EN ADVEHTENTIE-CLID ÏOOli DE STAD EN HET AI1ÜOADISSE1IE1VT SNERK. NIEUWS- 1862. No. 17de ZATURDAG den 6 September. r 1 /a «fe 9 w p I'r.st-' BINNENLAND Ie BUITENLAND te acht uur I weg nen ten van P er l a et Ie n o 3t «J t. Jt et n ft )e e- ki k ie ie n i» - ten tijd aan van de 90 wed 75 en naar evenredigheid. UTRECHT. Weinigen is het misschien bekend, dat bij ons gewoon gas, door koperen buizen ge leidaan de binnenzijde dier buizen eene ontplof fende zelfstandigheid nederslaat. Deze stof heeft het voorkomen eener zwarte korst en ontploft bij het aanraken met een ijzerdraadjevoorbeelden bestaan dat er eenvoudig in de buis eene ontplof fing plaats had. Verzamelt men voorzigtig een weinig van deze stof en roert men het met een gloeijend staafje ijzer om zoo ontploft het even als buskruid. Zeer is het dus aan te raden ijze ren of looden pijpen en buizen in plaats van ko peren te gebruiken daar in eerstgenoemde!! nim mer zulk een ontploffende zelfstandigheid kan ont staan. UTRECHT 1 September. Heden is te Ut recht ter aarde besteld het stoffelijk overschot des hoogleeraars H. E. Vinke. Bij het graf spra ken de hoogleeraaren ter Haar en Doedesen de heer van Son, candidaat in de theologie, waarop dr. G. J. Vinke, predikant te Amsterdam, oudste zoon des hoogleeraarsin naam der fa milie een woord van dankbetuiging volgen liet. In de vorige week zijn te Rotterdam de kin deren der wees-diaconie- en armenscholen ten getale van 7000 in de diergaarde toegelaten. Zij werden daar op kosten der leden en door vrij willige geschenken onthaald op wafels en bier. Aan de kinderen der havenlooze school, ten ge tale van 170, werd bovendien door een banket bakker koek en namens mevrouw de wed. Ven man te Utrecht aan elk een boekgeschenk uitge reikt. ZWOLLE, 2 September. Voor eenige dagen is te Steenwijk gearresteerd en vervolgens naar het huis van verzekering alhier overgebragt J. v. V. knecht van den landbouwer K. Kuiper te Steen wijk. Genoemde knecht wordt beschuldigd van op den 17 Augustus jl. in de woning van zijnen meesier te hebben ontvreemd twee muntbiljetten van tien gulden. Kuiper had op dien dag eene som van ƒ300 ontvangen, welk geld hij op de beddeplank had nedergelegd des avonds vermiste hij ƒ20. Op den knecht had hij het minste ver moeden. Toen deze echter op dingsdag den 2G Augustus jl. ter gelegenheid van de jaarmarkt nog al verteringen maakte en des avonds beschonken te huis kwam koesterde men argwaan tegen hem. Bij onderzoek bleek het, dat hij zondag te voren twee muntbiljetten bij den winkelier te Jong te Steenwijk had laten wisselen. Bij zijne arrestatie was hij nog in het bezit van ruim ƒ16, welk geld hij ten huize van zijnen meester had verbor gen op eene door hem aangewezene plaatswaar het dan ook is gevonden. Zondag avond jl. had in de nabijheid van Enschedé een treurig en tevens koddig tooneel plaats. Een paar echte lieden hadden den zondag middag buiten ’s huis doorgebragt en keerden s avonds omstreeks 9 uur, terug. Beide hadden, zoo als men dat noemt de hoogte. Om de ee ne of andere reden scheen de vrouw misnoegd op haren man. Althans naauwelijks binnen ge treden grendelde zij de deur en begon haar man duchtig af te rossen. Langzamerhand echter her won de man het verloren terrein en beide ge raakten buiten de deur aan het plukharenwaar de vrouw na een gevoelig pak slaag opgeloopen te hebbeneindelijk door hare wederhelft in eene sloot gestopt werd. Eenige buren hadden zich regt vermaakt met deze scène, doch oordeelden het nu tijd tusschen beide te komen daar de vrouw gevaar liep in den modder te smoren. AMBT-HARDENBERG 2 Sep. Het is op merkelijk dal de bijen thans alreeds de vlieggaten der korven beginnen toe te maken en de korven van binnen zeer harsachtig bekleeden. Men wil uit deze verschijnselen een vroegtijdigen winter voorspellen. OMMEN2 Sept. Dezer dagen zijn wederom ANTWERPEN, 30 Augustus. Heden morgen te half zes uur werden de bewoners der Grand’ Place alhier uit de slaap gewekt door eene he vige ontploffing, en oogenblikkelijk daarop sloeg een dikke rook uit de venster der eerste verdie ping van het huis, bewoond door den heer van der Straten, handelaar in galanteriën en ijzerwa ren. Terstond kwam van alle zijden hulp opda gen. Daar de deur van binnen gesloten was baande men zich met geweld door de venster een om de zich in het huis bevindende perso- te reddenen men slaagde daarin dan ook opzigte der bejaarde moeder van den heer der Straten, diens beide kinderen en de dienst bode, doch den heer van der Straten vond men niet en men vreest, dat hij het slagtoffer der ont ploffing geworden is. Het vuur had zich in kor- het geheele huis medegedeelddoch men slaagde er inde belendende panden te be houden en te acht uur was men de vlammen meester. De oorzaak der ontploffing, waardoor de brand ontstond, heeft men nog niet kunnen ontdekken; sommigen meenendal de ramp veroorzaakt is door jagtkruid, dat de heer van der Straten in huis had, anderen spreken van het gas. De ver oorzaakte schade is groot. Van den 31 sten. Gisteren namiddag zijn da ontgravingen op het terrein van het afgebranda magazijn van den heer van der Straten aangevan gen. Verschillende voorwerpen zijn daarbij gevon- SNEEK 5 September. Men verneemt dat reeds sedert eenige dagen een aanvang is gemaakt met het drukken der staatsbegrooting voor 1863 zoodat de tweede kamer haar onmiddelijk na de opening der zit ting in hare afdeelingen zal kunnen onderzoeken; daardoor zullen de schriftelijke gedachtenwisseling alsmede het tijdstip der openbare beraadslagingen kunnen worden vervoerd, terwijl het ongerief, dat zich meermalen en bijzonder ten vorigen jare voor de eerste kamer heeft voorgedaan op die wijze waarschijnlijk zal vermeden worden. LEEUWARDEN, 2 September. Heden is al hier tot predikant bij de Herv. gemeente beroepen, ds. P. Hugenholtz predikant te Renswoude. AKKRUM 28 Augustus. Een treurig voorval heeft in den nacht van zaturdag op zondag alhier plaats gehad. Een oppassend persoon, 28 jaren oud heeft een einde aan zijn leven gemaakt door zich te verdrinken. Hij hadna zijne bo- venkleeding uitgetrokken te hebbeneen touw vast gehecht aan het schip zijns vaders om het lijf ge bonden en was zoo in het water gesprongen waaruit hij den volgenden morgen door den va der zelven levenloos werd opgehaald. Men kan zich den toestand des vaders op dat oogenblik voorstellen. Deze zelfmoord wordt toegeschreven aan de omstandigheiddat het meisjewaarmede de ongelukkige eerlang dacht te huwen, hem des avonds zou hebben afgewezen. FRANEKER 1 September. Men heeft be rekend dat in Friesland wel 10,000 last kool zaad is ter markt gebragt, hoofdzakelijk in Leeu warden Franeker en Harlingen, en het gemid deld op 400 rekenende, bekomt men voorwaar de niet onbelangrijke som van 4 millioen gulden. s GRAVENHAGE2 September. Z. M. de koning is gisteren namiddag van Wiesbaden in deze residentie aangekomen. DELFT. Naar men verneemt zal er in de in- rigting der koninklijke akademie alhier, voorloo- pigalthans in den jare 1863, nog geene ver andering worden gebragt. Het berigt, door eeni ge dagbladen medegedeeldals zou er eerstdaags een ontwerp tot reorganisatie dier instelling bij den raad van state worden ingebragtis ten ee- nemnale ongegrond. AMSTERDAM, 1 September. Heden heeft men in de groote of zoogenaamde Loterijzaal op het Binnenhof alhier een aanvang gemaakt met het inrigten der zaal voor muziekuitvoeringen. Men verzekert dat aanstaanden woensdag door de nationale zangvereeniging eene proef zal worden genomen of die zaal geschiktheid bezit lot het daarin houden van concerten. AMSTERDAM, 2 September. De weinige hoop die de geneeskundigen koesterden, om het zoon tje van ds. Jonckers, dat, zoo als men weel, ook door „de keelziekte" was aangetast, in het leven te behoudenis helaas 1 teleurgesteld. Gisteren middag overleed de achtjarige knaap aan de ge volgen dier vreeselijke ziekte. Acht kinderen wer den dus in weinige dagen tijds aan de zwaar be proefde ouders ontnomen De gevreesde keelziekte is in het dorp Zun- dersN. Braband, in een erge mate uitgebroken. Er zijn gezinnen waar 5 a 6 kinderenja bij som mige een lOtal, binnen 2 maal 24 uren tijds aan die kwaadaardige ziekte zijn bezweken. NIEUWEDIEP. Op het eiland Texel heer- schen vrij erg de mazelen onder de kinderen schoon die ziekte een goedaardig karakter schijnt te hebben. Men schrijft van daar dat er dien ten gevolge groote stilte op het eiland heerscht daar het grootste deel der gedruischmakende jeugd aan huis en bed gebonden is. In het grootste der zeven dorpen, den Burg, zijn van de 260 kinderenwelke de school bezoeken 190 door die ziekte aangetast aan den Hoorn zoo op de andere dorpen eenige kolonisten te Ommerschans ontvlugtslechts een is tot heden gevat, en wel een bejaard, en gevaarlijk sujet, welke reeds 24 jaren in de ge vangenissen heeft doorgebragt. In de kolonie Ommerschans is de oogst nog nooit zoo overvloedig geweest als dit jaar; de aard appelen leveren per morgen 200 mudin gewo ne jaren 80 a 100 en de overige gewassen leve ren buitengewoon. STEENWIJK, 1 September. Bij’kermis-ge- legenheid vreemde dingen te zien’is niet vreemd; maar hetgeen wij hier zagen overtreft ligt alle andere kermis-zeldzaamheid en is wel zeer vreemd: een jongeling, die reeds gedurende 10 of 11 ja ren geen gebruik van zijne beenen kon maken en als aan zijnen stoel gekluisterd was, zag men plotseling verrijzen en drok deelnemen aan de kermispret. De justitie heeft te Hoogezand een 38jari- gen krankzinnige gevonden die door zijne welge stelde ouders op den koestal, in een hok, als een wild dier werd opgesloten. Het hok, in twee afdeelingen verdeeld kreeg slechts licht en lucht door een gatwaaraan een paar tralies waren aangebragt,, terwijl door eene kleine opening het eten werd gegeven. Mishandeling had er niet plaatsen er werd goed voedsel gegeven. Vóór 13 jaren ongeveer was hij idioot geworden en had men hem laten loopenuit vrees echter dat men door den jongeling in een gesticht te plaat sen de bakkersklandisie zou benadeelen en dat hij kwaadaardig mogt worden, had men den on gelukkige sinds een 8tal jaren opgesloten, maar daardoor tevens alle kans tot herstel doen verval len. De man zal nu naar het geslicht te Zutphen worden overgebragt. Te Aurich (Hannover) stond dezer dagen een originele dief, Anton Rodenback met nameen 78 jaren oudte regten werd lot 5 maanden ge vangenisstraf veroordeeld, wegens diefstal van vee. Toen hij nu van de teregtzitting naar huis wan delde stal hij in het voorbijgaan uit eene weide weder een kalf. Voor t geregt belijdt hij steeds openhartig zijne dieverijen, maar voegt er ook geregeld bij, dat hij nooit anders steelt dan uit honger. Daar men hem nu voor het laatst ge stolen kalf nog weder 8 maanden heeft toegekend, heeft hij thans voor 13 maanden den kost. W I m ..L| U' I COURANT. Z33 l Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco 1.65 11 i d e| i in r-r-- rl te ie 1 Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ets voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve' 35 ets. ze- gelregt voor iedere plaatsing. f 0 ri i m

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1