EN ADVERTENTIMLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- fes ÉUW L» 0 1862. No. 62 ZATURDAG den 2 Augustus. 17de r- f A Ie BUITENLAND BINNENLAND. Heden is alhier het overlijden n o t V’ n ft »e ki Jt e t. Jt >t *t Ie n fe ;e I e n I’ u I SNEEK 1 Augustus. Door den ijver van den commissaris van poli cie te dezer stede is het gelukt, den 16 jarigen dader van den diefstal van het gouden horologie (waarvan wij melding maakten in no. 58 van ons bladis in de vorige week te Leeuwarden op gespoord en tot bekentenis gebragt van gezegden diefstal niet alleen maar ook van dien van een zomer-jasje. den 15 Julij jl. in den herberg van RUSLAND. Mag men den correspondent van de Schlesische Zeitunq gelooven dar. is op kolo nel Miaskowski dezer dagen een moordaanslag ge pleegd door een onbekende, zelfs wordt beweerd, dat hij op de plaats zelve doodgeschoten is. Ko lonel Miaskowski is de Russische hoofd-officier die als voorzitter van den krijgsraad het dood vonnis heeft uitgesproken over de onlangs in do vesting Modlin wegens insubordinatie gefusilleer de officieren van minderen rang. Het op hem geloste schot moet dus worden beschouwd als van denzclfden kant afkomstig als dat, waardoor generaal Liiders getroffen werd. Weder is onze stad door een verschrikketij- BURGEMEESTER en WETHOUDERS fan de gemeente SNEEK maken bekenddat de JAAR MARKT op welke geene bedelaars rijfelaars hazardspelen of loterijen met kaartjes om koek glas en aardewerk of andere voorwerpen zullen worden toegelaten alhier zal ingaan op Dings- dag den 12 Augustus aanstaandedes morgens ten acht uur en eindigen op Vrijdag den 22 Augustus daaraanvolgende des morgens ten acht uur endat vóór den 24 dier maand alle kramen disschen tenten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd. W'ordende hierbij herinnerd aan art. 46 van de algemeene Policie-verordening, waarbij is be paald ydat niemand eene TentKraam of iets dergelijks op den voor de openbare dienst bestemden grond mag opslaandan op aanwijzing van den Marktmeester en na voldoenning van hetmarkt- geld. Sneek 26 Julij 1862. en Wethouders voornoemd WOUD A De Secretaris HACA- S ’1 ALMELO 27 Julij. Zeven jongelingen zich heden vermakende met schuitje varen op het ka naal, hadden het ongeluk, doordien de boot om sloeg in het water te gerakenmet het nood lottig gevolg dat twee er van verdronken. Of schoon de eene nog wel eenige teekenen van le ven gaf, mogt men hem, ondanks geneeskundige zorgen niet behouden terwijl het lijk van den anderen eerst eenige uren na het voorval gevon den werd. Een der aanwezigen slechts kon zwem men en had het geluk drie zijner makkers te redden terwijl de vierde door spoedig naar wal te kruipen het leven behield. Volgens de Kerkelijke Courant hebben de le den der Groningsche proponenten-vereeniging een stemmig verklaard zich niet beroepbaar te stel len voor de Hervormde gemeente te Bakkeveen, wanneer nl. deze tot eene zelfstandige ge meente wordt verheven, omdat het gevaar be staat dat alsdan de aldaar dienstdoende hulppre diker uit zijn werkkring verwijderd en daardoor met zijn huisgezin op eene huns inziens inhu mane wijzeongelukkig gemaakt zal worden. Zij geven daarbij tevens den wensch te kennendat hun voorbeeld in deze zaak door alle overige can didaten moge worden gevolgd. ZWOLLE, 17 Julij. Naar wij vernemen zul len in het laatst der volgende maand door de ar- rond.-regtbank alhier teregt staan G. W. Kor melink en zijne huisvrouw P. M. Middeling, be klaagd van in de eerste helft dezes jaars hun zoontje Hein wederregtelijk te hebben opgesloten, zoomede dat zoontje te hebben mishandeld op een gruwelijke wijze, die de grenzen der ouder lijke tucht verre overschrijdt; en de tweede be klaagde bovendien nog, dat zij haar dochtertje, een meisje van 8 jaren dat voor eenigen tijd in het water gesprongen is, teneinde zich zelve,uit vrees voor haar van het leven te beroovenniet daaruit getogen maar integendeel met het hoofd onder het water geduwd heeft. Onlangs werd door de zorg van de justitie het mishandelde zoontje naar elders vervoerd tenein de op eene meer menschelijke wijze te worden opgevoeddan bij zijne ouders plaats had en het meisje is reeds voorlang door liefderijke in woners dezer stad elders in den kost besteed. Wij wenschen, dat die toonbeelden van ouder lijke zelfopoffering, liefde en trouw, die de kin deren hen door de Voorzienigheid ter opvoeding toevertrouwdzóó behandelen dat èn openbare magt èn menschenliefde zich genoopt gevoelen hunne taak over te nemen hun welverdiende loon ontvangen mogen en verblijden onsdat in de Nedcrlandsche wetgeving artikelen geschreven zijn, die dergelijke ouders, hoezeer men ook tracht hen te beschermen voor den strafregter bereik baar stellen. Honderden met ons zien belangstel lend de openbare behandeling der zaak van het O. M. tegen Kormelink en diens huisvrouw te gemoet. Ds. T. Kuiper, predikant bij de Doopsge zinde gemeente te Zwolle (voor eenige dagen te Amsterdam beroepen), heeft dat beroep aangeno men. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekenddat aan den gemeente raad in zijne vergadering van he den is aangeboden de rekening van alle ontvang sten en uitgaven dezer gemeente over het jaar 1861 en dat die rekening van af den 1 tot en met den 16 der volgende maand, alle werkdagen van ’s morgens 9 tot 1 uur, voor een’ ieder ter inzage is nedcrgelegd ter Secretarie dezer gemeen te en voorts in afschrift tegen betaling der kos ten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Sneek den 31 Julij 1862. De Secretaris Van DRUTEN, L. S. W. M. de Boer buiten de Noorderpoort alhier gepleegd zoo mede later nog van den diefstal eener zwartzijden parapluie den 29 Junij jl. ten nadcele van Mej. d. J uit het koor der Herv. kerk alhier, bij het eindigen der voormiddag godsdienst-oefening bedreven. Naar wij alzoo uit goede bron vernemen is de eer der ontdekking in een paar couranten onlangs ten onregte toegekend aan de policie te Leeuwarden, en bestaat de eenige verdienste van den bij die berigten genoemden agent daarin dat hij den jeugdigen misdadiger, die aan boord van hetdoor hem met zijn vader bewoond en lijdelijk te Leeuwarden liggende schip, niet werd aangetroffen, aldaar op de aanwijzingen door den comm, van policie alhier gegeven, aangehouden en voor dezen er zijn ambtgenoot te Leeuwarden gebragt heeft welke laatste ambtenaar vervol gens de vereischte verbalen heeft opgemaakt waartoe zijn ambtgenoot van hier natuurlijk niet bevoegd was. HARLINGEN27 Julij. In de vorige week vond een handwerksgezel, nog ongehuwd, een kind op den grooten weg staande en schrijende. Zijne moeder had hem gelast op den weg te blij ven staan en hem toen verlaten. De jongman nam het kind mede naar zijn kosthuisen geeft nu wekelijks eene kleine som tot verpleging van het jongentje de menschen bij welke hij in woont, doen het overige en hebben hun pleeg zoon naar vermogen netjes opgeknapt. Het kind is 5 of 6 jaarspreekt boerenfriesch en heeft te kennen gegevendat zijne ouders eerst in een schuitje, doch later in een huis woonden,en als hij zijne moeder zag, zou hij (zeer natuurlijk) ze dadelijk herkennen. Heden avond heeft de heer Chr. Plaatpre dikant bij de Evang. Luth. gemeente, zijn af scheid geprediktnaar aanleiding van Joh. XV vs. 20. Ds. Felix heeft voor het beroep naar Rin- sumageest bedankt. De doopgezinde gemeente van Cromwal heeft tot haren leeraar beroepen ds. G. Polvan Ouddor. s GRAVENHAGE 31 Julij. het treurig berigt ontvangen van het overlijden van Z. D. H. Hertog Bernard van Saxen-Wei- mer-Eisenachvader van Z K. H. Prinses Hen drik der Nederlanden te Liebenstein in Saksen. Naar men verneemt zou bij het departement van financiën eene wet in bewerking zijn waar bij wordt voorgesteldom ook hetgeen in de regte lijn wordt geërfd aan de successie-belasting te onderwerpen” AMSTERDAM, 26 Julij. Voor acht dagen vertoefden des nachts twee broeders wonende te Hesberange in Luxemburg, eenigen tijd te zamen in eene herberg. Een hunner droeg eene vrij groole som gelds bij zich de anderdoor den drank en door hebzucht verblind, besloot zijn broeder om te brengen. Na het verlaten van de herberg kwamen zij op eene eenzame hoogte daar bragt de een met een mes dat hij uit de herberg had medegenomen, den ander 14 steken toewaarna deze dood neêrviel. De misdadiger bragt nu ook zich zelven eenige wonden aan den arm toe en liep naar de policie, zeggende, dat drie struikroovers hen aangevallen en zijn broe der gedood en hem gewond hadden. Bij nader onderzoek bleek vooral door het vinden van het mes uit de herbergdat de moordenaar zelf de aanklagt gedaan had. Later kwam de misdadiger ook tot bekentenis van dit gruwelstuk. Naar men verneemtbestaat bij de rege ring het voornemen om nadat het wets ontwerp tot opheffing der slavernij in de kolonie Suriname tot wet zal zijn verheven te trachten de zoogenaamde boschnegers, die thans in eene soort van kamp geheel afgezonderd leven, naar het bewoonde gedeelte van de kolonie Suriname te doen trekken. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK maken bekend, aan alle ge bruikers van malen en gewigten binnen deze ge meente: dat door den arrondissemenls-ijker alhier voor den her-ijk zal worden gevaceerd op Woens dag, Donderdag, Vrijdag en Zalurdag den 30 en 31 dezer en den 1 en 2 der volgende maand, alsmede uitgezonderd Dingsdags alle werkdagen der volgende week en Maandag den 11 Augus tus ek., telken dage van s morgens 8 lot middags 12 uur en van ’s namiddags 3 tot 7 ure, met dien verstande, den eersten dag voor wijk 1 de stads maten en het waaggewigt, en den tweeden dag voor wijk 2den derden dag voor wijk 3 enz tot op den tienden dag voor wijk 10. En opdat zulks algemeene bekendheid verkrijge, aal deze worden afgekondigd zooals gebruikelijk is. Sneek den 16 Julij 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd Mr. B. S. STIENSTRAL. B. De Secretaris HAGA. t'W XeSy I SNEEKER COURANT. X Burgemeester r I» er ff ei d Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 eta voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 et», ia gelregt voor iedere plaatsing. K& et Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1