NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RL.II) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. g 1862. No. 63 1 in er r- le !- n o 17de Jaargan. WOENSDAG den 13 Augustus. 1 r... BINNENLAND. zijn re Een BUITENLAND Ik heb- Z. Exc. aangeboden. Hij l r n ft )e e- ki te te ie in j’ It st et ITALIË, Ook in particuliere brieven worden geene verdere bijzonderheden medegedeeld betref fende den afloop van het tusschsen Garibaldi en de italiaansche regering gerezen geschil. Eenige leden der kamer tot de linkerzijde behoorende, zijn naar Sicilië vertrokken om den ex-dictator, van wien ten onregte is berigt dat hij hetdikta- torschap weder zou hebben aanvaard op do gev<- V I - et le m et eert maar heb bijgewoond. Gisteren voormiddag was er audiëntie, daar mijn adres aan 7 was uiterst minzaam tegen mij en tegen allen maar deed overigens de zaken zeer kort af. paar uren na afloop daarvan ontving ik eene in vitatie van den gouv.-generaal en mevrouw de barones Sloet van de Beele om een thé-dansant bij te wonen op donderdag den Junij,’s avonds te 8 ure. Ik heb daar dan ook geweest, en moet zeggen dat het eene waarlijk prachtige partij was vooral omdat er bijna niets dan zui ver Europesche heeren en dames geïnviteerd wa ren. De heer Sloet was aanhoudend onder het publiek en zeer voorkomend. In de pauze werden wij door eenvoor Indië prachtig vuurwerk verrastgegeven door den den Majoor-Chinees. Ik ben slechts tweemaal gedanst, daar dit in Indie een koeliwerk is. Laat in den nacht liep dit bal tot aller tevredenheid af. zijn smalst. Of het werk van staatswege of bij concessie zal worden uitgevoerd, daarover wa ren de gevoelens zeer verdeeld. Overigens zijn op de onderdeden van ontwerpen velerlei aanmerkingen gemaakt. Naar men verneemt zal bij de afdeehng voor de zaken der Roomsch-Katholieke eeredienst van het departement van buitenlandsche zaken welke afdeeling als afzonderlijk ministerie met 1 Juhj is opgeheven met Januarij a. s. eene reor ganisatie plaats hebben waardoor een hoofdamb tenaar en welligt nog een ander ambtenaar op wachtgeld zal worden gesteld. Uit ’s Gravenhage wordt aan de Rott. Cour. o. a. het volgende gemeld In de laatste dagen is gesproken van een plan der regering om een successieregl in de regte lijn voor te dragen. Dat verhaal is zeer zeker ee ne dwalingzoo niet erger. Waarschijnlijk is het geruchtdat de minister van financiën er over denkt, om, als complement der registratie-belas- tingwaaraan de overgang van de waarden in portefeuille ontsnappen, het regt van overgang, dat boven en behalve het successieregtbij over lijden op die waarden geheven wordtook uit te strekken tot de verervingen in de regte lijn. Die aanvulling der wet op het regt van succes sie en overgang bij overlijden zou dan, zegt men, te gelijk met de wetsontwerpen op de regiestra- tieregten en het zegel in de volgende zitting wor den ingediend. Bij het ontwerp op het zegel zounaar men en ik geloof ter egt beweertop den voorgrond slaan afschaffing van het zegel op de dagbladen en de advertentiënen van dat op de acten van den burgerlijken stand. Het handels zegel zou aanmerkelijk worden verlaagd met scherpe bepalingen tegen ontduikingnaar het stelsel der Jingelsche zegelwet.” AMSTERDAM, 7 Augustus. Het examen naar den rang van adelborst bij de marine aan het departement van marine, is afgeloopcn. Naar men verneemtheeft dat examen in vele vakken niet zeer veel slof lot tevredenheid gegeven. ZWOLLE 7 Augustus. Heden is voor de regtbank alhier behandeld de zaak contra H. B. kunstrijder, lijdelijk verblijf hebbende te Zwolle, welke persoon gisteren in arrest is genomen, be schuldigd van zijn stalknecht deerlijk te hebben geslagen en mishandeld. Na het hooren van onderscheidene getuigen charge en a déchargerequireerde het O. M de schuldigverklaring van den beklaagde en veroor- deeling van denzelven tot eene gevangenisstraf van eene maand, in eene geldboete van ƒ8 en in de kosten. Na eene sierlijke pleitrede van den heer van Ketwich Verschuur, die voor den be klaagde optrad, heeft de regtbank de zitting voor korten lijd geschorst en zich in raadkamer bege ven. De zitting weder geopend zijndeheeft de regtbank terstond vonnis gepronunlieerden met aanneming van verzachtende omstandigheden, den beklaagde veroordeeld tot betaling eener geldboe te van ƒ75 en de kosten. De regtbank heeft vervolgens de onmiddellijk invrijheidstelling van den beklaagde bevplen. Een der Hollandsche bladen berigt, dat in de vergadering van het Genootschap voor Overijs- selsche Geschiedenis en Oudheidkundewelke on langs le Zwolle werd gehoudeneen commissie benoemd is, teneinde maatregelen voor te dragen tot het plaatsen voor een gedenkteeken voor den beroemden Thomas ii Kempis, op het terrein van den St. Agnietenbcrg, bij Zwolle. Jl. zaturdag heeft een boer uit Brunnepe bij Kampen met name Gerrit Reinders van der Veen, de geboorte van zijn 25ste kind bij den burgerlijken stand aangegeven. Hij is thans met zijne derde vrouw gehuwd. Dezer dagen overleed te Sleen een jonge ling. de laatst overgeblevene van een aan de te ring uitgestorven gezin. Toen de erfgenamen den rijken buit wilden deelcngaven zij hunne ver wondering te kennendat er zoo weinig gereed geld gevonden was. De eerlijke dienstmaagd wees hen toen op twee losse tegels onder de kast, welke zij moesten opligten. Daaronder vonden zij een Keulschen pot, in de aarde begraven, met eenige duizenden gulden aan goud en zilver. Uit een brief van een ooggetuige, gedag- teekend Samarang 6 Junijzijn ons de navolgen de bijzonderheden omtrent het bezoek en de ont vangst van den gouverneur-generaal aldaar mede gedeeld. Jl. dingsdag is de gouverneur-generaal alhier met echtgenoot zoon en dochter gearriveerd. Ik had mij tot zijne ontvangst met een honderdtal anderen reeds 's morgens te 10 ure naar het re- sidentiehuis begeven maar Z. E. arriveerde eerst 's avonds te 5 ure zoodat ik daar den geheelen dag zonder eten heb moeten doorbrengen. Vol gens het programma stonden langs den weg van Samarang naar het residentiehuis (2 palen of 40 min. gaans) het garnizoende schutterij en ver der een groot aantal vertegenwoordigers van alle Indische volken Chinezen Arabieren, Mooren, Boeginezen Javanen en Maleijers in nationaal kostuum en haei geschaard hetgeen een zeer aardig gezigt opleverde. Op den weg waren on derscheidene eerebogen geplaatst. Aan het resi- denliehuis waren de voornaamste hoofden van al de bovengenoemde natiën in groot kostuum ver- eenigd. Voorts waren daar eene menigte hooge- re en lagere ambtenaren en militairen in groot tenue en vele kooplieden en andere notabelen waaronder ook schrijver dezes, in het zwart. De gouv.-generaal reed in een staatsiekoets van den kapitein Chinees, die, naar men zegt, ƒ20000 gekost heeftvoorafgegaan en gevolgd door een detachement Hollandsche ruiterij. Toen eindelijk Z. Exc. aangekomen waszouden we allen aan hem worden voorgesteldmaar dit gingwat de particulieren betreft in massa. Alleen de na men van enkelen die in het voorste gelid ston den werden genoemd, en de rest, waaronder ook mijn persoon kon weder inrukkenik voor mij ziek van honger en vast besloten om nim mer weder een gouv.-generaal mede te gaan cipiëeren. Den volgenden dag heeft Z. Exc. de openbare gebouwen bezigtigd en des avonds was er con té zijner eerehetwelk zeer heeft voldaan hetwelk ik om verschillende redenen niet SNEEK12 Augustus. Heden is de kermis of jaarmarkt alhier onder gunstig weder aangevangen. Volgens gewoonte zullen de harddraverijen, hardzeilpartijbillardpar- tijen enz.weder ruimschoots plaats hebben. Ook het kunstminnend publiek zal zich kunnen verpoo- xen daar het zoo met room bekende muzijkge- xelschap de Zeeuwschc Kupele gedurende geheel de kermis bij den heer Agema matinees en soi- rées zal houden, terwijl ook elders in herber gen en| sociëteiten nnizijkgczelschappen geëngageerdteneinde het publiek de kermis vreugd te doen veraangenamen HEEG11 Augustus. Den 1 Aug. had al hier een treurig ongeval plaats, hetwelk in zijne gevolgen het groot aantal w eduwen wederom met één vermeerderde. Zeker persoon W. IJ O zou naar den hout-zaagmolen gaan, om vandaar zaagsel te halen tot zijne brandstof; hij had het ongeluk, of de onvoorzigtigheidom van hot kleine raam, terwijl de molen ging, het zaag sel te willen weg nemen, en helaas! zijne hand geraakte er tusschen en werde schier verpletterd. Schoon hij dadelijk geneeskundige hulp erlangde, schijnt toch de slagader zoodanig gekwetst te zijn gewordendat hij daaraan of aan het zoogenaam de koude vuur in de wondin den nacht tus schen 9 en 10 dezer overleden is. Moge het een waarschuwend voorbeeld zijn, hetwelk voorzigtig leert te werk gaan bij een gaande werk, vooral ook bij houtzaagmolens, waar zoo velen, zelfs kinderen, vaak zorgeloos worden heen gezonden en roekeloos te werk gaan. HARLINGEN7 Augustus. Het leggen van de hulpspoor of zijtak naar de buitenhaven had voor de houthandelaars en fabriekanten alhier heel wat ongerijf veroorzaaktindien door het leggen van den dam in den gracht het verkeer tusschen de Bolswarder vaart en de oostelijke stadsgracht ware afgesneden geworden. Men ver neemt dat bemoeijingen van belanghebbenden hebben geleid tot het besluit om den dam te doorgraven en zoo het bestaande bezwaar, zoo al niet op te heffen dan toch heel wat te ver minderen. Den 18 dezer zal een begin worden gemaakt met het bouwen der beweegbare brug over de Bolswarder vaart bij deze staden zal alzoo de scheepvaart op dat kanaal gestremd wezen. VVONSERADEEL6 Augustus. Een onzer 'voornaamste landbouwers, gelezen hebbende, dat het gebruik van koolteer aanbevolen wordt als middel tegen schadelijk gedierte in het veld in- «onderheid slakken meent daarentegen te moe ten inbrengen dat die handelwijzehoezeer uit voerbaar in tuinen van kleineren omvang, toch niet best is aan te wenden bij den veldbovw, die zich over vele bunders uitstrekt. Daartoe raadt hij aan het land met gewone metselkalk te be- strooijen eene manier waarbij hij steeds baat heeft gevonden. Men neemt zak op het bun der en bestrooit daarmede het veld nadat het geregend heeftof ook wel vóór het opkomen van de zonals er veel daauw is gevallen. 's GRAVENHAGE. 8 Augustus. Het verslag van de sectiën der tweede kamer over de wa terwegen is gereed. Een groot aantal leden was tegen de opname in ééne wet. Anderen meen den dat zulks zeer goed. Een aantal leden had groote finantiële bedenkingen, waartegen over ge steld werd het groote belang der voornaamste koopsteden. Groote onzekerheid bestond over het bedrag der kosten en uitvoerbaarheid van de doorgraving van Holland op zijn smalst en bezwa ren van technischen aard. Bij den waterweg Rotterdam bestonden niet dergelijke bezwaren maar werd eene nadere begrooting verlangd. Een groot aantal leden wilde bijdragen van belangheb benden. Een even groot aantal achtte dit niet billijk. Er bestond veel beduchtheid voor het mislukken van de doorgraving van Holland op SNEEKER V «IIIIH Advertentie» van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 et« voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ct*.»e- gelregt voor iedere plaatsing. p 1 i COURANT. et Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 ie

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1