NIEUWS- EN ADTERTENTIE-DLAD VOOR 1)1! STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I1 I 1862. No. 59 tide Jaargang. WOENSDAG den 23 Julij. fl I I 4 BINNENLAND. BUITENLAND I ;i t t e t s n T if Advertentiën van 1 tot 4 regel», gewone letter 40 ct» voor eiken regel daarenboven 10 ets. belialv 35 cta. ta gelregt voor iedere plaatsing. l--.o COURANT. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco 1.65 ITALIË. Ten veavolge op hetgeen wij over de redevoering van Garribaldi te Palermo mede deelden, zijn aan het Italiaansche blad deze zin sneden uit die rede ontleendItalië moet van den beheerscher van Frankrijk, aan den man van 2 December, van hem die zich met het bloed der Parijzenaars heeft bezoedeltverlangen dat hij Rome ontruime; want hij houdt Rome ont- regtvaardig bezet. Het is niet waar dat hij zich daar bevindt om den Heiligen Vader en het Ka- tholicismusde godsdienst van Christus te be schermen. Het is een leugen en nogmaals een leugen! Hij is daar, omdat hij een tiran is om dat hij zijne zucht om te heerschen wil bevredi gen omdat hij de rooverbenden wil onderhou den kortom, het hoofd.... (Een algemeen ge- .uich deed verscheide woorden verloren gaan). Hem alzoo, die de grondoorzaak is van al onze ellende in Italië, moeten wij verklaren dat hij Rome ontruimeniet door woordenniet door geschreven protestenmaar wij moeten spreken op dezelfde wijze, als de inwoners van Palermo bij de Siciliaaneche vesperzoo als die burgers spraken tot de beulsknechten der Bourbons in 1860. Dat is de eenige wijze, waarop men zich aan zulk soort van lieden verstaanbaar kan ma kendat is in één woord met de wapenen. Gij weet hetof ik eerlijk handelik wensch niets anders dan de zaken in Italië ten einde te brengenen u te geleidenwanneer gij besloten hebt er een einde aan te maken. Ik kan n niet bedriegen. Daarom noodig ik u uiteven eens gezind te blijven als gij tot heden toe zijt ge weest. Dat er geen schijn van tweedragt tus- schen ons ontsta. Hetzelfde programmawaar mede wij de Oostenrijkers aan de Ticino gesla gen hebben, waarmede wij te Marsala zijn geland en aangekomen, om uw lot te deelen datzelfde programma zal ons te Rome en te Venetie bren gen. Laat u niet door andere lieden verleiden die een heel ander doel hebben. Het muratismo zou niet anders zijn dan een pro-consulaat van Bonaparte in Italië. Ik heb het u reeds eenmaal gezegd. De regering der Bourbons is niets an ders dan een folterwerktuigeen gevangenis ver banning en de dood. De koning-paus ofd paus- koningwat geheel hetzelfde isis nog erger. Laat u door geen ander programma verleiden. Met Italië en Victor Emanuel1" zullen wij Ita lië voltooijen. Ik vlei de grooten, noch het volk, waaraan ik mijn geheele leven heb gewijd. In- tnsschen moet ik u doen opmerken datdaar onze regering niet sterk genoeg is om aan man nen van den 2 December achting in te boeze men, de houding van het Italiaansche volk bij zonder krachtig moet wezenom in de weeg schaal der diplomatie onze goed geslepen zwaar den te kunnen leggen. Dan zullen wij bereiken wat wij verlangennamelijk wat regt isde be vrijding van onze broeders; wij moeten daarom de regering voortstuwen tot dat de bevrijding van het geheele Schiereiland is tot stand gebragt. Ik herhaal nogmaals dat er daden noodig zijn en geen woorden zwaarden en geen geschriften. Ieder wien de bevrijding van zijn land ter har te gaatmoet zijn zwaard gereed houden.” Van de Venetiaansche grenzen wordt gemeld dat, naar aanleiding van het berigt der erken ning van het koningrijk Italië door Rusland, Ve netië hel tooneel eener demonstratie is geweest, Op verschillende plaatsen waren driekleurige af fiches aangeplukt. Het bewind verkeerde in on gerustheid omtrent de houding der bevolking. Berigten uit Rome houden in dat den 15 het fransche garnizoen aldaar weder onder de wape nen is geweestteneinde manifestatiën te ver hoeden. Op verschillende punten van de stad zijn bommen gesprongende policie heeft eenige personen in hechtenis genomen. Kardinaal Al- De verzending van aardappels naar Engeland en Schotland houdt reeds aan. Duizenden mud den worden daarheen verscheept tegen de mati ge prijzen van ƒ1.60 A 1.-90 per mud. De heer C. de Leuvvvan Arnhem, die on langs te Amsterdam bij het scherpschutters-con- eours vele prijzen wonheeft nu te Frankfort op een dergelijk concoürs tusschen 12000 scherp schutters den eersten prijs behaald bestaande in een zilveren beker. Ook te Haarlem doet zich de katoen-krie- sis gevoelen de werklieden in de fabrijken van de heeren Bavink en Prévinaire hebben gedaan werk gekregenen er schijnt niet veel kans te bestaan dat er spoedig herstel komt. ARNHEM, 17 Julij. Heden morgen is met den trein van 10 uur 35 minuten het japansche gezantschap van Utrecht alhier aan gekomen. Aan het station was eene ontzaggelijke menigte ver zameld om de vreemde bezoekers te zien. Men zag sommigen tegen de rijtuigen opklimmenwaar in de gezanten gezeten waren, om hun de hand te drukken of eenige woorden toe te spreken. Men bemerkte onder de menigte verscheidene da mes. Naar men zegt, moet een der gezanten bij die gelegenheid verklaard hebben, dat het ge zantschap voornemens is later naar Nederland te rug te keeren en dat het waarschijnlijk ook aan deze stad een bezoek zal brengen. Ten 10 uur 55 minuten heeft de ambassade de reis naar Dnitschland voortgezet. Zooveel als de aardappel-teelt in deze provincie dit jaar oplcvertis bijna zonder voor beeld. Niet alleen dat de verschillende soorten van aardappelen buitengewoon groot zijn maar ook de kwantiteit, welke wordt opgedolven, is zoo ontzettend groot, dat, als de ziekte, waar van reeds enkele sporen aanwezig zijn, daarin gee- ne aanmerkelijke verwoesting komt aanrigten, de landman zich over eene rijke winst zal kunnen verheugenzelfs al mogt de prijs per mud niet hooger dan 1 zijn. Reeds waren voor eenige dagen 40,000 mud uit den Bommelerwaard naar Holland vervoerd, en worden er thans op vele plaatsen in de gemeente Reest van 50 tot 70 mud uil het Hout gerooid Zoo bragten vier rooijers en vijf rapers in de gemeente Acquoij 80 mud aardappelen van goede kwaliteit op eenen dag in den zak. Overal op het land, waar men delft, staan de mudden bijna zak tegen zaken de land lieden staan verbaasd over wat een betrekkelijk kleine omtrek gronds van die algemeen gebruikte en door rijk en arm geliefde aardvrucht kan op leveren. Daarentegen is de hooioogst op de meeste plaatsenzoowel in kwantiteit als kwaliteitzeer ongunstigterwijl bet nog te veld liggende olie zaad bij eene voortdurende natte weersgesteldheid zeker veel lijden en- in kwaliteit nog al veel te weuscheu overlaten zul. Tarwe, rogge, garst en haver hebben noch niets geleden. Als iels bijzonders wordt uit Veendam me degedeeld dat achter de behuizing van B Bouw man te Winschoten terwijl men bezig was om een mesthoop af te steken7 slangen voor den dag kwamendie allen eene lengte hadden van 3 tot 4 voet. Later werd men nog eene ge waar welke zeker zijne vervolgers ontvlugt was en daar eene veilige schuilplaats zocht. In dien zelfden mesthoop vond m.en meer dan 100 eije- ren en bij het openen van deze, in ieder ei ee- ne jonge slang- welke meest allen levend waren. ZWOLLE 19 Julij. Naar wij vernemen heeft de Wel Eerw. Zeergel. Heer ds. C. 1’. de Groot predikant te Dwingelo voor het beroep naar de hervormde gemeente alhier bedankt. DALFSEN, 17 Julij. Ten bewijze der specu latie in honig met het oog op een slecht gewin in dit jaar dient, dat men thans den inlandschen honig, die voor drie weken hier voor 16 werd verkocht, reeds thans niet meer voor 20 per 50 ned. pd. wil verkoopen. SNEEK 22 Julij. Met genoegen kunnen wij mededeelen dat de heer G. J Dekker, kalligraaf van Z. M. den ko- ning, professor in talen, enz. alhier is aangeko men, met zijn VORSTELIJK GRAFISCH MU SEUM, bevattende verscheidene meesterstukken van pennekunstgravures, tijpografie, photogra phic en mikographie. Dit museum dat men te Harlingen en Franeker luide geroemd heeft, zal door den heer Dekker alhier, in de zaal voor In dustrie, boven de nieuwe bewaarschool, ten toon gesteld worden, gedurende ruim 14 dagen, ten voordeele der plaatselijke armen. Vervolgens zal Prof. Dekker hier eenigen tijd vertoeven, teneinde lessen te geven in de schrijf kunst en in de moderne talen. Naar al hetgeen wij omtrent den heer Dekker gehoord hebben zijn de uitwerkselen, die hij op zijne leerlingen verkrijgtzoowel in de schrijfkunst als in talen in den tijd van slechts weinige weken verbazend. In een volgend no. hopen wij eene meer volledi ge omschrijving van de tentoonstelling zelve te geven. Vrijdag had alhier een droevig ongeluk plaats. Een Hef en aardig jongetje 3 4 jaren oud was bij familie te eten en had het ongeluk in een pot met heet water, die door zijne tante pas van het vuur was genomen, te vallen, waardoor het zich zoodanig heeft gebrand, dat het reeds zaturdag aan de gevolgen daarvan overleden is, tot groote droef heid zijner ouders. LEEUWARDEN, 18 Julij. In de zitting der staten van heden is een adres aan de eerste en tweede kamer der staten-generaalom bij de or ganisatie der regterlijke magt, het arrondissement Sneek te behouden. De werkzaamheden hierme de afgeloopen zijndeis deze zomerver-gadering door den voorzitter in naam des konings gesloten De minister van oorlog heeft bekend ge maakt dat weder voor ongehuwde personen ge legenheid bestaat om als stafmuziekant van de 3e klasse bij het corps stafmuziekanten te Batavia geplaatst te worden en wel voor de volgende in strumenten als: 1 solo clarinet, 1 solo trompet, 1 solo trombone, 1 solo cornet en 1 solo tuba. Zij zullen aanvankelijk als sergeant der infante rie worden aangenomen en als zoodanig hunne bestemming volgen om later bij hunne komst in Indie als stafmuziekant van de 3e klasse bij het corps stafmuziekanten te Batavia geplaatst te wor den op eene soldij van ƒ1.20 daags, met en benevens vrije kleeding en huisvesting. De Nederlandsche Maatschappij ter bevor dering van Nijverheid heeft zich gewend tot 7. M den Kouing, met een adres, waarin Z M. wordt verzochthet ontwerp van den ingenieur Huet om de Noordzee te brengen voor Amsterdam te doen onderzoeken door eene commissiebestaan de uit ingenieurszeelieden en handelaren ten einde het blijke, of dit ontwerp voor het behoud van den Amsterdamschen handel de voorkeur ver dient boven de ontworpen doorgraving van Hol land op zijn smalst. Voorts heeft die Maatschap pij een adres ingezonden bij de tweede kamer der staten-generaal, met verzoek, dat aangaande het thans aanhangige ontwerp van verbinding van Amsterdam met de Noordzeegeene beslissing worde genomen vóór eene door den koning te benoemene commissie over het ontwerp van den ingenieur Huet verslag heeft uitgebragt. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nnt van 't Algemeen heeft voorgesteld, om op de al gemeene vergadering van 12 Augusluste Amster dam een voorstel te behandelentot het beste den eener som van 10,000 tot waaaborg der duurzaamheid en blijvende goede werking der kweekschool voor onderwijzeressen te Arnhem, en reeds met 1863 te beginnen met het ver strekken van eene tegemoetkoming van ƒ1000. SNEEKER 4 V 'A 1 t e 5 B 1 5 t 3 1 11 11 F et te

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1