NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET AHP.ONDISSEEENT SNEER. I 5 1862. No. 56 l«ue Jaargang. ZATURDAG den 12 Julij. f VERGADERING VAN DEN GEMEENTE-RAAD VAN SNEER f. i» BINNENLAND. Z. M. de koning zal zich mor en 2 ure van hier naar 4 MAANDAG den 14 JULIJ 1862, des voormiddag» ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Adres van S. J. Postma omtrent het vermissen van twee kazen, benevens eene missive daarom trent van den waagmeester. Missive wegens het gebrek aan ruimte in de 1ste Burgerschool, benevens eene daartoe betrek- kelijke missive van de Plaatselijk School-commis- sie. Adres houdende bezwaren tegen art. 98 Sub. ido en 3tio der algemeene Politie-verordening dezer Gemeente. Procesverbaal van verificatie der Gcmecn’ekas. Benoeming van een lid in de directie van hel Werkhuis. Missive van het collegie Brandmeesters tot het aanschaffen van twee aanjagers. kitsi. Met de eerste drie had men reeds vrijdag jl. kennis gemaakt, en hunne groote belangstel ling in alles wat tot de natuurkundige weten schappen betrekking heeft leeren kennen. Het gesprek werd steeds in het Hollandsch gevoerd. Menige proef is door hen zelven genomen. Prof. Rijke roemt niet alleen de vlugheid waarmede allen de werking van voor hen nieuwe instru menten begrepen maar ook de groote mate van kennisdie zij reeds door de lezing van Holland- sche werken verkregen hadden. Het gezantschap heeft zich later nog eenigen tijd in het anatomisch kabinet opgehouden. Ook aan de bibliotheek der hoogeschool is een bezoek gebragt. TEXEL 7 Julij. Gisteren avond bij de laat ste voorstelling in het paardenspel van den heer Blanus trof dezen een ernstig ongeluk. Bij de toeren met een hengst, werd het beest op een» woedend en viel zijn meester aan, met het nood lottig gevolg dat dezen een vinger en een stuk pees werd afgebeten. VLAARDINGEN2 Julij. Heden arriveerde de langverwachte tweede haringjager met 21 ton maatjes en 66 ton vollen haring; de prijs is he den f 500 per tonduur door de schaarschheid. De berigten uit zee luiden zeer ongelijkheb bende enkele schippers ruim, maar de meeste slechts weinig haring opgedaan. Bij het vertrek van dezen jager was er geen haring onder de vloot. ENSCHEDÉ4 Jnlij. De vreemde handelwij ze van eene der buitenlandsche verzekering-maat- schappijen baart hier bij velen ongerustheid. Voor een paar dagen kwam eene commissie dier maat schappij hier keerde het bedrag van eenigen af gebrande percelen uit en verliet den zelfden nacht de stad, boeken als anderzins in het logement achterlatende. Eene aanzienlijke som moet door die maatschappij nog uitbetaald worden. HOOGEVEEN4 Julij. Reeds verscheiden jaren hebben de vèrveeners uit de onderscheide ne veenkoloniën zoowel bij de regering als bij de wetgevende magt bij een overgroot aantal adressen aanzoek gedaan om den turf-accijns in te trekkenen naar men stellig verzekert, zoude bij het ministerie thans werkelijk het plan be slaan om de belasting op de brandstollen wel dra af te schaffen. (Dat voornemen der regering is kortteligs in officiële stukken door haar medege deeld.) Men zou daarom verwachtendat het’den ver- veener zeer aangenaam is ontheven te worden van eene belastig, die zoo duizende malen als ondoelmatig hatelijk en drukkend is uitgekreten; doch ziet, het tegendeel is waar. Thans zijn zoowel uit Hoogeveen, Dedemsvaart als andere veenkoloniën adressen aan de tweede kamer der staten-gcneraal ingediendom den turf-accijnste behouden. Zoo kan het ver- keeren. De vrees dat bij eventuele opheffing van de ze belasting de lange turf door de korte turf en ook door de steenkolen zal worden verdrongen althans, dat het debiet daarvan aanmerkelijk min der zal] worden te meer, omdat bij sommige fabrijken sedert eenigen tijd met vrucht en voor deel in plaats van turf steenkolen gebruikt wor- worden schijnt daarvan de reden te zijn. Uit Weener (Oostfriesland) meldt men, dat het logement van zekere weduwe Siemerte Die- le bij Weener, totaal is afgebrand, en wel zoo sneldat men niets heeft kunnen redden dan ee ne koe en een kalf. De weduwe en hare beide dochters ontvlugten nagenoeg naakt het brandende huis. Reeds den volgenden morgen echter vond men in den tuin van het logement eene groote hoeveelheid zilvergoedglas- en aardewerk ent. heel zorgvuldig ingepakt en netjes in den grond begraven. Ook bleek weldradat dén dag voor den brand de beste meubelen te Weener in d« bank van leening waren bezorgd. Daar men is die bank geen levend vee aannam, en a» dat kenen tot ridder dier orde den heer mr. H. A. Hartogh officier van justitie te Amsterdam. Z. M. heeft benoemd met ingang van 1 Augustus as. tot commies bij het departement van binnenlandsche zaken W. H. Beunink; en aan J. L. C. Schroeder van der Kolk, en J. Schro der van der Kolkminderjarige kinderen van wij len J. L. C van der Kolkin leven hoogleeraar in de geneeskundige faculteit aan de hoogeschool te Utrechtverleend een pensioen ten laste van den staat, ten bedrage van ƒ1000 ’s jaars. 's GRAVENHAGE7 Julij. Het diner, heden ten hove ter cere van het Japansch gezantschap op het paleis in het Noordeinde gegevenwas buitengewoon prachtig, liet werd door HH. KK. IlII. den prins van Oranje, prins Hendrik, prins en prinses Frederik en prinses Maria bijgewoond. Behalve het gezantschap, waren aanwezig de mi nisters, de voorzitters van de eerste en tweede kamer der staten-generaalde voorzitter van den Imogen raad de vice-president van den raad van statede voorzitter van de algemeene rekenka mer de provinciale commandantde'commissaris des konings in deze provincie de burgemeester dezer stad de commissie die het gezantschap ver gezelt het burgerlijk en militair huis des konings en vele andere hooge staals-ambtenaren. Gedu rende het diner werden door de stafmuziekanten van het regement grenadiers en jagers, onder di rectie van den heer Dunkler, eenige muziekstuk ken uitgevoerd. Van den 8sten. gen nacht tusschen 1 Wiesbaden begeven. Van den 9den. De tweede kamer heeft de wet tot opheffing der slavernij op Suriname aan genomen met 49 tegen 11 stemmen. Ook heeft de kamer den heer Heijdenrijck toe gelaten als lid der kamer. DELFT8 Julij. Onze akademie viert feest en de gehcele stad deelt daarin. Alles loopt voor treffelijk. Het reunie-diner in den avond van gisteren was waarlijk grootschongeveer 400 personentegenwoordige en oud-studenten na men daaraan deel. Het ten 11 ure ontstoken, door de stad gegeven vuurwerk was allerprach tigst. Heden is het de hoofddag en de gasten stroomden toe in ontelbaar aantal en eindelooze verscheidenheidhet stille Delft is één gejoel en gegons. Ten 4'/a ure is de prachtige optogt aangevangen. Men kent het onderwerphet ge zantschap van Achin1602, aan prins Maurits en de Republiek. Inderdaad hij is schoon geor donneerd en prachtig in de details. Wij zullen echter niet de bijzonderheden opnoemenhet programma is bekend. Volkomene orde heerscht. Het is een waardig feestvieren. AMSTERDAM 6 Julij. Men leest in de N. R. Ct. het volgende: „Wij vernemen, dat het weder eene onwaarheid isdie men (nl. het N. 's Gr, Dagbl) verspreid heeftdat Z. M. zwarig heid zou gemaakt hebben het besluit te onder- teekenen, waarbij de heer van Hoëvell tot lid van den raad van state is benoemd. Dit besluit moet zonder eenige tegenwerping dadelijk door den koning onderteekend zijn.” AMSTERDAM, 7 Julij. Dezer dagen is door mej. A. A. Bergendahl o. a. verzonden per stoom boot Rembrandt, via Marseille, een kist met klee- deren en beddegoed, inhoudende omstreeks 400 voorwerpenten behoeve van het diakenessen- gaslhuis te Alexandria in Egypte, benevens boe ken en geschriften een en ander voornamelijk bestemd ter dienste van de aldaar verpleegd wor dende Nederlandsche zeelieden. LEYDEN 8 Julij. Eenige leden van het Ja- pansche gezantschap hebben eergisteren onder het geleide van prof. Hoffmann een nieuw bezoek aan het natuurkundig kabinet onzer hoogeschool ge bragt. Het waren de geneeskundigen Matsuki Kooan en Mitsukuri Siuhei, de artillerie-officier Yamada Hatsiroo en dn ingenienr Eukusawa Yu- BOLSWARD, 7 Julij. Heden heeft de kerke- raad der Herv. gemeente, uit het vroegere zestal van predikanten, een drietal gekozen, nl. ds. van der Meulen te Neerde, Jorissen te Purmerland en de Groot te Ruinerwolde. 's GRAVENHAGE. De .ondcrhandelingen die gevoerd worden tusschen het ministerie van bui tenlandsche zaken en de Japansche gezanten, be treffen alleen het uitstel dat Japan verlangt van de uitvoering van die bepaling van het tractaat door dat rijk met Nederland en andere landen gesloten waarbij sommige havens van Japan met 1 lanuarij 1863 voor die landen zouden worden opengesteld. Japan beweert, dat de ontwikkeling van de Japansche bevolking nog niet is op die boogie om zonder gevaar voor de rust van dat rijk toe: te laten op onderscheiden plaatsen de aanraking tusschen Europesche volken en inlan ders. Engeland heeft bewilligd in een uitstel van 6 jaren (Japan vraagt een uitstel van 7 jarei Frankrijk heeft geen beslissend antwoord gege ven maar voorgesteld om deze zaak gemeen schappelijk te regelen met de overige, daarbij ge ïnteresseerde mogendheden. Of de Nederland- gche regering een uitstel heeft verleend, dan wel, of zij van de meening is van Frankrijk, is nog niet bekend, den 2 dezer intusschen zou, naar men berigt, op nieuw eene conferentie met den minister van buitenlandsche zaken plaats hebben, en zullen welligt de onderhandelingen dan zijn af- geloopen. Bij het depart, van marine is berigt ontvan gendat Z. M. stoomschip Reteh in de Oost-In- diën tien roovers-praauwen heeft verbrand en dat de luitenant ter zee 1ste klasse Jolly bij die ge legenheid is gesneuveld. GRAVENHAGE6 Julij. Naar men ver neemt wordt binnen kort bij de departementen van algemeen bestuur eene groote reorganisatie te gemoet gezien. Jl. vrijdag is door den krijgsraad in de 1ste militaire afdeeling te ’s Hertogenbosch uitspraak, gedaan in de zaak tegen den voorlvlugtigen LF R. Ie luitenant van het 6e regement infanteriebe schuldigd van desertie in tijd van vrede en on trouw in de administratie door het verduisteren van ƒ474,51 hem als detachements-commandant toevertrouwd; bij welke uitspraak hij, uithoofde hij aan de tot viermaal toe herhaalde indaging geen gevolg heeft gegeven is vervallen verklaard ram zijne militaire charge en gebannen buiten het grondgebied van den Staat. Z. M. de keizer der Franschen heeft be noemd tot grootofficier der orde van het Legioen van Eer den hr. mr. J. P. P. baron van Zuylen m Nyeveltond-minister van buitenlandsche za- e j i V - SHEERER COURANT. !i;T. I Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad /1.40; buiten de Stad franco /1.65 Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 cte voor eiken regel daarenboven 10 cta. behalv 85 cte. e> gelregt voor iedere plaatsing. fis.1 te f V

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1