NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1862. No. 79 WOENSDAG den 1 October. 17de Jaarpan*, o o BUITENLAND BINNENLAND u st et I 1 de se ne en ‘j’ o n n et he 8- an ïft De le- )ki jn er iet de an e- ie 8- en te Brouwershaven, toegankelijkheid van wordt onderzocht. SNEEK, 30 September. Tot deurwaarder bij het kantongeregt alhier, is benoemd de heer P. H. W. Kleinschmidtvan Franeker. In een gehouden zitting van den gemeente raad van Wijmbritseradeelzijn tot hoofd-onder- wijzers gekozente Wolsum J J. de Vries eerste hulponderwijzer aan de burgerschool te Harlingen en te Offingawier P. Tjalsma eerste hulp-onderwijzer aan de 2de burgerschool te Sneek. HARLINGEN, 24 September. In de naburige gemeente Barradeel hebben de landbouwers in den laatsten tijd veel last gehad van personen welke zonder toestemming der eigenaars aardap pelen uit het land haalden. Gisteren gelukte het der rijksveldwacht een paar manspersonen welke aardappelen uit eene bult haalden, te arresteren. Ook is er eergisteren nacht linnengoed bij een der ingezetenen dezer stad van de bleek ontvreemd; dit valt nog al onder de aandacht, omdat men hier zelden van dergelijken diefstal hoort gewa gen. ’s GRAVENHAGE 27 September. De land- bouwfeesten zijn gisteren en heden voorlgezet. Aan het ringrijden hebben gisteren nademiddag 44 boerenzonen met hunne paarden deelgenomen. Gisteren avond was de Sociteitstent in het Bosch geïllumineerd en werd daar muziek uitgevoerd door het muziekcorps der grenadiers en jagers onder directie van den heer Dunkler. Ook was er eene buitengewone voorstelling in den Holland- schen Schouwburg, waar eene schets, Het feest van den landbouw of Holland bovenal, met veel geestdrift werd opgevoerd. Heden wordt de ten toonstelling weder drok bezocht en de algemeene vergadering der leden van de Maatschappij gehou den. De muziekuitvoering is opgedragen aan het muziekcorps der dienstdoende schutterij onder directie van den heer Bolton. Z. M de koning en Z K. II. de prins van Oranje hebben heden de tentoonstelling bezocht er geruimen tijd doorgebragtmet de meeste uaauwkeurigheid alles bezigtigd en hunne bijzon dere tevredenheid betuigd. Van den 29sten. In de tweede kamer is rond gedeeld een wetsontwerp nopens het maken van een kanaal door Holland op zijn smalst en tot verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee. De bijgevoegde memorie van toelich ting behelst het betoog, dat de uitvoering dier werken in het algemeen belang van zeevaart en handel gevorderd wordt. Eene gelijktijdige ver betering der waterwegen van Amsterdam en Rot terdam is ook in verband met de spoorwegen wenschelijk. Voor andere handelplaatsen wil het gouvernement reeds nu doen, wat het kan. Eene aanzienlijke subsidie wordt gevraagd voor de haven Wat voor verbetering der Harlingen noodig zal zijn Ook voor verbetering der Groninger kanalen zal eerlang een voorstel wor den gedaan. De regering meent, dat de ontwik keling van Nederland moet worden bevorderd al mogten ons daarvoor geene koloniale baten worden verstrekt. Bij de tweede kamer is ingekomen het ont werp nopens de cultuur-ondernemingen in Ned.-In- diedat in het vorige zittingjaar onafgedaan is gelaten. Het eindverslag is uitgebragt over het ontwerp tot verhooging der begrooting voor Om- merschans en Veenhuizen. ROTTERDAM 24 September. Heden tegen het vallen van den avond is de Dordrechtsche stoomboot die ’s avonds acht ure alhier arriveert, op de hoogte van den IJsseltegen de van Am sterdam komende schroefstoomboot Ferdinand Cor- vilain d'Anvers no. 5 op weg naar Maastricht en geladen met ijzer, suiker, koffij enz., aangevaren met het ongelukkig gevolg dat laatstgenoemde on middellijk is gezonken. De kapitein met twee kinderen de machinist en twee stokers zijn er in geslaagd zich nog even in tijds van het zin kende vaartuig te redden. Den 12den dezer, zoo schrijft men uit Ze venhuizenwas het 100 jaren geleden dat de landbouwer F. Wolters gedoopt is. Daarvan zijn de bewijzen voorhanden, niet van den datum zij ner geboorte. Opmerkelijk is het, dat deze krachlvolle grijsaard die nog geregeld landbouw bedrijf uitoefentin het bezit is van al zijne geestvermogens en van al zijne zintuigenzoo zelfs dat hij met het grootste gemak nog zonder bril leest. Te Wijk bij Heusden is een jongentje van 10 jaren in hechtenis genomen, wegens het moed willig en met voorbedachten rade in brand steken van eene groote hooimijt. Voor eenige dagen zou een predikant in den Alblasserwaard eene liefdebeurt vervullen. Op zijn weg derwaarts haalde hij een boer in om met dezen al pratende verder te gaan. Spoedig echter viel de regen bij stroomen nederterwijl hevige windvlagen het loopen bemoeijelijkten. Ge lukkig haalde een kapwagentje waarop nog voor één persoon plaats was, de beide wandelaars in. De voerman bood dadelijk den predikant aan om mede te rijden doch deze het niet edelmoedig vindende zijn medgezel alleen te laten loopen bedankte ofschoon schoorvoetend, voor het vrien delijk aanbod, zeggende: „och goede vriend! ge zietik heb gezelschap, en vind het niet pret tig dezen man nu alleen aan regen en wind ten prooi te laten.” De boer dacht er evenwel an ders over. Met de woorden, nou Domenie as uwe er niet van gediend wil wezen dan zal ik er maar opstappen wipte hij op den wagen en liet den predikant alleen gaan. GRONINGEN. Voor twee weken waren ee nige kinderen alhier aan het spelen toen een van hen, een 9 jarig knaapje, dat aan een an der misschien iets kwaads had gedaan door een aldaar wonend persoonin driftwerd aangegre pen en zoodanig verwond dat het bedlegerig ge worden en nu overleden is. Bedoelde persoon is in verzekerde bewaring genomendaar er ver moedens bestaan, dat het kind ten gevolge van de bekomene wonden is bezweken. ZWOLLE 27 September. De heer Tirat van Parijszich noemende doctoris, nadat hij he den morgen een bezoek had ontvangen van de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoor- zigt alhier en een paar geneesheeren te dezer stede practiserendcwaarbij hem is verzocht, het diploma te vertoonen waaraan hij het regt ont leent om als geneeskundige te practiseren, ter stond spoorloos verdwenen. Van de ontmoeting is proces-verbaal opgemaakt en aan den heer of ficier van justitie verzonden. Ir. een zeer druk bezocht koflijhuis te Pres burg waren onlangs zooveel bezoekers bijeen, dat de warmte ondragelijk werd. Dientengevolge wenschten eenigen van hel gezelschap, bestaande uit active en gepensioneerde hooge militairen dat men een venster zoude ontsluiten en men ver zocht daarom een heeroogenschijnlijk een bur- gerpersoondie digt bij het venster zatom het te openen. Deze echter gaf voor te lijden aan rhumatische aandoeningen was daarbij zeer ge voelig voor togt en verzochtom het venster ge sloten te houden. Daarop sprong een luitenant op eene stoel en opende niettegenstaande de ge maakte bedenkingen de beide vensterramen. On middellijk stond de burgerheer op met de woor den Mijnheer gij zijt luitenantik ben hoofd officier. Ik verzoek u om uw kaartje hier is het mijne. Dingsdag ontmoeten wij elkander.” Daarop sloot hij de ramen en zette zich bedaard neder. Getroffen door den moed van den zoo- genaamden burgerheer wilde men nu aan de zaak eene andere keer gevenmaar te vergeefs. Het duel vond plaats en de luitenant kreeg een sabel houw over het gezigt. ITALIË. Volgens een te Spezzia loopend ge rucht is koning Victor Emanuel in het strengst incognito op het fort Verignano gekomen en heeft er een langdurig onderhoud met Garribaldi gehad. Aan de ambtenaren van Verignano was de streng ste geheimhouding opgelegd. Reeds eenige da gen vroeger zou de koning op gelijke wijze Gar ribaldi bezocht hebben. De Fransche Moniteur heeft eenige verkla ringen en bescheiden betrekkelijk het Romeinsche vraagstuk medegedeeld; die gewigtige mededeelin- gen komen hierop neder, dat de Franschekeizer het hof van Rome steeds verzekerd heeftdat de paus in zijn tegenwoordig grondgebied gehand haafd zoude worden en dat Z. M. het kabinet van Turyn nooit de hoop op Rome als hoofdstad van Italië gegeven heeft. De eenige weg om tot eene overeenstemming te geraken bestaat volgens den keizer in het afzien van de aanspraak op het bezit van Romemet den waarborg ten aanzien van Frankrijk, om het tegenwoordig pausselijk grondgebied te ontzien en ten minste een groot gedeelte van de pausselijke openbare schuld over te nemen. De Fransche gezant te Rome heeft dat voorstel met den kardinaal Antonelli in vier conferentiën besproken, maar zonder gevolg; het pausselijk gouvernement weigert bepaald in eeni ge schikking te treden. Prins en prinses Napoleon zijn te Turyn aan gekomen. De bekende Oostenrijksche generaal Gyulay heeft zich den 23sten Sept.des middags dood geschoten. ITALIË. Dezer dagen werden te Turyn aan de leerlingen van de technische scholen de hun toegekende prijzen uitgereiktbij welke plegtig- heiddie een politiek karakter had prins Napo leon prins Carignan prins Hubertprinses Pia en prinses Clotilde tegenwoordig waren. De heer Pepoliminister van openbaar onderwijs, hield een aanspraak, waarin hij met kracht aantoonde dat de eenheid van Italië een noodzakelijkheid is voor het vaderland. Deze eenheid in den Staat eischt ook eenheid in de studiën, de eene is een gevolg van de andere. Alle Italianen hebben de overtuiging dat zonder die eenheid het groote werk onvoltooid is, en men bedriegt zich als men gelooft dat een gemeentegeest of bijzondere be langen haar kunnen benadeelen. Italiës eenheid is thans de roem en de hoop van eiken burger, en te vergeefs zal geweld haar bestrijden, want zij werd door zedelijke kracht gewrocht en is de zege der hedendaagsche beschaving. Verder zei- de hijdat de tegenwoordigheid van een Fran- schen prinsdie dit heilige beginsel zoo welspre kend in den senaat heeft verdedigd, de aanwezi gen zeker zou verheugen. Prins Napoleon toch bemint Italië als zijn tweede vaderland. Ten slot te weidde de redenaar uit in lof over Turyn welke stad gaarne en vurig begeert hare kroon als hoofdstad neder te leggen op het altaar des vaderlandsten einde het nationale werk te vol- tooijen. Daverende toejuichingen volgden op de ze toespraak, waaraan voorzeker, nu zij gehou den is een dag na de openbaarmaking der boven genoemde Fransche documenten, veel meer ge- wigt moet gehecht wordendan anders het ge val zou zijn. TURYN, 25 September. Heden namiddag ten twee ure werd het huwelijkscontract tusschen den koning van Portugal en prinses Maria Pia van Sa- voye onderteekend. Na deze plegtigheid werd ten hove een groot diner gegeven. De heer Nigra is hier aangekomen, en morgen wordt prinses Mathilde verwacht. De heer de Castro heeft zij ne geloofsbrieven als gezant van Portugal den koning overgegeven. Volgens de dagbladen heeft prins Napoleon heden een lang onderhoud gehad met den voorzitter van den ministerraad en ook eenige andere ministers bij zich ontvangen. Vele O r-~ SNEEKER COURANT. 1 II II ir to !- Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ct* voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze" gelregt voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 vVS fl l et I U se

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1