NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-fJLAI) VOOR DE STAD EN HET AlülONDISSEHENT SNEEK. 1862. No. 70 17de Jaargang. ZATURDAG den 30 Augustus. fl binnenland. buitenland ITALIË. o i t. st et 't el et Ie in ie ie ie ft» i’ J" er Ie !- •n m ft Ie ki De Mom. Star van 22 dezer bevat het volgende: „Aan den uitgever van de Morn. Star. Mijnheer! Heb de goedheid bijgaande brief te plaatsen dien ik van Garribaldi ontvangen heb en waarop ik met blijdschap antwoord door dade lijk voor 1000 p. st. (12,000) in te schrijven. Elke andere inschrijving zal ik gaarne aannemen. (Get.) 1’. Stuart, Elmshouse, Seaforth bij Liver pool. Londen 21 Augustus.'’ De bijgaande brief is van dezen inhoud„Palermo. Waarde vriend StuartTen behoeve van Rome heb ik een lee- ning van 20,000 p. st. (ƒ240,000) noodig; hier nevens zend ik u de stukken. Ik vraag deze som aan Engeland omdat thans de operatie in Italië met kan gedaan worden zonder de geheimhou ding in gevaar te brengen die voor mijne plan nen noodig is. Op die leening zal ik echter eene andere in Italië laten volgen. Ik vertrouw dat mijne vrienden in Engeland mij hierin zullen hel pen, en boven alles heb ik vertrouwen in u. Ge heel de uwe. (Get.) Garribaldi.’’ Hij is de gevoeligheid te witten van een leger, welks dapperen hij als en als spitsbroeders heeft leeren eerbie- llij weet dat al de organen der liberale SNEEK 29 Augustus. De minister van binnenlandsche zaken heeft dezer dagen de aandacht der gemeentebesturen wederom gevestigd op keelziekte, bekend onder den naam van angina diphtheritica, of keelvlies- ontstekingwier karakter nog niet genoegzaam bekend schijnt te wezen en hen uitgenoodigd om van de voorkomende gevallen statistieke op gaven in te zenden. LEEUWARDEN, 26 Augustus De kerkeraad der Ned Herv. gemeente alhier heeft heden uit het bestaande twaalftal predikanten het zestal alp- habetisch opgemaakt, als: dds. I). Beekman, te Joure; B. ter Haar, te Nijmegen; P. Hugenholtz, te Renswoude F. J. de Mazure, te Bennebroek; F. C. Pantekoek, te schiedam; en F. Rauwenhoff, te Zalt-Bominel; en daaruit terstond, mede alpha- betisch het volgende drietal gekozen, als: dds. Beekmanter Haar en Hugenholtz. De beroeping zal geschieden den 2 Sept ek. Jl. zaturdag is in den krijgsraad te Leeu warden een vonnis uitgesproken in de zaak van een militair die den 29 Julij jl. op den Gronin ger straatweg een jong meisje, met drie vrien dinnen daar wandelende, heeft aangeroepen en ge tracht haar een zoen te geven waartoe hij bij herhaling geweld zoude hebben gebruikt. Hij is met aanneming van zeer verschoonende omstan digheden veroordeeld tot eene correctionnele ge vangenzetting voor den tijd van drie maanden. De veroordeelde is slechts 16 jaren oud. In het begin der vorige week kwam een boer uit het noorden van Drenthe bij den be- ruchten duivelbanner M. in het nabij Heerenveen gelegen dorp K...., en gaf te kennen, dat hem voor eenige dagen eene niet onbelangrijke som gelds was ontvreemden dat hij wenschte te we ten waar het geld gebleven was. Nadat het ver haal was gedaanzeide de geleerde tegen den boer, dat deze zich maar bedaard moest houden, en dat hij met de geheime magten zou raadple genmaar vóór dat dit geschiedde, sprak hij nog een paar woonlenhetwelk ten gevolge had dat eenige blinkende rijksdaalders uit den buidel des boers in de hand van den duivelbanner overgin gen en door hem in zijne zakken werden gebor gen. Daarop werden door den geleerde met een stuk zwart krijt eenige kaballistische letters op den muur van het vertrek geschreven en een paar eierlepeltjes vol poeder uit een vuil blikken doos je genomen dit in een test met vuur geworpen waardoor het vertrek met een harsachtigen geur en blaauwen walm werd vervuld. Nu nam de duivelbanner een groot kaasmes uit eene tafellaad en liep daarmede tot drie maal toe om zijn huis heen en weder waarna hij hijgende en bezweet binnen kwam op een stoel neèrviel en zoo ee nige minuten bleef zitten. Daarop sprong hij overeind sloeg zijne linkerhand tegen de borst en de regterhand tegen zijn voorhoofd, en zeide tegen den boer: „Wel, vriendschap! het spijt inij, maar de zaak is buiten mijne magt, want het geld is reeds in de tweede hand.’’ De boer kon onverrigter zake terugkeeren maar de rijks daalders waren gevlogen. BOLSWARl) 26 Augustus. De candidaat J. Hessels heeft de beroeping bij de Chr. Afgesch. Geref. gemeente alhier aangenomen. Heden had alhier de voorgenomene hard draverij tot algemeen genoegen plaatswaar aan 12 flinke paarden deel namen, van welke de zwarte langstaart merrie de Dikke genaamdbe- hoorende aan den heer. W. van der Meulen te Akkrum (pikeur W. Hijlkema) den prijs heeft be haald, beslaande in een fraai theeservies van zil ver. ’s GRAVENHAGE, 23 Augustus. Gisteren avond werd in de groote kerk alhier door ds. Gunning de nieuw beroepen ieeraar bij de ned. herv. ge- Dailij News zegt: „Nog niets bewijst dat Garribaldi voornemens is de Fransche bezetting van Rome gewapenderhand aan te tasten, te veel soldaat om kwetsen vijanden digen. partij in Frankrijk voor de Itaiiaansche eenheid gunstig gestemd zijn. Hij zal niet vergeten dat Franschen heldhaftig gestreden en velen hunner aan zijne zijde de dood gevonden hebben voor Italië. Garribaldi kan, ja het Romeinsche volk op roepen om legen zijne onderdrukkers op te staan hij kan tot dat volk zeggen, dat de keizer der Franschen de non-interventie afgekondigd en Ita lië voor de Italianen geëischt heeft; hij kan tot de Romeinen zeggendat in Italië geen andere vlag mag wapperen dan die van Victor Emanuel, maar hij kan niet willen, het Fransche leger te Rome aantasten.” Garribaldi heeft kort geleden gezegd „Enge land is met mij" of „ik kan op Engeland’s bijstand rekenen.” Met het oog op deze verklaring achten wij de overname niet ongepast van de volgende regelen, voorkomende in een Londensche corres pondentie der Indcpendance Beige: „Engeland heeft zich vrij lang van tusschenkomst onthouden om de eer of de gevoeligheid van Frankrijk niet te kwet sen. Welke politiek ook door onze regering in de tegenwoordige omstandigheden zijn aangenomen zij moet voortdurend van vriendschappelijken en hoffelijken aard blijven. Maar lord Palmerston gevoelt dat de belangen der vrijheid en des vre- des aan Engeland den pligt opleggen zijne stem te doen hooren te midden van die botsing van belangen waarvan Italië het voorwerp is. Van onzen rang ais groote mogendheid in Europa kun nen wij geen afstand doen. De tijd is voor ons land gekomen om te spreken. De Fransche be zetting te Rome brengt den vrede der wereld en de toekomstige vrijheden van Italië in gevaar. Wij zeggen niet te veel, als wij beweren dat die vrij heden werkelijk afhangen van de gedragslijn welke onze regering in den hagchelijkeo toestand van het schiereiland heeft aangenomen." Wat zal het britsche kabinet nu doen na de verklaring in den Franschen Moniteur van gisteren, eene verklaring zoo geheel in den geest van de Laguéronnières artikelen in zijn nieuw blad la Franceen zoo bijzonder geschikt om de vijanden van Italiës een heid tot vreugde te stemmen? Lord John Rus sell, die zich te Dublin bevond, is plotseling naar Londen teruggekeerd, en dit brengt men in ver band met de Itaiiaansche kwestie, die, naar men verzekerdthans een hoofdonderwerp der beraad slagingen van den Engelschen minister is. TURYN26 Augustus. Het gerucht dat al hier was verspreid dat Garribaldi met zijne staf- oflicieren te Meiitonabij kaap Spartivento in Calabrië was geland. Menoltide zoon van Gar ribaldi was bij zijnen marsch naar Messina op koninklijke troepen gestuit en tot den terugtogt gedwongen. TURYN 27 Augustus. Het officiëel dagblad meldtdat Napels in staat van beleg verklaard en de aldaar bevelvoerende generaal Lamarmora tot buitengewoon commissaris des konings be noemd is. De proclamatie van den generaal zegt dat het de pligt der regering is, om den op stand te onderdrukkenderhalve verklaart hij ge heel Napels en bijbehoorende eilanden in slaat van beleg. Alle wapens moeten binnen drie da gen worden afgeleverden wordt de drukpers onder censuur gesteld. TURIJN, 28 Augustus. Het officiële blad deelt mede dat Garribaldi Meiito verlaten en zich op weg naar Reggio begeven heeft. De berigten uit het Napelsche zijn voldoende. De staat van beleg was goed opgenomen. WARSCHAU, 21 Augustus. De staat der za ken worden alhier niet beter. De heer Wielo- polski het hoofd van het burgerlijk bestuur vau meente te dezer stede ds. W. Koevers in de dienst bevestigd. Hij had tot tekst gekozen 1 Joh. IV. 18. s’ GRAVENHAGE 23 Augustus. „Z. M. de koning zal niet voor aanslaande Maandag 1 Sep tember van Wiesbaden terugkeeren en niet op het Loo maar alhier aankomen. AMSTERDAM. De heer S. A. van Raalle,al hier overleden, heeft f 1000 vermaakt aan het Is raëlitisch oude mannen- en vrouwenhuisƒ500 aan elk der Israëlitische weeshuizen enƒ200 aan een weesjongen aldaar benevens een legaat van 4000 aan de algemeene armen. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente al hier heeft gisteren avondter vervulling der pre- dikants vakature ontstaan door het vertrek van ds. II. J. Spijker, uit het vroeger gemelde zestal een drietal geformeerden vervolgens beroepen ds. Adrianithans predikant te Rotterdam. Ne vens den beroepene waren op drietal geplaatsdd. van Gorkom te Leiden; Wolters, Harlingen. UTRECHT, 25 Augustus, Met leedwezen verneemt men dat de hoogleeraar Vinke in be- denkelijken toestand verkeerttengevolge van een aanval van beroertewaardoor hij zaturdag jl. werd getroffen. Te Schagen had den 21 dezer na de ge wone jaarlijksche paardenharddraverij eene hard draverij van vrouwen of meisjes plaatswaaraan er 8 aan den wedstrijd deelnamen. De uitgeloof de prijzen waren twee japonnen. VLAARDINGEN, 26 Augustus. De haringvaart levert dit jaar tot dusverre vrij gunstige resultaten. De schepen zijn, op 10 of 12 na, alle van hun ne eerste reis binnen en hoewel enkele slechts weinig aanbragteninogt het meerendeel zich toch in eene goede en vele in eene groote vangst verheugen te meer daar de prijs niette genstaande de groote aanvoer vrij goed gesouti- neerd blijft. In de gemeente Meliskerke heeft de typ hus in het huisgezin van den welgestelden land bouwer Pieter de Korte verschikkelijke verwoes tingen aangerigt. Vader, moeder, zoon, twee dochters het meisje waarmede de zoon binnen kort zoude huwenen de knecht, alzoo zeven personenzijn door die vreeselijke ziekte in het graf gesleept. s HERTOGENBOSCH, 22 Augustus. Vrijdag den 29 Aug. zal voor ’t prov. geregtshof van Noord-Braband behandeld worden de zaak van den beruchten Francis van Heugten oud 23 jaren arbeiderwonende te Asten thans in hechtenis beschuldigd van moord, op eene ïljarige vrouw gepleegd. In den nacht van woensdag op donderdag heeft een dragonder te s Hertogenbosch zijn ka meraad, in de kazerne, nadat zij reeds twist had den gehad, een oor afgebeten. SNEEKER i Ki t L't IC i 8- 10 C- Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco 1.65 et COURANT. M Advertcntiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ct» (j, voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve &5 ets. gelregt voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1