NIEUWS- EN ADÏERTENTIÏ-IILAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 1 i 1802. No. 74 17de Jaargang. ZATURDAG den 13 September. I i BINNENLAND BUITENLAND idberg de di- ij les waard istereo esticht izanm- jl. kig den le bij- jor- zijn ar- nu zal e e l- r- e- ïh is kt pt te ch ne <s- cir ,an oor ien jon- bben ijge- deze Door i ka- zich □den. man- jeest, i be- •r hen dat deeds sub- t, en e jotv ilaalst irijsche len be- Siel al- nijdelijk er deze >gt Gar- lien van iat Italië- zegt n Gar- ief ge- rribaldi dat hij len in- chter- a vau Moors van Portugal vrije invoer wordt aan vreemde granen, koren SNEEK 12 September. Daar er tegenwoordig in vele plaatsen van ons vaderland als het ware eene wedijver is, om goedkoop gas te leveren zoo is het dat wij met genoegen kunnen mededcelen dat ook al hier ter stede, de directie van de gas-fabriek reeds officieel kennis heeft gegeven dat met 1 Januarij 1863 de prijs van het gas met 2 cents per Ned. kubieke el zal worden verlaagd zoo- dat de prijs is, die nu 20 ets., alsdan 18 ets. zal worden. Hoewel dit natuurlijk nog verre boven de prijs in vele grootte steden is zoo kan men toch aannemen, dat, daar de fabriek alhier bij de oprigting, zeker niet een van de goedkoopsten genoemd kon worden het toch blijkt dat door aflossing van kapitaal en door steeds toene mend debiet, de directie der gas-fabriek de zaak voor de burgerij wel ter harte neemtte meer daar de qualiteit van het gas niets te wenschen overlaat. Wij vertrouwen dat deze vernieuwde prijs-ver- laging nog vele ingezeten zal doen besluiten het gas te nemen, te meer daar juist het toenemend gas verbruik het zekerst middel is om meerdere verlaging van prijs met de tijd te bekomen. FRANEKER, 8 September. Met belangstel ling zullen sommige onderwijzers in den omtrek dezer stad (gemeente Franekeradeei) kennis geno men hebben van de missive van den minister van binnenlandschc zaken aan gedeputeerde staten van Zeeland waarbij de strekking der koninklijke uitspraak wordt verklaard in geval het gemeen tebestuur en gedeputeerde staten in gevoelen ver schillen in zake de bezoldiging van onderwijzers tracteraenten. Sommige onderwijzers van Frane keradeei toch zien nog te vergeefs uit naar de vaststelling hunner jaarwedden, ofschoon die met 1 Jan. 1861 reeds moest geregeld zijn en zij ontvangen op afdoening van tijd tot tijd zooveel, als het gemeentebestuur goed dunkt. In Dantuma- deel moet het er nog minder uitzienmen zegt, dat daar in het geheel geen uitbetaling ge schiedt. ’sGRAVENHAGE, 9 September. Aan de le den van de tweede kamer is rondgedeeld het voor- loopig verslag omtremt het wetsontwerp nopens het middelbaar onderwijs. Het ontwerp is over het algemeen in de afdeelingen met genoegen ontvangenmaar over den omvang en het doel van het middelbaar onderwijs waren de gevoelens der leden zeer verdeeld. Men beschouwt het als eene leemte, dat over de gymnasiënde Deut sche akademie en andere onderwerpen in de voor- dragt niet wordt gesproken. Ook vreesde men dat de kosten veel hooger zouden worden dan door de regering geraamd werd. Daar bij het transport van militairen soms moeijelijkheden met ingezetenen ontstaan het geen bij den veranderden afstandswijzer welligt nog meer het geval zal worden, herinnert de Utr Ct. dat de hooge raad den 30 Januarij 1849 het keizerlijk decreet van 1808 heeft gehandhaafd, waarbij straf wordt bepaald tegen hendie de transportmiddelen weigeren voor vervoer van troe pen. De vereeniging van en voor Nederlandsche induslriëelen heeft zich voor eenige dagen tot Z. M. den koning gewend met verzoek om de wet tot herziening van de regten op den in uit- en doorvoer niet goed te keuren. Eene commissie uit het bewind der vereeniging heeft zich naar Wiesbaden begevenen daar het adres aan den directeur van het kabinet des konings overhan digd doch bij Z. M. zelven niet ten gehoore kunnen worden ontvangen. -—Blijkens berigt van denNederlandschenzaak gelastigde te Lissabon is bij besluit van Z. M. den koning van Portugal dd. 14 Augustus be paald 1) dat tot ultimo April 1863in alle havens MILAAN, 7 September. Al de dagbladen in Lombardije dringen op eene amnestie voor Gar- ribaldi aan en geven den gemeentebesturen den raad, een adres aan den koning te zenden waar in gratie voor hem wordt verzocht. Op die wij ze zal s lands waardigheid worden gered, wan de gratie zal aangemerkt moeten worden ais ee- ne handeling die van den volkswil is uitgegaan. TURYN. Terwijl de regering alhier nog in het onzekere schijnt hoe met Garribaldi te han delen begint het Ilaliaansche volk zijne sympa thie voor den held van Marsala aan den dag ta leggenen behalve do bladen zal eerstdaags ook ZWOLLE 8 September. Ter raadsvergade ring dezer gemeente heden middag gehouden is door een raadslid medegedeeld, dat de ge vreesde keelziekte alhier uitgebroken is zoo me de, dat volgens schrijven van een geneesheer die ziekte zeer besmettelijk is. Op grond van een en ander is het dagelijkse!) bestuur uitgenoodigd, die middelen aan te wendendie zouden kunnen strekken om den voortgang der ziekte zooveel mogelijk te beletten. Dezelfde ziekte heerscht in verscheiden plaatsen in Noord-Holland. BLOKZIJL. 6 September. Met belangstelling is hier vernomen het ministerieel besluit van 31 Augustus 1862, 3e afd. no. 12, houdende dat het behoud van het eiland Schokland en van de haven van Ens is aangenomen. ASSEN9 September. Gisteren werkte de stoom-korenmolen van onzen stadgenoot L. Win ters voor het 'eerst en wel met uitstekend ge volg. De machine voldeed ten volle aan de ver wachting en werd door velen met belangstelling bezigtigd. Hoezeer maar één steen maalde, zou de machine in een half etmaal acht last koren en als de twee steenen in werking zijn drievierde van al de Rogge, in Drenthe in één jaar ver bouwd en die op ongeveer 10,000 last rekende, in gelijk tijdperk kunnen malen. Dit is de eerste stoom-korenmolen in Drenthe. (Pr. Dr. Ct.) De val van Garribaldi heeft openbaar ge maakt dat hij zich misrekend heeft maar maakt niet minder openbaar de innerlijke zwakte van de politiek van den Franschen keizer en van het aan Frankrijk onderworpen ministerie Ratlazzi. Toen Garribaldi nog dreigde Rome le zullen aan vallen heette het dat Frankrijk niet voor Garri baldi kon wijken en dat het Italiaansche ministe rie de Fransche bezetting van Rome niet kon doen eindigen langs diplomatieken weg, zoolang het geweld van de revolutie den paus bedreigde. Thans is Garribaldi overwonnen, maar nog schijnt Frankrijk niet gezind zijne interventie te laten varen. De geheele politiek van keizer Napoleon III, hoe schoon zij ook schijnen moge, is de politiek van avontuur. De man die als een Garribaldi Straats burg eenige minuten overrompelde en in 1840 te Boulogne landde om Frankrijk te vermeesteren en eindelijk door een coup détat aan het hoofd van Frankrijk kwam, zoekt thans zijn gezag staan de te houden door Roomsch-Katholieken en libe ralen evenzeer te voldoen. Voor de Roomsch- Katholieken tracht hij de beschermer van den paus te blijven en aan de liberalen poogt hij voor te spiegelendat hij de man isdie het wereldlijk gezag van den paus zal doen ophouden. Deze dubbelhartige politiek zoekt hij te vereenigen met de ijdele Fransche nationaal-politiek dat de eer en het belang van Frankrijk vorderendat de Franschen Rome, de wereldstadblijven bezet ten en noch voor Oostenrijk noch voor Enge- lands vertoogen wijken. Avontuurlijk grijpt de kei zer daarbij de gelegenheden aan die hem voor komen het meest geschikt te zijn om zijn doel te bevorderennamelijk zich onmisbaar voor Frank rijk te maken. (Volksblad.) en langs alle grenzen verleend Turksche tarwegerstrogge en haver hetzij als graanals meel of als brood de aldus in gevoerde vreemde producten zijn alleen aan de- zelfde verbruiksbelasting als de inheemsche voort brengselen onderworpen 2) dat ook na bovengezegden termijn de be doelde granen zullen kunnen toegelaten worden wanneer aan de regering genoegzaam gebleken zal zijn dat zij uit hunne havens van herkomst regtstreeks naar Portugesche havens zijn uitge voerd en wel zoo tijdig dat zij zonder buiten gewone vertraging op de reis bij tijds zouden aangekomen zijn. Blijkens eene mededeeling van den Neder- landschen gezant te Madrid moeten alle schepen, die eene Spaansche haven invarenin den top van den fokkemast eene gele vlag voeren tot de vereischte vergunning zal verkregen zijn om met den wal in aanraking te komen. (Staats-Ct.) De Delftsche Ct. deelde dezer dagen mede dat in het jaar 1863 nog geene verandering zal worden gebragt in de organisatie der Delftsche akademie. Het N. D. meldt thans, dat zeer spoe dig gevolg zal worden gegeven aan het voorne men om het onderwijs voor de opleiding van ambtenaren voor Ned. Indie aan die akademie te onttrekken en dat de heer J. J. Meinsmaleeraar aan deze inrigtingreeds op wachtgeld is ge steld. De pastoor van Overschie jt vrijdag van eene reis met den spoortrein te Malhenesse aan gekomen bezocht daar vóór het naar huisgaan, eene zieke, in wier woning hij door eene be roerte werd getroffen en na weinige oogenblikken reeds een lijk was. Door het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland zijn de ouderlingen en diacenen der Her vormde gemeenten van Heicop en Eoecop, als mede die van Bleiswijk uit hunne bedieningen ontzet omdat zij voortdurend zich verzetten te gen de naleving van het synodaal reglement voor de diaconiën. HOORN. Dezer dagen verrigtte eene vrouw alhier eene moedige daad. Van een schipin een der grachten aldaar gelegen, viel een kind over boord op eene zeer diepe plaats. Terwijl de vader bedremmeld en besluiteloos op den wal stond sprong de moeder gekleed in de gracht eu had het geluk haar kind te redden. Tot docent in de wis- en natuurkunde aan de lalijnsche scholen te Hoorn is benoemd de heer \V. Gleuns, candidaat in de wis en natuurkun de te Groningen. Dezer dagen had te Nijmegen het volgende voorval plaats. Een jongeling van goeden huize was als sergeant in dienst bij het 1ste reg. inf. en loste in drift een schot op een officier, die hem over zijn gedrag berispte. Voor dit misdrijf in hechtenis geraaktwerd hij tot cellulaire ge vangenisstraf veroordeeld maar wist le ontvlug- ten en nam dienst bij een vreemden-legioen. On langs in het vaderland teruggekeerdgaf hij zich als deserteur aan en werd door den krijgsraad veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en tien jaren dienst als gemeen soldaat. De koning schonk hem gratie, ten gevolge waarvan hij in zijn voor- maligen rang weder in dienst trad. De kolonel van het regement, voor eenige dagen uit het kamp bij Milligen teruggekeerdonderhield hem ernstig over zijn gehouden gedrag toen hij hem voor het eerst ontmoetteen zeide hem aandat de sergeantslrepen hem moesten worden ontno men. Dat zou donderdag, jl. geschieden, niet voor altijdmaar voor eenige maanden. Woens dag jl. zou hij met anderen uitgaannadat hij een brief aan zijne moeder geschreven hadmaar keerde terug, zeggende nog iels vergeten te heb ben. Kort daarop hoorde men een schol,euhet bleek dat hij een pistool geladen en zich dood geschoten bad. SNEEKER COURANT. ‘k I- B i Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco /1.65 Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter <0 et» voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 36 gelregt voor iedere plaatsing. jr JE.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1