S NIEUWS- EN ADEERTENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1 I WOENSDAG den 16 July. T I 1862. No. 37 p. 'I 1 i i t t t j I .r £- 1. -flnoib n hui! il'i n« Jt* nia n e BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan de gemeente SNEEK maken aan de belanghebbenden bekend, dat de commissie uit het plaatselijk be stuur, ingevolge art. 15 der wet, belast met het onderzoek nopens de al of niet gegrondheid der redenenwelke tot vrijstelling of uitsluiting van de dienst der schutterij zijn in gebragtdit jaar hare tweede zitting zal houden ten raadhuize al hier, op Donderdag den 13 Julij 1862 desmid dags ten 12 uur, tot onderzoek van alle recla mes door de ingezetenen en geloot hebbende personen van dit jaar en door de reeds vroe ger ingelijfden ingebragtalsmede tot onderzoek van hen die bij nummerverwisseling voor anderen verlangen op te treden. De belanghebbenden worden gewaarschuwd om als dan op te komen vermits zij anders zul len gehouden worden geene redenen tot vrij stelling te hebben en voor zoo verre zij, dienstpligtige nummers getrokken hebbende niet vallen in de termen van art. 3 der wet van den 11 April 1827 sub litt a. b. c l. en m. van art. 4 bij de schutterij zullen worden ingelijfd blij vende het hun evenwel vrij, om hunne redenen tot vrijstelling in een volgend jaar te doen gel den. En op dat deze kome ter kennis van de be langhebbenden zal deze worden afgekondigdzoo als gebruikelijk is. Sneek den 16 Julij 1862. H4.GA. van aanbeveling van candidaten tot die betrekking waren door hh. gedep. staten geplaatst mr. J. Minnema Burna mr. P. Wjerdsma Schik en mr. J. Telling allen advocaat alhier. Bij de te Leeuwarden gehouden harddrave rij op den 14 dezer, en waaraan 26 paarden deel namen werd de prijs een zilveren water ketel en dito komfoor, behaald door de zwart bles langstaart merrie de Wisse, van den heer I’. H. Fromberg te Watergraafsmeer, door hem zelven beredenen de premie een zilveren olie- en azijnsteldoor de zwart langst, ruinde Vogel, van den heer J. de Hertog te Purmerend, bere den door den pikeur J. de Boer. HARLINGEN, 11 Julij. Heden morgen is hier aangekomen de Groenlandsvaarder Dirkje Adama kommandeur H. Wildts met 2800 rob ben zijnde een heel goede vangst. Van de op varenden circa 50 man, zijn twee, een jonge ling van Sexbierum en een van St. Jacobie-Pa- rochiomgekomen. 's GRAVENHAGE, 12 Julij. Naar men ver neemt heeft het Z. M. den koning behaagd Hd. vergunning niet te verleenen aan het gedane ver zoek van het muziekcorps van het regement gre nadiers en jagers om zich naar Londen te be geven, tot uitvoering van muziekstukken aldaar. Z M. de koning is op zijne reis naar Wiesbaden, gisteren morgen ten 8 ure te Keu len aangekomenen een kwartier uur later van daar naar Bingen vertrokken. Het koninklijk instituut van ingenieurs zal 9 September te Haarlem eéne vergadering hou den, waarin ter behandeling worden voorgesteld de navolgende vragen 1) Is het raadzaam Am sterdam te verbinden met de zee, door middel van een kanaal door Holland op het smalst, aan de einden met sluizen gesloten 2) Moet aan de verbetering van het Noord-Hollandsche kanaal boven den genoemden aanleg niet verre de voor keur worden gegeven? 3) Welken invloed zou eene opene doorgraving van Holland op het smalst hebben op den stand van het water in het Y voor Amsterdam en in de Zuiderzee 4) Zal die opene doorgraving in stand kunnen worden ge houden? 5) Op welke wijze is die opene door graving uit te voeren en welke zouden ongeveer de hoofdafmetingen dier doorgraving moeten zijn. Van den 14den In de zitting van de tweede kamer aan de orde gestelde onteigeningswetten voor spoorwegen en alle conclusion op regerings- bescheiden zijn met algemeene stemmen aangeno men. Onder die conclusiën behoort ook die om nadere inlichting wegens de cijfers in het boek van den heer Money over Java en de 114 milli- ocn verschil tusschen de overgelegde staten en de verantwoording aan de schatkist. De vergade ring is tot nadere bijeenroeping gescheiden. Naar men verneemt is door het departe ment van marine dezer dagen onderhands aanbe steed, aan der directie de Nedl. stoomboot-maat- schappij te Rotterdamde vervaardiging van eene gepantserde kanonneerboot tot een bedrag van ƒ203,000. Wij gelooven dat dit het eerste ge pantserde schip is dat Nederland doet bouwen. In den nacht van dingsdagna de maske rade te Delft, zijn van uit die stad 10039 per sonen in 22 extra spoortreinen teruggevoerd. De schuiten van 'sllage vervoerden in 84 vaarten 8000 personen. Het geheele getal vreemdelingen dat dingsdag te Delft waswordt op 30,000 ge schat. Het heeft Z. II. den paus behaagd mgr. G. P. Wilmer, bisschop van Haarlem, bij apo stolische breve te benoemen tot adsistent-bisschop bij den pauselijken troon. Volgens de Tijd is door Z. II. den paus tot geheim kamerheer benoemd mhr H. van Kessel, aartspriester van Salandt en Drenthe sedert 25 jaren pastoor bij de R. K. gemeente te Zwolle. ARNHEM, 11 Julij. Gisteren middag werd op het Willemsplein een daad van brutalen moed- BINNENLAND. SNEEK15 Julij. Door een groot aantal kiesgeregtigden voor leden van de tweede kamer en provinciale staten, is hier een request ondergeteekend hetwelk naar de tweede kamer der staten-generaal zal worden opgezonden, inhoudende het verzoek, om in de provincie Friesland, de 3 bestaande arron- dissements-regtbanken te behoudenen niet zoo als in het ontwerp wet der regterlijkc indeeling, de regtbank van Sneek te supprimeren. Wij wenschen dan ook dat de tweede kamer door on partijdige beschouwingenhet gemotiveerd adres der requestranten moge deelenen alzoo de hooge regering moge doen besluitende regtbank alhier te doen behouden, hetwelk anders voor de- ie stad een belangrijk verlies, en voor een zeer groot gedeelte van Frieslands ingezetenen bij even tuele regtsbemoeijingen een zoo groot bezwaar zou de opleveren, dat daaruit onophoudelijke klagten zouden voortvloeijen en vele zaken welligt zou den worden vermeden die thans bij de zoo gun stige arrondissements indeelingen geregeld kun nen worden uitgevoerd. Ook te Hoorn is op den 8 dezer door den gemeenteraad een adres aan de Tweede Kamer vastgesteld en heden is een gelijksoortig adres aan dat wetgevend ligchaam door een overgroot aantal ingezetenen dier gemeente geteekeud tegen de opheffing der arrondissements-regtbank aldaar. LEEUWARDEN 10 Jtdij. Door de politic alhier is gisteren avond opgenomen een meisje van 14 jaren oud de woning harer moeder ont- vlugtdie haar gedurende bijna drie maanden op den zolder onder de hardste behandeling en bij na ronder voedselhad opgesloten gehouden. Na een geneeskundig onderzoekwaaruit bleek dat het meisje in een uiterst verwaarloosden toe stand verkeerde, is zij, op Jast van den heer burgemeester, in het stads ziekenhuis opgenomen. De zaak wordt inmiddels verder onderzocht. Door de staten van Friesland is heden be noemd tot archivarius-bibliothecaris der provincie, dr. E. Verwijslector te Franeker. Op de lijst wil gepleegd. Een geacht ingezetene de heer G.over dat plein gaandewerd zonder eenige aanleiding door twee korporaals der rijdende ar tillerie gearresieerd en niettegenstaande zijn ver zet naar de wacht gebragt, alwaar men hem na zeer onbetamelijke antwoorden weder heeft laten loopen geen andere redenen gevende dan dat men zich vergist had. De bcleedigde heeft ter be hoorlijke plaatse eene klagte over deze smadelijke behandeling ingediend. Te Arnhem wilde een metselaar op een der singels een duivennest uithalen. Hij viel uit den boom op een muur en was terstond een lijk. Naar men verneemtzijn tot de leiding der godsdienstoefeningen voor de Protestantsche mili tairen in het kamp bij Milligen de navolgende predikanten uitgenoodigd Ds. N. H. de Graaf, pred. te Apeldoorn en het Loo, voor 10 Aug. dr. T. Modderman, pred. te Amsterdam, voor 17 Aug.: dr. E. Laurillard, pred. te Amsterdam, voor 24 Aug.en dr. J. J. van Oosterzeepred. te Rotterdam voor 31 Aug. Te Gouda werd in het jaar 1848 ter zake van diefstal een man aangehouden en kort daar na overgebragt naar 's Gravenhage. Na eenigen tijd werd aan de te Gouda wonende vrouw van den gevangene uit ’s Gravenhage vermoedelijk uit de gevangenis, een behoorlijk extract van zijn overlijden overgezonden; hierdoor was zij volko men in haar regttoen zij in 1849 een tweede huwelijk aanging waarin zij sedert gelukkig leef de. Men verbeelde zich dan nu hare verbazing, toen zij dezer dagen op straat werd aangespro ken door haren eersten mandie gezond en wel varend voor haar stond en zijn regt wilde doen gelden. De vrouw verkeert in den moeijelijksten toestanddaar geen der beide mannen afstand wil doen van zijn regt. Als eene bijzonderheid kan worden gemeld, dat jl. woensdag in het hooiland van den land bouwer O vd. Laan, te Siddeburengemeente Slochtereneene slang is gevangenwelke do lengte had van ruim een Ned. el. Men kan dit teregt als eene zeldzaamheid aanmerken uithoof de zulke groote slangen hier zelden worden ge vonden. De berigten uit Overijssel en Zuid-IIoliand van den 8sten luiden zeer gunstig over de aar dappelen. Uit Deventer schrijft men: Ofschoon men in den beginne vreesde, dat het aanhouden de natte wederhetwelk gedurende eenigen tijd heerschte, een nadeéligen invloed op het aardap pelengewas zou uitoefenen kunnen wij omtrent dit in deze provincie zoo algemeen voedingsmid del de gunstigste berigten mededeelen. De aar dappel is groot van stuk, lekker van smaak en tot hiertoe heeft men nog geene ziekte ontdekt. De latere soorten zijn ook reeds bijna volwassen en beloven insgelijks eene buitengewone opbrengst. In de laatste zeven jaren heeft men dit product niet zoo schoon te velde zien staan als in dezen zomer. De prijs is dan ook zeer laagmen be steedt 15 ets. per 5 kop. Uit Gorcum meldt men, dat aldaar het mud kost 1.25, door den ruimen aanvoer van uit muntende aardappelen. ENSCHEDÉ, 10 Julij. De 112 arbeiderswo ningen welke vóór den winter zullen kunnen be woond worden, zijn aangenomen voor eene som van ƒ81,760 door de heeren Schleusker, Bruns wich en Hillebrand te Horstman, in Westfalen. Een jongeling van de Herv. godsdienst te Assen, die jl. zaturdag als getuige voor de regt bank te Assen verscheen, weigerde den gebrui- fcelijkcn eed af te leggen, wijl zijne overtuiging hem verbood zulks te doen. De regtbank heeft toen dezen jongeling toegelalen om op de wijze, dia hij voor het meest verbindend hield, te beloven, de waarheid en niets dan de waarheid te zeggen. De hooge raad had omtrent zulke gevallen vroe ger anders beslist. 1 1*^1 et if I SNEEKER COURANT t t e Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 cts voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalv 35 ets. ze gelregt voor iedere plaatsing. 1 i I Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad /1.40; buiten de Stad franco 1.66 Burgemeester ert lEethouderi voornoemd Mr. B. S. STIENSTRA, L. B. De Secretaris t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1