. De equipage werd gered. -De weleerw. heer B. Koopmans van Boc- keren heeft het beroep naar Leyden aangenomen. '9 GRAVENIIAGE 1 Julij. Heden namiddag ten half zes ure heeft het Japansche gezantschap zich in plegtigcn optogt naar het paleis des ko- nings begeven. De optogt bestond uit een de tachement cavallerie vijf hofrijtuigen vier met twee paarden en het middenste met vier schim mels bespannen. In dat middenste rijtuig waren de hoofdgezanten gezeten. Aan elk der portieren van de rijtuigen bevond zich een lakei. De trein werd door een detachement cavallerie besloten de orde van zakenen het is te vreezen dat het feit van eergisteren niet het laatste zal zijn. Naar het schijnt heeft zekere talrijke en aanzienlijke par tij in Polen en Rusland besloten zich van pon jaard en toorts te bedienenen zijn moord en brandstichting de middelen waarvan die partij ge bruik maakt om tot wedergeboorte te geraken. Ijzingwekkende gedachte 1 Uit officiële bron. De persoon die op groot vorst Constantijn geschoten heeft, heet Zarozins- ki. De pistool werd van zeer nabij afgeschoten desniettemin heeft de kogel slechts de linkerzijde van het kleed geraakt. De grootvorst bevindt zich volmaakt wel en behandelt de zaken. ENKHUIZEN 30 Junij. Tot rector aan het gymnasium alhier is benoemd dr. Romein, con rector aan het gymnasium te Middelburg. De Utrechtsche Courant zegt Onze nieuwsbladen bevatten het berigtdat de geschiedenis van Julius Cesar door keizer Napo leon III voltooid en ter perse is. Niet een hun ner voegt daar echter bijdat van het werk bij na gelijktijdig cene Hollandschc vertaling het licht zal zientot welke overzetting een onzer letter kundigen ‘s keizers toestemming heeft gevraagd en naar wij vernemen, ook in zeer vleyende bewoor dingen verkreeg, nadat men zich overtuigd had dat de overzetting aan goede handen was toe vertrouwd. De weleerw. heer P. Bruin, in 1853 tót proponent bij de algemeeene doopsgezinde socië teit aangesteldheeft zich verpligt gerekend tot het besluit om zijne betrekking als predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Alkmaar neder te leggenen is deze gemeente dus vacant of zal het eerlang worden. AMERSFOORT, 3 Julij. Gisteren morgen, toen een jongman van 26 jaren oud, belijder der R. K. godsdienst, zich met zijne bemindeande re echtparen en getuigen, in tegenwoordigheid van de heeren ambtenaar en griffier van den bur gerlijken stand te Amersfoort bevond, om zijn huwelijk te laten voltrekkenweigerde de moeder des jongmans (die in het Liefdehuis alhier wordt verzorgd en niet bij de huwelijks-formaliteiten te genwoordig was, dan nadat zij daartoe door een deurwaarder was aangezocht) hare toestemming tot het huwelijk. Aangedrongep hare redenen voor deze weigering kenbaar te maken, verklaar de zij, dat zij voor zich niets tegen het huwelijk had maar tot hare weigering genoopt was door den vader van het Liefdehuis, vermits de verloof de haars zoons de Protestantsche godsdienst be leed. Daar zij volhardde bij hare weigeringkon het huwelijk niet voltrokken worden, en zal dus de jongeling langs wettelijken weg de voltrekking dienen te bewerken. Twee rijksveldwachters van Tilburg en En- schotdie in den nacht van zaturdag op zondag jl. op surveillance van visscherij waren, ontmoet ten op hunnen togt eene bende smokkelaarsdie, onderstellende dat zij commiesen zagen hunnen last afwierpen en het hazenpad kozen. Deze veld wachters, die zeker op zulk een buitenkansje niet gerekend haddengingen hunnen buit onderzoe ken en bevonden, dat er 22 zakken met linnen lompen op den weg verspreid lagen, te zamen een gewigt van p. m. 2200 ponden hebbende. De lompen werden door hen voorloopig bij een land bouwer gedeponeerd tot dat de commiesen des morgens wakker waren, die het gevondene in be waring namen en hun regt daarop alleen wilder, doen gelden, waartegen de rijksveldwachters zich echter verzetteden zoodat dit nu eene kwestie zal veroorzaken die van hoogerhand zal moeten beslist worden. VEENDAM, 3 Julij. De weleerw. zeergel. heer ds. de Boer predikant te St. Jacobi Paro chie is tot jongste leeraar alhier verkozen. ZWOLLE 5 Julij. De kerkeraad der Nederd. Hervormde gemeente alhier heeft in zijne verga dering vnn jl. Donderdaguil het vroeger opge- De kamerheer-ceremonicmeester vergezelde de ge zanten heeft hen afgehaald en naar het hotel de Bellevue teruggeleid. Zoo vóór als in het pa leis stond eene eerewacht ‘van het regiment gre nadiers geschaard die de militaire eer aan het gezantschap heeft bewezen. De minister van bui- tenlandschc zaken, jhr. van der Maesen de Som- brefif heeft het gezantschap den koning voorge steld, dat in tegenwoordigheid van de hooge dig nitarissen »an het koninklijk huis tot den koning werd toegelaten. Het gehoor heeft ongeveer een half uur geduurd. De eerste gezant heeft eene toespraak tot Z. M. gehouden, welke na vertolkt te zijn door Hd. met hartelijkheid werd beant woord. Eene ontelbare menigte zoo uit deze stad als van elders was overal vereenigd, om de zen plegtigcn optogt te aanschouwen. Te bejam meren is hetdat het weder ongunstig was. Een der bedienden van het Japansch gezant schap die woensdag morgen een praatje over het zoo bij uitstek regenachtig weder wilde maken en tevens zijne ervarenheid in de Hollandschc taal doen blijken vraagde aan een grenadier Of ZON alle jaar zoo bedroefd ziet in Hol land als dit jaar?'' De krijgsman hem niet volkomen begrijpende en wat kort aangebonden zijnde, antwoorde hem, „Dat hij aan God geloofde, en de Zon geen gezigt had om zuur te kijken," Dat was den Japanner wat te hoogdravendhij kon zijne gedane vraag niet verder ontwikkelen en weggaande zeide hij; Gij praal vliegend snel voor mijik niet zeer gaauw doen kan, om leeren begrijpen.’’ Aan Z. M. is door het Japansch gezantschap ten geschenke aangeboden een prachtige eeresa- belwaarvan het gevest met edelgesteenten is omzet. Ook Z. K. II. de prins van Oranje is bij het bezoek van het gezantschap met een prachti- gen eeresabel, met edelgesteenten omzetvereerd. s GRAVENIIAGE, 5 Julij. Morgen zal bij UIL MM. de koning en koningin op het paleis het Huis ten Boschen maandag bij HH. KK. HH. prins en prinses Frederikop het Huis van Pauween diner ter eere van het Japansch gezantschap ge geven worden. Men zegt, dat Z. M. de koning aanvankelijk zwarigheid maakte, om den heer van Hoëvelt te benoemen tot lid van de raad van state en daar toe niet eerder is oi orgaan, dan toen het minis terie daarvan eene kabinetskwestie had gemaakt. De benoeming van den heer mr. van der Lin den zou door Z. M. bepaald geweigerd zijn. Wij geven die berigten en merken er alleen bij aan dat daaraan geen onvoorwaardelijk geloof te hechten is. Van den 7den. De beraadslaging over het wets-ontwerp tot afschaffing van de slavernij in West-Indie is voortgezet en art. 9 (beginsel der wet, tegemoetkoming van ƒ300 aan de eigenaren) aangenomen met 45 tegen 10 stemmen. Morgen voortzetting der beraadslaging. AMSTERDAM, 5 Julij. Pas was grootvorst Constantijn te Warschau aangekomen en als on derkoning van Polen opgetreden, of er werd een moordaanslag op hem gepleegd. Deze belangrij ke tijding heeft de grootste verslagenheid in de Poolsche hoofdstad verspreid. Bij het verlaten van den schouwburgop den 3den dezer des avonds, werd op den grootvorst, op het oogen- blik dat hij in zijn rijtuig stapteeen pistool ge lost, en naar men zegt moet hij ligt gewond zijn geworden volgens anderen zou alleen zijne uni form beschadigd zijn. De bedrijver der misdaad bevindt zich in hechtenis. In een zeer kort tijds verloop is dit de tweede van dien aard te War schau op den vertegenwoordiger van den czar ge pleegd, de moordaanslag op generaal Luders ligt nog versch in het geheugen. Let men op deze feiten en op de brandstichtingen in Rusland dan wordt men onwillekeurig geneigd te gelooven aan eene algemeene zamenzwering tegen de bestaan- BINNENLAND. SNEEK8 Julij. Zondag jl. zeilde schipper R. van Balk met eenige, vrienden en bekenden 's morgens vroeg naar Woudsend om daar ter kerke te gaan de wijl te Balk dien dag geenc dienst was toen bij het binnen varen in Woudsender Eedoor een ongelukkig toevalzonder dat iemand het merkte, de knecht van genoemden schipper, Sibbele Arends genaamd, met het strijken van het zeil, buiten boord is gevallen en hoewel spoedig een touw werd toegeworpen hetwelk de drenkeling onge lukkiglijk niet vatte en er meerdere schepen in de nabijheid lagen zoodat spoedig van alle kanten hulp kwam opdagen, mogt men er niet in slagen den man levend uit het water te halen. Het was eene oppassend man en laat eene wed. met 2 kinders na. De heeren mr. C. J. van der Veen J. van Loon Jz.F. de Boer en mr. S. van Welderen baron Renger zijn tot ledenen de heer mr. J. H. Albarda is tot buitengewoon lid van gedepu- teerpe staten van de provincie Friesland door de provinciale staten herbenoemd. De miliciens der ligting van 1859, die be- hooren tot de infanterie regementen, waarvan de bataillons aangewezen zijn om in de legerplaats te Milligen te kamperen zullen in activiteit worden opgeroepen ten einde aan de veldmanoeuvres in gezegd kamp deel te nemen. Deze miliciens zullen zich den 30 dezer maand in de hoofdplaat sen der provinciën moeten bevinden en onmiddel lijk van daar zich naar de standplaatsen hunner korpsen begeven. WITMARSUM27 Junij. Algemeen is de deelneming in de ramp, die een geacht gezin al hier gisteren avond omstreeks 7 ure in diepe rouw heeft gedompeld. Terwijl S. G. O. als voerman bezig was voor F. een met hooi be laden wagen naar huis te vervoerenwaarop zijn veertienjarige dochter en een ander meisje had den plaats genomen reed hij over een zooge naamde voorraarddie zoo als gewoonlijk naar de sloot afheldeongelukkig raakten de wielen in een gat of knikspoor aan den kant der sloot waardoor de wagen omsloeg, het dochtcrje van O. in de sloot viel en het hooi op haar. De radelooze vader hoorde nog zijn kind met ge smoorde stem aan hem roepen spande al zijne krachten in om haar te redden maar te ver- geefsch! Toen men haar weder vond, was zij een lijk. Onuitsprekelijk is de smart der ouders die hun veelbelovend kind, voor weinige oogen- blikken nog zoo levendig en opgeruimd, zoo plot seling eene prooi des doods zagen. Dit noodlottig voorval moge strekken, om in soortgelijke gevallen tot voorzigtigheid aan te sporen, en ieder te doen bedenken dat al gaat het ook dikwijls goed het rijden op wa gens met hooi of stroo altijd hoogst gevaarlijk is i SNEEKER .X.'.IH .1 l llllll)Wli])ll!l)lli)llinilWI‘Hii;i! iO ct» ts. M Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 49 et» voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalv 35 ets. te> gelregt voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 COURANT d Jib loov

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1