EN AIITEHTENTIE-IJIAD TOOI! DE STAD EN HET AllllONHISSEilENT SNEEK. NWS- I r 1862. No. 71 WOENSDAG den 3 September. Ï7de Jaarpan* est- BINNENLAND. Ie vooral te Brussel, BUITENLAND AFRIKA. De nieuwe vorst van Madagascar I et Ie t st P. 71 raat- OL- n to et i'. ziek irdeu- s ge- zijn. en eu Jeters et de- daads irmte idea k ver- in er f J ft I SNEEK 2 September. De vergadering van de slaten-generaal, zittïng 186J/62 zal tegen het einde van de volgende week worden gesloten. De opening der zitting van het nieuwe zittingjaar zal maandag den 15 dezer plaats hebben. De wets-ontwerpen betrekkelijk de staatsbe groting van 1863 zijn thans aan de overwegin gen vat» den raad van state onderworpen. Men verwacht spoedig de openbaarmaking van een al- gemeenen maatregel van inwendig bestuur nopens de regeling der werkzaamheden van den raad van state. FRANEKER Moe eene kleine onvoorzigtig- heid eene groote ramp en soms betrekkelijk groot geldverlies kan veroorzaken. De meid van den landbouwer F., op halfweg onder Zwiensbragt aardappelschillen aan het op de hieming loópen- de paard en wierp ze daartoe op een aardkar waarop eene egge lag. Zonder van zijne groote vijandin bewust te zijn, begint het paard lekker te etenen raakt inmiddels door het hem om den kop hangend halster aan de egge vastgeklemd Hierdoor verward slaat het dier bij de moeite, om er zich van te ontdoen de egge over den kopwaardoor het door de punten der egge vreeselijk werd gewond en, in zijne razernij on- naakbaar zijnde, zoodanig aan zijn ligchaam ge kwetst dat de ingewanden er uit drongen en men het eene weldaad voor het dier beschouw de het spoedig verder geheel af te maken. Volgens de statistieke opgaven van het in- en uitklaren van schepen is Harlingen tegenwoor dig de derde handelsstad van het rijk. Prof Czermack uit Praag heeft jl, donder dag te s Hage den door hem uitgevonden keel spiegel vertoond en verklaard, in tegenwoordig heid van een aantal civiele en militaire genees kundigen uit de residentie. Eerst vertoonde hij een keelspiegeldie van een vlakken nevenspiegel was voorzienwaardoor men in staat was, den toestand van zijne eigen keel- organen te beschouwen. Daarna wees hij de wij ze aan waarop dit instrument tot herkenning van keel- en stroltenhoofdaandoeningen kon worden gebruikt, waartoe een daarvoor geschikte lijder door een der geneeskundigen was medegebragt Eindelijk vertoonde hij nog eene toepassing van zijn keelspiegelwaardoor men zeer duidelijk de beide inwendige gehoorbuizen het achterste ge deelte der neusholte enz. tot in die hollen zelve kon zien en de daar soms aanwezige gebreken ligtelijk herkennen. AMSTERDAM 29 Augustus. Door de hh. Man en Hennen ten Kate kunstschilders alhier zijn als een bewijs hunner hooge belangstelling in het Koloniaal Militair Invalidenhuis op Bron beek ten behoeve van dat geslicht aangeboden de portretten van Z. M. den koning en van den gouverneur-generaal van IndieJan Pieterszoon Koen. Beide portretten van akademische groot te zijn behoorlijk belijst en dat van Z. M. is met koninklijke kroon en wapen voorzien. Ook de hh. L. J. Enlhoven en Co. te ’s Hage, heb ben hun voornemen kenbaar gemaaktom ten behoeve van gemeld gestichteen bronzen borst beeld van Z. M. den koning te gieten en ten ge schenke aan te bieden. In de Buiten-Schipperstraat is een sjouwer man in hoogst beschonken toestand bewusteloos neêrgevallen; hij werd naar het gasthuis gebragt, alwaar hij in den afgeloopen nacht is overleden. Hij laat eene vrouw en drie kinderen na. Het Uandelsbl. vestigt de aandacht zijner le zers op de oprigting eener Amsterdamsche win- kelvereeniging, geschoeid op den leest van derge lijke inrigtingen die in Engeland zijn opgerigt en daar in bloeijenden staat zijn. De Amsterd. vereeniging stelt zich voor, dc levensbehoeften voor den arbeidenden stand goedkooper te ma ken. Zij beslaat uit 400 leden, die zich verbin den, hetzij op eens, hetzij door wekelijkschecon- tribulien van 20 cents, ieder de som van 10.20 te storten. Nadat de volle betaling heeft plaats gehad wordt aan elk lid een aandeel in het ge meenschappelijk kapitaal voor het bedrag van f 10 toegekend; de 20 cents die meer zijn gestort, dekken de kosten van de oprrgten der vennoot schap. Zoodra een genoegzaam gedeelte van het vereischte kapitaal voorhanden istreedt de zaak aldus in werking: voor de aanwezige gelden wor den levensmiddelen gekochtdie dan aan de le den weder in het klein en legen contante beta ling worden gedebiteerd tot den gewonen winkel prijs, Het verschil tusschen in- en verkoopprijs vormt, na aftrek des kosten, de winst, welke aldus verdeeld wordteerst ontvangt ieder 5 pet. rente voor het bedrag waartoe hij heeft deelge nomenterwijl het resterende als dividend aan de leden wordt uitgekeerd, waarbij dan de som, waarvoor elk lid in den winkel heeft gekocht als maatstaf geldt. Die dus hel meest heeft ge kocht, ontvangt het grootste dividend. Tot waar borg van het eerlijk bestuur der zaak zijn acht commissarissen benoemd allen geachte ingeze- nen van Amsterdam, aan wie het toezigt is op gedragen. De Utr Ct. zegt hiervan De zaak kan haar nut hebben. Bij groote uit breiding zouden wij ecbler meenen dat er tegen dergelijke vereenigingen nog al iets zou te zeg gen zijn. De belangrijke winkelstand vooral zal met dergelijke pogingen niet gediend zijn. Volgens hel Leidsche Dagblad heeft de mi nister Thorbecke zich persoonlijk willen overtui gen van de mogelijkheid om de bevolking van de gestichten te Ommerschans over le brengen naar die te Veenhuizen, maar zulk eene verhuizingen vereeniging niet raadzaam geacht. Te Utrecht is den 27 Augustus eene-ver- eenigde vergadering van leden van onderscheide ne veeartsenijkuudige vereenigingen hier te lande gehouden en werd de oprigting eener nieuwe algemeene maatschappij ter bevordering der vee artsenijkunde in Nederland vastgesteld. De wet le dien einde door eene ten vorigenjare benoem de commissie ontworpen werd met geringe wij zigingen aangenomen Jl woensdag middag is te Utrecht de hoog- leeraar dr. H. E. Vinke in den ouderdom van ruim 68 jaren aan de gevolgen eener beroerte overleden. Den 28 Augustus is te Groningen weder het jaarfeest van het ontzet dier stad in 1672 gevierd. AMBT OMMEN 27 Augustus. De ziekte der aardappelen begint vooral in de lage landen een meer ernstig aanzien te verkrijgenen hiervan trachten reeds sommigen partij te trekkenwij kunnen echter verklaren dat hoeveel mer. hier over zeggen of schrijven moge de ziekte geen invloed op de prijzen zal kunnen uitoefenen, daar dit verbouw waar men ook in deze omstreken hoort dat dit jaar buitengewoon gunstig is. Met den Isten September a. s. is te Steen- wijk een rijks telegraaf kantoor met beperkte dienst geopend. MEPPEL, 29 Augustus. Gisteren avond zijn hier door den gemeenteveldwachter van Wanne- perveen op het gemeentehuis aangebragt eenige deelen van een kinderligchaam door hem gevon den in de sloot aan den grindweg van hier op Zwartsluis. Hel zijn twee armpjes tot aan de el lebogen en een voetje tot aan den enkel. De misdaadwaarvan deze gevondene ligchaams- deelen overblijfselen zijn, is niet bekend, maar de policie tracht die op te sporen. Radama IIheeft een schrijven aan den paus ge- rigtwaarin hij o. a. zegtdat hij als het ze kerste middel om zijn volk gelukkig en beschaafd te zien, beschouwt, het in de Christelijke gods dienst te doen onderrigten en dat hij daarom zendelingpredikers uitgenoodigd en hun vrijheid verleend heeft om overal in zijn rijk onderwijs te geven. Niet alleen Katholieke zendeling-predikers maar ook Proleslantsche en wel van het kerkge nootschap der methodisten hebben van de door den nieuwen koning verleende vrijheid dadelijk gebruik gemaakt om zich op Madagascar te ves tigen. DLTTSCHLAND. Voor eenige dagen zijn te Weenen aangekomen vier Turksche pelgrims uit Delhizij hadden de reis over Mekka naar Ofen gemaakt met het doelom op het graf van een der profetendie in de nabijheid van Ofen ter aarde besteld is, hunne gebeden te verrigten. Op de vraag hoe lang zij onderweg waren geweest antwoordde zij: Wij hebben den ganseben weg te voet afgelegd en daartoe tien jaren besteed." Toen men hun vroeg hoe lang de terugreis zou duren gaven zij ten antwoordwaarschijnlijk even lang als de reis herwaarts." De oudste pel grim telt reeds 65 jaren. Hunne kleeding bestaat uil lompen en hunne eenige bagage uit een krans met reusachtige koralen. Pas is in Hannover de Kathechismus-kwestie tot een goed einde gebragt, of nu verneemt men weder uit Thuringendat ook in de Schwarzbur- ger landen nieuwe calhechismussen zijn in gevoerd, die er zeer ouderwetsch uitzien. Daar in vindt men o. a. de volgende naïve definitie van het wereldbestuur des Oneindigen „God zorgt niet alleen voor spijze en drank maar ook voor klee- deren en schoenen enz. BELGIE. In België, en worden zoo als men weet veel konijnen gegeten. Menigeen echter die ze in een eslaminet meent te gebruiken, eet in plaats daarvan kaltenvieesch. Langzamerhand begon de overtuiging hiervan zich te Brussel te verspreiden en nu heeft men een middel opgespoord, om aan dat bedrog een einde te maken. Men gebruikt daartoe den hond. Het is gebleken, dat dit dier evenveel afkeer van het kaltenvieesch als van eene levende kat heeft. Nu neemt men een hond mede naar de restauratie en werp hem een stuk konijnenvleesch toeis het echt, dan eet de hond het gretig op, doch wij- gert het dier die spijsdan weet men dat eene kat het surrogaat geleverd heeft. Eenige restau rateurs verschrikt door deze ontdekking die hun ne speculatie met den ondergang dreigtontzeg gen nu aan dc hondon den toegang tot hun éta blissement. GENUA 28 Augustus. Ook deze stad was het tooneel van demonstratie van Garribaldi. De openbare magt maande de bijeengeschoolde me nigte aan om uiteen te gaan doch het volk bood wederstand, ten gevolge waarvan verscheidene personen gewond en zeer veel personen in hech tenis gesteld zijn. Men heeft lieden geziendie met dolken gewapend waren. FLORENCE 28 Augustus. Eene proclamatie van Garribaldi is hier aangeplakt. De policie wilde ze doen afscheuren, doch ontmoette daarbij te genstand. Ten gevolge daarvan zijn heden avond zeer veel personen in hechtenis genomen. Later volgde een oploop, om de gearresteerden te be vrijden. De orde is dooi de gewapende magt hersteld. MARSEILLE: 29 Augustus. Eene depêche uit Genua meldt, dat de stoomboot Generaal Aba- tucciwaarmede Garribaldi van Catania vertrok te Napels in beslag genomen is. Zeer vele vrijwilligers trachten voortdurend zich bij Garribaldi aan te sluiten. Men veronderstelt dat zij daartoe in de golf van Squillaca scheep zullen gaan. In de Adriatische zee zijn verschei- ie j» 4 |t. st et L- SNEEKER COURANT Ct* da tu V. I I ■xiilllflilllH) Advertentien van 1' tot 4 regels, gewone le voor eiken regel daarenboven 10 ets. gelregt voor iedere plaatsing. 3.85. 5.85. in V. iena lisa- ‘ng, van sen, Lin. St. Mor van v.d eer- a ■n o ie er, 11 ve- >eth ism, en T. oer, en, rijk aal, ing. J. lec- aar di. A. en, nd. lar al, in De voor in ft )e e- ki I Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco l.üa ie M

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1