NIEUWS- E.N ADVWENTIE-BLAD VOOll DE STAD EN HET AllliONDISSEilENT SNEER. Jaarling. 1862. No. 64 ZATURDAG den 9 Augustus. I BINNENLAND. BUITENLAND SNEEK 8 Augustus. Wij vernemen, dat de ten vorigen jare door i" er et et le in e- le !- n in ft )e e- ki t I L.s i et ie te ie in J i’ De eerste kamer heeft heden het wetsontwerp tot opheffing der slavernij in Suriname met 1 Julij 1863, aangenomen met 26 tegen 6 stemmenen daarna het wetsontwerp tot afschaffing der slavernij op Curasao en ender- hoorige eilanden na velerlei bezwaren over de geringe vergoeding aan de eigenaars der slaven op St. Martinmet 19 tegen 12 stemmen. De kamer is daarop tot nadere bijeenroeping gescheiden. Bij de onlangs gehouden aanbesteding van granen ten dienste van de garnizoensbakkerij te -s Gravenhageheeft de minister van oorlog aan In den namiddag van 31 Julij is in de ge meente Gentnabij Nijmegen een verschrikke lijk ongeluk gebéurd. Eén welgestelde boeren zoon heeft in een plotseling opgekomen vlaag van razernij met eene zicht, welke hij op het land aan een arbeider had ontrukteen anderen ar beidervadergvan een talrijk huisgezin dien men le hulp geroepen had zulke vreeseiijke wonden op het hoofd toegebragt. dat de dood daarvan onmiddellijk het gevolg heeft moeten zijneu vervolgens net lijk op eelïe afschuwclijke wijze verminkt. Door het beleid van den burgemees ter die dadelijk aan het hoofd van een twintig tal ingezetenen was toegeschotenis het gelukt verdere ongelukken te voorkomen en den woe dende te ontwapenen, welk laatste evenwel niet is kunnen geschiedendan nadat hij door eene niet gevaarlijke wonde aan het been door een jagtgeweer veroorzaakt, was gevallen, waardoor het mogelijk werd hem onschadelijk te rtiaken. De ongelukkige moordenaar is te Nijmegen ge vankelijk binnengebragt. Een treffend ongeluk heeft den 3 Augustus onder de gemeente Hillegersberg plaats gehad. Terwijl zes jongelingen zich in een bootje op den Bergschen Plas bevonden viel een hunner over boord. De overige vijf, onmiddellijk werkzaam om hem ter hulp te snellenbegaven zich allen aan ééne zijde der bootten gevolge waarvan deze omsloeg en allen jammerlijk omkwamen. Op de stoomboot, die den 3 dezer des morgens van Kampen na Deventer voeris toen zij ter hoogte van het Wilsummerveer was ge komen een zeer treurig ongeluk gebeurd. Een jongentje van elf jaren dat op het dek zatsloeg met zijn stoeltje over boordgeraakte dadelijk on der Ivet rad en werd achter het roer nog even gezien, toen hij naar de diepte zonk. Oischoon de boot zoo spoedig mogelijk stopte en terug sloeg, waren alle pogingen tot redding vruchte loos. De vader die zich mede aan boord be vond, zag zijn kind jammerlijk omkomen. J. A. Kuiper, arbeider te Boswinkel, die den ouderdom van ruim 79 jaren heeft bereikt heeft in de vorige week op één dag meer dan bunder roggeland afgemaaidzonder over vet- moeidheid te klagen of zulks minder snel dan een jong mensCli fe doen. ITALIË. Een gerucht te Parijs wilde reeds, dat een gedeelte van Garribaldis vrijscharen over de Adriatische zee naar Montenegro vertrokken is om de voorhoede uit te maken voor een re volutionair legerdat naar Garribaldi’s plan de vollooijing van Italic’s volksbestaan zou moeten bewerken door beroeringen in het Oosten te stichten. De Londensche Times laat zich over deu toe stand van Italië op de volgende wijze uit: Er zijn thans in Italië twee parlementen en twee regeringen ten eerste 's konings ministers met de beide kamers in het noorden ten twee de Garribaldi met de hem onder gejuich en ge schreeuw omringende volksmenigte in het zuiden. Deze tweehoofdigheid kan bezwaarlijk van langen duur zijn, en eene botsing tusscheude tweemag- ten schijnt schier onvermijdelijk. Volgens veler meening staat Garribaldi thans onder den onmiddellijken en uitsluitenden invloed van Mazzini’s warmste aanhangers en het is waar, dat al wat Garribaldi thans zegtenkel herhaling is van de sedert jaren door Mazzini aan het jon ge Italië verkondigde denkbeelden. Intuschen zijn er ook liedendie meenen dat Garribaldimisschien zonder het zelf te we len hel Italiaansche gouvernement en keizer Na poleon in de hand werktimmers naar de mee ning dier personen zou keizer Napoleon zich gaarne door eene revolutionaire beweging onder s pausen onderdanenen alzoo als door redelrj- kennisgeving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend dat aan den Gemeenteraad in zijne vergadering van he den is aangeboden de rekening van alle ontvang sten en uitgaven dezer Gemeente over het jaar 1861 en dat die rekening van af den 1 lot en met den 16 der volgende maand, alle werkdagen van 's morgens 9 tot 1 uurvoor een' ieder ter inzage is nedergelegd ter Secretarie dezer Gemeen te en voorts in afschrift tegen betaling der kos ten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Snoek den 31 Julij 1862. .Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris Van DRUTEN, L S. de minste inschrijvers de levering gegund, als: aan J. P. P. Mulder, te Amsterdam, de roode- of rijntarwevoor ƒ329; Th. Schuurman, te Utrecht, de Zeeuwsche tarwe, voor ƒ339; en aan J. Sandersen mede te Utrecht, de inland- sehe of Pruissische roggevoor 232 per last. sGRAVENHAGE, 7 Augustus. Z. K. II. de prins van Oranje is heden uit Engeland in deze residentie teruggekeerd. Het hof zal den rouw aannemen wegens het overlijden van Z. I). II. den hertog Karel Ber nard van Saksen-Weimar Eisenach, voor den tijd van acht dagen te weten vier dagen halten en vier dagen den ligten rouw. AMSTERDAM, 4 Augustus. Weinigen is het misschien bekenddat bij ons gewoon gasdoor koperen buizen geleidaan de binnenzijde dier buizen eene ontploffende zelfstandigheid neder- slaat. Deze stof heeft het voorkomen eener zwar te korst en ontploft bij het aanraken met een ijzerdraadje voorbeelden bestaandat er een voudig in de buis eene ontploffing plaats had. Verzamelt men voorzigtig een weinig van deze stof er roert men het met een gloeijend staafje ijzer omzoo ontploft heteven als buskruid. Zeer is het dus aan te radenijzeren of looden pijpen en buizen in plaats van koperen te ge bruiken daar in eerstgenoemden nimmer zulk eene ontploffende zelfstandigheid kan ontstaan. Bij het muntcollegie te Utrecht zijn na vol doend examen tot handels-essaijeurs bevorderd de heeren: Pieper, van Breda; Waubert de Puiseau, van Leeuwarden en Wepers Beltinck en van der Hagtvan Utrecht. Te Utrecht had den 28 Julij de vijfde jaar- lijksche vergadering plaats der vereeniging van kostschoolhouders. De heer Pruim, van Dockum opende als voorzitter de vergadering met eene toespraakwaarna de gedachtcnwisseiing plaats had over de opgegevene onderwerpen. Uitvoerig en met bijzondere belangstelling werden de sur veillance ook op de slaapkamers en de hinder palen die de zedelijke opvoeding der élèves in den weg staan besproken. Tot leden des bestuurs zijns gekozen de hh. M. Pruim J. II. Kramers, A. M. Kollewijn G. J. Kapteyn A. KooimanJ. E. van Rheden en J'. van der Veen. De verzending van zalm, uit Zuidholland naar Londendie vroeger zoo aanzienlijk was heeft sedert eenigen tijd opgehouden doordat te te Londen eene groote massa Schotsehe zalm wordt aangevoerd. Dit heeft veroorzaakt dat de Schotsehe zalm tegen redelijke prijzen uit Londen naar het buitenlandzelfs naar Nederland wordt uitgevoerd. DORDRECHT, 1 Augustus. Terwijl in het vorige jaar zelfs aardappelen uit Engeland alhier werden ingevoerd, is de uitvoer van hier naar Engeland thans grooter dan ooit. Als een staal tje daarvan kan dienen, dat een enkel huis alhier in dit saizoen reeds meer dan 70,000 mudden daarheen heeft verzonden. De oogst van het koolzaad in de omstreken kan als middelmatig be schouwd worden. Den 1 dezer werd de heer A. te Dordrecht, die onlangs na het ontvreemden aan zijn patroon van eene som gelds, door middel vaneen wissel, naar Londen was gevlugt, doch thans aldaar in bewaring wordt gehouden, in de justitiezaal ver hoord. Toen vond hij middel om uit de justitie zaal te ontsnappen. Onmiddellijk achterhaald sprong hij in eene der stadsgrachten. Hij werd echter dadelijk daaruit gehaald en naar de gevan genis teruggebragt. Een weesmeisje te Vlissingen ging op de kermis in een draaimolen op een paard zitten viel er af, bleef met den eenen voet aan den stijgbeugel hangen werd eenige keeren over de straatsteenen gesleept en bekocht dat pleizier, dik wijls op vrij woeste wijze genoten met den dood. heeren gedeputeerde staten dezer provincie, krach tens art. 2 van het provinciaal reglement op de botervaten verleende en bij herhaling laatstelijk tot en met den 31 Augustus verlengde vergun ning om in plaats van Oostzeesch kroonklaphout zoogenaamde Dordsche of Rijnsche duigen tot vervaardiging van botervaten te mogen bezigen niet weder zal worden verlengd en mitsdien van 1 September af de eerstgenoemde houtsoort, ge lijk vroeger voor het maken van botervaten zal moeten worden gebruikt. In de maand Julij zijn van Harlingen hier uitgevoerd meest naar Engeland27,336 vaten boter, vertegenwoordigende naar de middelprijzen op de markt te Leeuwarden eene waarde van ƒ1,189,116, alsmede 13,055 kanter en 300 Goudschekazen404 runderen, 856 kalveren, 3934 varkens en 3915 schapen én lammeren. 's GRAVENHAGE. Naar men verneemt zal het Invaliden hótel voor Oost-Indische militairen te Bronsbeekwanneer het ameublement in ge reedheid komen kan tegen de maand October a. s. geopend worden. Het aldaar geplaatste ver- warmings toestel moet aan de verwachting wel beantwoorden. Van den 4den. Het wetsontwerp tot herzie ning van het tarief van regten op den in-, uit en doorvoer is heden met 27 tegen 4 stemmen aangenomen. De overige tegen heden aan de orde gestelde ontwerpen van wet werden zonder beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen. Van den 5dcn. Sedert het weder zich hef-- gteld heeftkomen de vreemdelingen naar Scbe- veningen over. Badhuis, hótel Garni en Zeerust zijn geheel bezet. Gedurende de laatste dagen is het getal badenin open zee genomen bij zonder talrijk. De toevloed van bezoekers ver leden zondag was ontzettend groot. Op Zeerust konden de rijtuigen niet geborgen worden. De table d’hótel aan het Badhuis bestond uit 221 couvertseen getal dat nog nimmer is bereikt. Er wordt dan ook reeds aan gedachtom aan het Badhuis door aanbouw nog meedere uitbrei ding te geven. Van den 6den. t sfl ?Z£2E322 £3 ie CO KANT. 'O Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 gts Toor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze- gelregt voor iedere plaatsing. .«e ’t. st et f- Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco 1.65

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1