NIEUWS- EN ADVERTENTIE-8LAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. c 4 i’ 1862. No. 80 Kile Jaanranfr. ZATURDAG den 4 October. p<& BUITENLAND t BINNENLAND 'I 5t. rst iet de ise ne en ■ijs ift n jn er K n m| h I tg i iet de an e- ict he e- an eft De le- ski de e- en oo B- 1 F"' I twee dochters, uit Dicle, ambt Weener, beschul digd van moedwillige brandstichting. De jongste dochter, Anna, werd vrijgesproken, doch de moe der en de oudste dochter zijn ter dood veroor deeld. Voor de vnjgcsprokcne werd terstond ee rie collecte gehouden onder het publiekom haar eenig reisgeld te bezorgen. In een oogenblik was er circa ƒ20 bijeen. In de gevangenis te Cel le heeft een mijzickant uit Wcstrodedie aldaar tijdelijk was opgesloten als verdacht van diefstal zich zelf gedood door het toedraaijen van zijn halsdoek met behulp Van een lepelsteeg. -In den avond tan jl. zondag tegen 9r/2 tïur sloeg de bliksem in eene woning nabij Sloten (Noord-Holland) gelegen. Vijf personen zaten er op dat oogenblik bij elkander en zagen het wêer- licht tusschen hen doorkronkelen terwijl al het nabijzijnd huisraad in stukkeil dooreen werd ge worpen en steenen van den schoorsteen over den zolder geslingerd werden waardoor muur en grond deerlijk werden beschadigd. Een der per sonen een jongman van circa 20 jarengevoel de te gelijk een hevige pijn die later bleek uit eene verwonding aan den arm te ontstaan waar langs de bliksem zich een weg had gebaand zonder echter aan de kleederen eenigc noemens- waardige verscheuring te hebben toegebragt. Het is zeer opmerkelijk datniettegenstaande de groo- te verwoestingde huisgenooten er met den schrik zijn afgekomen. BOXTEL(Noord-Braband) 28 September. Heden avond barste boven deze gemeente zulk een verschrikkelijk onweder los dat het velen een doodangst aanjoeg. Omstreeks middernacht sloeg de bliksem in den toren bij de groote kerk aldaar, tengevolge waarvan de spits begon te branden. Gelukkig was er geen wind en veel regen. Op het geroep van brand en het geluid der klokken snelde een groote menigte aan ver gezeld van brandspuiten enz. De brandspuiten konden echter aan de hooge torenspits weinig of geen dienst doenmaar eenigc jongelieden waag den het, de steile hoogte te beklimmen, en bijge staan door onderscheiden anderen gelukte het hun de vlammen binnen 1 ’/2 uur te blusschen waar door het vuur zich bij het binnenste gedeelte van den torenspits bepaalde. Voor eenige dagen viel een jongentje van 2 jaren nabij Hoei in de Maas, terwijl het zijn broeder wilde volgendie in een bootje de rivier overstak. Het kind ware in de golven omgeko men f zoo niet een jonge hond, een zoogenaam de poedeldie kort te voren nog met het kind had gespeeldin hel water ware gesprongen waar hij het kind bij de kleederen nabij de borst aanvatte en 't behouden overbragt in de armen der moeder, die inmiddels ter hulp gesneld zijn de zich mede reeds te water had begeven Omtrent de steeple chase die den 22 de zer onder Terworm heeft plaats gehadverneemt men nog het volgende. 18 rijders hadden ieder voor een bedrag van 10 Frederics d'or ingeschre ven. Vier paarden hebben echter slechts aan den wedstrijd deelgenomen te weten die va» den graaf Metternich den prins de Ligne, graaf Furstenburg, en baron van Breidbach. De ren baan bestond uit een moeijelijk drassig terrein waarin zich grachten van 18 voet hekken, heg gen en het riviertje de Geleen bevonden. Het paard van graaf Furstenberg viel tweemaal in eene grachteen. ander stortte neder tot eindelijk het paard van graaf Metternich, bereden door de» graaf van Westphalen den prijs behaalde bestaande in een hert van massief zilver. - Den 30 Sep. heeft het provinciaal geregts- hof in Overijssel uitspraak gedaan in de zaak van Johanna Raman oud 16 jaren, dienstmeid, wo nende te Kampen, thans in hechtenis te Zwolle. Het hof heeft haar schuldig verklaard aan 1) diefstal bij nacht in een bewoond huis, ten deele van den heer van der Hans te Kampen, en 2) zeventien wanbedrijven van misbruik van ver trouwen en haar deswege met aanneming van verzachtende omstandigheden r en in overweging nemende dat de geaardheid van de beschuldigde medebragthaar de op te leggen straf in eenza me opsluiting te doen ondergaan haar veroor deeld tot één jaar correctionele gevangenisstraf, te ondergaan in eenzame opsluiting en in‘de kos ten der procedure. Vroeger heeft deze veroordeelde ook wegens diefstal eene straf te Montfoort ondergaan. Voor de gezworenen te Aurich (Hannover) stonden dezer dagen tcregt eene moeder en hare KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK doen te weten dat van Maan dag den 6 tot en met Zaturdag den 11 dezer maand des voormiddags van 9 tot des namiddags 1 uur, ter Secretarie dezer Gemeente, voor de belanghebbende verkrijgbaar zullen zijn de inge vulde Patentbladen, voor het dienstjaar 1862/63 tegen overgave van het door den Ontvanger aan een ieder afgegeven recu, en bovendien voor zoo veel de drankverkoopers betreft, tegen vertoon der kwitantie van betaalde belastingzullende na dien tijd de onafgehaalde Patentendoor den Deurwaarder der rijksbelastingen, tegen betaling van 10 eents aan de huizen der belanghebben den worden bezorgd. Sneek den 4 October 1862. SNEEK, 3 October. Veenbazen in de gemeenten Haskerland, ASng- wirdenOpsterland en Westslellingwerf hebben zich tot de tweede kamer der staten-generaal ge wend ten voordeele van de afschaffing van den accijns op de brandstoffen. HARLINGEN, 1 October. De aankomst der stoomboot Noraop jl. maandag alhier maakte op velen een pijnlijken indruk. Niet minder dan 178 *4 vaten boler werden door haar van Londen als on verkoopbaar teruggebragt. En geen wonder! Wij roepen de talrijke landbouwers en handelaars uit de provincie, die heden met ons voor de geopende vaten stonden tot getuige. De boter is onbruikbaar. Vele was zwaar beschimmeld, andere stonk erg, vele was zwart, sommige had geheel de kleur en reuk van kaarsvet, terwijl uit die van enkele va ten de maden kroopen. Het houtwerk der vaten was van binnen en buiten geheel zwart, alsof hel gebrand was, en de inhoud van de meeste kan tot niet anders dan tot wagensmeer óf iels dergelijks gebruikt worden. Deze boter was tegen de hoog ste marktprijzen ingekochten levert das eene aanzienlijke schade voor de handelaren op. Is hel dus te verwonderen dat wij vragenwaar moet liet zoo doende met onzen Frieschen boterlwndel heen 's GRAVENHAGE. Na het bezoek van den minister van marine te Willemsoord heeft men met de machine getrachthet water voor een gedeelte uit het nieuwe dok te pompen doch de toevoer was door de wellen zoo sterk dat het spoedig bleek dat die poging vruchteloos was. Sommigen bewerendat de tegenwoordige toestand van den bodem te onderzoeken is door middel van duikertoestellen anderen vermeenen dat eene afdamming noodzakelijk is; vooral wan neer men tot herstelling zal overgaan is laatst genoemde maatregel onvermijdelijk. sGRAVENHAGE, 1 October. Te Gorinchem is tot lid der tweede kamer gekozen de heer Boetselsrar, de candidaat van de partij van den heer Groen van Prinsterer, met 1201 stemmen; de heer Vindij, candidaat der liberalen, had 931 stemmen. AMSTERDAM. Wij vernemen dat commissa rissen der tentoonstelling te Londen hebben be paald dat zij op zaturdag 1 November aanstaan de zal worden geslotenmaar dat evenwelten gerieve der inzenders, het gebouw open zal blij ven tot den 15 dier maand ten einde hen in de gelegenheid te stellen hunne artikelen te ver- koopen. Men verneemt dat de nieuw beroepen leer- aar bij Doopsgezinde gemeente te Amsterdam den 16 November zijne dienst bij haar zal aanvaarden. ITALIË. De berigten uit Turyn betreffen voor het meerendeel het huwelijk van prinses Maria Pia dat gisteren in de koninklijke kapel aldaar is gesloten. De koning van Portugal was vertegenwoordigd door prins Carignan. De ker kelijke inzegening werd verrigt door den aarts bisschop van Genua, bijgestaan door vier bisschop pen. De koningal de leden van het koninklijk gezin prins Napoleon en prinsessen Clotilde en Mathilde woonden de plegtigheid bij. Des avonds werd een groot feest ten hove gegeven en was de stad schitterend geïllumineerd. Een ontzagge lijke menschenmassa golfden door de straten. Gisteren zouden de koning, de prinsen en de ministers den koning van Portugal naar Genua vergezellen. De politieke tijdingen uit de (lijdelijke?) hoofd stad van het koningrijk Italië luiden als volgt De geruchten betreffende eene kabinetswijziging houden aan. Volgens de Italia zal niet alleen de minister Conforti zijn ontslag nemen, maar spreekt men ook van de mogelijke aftreding van gene raal Durando. De heer Rattazzi zou gelijk wij reeds melddende portefeuille van buiten), zaken op zich nemen en minister-president blijven. Naar men zegt zal de heer Nigra naar Petersburg en de heer Villamarina naar Parijs gezonden wor den om er Victor Emanuel te vertegenwoordigen. Men weet dat eerstgenoemde thans Italiaansch gezant bij het Fransche hof is en laatstgenoem de deze betrekking reeds eenmaal vervuld heeft. Blijkens depêches uit Turyn heeft de in houd der door het Fransche gouvernement open baar gemaakte bescheiden betreffende Rome’s zaak in Italië oneindig grooten indruk gemaakt. Te Turyn is bij voortduring het gerucht in omloop, dat er na de feestelijke viering derhuwelijks-ver- bindtenis gewigtige besluiten aangaande die zaak door het Italiaansche gouvernement zullen genomen worden. Middelerwijl behelst de Parijsche Constitutionnel een opmerkelijk artikelwaarvan het slot aldus luidt: „De bemoeijingen des keizers hadden het tot stand komen eener verzoening tusschen het pausdom en Italië ten doel. Die bemoeijingen zijn mislukt. Tot nu toe dreef de edelmoedig heid van Frankrijk boven; thans eischt de waar digheid van Frankrijkdat het zich in zekerheid stelt.” TURYN 29 September. D’c koningin van Por tugal is ten 10 ure van Genua regtstreeks naar Lissabon vertrokken. De koning is ten 5 ure hier aangekomen. De staatscourant bevat eenige benoemingen bij het personeel van het huis des konings. AMERIKA. De lijding eener door generaal Mac Clellan met het Ünie-Ieger op de Zuider-gene- raals Lee en Jackson behaalde schitterende over winning op 16 en 17 dezer maand, in twee veld slagen bij Sharpsburg, is ten volle bevestigd, on danks den twijfel door den Constitutionnel geop perd, Mac Clellan heeft alzoo wcêrwraak geno men op zijne tegenpartij voor de hem bij Rich mond toegebragte nederlaag, liet aantal krijgs gevangenen den Unie-troepen in handen gevallen is 15,000 waaronder verscheidene hoofdofficie ren. Op een ander punt hebben de noorder- SNEEKER Dezs Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco /1.65 e »r Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ct® voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze* gelregt voor iedere plaatsing. 4 3 et i. te feïW COURANT. Burgemeester en Wethouder» voornoemd A. VEEN L. B. De Secretaris HAGA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1