NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-IJLAI) VOOIÏ DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. JrM V 1862. No. 58 ZATURDAG den 19 Julij. 9 ,o In binnenland. t 1 W. G. BUITENLAND I schansingen. is gesneuveld, krijgsgevangen gemaakt. MILAAN, 16 Julij. Er heersch alhier in de straten eene groole beweging. De geheele na tionale garde is gewapend om eene ontworpen demonstratie te voorkomen wegens de aangele genheid van Rome waartoe het volk is opge ruimd. schap verlaat morgen (dingsdag) 's Hage en wordt ten 12 ure op het station alhier verwacht, al waar het door den commissaris des konings zal worden begroet en door burgem. eu welh. wor den afgehaald die de gezanten naar het stadhuis zullen geleiden waar hun van stadswege een de- jeuné zal worden aangeboden Daarna zullen de gezanten de voornaamste inrigtingen der stad gaan bezigtigen, o. a. ’s rijks munt, alwaar ter hunner eere eene medaille zal worden geslagenhet che misch laboratorium het sterrekundig en meteoro logisch observatoriumde akademische kruidtuin enz. Des avonds zullen de gezanten het concert in Tivoli bezoeken. De ingezetenen zullen wor den uitgenoodigd hunne vreugde over het bezoek der hooge gasten door het uitsteken van vlaggen te betonnen. De gezanten zullen hunnen intrek nemen in het Hölel des Pays Bas en woensdag zich naar Soestdijk begevenom een bezoek bij H. M. de koningin-moeder af te leggen. Don derdag zullen zij Utrecht weder verlaten en hun ne reis naar Duitschland voortzetten. Te Dus- seldorp zal de Nederl. commissie afscheid van hen nemen. Te Dordrecht 'is gevankelijk binnengebragt R. A.vroeger kantoorbediende bij de heeren Penn en Banduin aldaar, beschuldigd van ten nadeele zijner meesters te hebben ontvreemd de som van ƒ8500 waarmede hij zich heimelijk naar Engeland had begeven, terwijl alle pogingen te zijner opsporing vruchteloos waren. Niet lang na zijne ontvlugtiog was echter dit kapitaal reeds verdwenen en heeft hij zich te Birmingham na aldaar welligt alleen uit armoede eene kistje met zeep te hebben ontvreemd in arrest begeven van waar hij door een Nederl. politie-beambte is afgehaald. Naar wij vernemencirculeert te Appinga- dam reeds een adres aan de tweede kamer, waar in de bezwaren worden uiteengezet tegen de door de regering voorgestelde opheffing van de arron dissements regtbank aldaar. Ook te Loppersum moet het plan bestaan, een adres van dezelfde strekking op te zenden. ZWOLLE, 13 Julij. De te veld staande vruch ten leveren vooralsnog stof tot dankbaarheid op, want niettegenstaande zoo veel regen gevallen is, zijn de tarwe, rogge, gerst, haver en paarde- boonen veel belovendde boekweit is uitmuntend en de aardappelen zijn in kwaliteit en omvang, zoo als men die in de laatste 20 jaren niet heeft aangelroffen. De uitkomst is buitengewoonmen rooit meer dan het dubbele van andere jaren. Alleen de weiden voor het vee en het hooige- win zijn zeer schadelijk. Velen hebben het vee moeten stallen uit gebrek aan weide, en het hooi niet kunnen inzamelen om den aanhoudenden re gen. De prijs van het hooi is dan ook aanzien lijk gestegen. De bijendie in het voorjaar zoo ijverig warenhebben den moed verloren zij werken nietmaar laten zich reeds een ge- ruimen tijd voederen, zoodat er zeker weinig ho nig zal gewonnen worden. DALFSEN, 14 Julij. Men verneemtdat door het collegie van curatoren van het seminarie te te Kampen tot candidaten of proponenten bij de Chr. Afgesch. gemeentena gehouden examen zijn bevorderd op 11 dezer de heeren H. Beu kerB. Brummelkamp, P. DiermanseJ. Hessels J. Karsen, H. Koers, J. W. de Lang, P. A. LantingL. Neijens R. Sijbrandi en P. Woud- sma. SNEEK, 18 Julij. Dingsdag nademiddag vervoegde zich bij den horologiemaker K alhier woonachtig een per soon van ongeveer 20 jaren oud om een gouden horologie te koopen. Na eenigen bezigtigd te hebbenkoos hij er een uitwaarbij tevens een gouden ketting werd besproken te zamen voor ƒ98. Doch daar de kooper geen geld genoeg bij zich had, moest de heer K. zijn horologie zoo lang maar apèrt liggen dan zoude hij het met een uurtje komen afhalen. Intusschen dit uurtje ver- loopen zijnde, zonder dat de delinquènt zich ver toonde, kreeg de horologeimaker argwaan, zag zij ne overige horologiën nadie mede ter bezigti- ging waren aangeboden, en ontdekte nu tot zij ne verbazing en schrik, dat hij een best anker ho- Tologie van groot ƒ80 waarde vermiste, hetwelk door den al te handige kooper was mede genomen. Ook was op denzelfden dag in de herberg van W. M. de Boer alhier vermisteen grijs jasje vermoedelijk door denzelfden dief gestolen, althans de beide bestolenen, geven ongeveer het zelfde signalement op Hoewel de policie de dader nog niet in han den heeftis het toch meer dan waarschijnlijk dat hij handlangers zal hebben gehad waarop de policie vermoeden heeft. Het middel tegen de tongblaarwaarom trent op de zomer-vergadering der 7de afdeeling der Friesche maatschappij van landbouw en vee teelt is gesproken, is het volgende: Men neemt den wortel van hantjerijs (rumex lanceolatus) versch gekerfd en laat dit aftrekken. In dit vocht worden de dweilen nat gemaakt, waar mede men het dier, dat aan tongblaar lijdther haaldelijk in den mond wrijft. Ook wordt het zelfde middel met goed gevolg tegen hetklaauw- zeer, dat de tongblaar dikwijls vergezelt of op volgt aangewend. BOLSWARD, 15 Julij. Ds. M. E. van der Meulenvan Needc, is gisteren beroepen tot predikant der Herv. gemeente alhier. DOCKUM, 16 Julij. Door den kerkeraad der Hervormde gemeente alhier, is voorde benoeming van eenen predikantter vervulling der vacature, ontstaan door het verleend emeritaat aan ds. P. A. G. Hugenholtz het navolgend 12lal gemaakt: dd. F. W. Berlage te Wadenooijer, II. Brouwer te VeeudamC. Cammenga te Sappemeer, A. E. van Eerde te WorkumH. J. G Grebe te Oos- terwierum F. Haverschmidt te Foudgum, R. de Munck Keizer te BurumA. B van Kuyk te Hoogesmilde, I. Offerhaus te Eelde Smidt Rinsma te EenumP. J. de Roode te Hoogcarspel en H. Wijkelingh te Rottevalle. Door den kerkeraad der Hervormde gemeente te Scheveningen is het volgend drietal predikan ten gemaaktalsdd. Creutzberg te Zeyst van der Linden te Heeg en Meerdink te GaasL 's GRAVENHAGE 15 Julij. De onderhande- lingen van het gezantschap met ons gouvernement schijnen niet wel te willen gelukken. De Japan ners willen bepaald uitstel, om de vreemdelingen overal toe te laten, omdat zij beweren, dat hun volk er nog niet rijp voor is. Men zegt, dat ons gouvernement eerst na met andere mogendheden beraadslaagd te hebben, een bepaald antwoord aan hen verlangt te geven, terwijl de gezanten er reeds nu op aandringen. Wij hopen, dat de Nederlanders eindelijk eens aan de Japanners too- nendat zij zich niet steeds voor hen willen buk ken en wel verdienen door hen gewaardeerd te worden. De Japanners moeten nu wel met de Europesche cultuur voortdurdend bekend blijven, en er is geene natiewaarmede zij zonder gevaar voor het verlies hunner onafhankelijkheid zoo naauwe betrekkingen kunnen onderhouden als met de onze. UTRECHT, 12 July. Het Japansche gezant- NEW-YORK, 3 Julij. Voor Richmond zijn verscheidene veldslagen^geleverdwier einduitslag de nederlaag der Unie-troepen is geweest, dio na een vierdaagschen strijd met zware verliezen moesten aftrekken. Van den 5den. Aan de beurs heerschte eene paniek; eene daling van 3 a 5 pct. was daarvan het gevolg. Voor Richmond zijn gebeurtenissen van het hoogste gewigt voorgevallen. Zeven da gen lang zijn eene reeks bloedige gevechten ge leverd waarbij ten slotte Mac Clellan verslagen is met aanzienlijke verliezen. Het Unie-leger is 17 mijlen teruggetrokken. Mac Clellan had 95,000 man effektief. De geconfedereerdenmet den aanvoer van versterkingen, 185,000. Ook zij hebben groote verliezen geledenmaar de gapin gen werden voortdurend aangevuld. Mac Clel- lans corpsgedekt door de kanonneerbooten op de James-rivier,* versterkt zich achter de ver- De generaal der Zuidelijken Rhet Tweej generaals der Unie zijn Noch de pers noch de volkstem in het Noorden heeft de minste gedach te om de worsteling op te geven. Eene ligling van 300,000 man is aan de vertegenwoordiging gevraagd. Het gouvernement vindt daarin steun, ook bij den New-Yorkschen handel. Na de laat ste gevechten hebben de graaf van Parijs en dc hertog van Chartres het Unie-leger verlaten en zijn naar Europa teruggekeerd. De rapporten der officieren erkennen niet dat de federalen geslagen zijn. Het Unie-leger is nu veilig. Van den 7den. De stad Richmond was fees telijk verlicht. De Zuider-bladcn beweren dat 12,000 man van het Unie leger krijgsgevangen gemaakt en al het belegeringsgeschut van gene raal Mac Clellan benevens al diens proviand den geconfedereerden in handen gevallen zijn, zoodat dezen voor drie maanden van leeftogt zijn voor zien. Mac Clellan heeft in eene [dagorder aan zijn leger verklaard dat de Unie-troepen Rich mond zullen binnentrekken, dat de Unie zal ge handhaafd worden onverschillig tot welken prijs en na verloop van hoe veel tijd. De regeringen van al de Unie-staten hebben proclamation uitge vaardigd waarbij zij troepen wagen. TURYN 14 Julij. In de kamer der afgevaar digden werd heden de regering door den heer Alfieri geïnterpelleerd over de toespraken door Garribaldi te Palermo gehouden. De heer Reg gio heeft geprotesteerd tegen deze toespraken en verklaard dat niemand het regt heeft op zulk eene wijze van den keizer der Franschen Italiës bondgenootte spreken. Hij vroeg aan den mi nister Rattazzi of de regering haren vertegen woordiger die bij het uitspreken der bedoelde rede tegenwoordig is geweest, heeft teruggeroe pen. De heer Crispi trachtte Garribaldi te ver dedigen. De heer Rattazzi antwoordde dat hij het beginsel van het regeringsgezag ongeschonden zal handhaven, en zeide uit naam der natie dat Italië erkentelijk is voor 's keizers grootmoedige handelingen. Wat den heer Pallavicinovertegen woordiger des konings op Siciliëbetreftdiens regtvaardiging en opheldering zal de regering ver wachten. De minister protesteerde vervolgens te gen hetgeen door den heer Crispi was aange voerd en zeide daarna dat de terugroeping van den heer Pallavicino het sein tot een burger oor log op Sicilië zou wezen. De minister legde bij deze gelegenheid een groote welsprekendheid aan den dag, en de regering, die de uitdrukking der natie te kennen gaf, kreeg in deze zitting op nieuw hechte grondslagen. De bladen die de toespraak van Garribaldi behelzen zijn in beslag genomen. Men verzekert dat de heer Pallavicin prefect Ie Palermo, zijn ontslag heeft ingediend. De consul van Frankrijk te Palermo heeft tegen Garibaldi's woorden ge; protesteerd. t t n e t e e e SNEEKER COURANT. N Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ets voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalv 35 ets. gelregt voor iedere plaatsing. Pese Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad /1.40; buiten de Stad franco/1.65 3 tl i» 5 et «e S 1 t e i- :i t> I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1