NIEUWS- EN ADVEIITENTIIMILAD VOOIS DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. Jr 1 1862. No. 81 WOENSDAG den 8 October. BINNENLAND BUITENLAND >r 5t rst iet F v i> ift n iet he e- an eft De le- ski 0 iet de an e- n r tl tg 1 »- jn er de de ise I ne en •ijs Je* 1 «.ca I I nomen. Men spreekt eindelijk van een betreu- renswaardig ongeluk, dat vele personen is overge komen die tegen den regen eene wijkplaats zochten in de barak welke ingerigt was voor den volks- schouwburg. Deze moet toen zeer velen zich daarin bevonden, zijn ingestort, waardoor een aantal personen kwetsuren zouden hebben beko men. Men schrijft aan de Ulr. Ct. van St. Mar tin het volgende: Onder de ernstige verslagen heid der ingezetenen van welke zoo velen die vroeger in welgestelde omstandigheden verkeerden alsnu tot diepe armoede zijn komen te vervallen, ten gevolge der armzalige tegemoetkoming van f 30 per slaaf, die in de wet tot afschaffing van de slavernij aan St. Martin is toegekend, geven de negers nog een stof tot lagchen, door zich zeer beleedigd te toonen dat de regering hen niet hooger dan op die waarde heeft geschat: „Our pigs have more value'* zeggen zij. HELLEVOETSLUIS2 October. Gisteren avond brak boven deze gemeente een zwaar on- weder losvergezeld van hevige windvlagen waardoor het volgend ongeluk plaats greep. Eene jol bemand met vier personen allen inwoners dezer gemeente werd op den Ooster door eene windvlaag aangegrepen en omvergeworpenwaar door drje der opvarenden hun graf in de golven vonden terwijl de vierde zich met ongelooflijke inspanning gedurende drie uren op twee riemen boven water hief, tot het hem eindelijk mogt gelukken den wal te bereiken. Een der veron gelukten was gehuwd en laat eene vrouw en kin deren achter. Te Goes worden twee meisjes geregtelijk vervolgd, wijl^zij gedurende de kermis moedwil lig met eene schaar in de kleederen van onder scheidene wandelaars hebben geknipt, Zij heb ben verklaard, het feit uit aardigheid te hebben bedreven. In de laatste dagen heeft het artikel in- landsche tabak de terugwerking ondervonden van den hoogeren stand der buitenlandsche tabaksoor ten, zoodat tot veel verhoogde prijzen in- 14 da- vorige oogsten zijn verkocht. De oude voorraad is daar door zeer verminderd en daar het nieuwe ge was klein is en slechts de helft van een gewoon gewas zal opleveren, werkt een en ander gun stig op de prijzen zoodat men dan nu ook in deze streek (Maas en Waal) reeds bij de plan ters ƒ25 besteed heeft. SNEEK 7 October. De arrondissement-regtbank alhier heeft jl. woensdag een hoogst belangrijk vonnis gewezen tusschen jhr. W. van Andringa de Kempenaer te Lemmer, als administrator der Lemstersluis aldaar en als zoodanig de floreenpligtigen van de dorpen LemmerEesterga en Follegaals bezitters van gemelde sluis vertegenwoordigende als eischer, en het zich noemende collegie van dagelijks be stuur van het pretense waterschap de Lemster sluis als gedaagde. De eischer had namelijk tegen gedaagde ingesteld eene possessoire actie strekkende tot handhaving en herstelling in het rustig en vredig bezit van genoemde sluis, met de daaraan verbonden tolheffing waarin de flo reenpligtigen in’ den persoon van hunnen admi nistrator, gestoord waren op den 6 Sept. 1861, door gedaagdedie de sluis in bezit genomen en daarop eenen sluiswachter aangesteld had, met last om de daar gehevew doorvaartsg-elden die vroeger aan den eischer werden verantwoord voortaan aan het gedaagde collegie, in den per soon van zijnen pretensen voorzitter te verant woorden1. De gedaagde had twee middelen van niet-on- vankelijkheid voorgesteld en bovendien tot afwij zing van den eisch geconcludeerdop grond zoo wel dat de zaak in geschil voor geen privaat be zit regteiijk zoude vatbaar zijn als zijnde eene zaak buiten den handel als op het yrfecirsed jure feci"waarop gedaagde meende zich te kun nen beroepen. De regtbank heeft echter bij een zeer gemoti veerd vonnis den eischer zijnen* eisch geheel- en volledig toegewezen en het gedaagde zich noe mende collegie van dagelijksch bestuurin de bijzondere personen waaruit het zegt te zijn za- mengestekl uit eigen beurs veroordeeld in de kos ten. In deze omvangrijke zaak waarin zich onder scheidene regts kwestien voordedenzijn de plei- dooijen gevoerd voor den eischer qq. door den heer mr. E. Attema en voor gedaagde door den heer mr. A. F. Jongstra, advocaten bij' het pro vinciaal geregtshof, terwijl de heeren mrs. B S. Stienslra en F. J. Kappeijne van de Coppello procureurs bij de arrondissemenls-regtbank alhier als zoodanig onderscheidenlijk voor den 'eischer en gedaagde occupeerden. Door Z. M. is benoemd tot ontvanger der di recte belastingen en accijnsen te Warga c. a. de heer E. J. Woudsma, thans commies ter directie van 's rijks directe belastingen enz. te Leeuwar den. Bij beschikking van den minister van binnen!, zaken van 30 Sept. 1862 is aan den heer H. Merkclbach, te Amsterdam, tot wederopzegging vergunning verleend voor eene sloombootdienst tot vervoer van personen en goederen tusschen Lemmer en Groningen. Sedert onze vorige opgave is in de gemeente Wijmbritseradeel de longziekte op nieuw uitge broken onder de runderen van de veehouders Klaas Darmens van Dijk, te Scharnegoutum. Rudolphus Wierda, te Oosthem. de wed. Meije Sjoerds Lanting, te Oosthem. Gestorven en afgemaakt 6, als: 2 bij Klaas Darmens van Dijk, te Scharnegoutum. 1 bij Rudolphus Wierda, te Oosthem. 1 bij de wed. Meije Sjoerds Lantingte Oosthem. 1 bij de wed. Cornell's Pieters Nettinga id. 1 bij Jan Hessels Boersmaid. Gezond zijn verklaard de runderen van Klaas Cornells Wilteveen te Nijland. Aiso Pierrius Lijcklama a Nijeholtte Wolsum. Jentje Ilotzes de Boer, te Scharnegoutum. en (gedeeltelijk) van Sjoerd Tjallings de Boer te Goënga. HARLINGEN, 1 October. Op en bij het spoorlerrein begint het er regt levendig uit te zien. Bij de 70,000 stuks spoorhout en een goed deel der spoorstaven de ketels en de stoomma chine voor de creosoteerfabriek zijn gearriveerd de steenklompen metselwerk, waarop de spoorbrug moet rusten ko-men den middenbaren waterstand nabij; een berg grind is gevoerd en wordt dage lijks vermeerderd werklieden zijn bezig het hout in te keepen kortomer is heel wat te kij ken. Bij de tweede kamer is dezer dagen inge komen het ontwerp tot afkoopbaarstelling der tienden. Tegen woensdag as. zijn eenige ont werpen aan de orde gesteld waaronder de ont eigeningswetten voor onderscheidene spoorwegen, de begrooting voor de landsdrukkerij van den arbeid der gevangenen en voor de Ommerschans en Veenhuizen. Na afloop der zitting is het on derzoek in de afdeelingen aangevangen over de aanhangige geneeskundige wetten. Men verzekert dat het wetsontwerp nopens de regierlijke indeeling des rijks in arrondissementen en kantons dat in het vorige jaar was aangebo- gen omstreeks twee millioen ponden van den maar toen onafgedaan is gebleven door de regering wordt herzien zoodat men de aanbie ding van het gewijzigde wetsontwerp in den loop dezer zitting kan verwachten^ Men ver. ekert dat de kamerna het onder zoek van alle aanhangige wetsontwerpenin af wachting van het opmaken van de verslagen der afdeelingen en van de beantwoording daarvan door de regeringvoor eenige weken zal uitéén gaan. AMSTERDAM. Het ware geen wonder ge weest, indien, bij de algemeene verwarring wel ke de stortbuidie zoovele honderden in de Maliebaan ovenvielongelukken waren voorgeval len. Gelukkig is dit het geval niet en hebben wij bij deze gelegenheid slechts kleine ongevallen te vermeldeni Zoo overviel een Amsterdamse!: heer die welligt eenigzins in het gedrang ge raakt was in eene bezwijming doch werd de ze door de goede zorg der policie naar zijn hó- tel geëxpedieerd. Vijf personen zijn in het wa ter geraakt doch onmiddellijk gered Een kor poraal van de jagers r nat van binnen en van buiten kreeg twist met zijne beminde en wilde zich uit wanhoop in het water werpen maar werd gelukkig daarin verhinderd. Sommige boe ren waren niet meer vredelievend, menigeen ge raakte handgemeen en bezorgde de eigenaren van tenten enz. veel schade maar ook veel schade vergoeding. In de drukte had eene moeder haar kind verloren dat zij na twee uren zoeken en veel kermen bij de policie terugvond. De zak kenrolders hebben van de drukte op hun manier gebruik gemaakt en zich ongevraagd een paar horologiëndrie beurzen waarvan een nog al goed voorzien wasen een shawl toegeëigend. Sommigen zijn door de policie ia hechtenis ge- KENNISGEEING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK doen te weten dat van Maan dag den 6 tot en met Zaterdag den 11 dezer maand des voormiddags van 9 tot des namiddags 1 uur, ter Secretarie dezer Gemeente, voor de belanghebbende verkrijgbaar zullen zijn de inge vulde Patentbladen, voor het dienstjaar 1862/63, tegen overgave van het door den Ontvanger aan een ieder afgegeven rcQuen bovendien voor zoo veel de drankverkoopers betrefttegen vertoon der kwitantie van betaalde belastingzullende na dien tijd de onafgehaalde Patentendoor den Deurwaarder der rijksbelastingentegen betaling van 10 eentsaan de huizen der belanghebben den worden bezorgd. Sneek den 1 October 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VEEN L. B. De Secretaris HAGA. ITALIË. De Italia verhaaltmet betrekking tot de aankomst van prins Napoleon en prinses Clotilde dezer dagen te Turijnhet volgende. In den ministerraad werd beraadslaagd over de wij ze waarop dit echtpaar aan liet spoorweg-station ontvangen zou wordenen op liet ontworpen programma kwam niet voor dat de Honing zelf zich daar ter plaatse zou bevinden. Victor Em manuel stond nadat het programma was voor gelezen op en zeide ,y Pardon heeren maar ik moet mijne dochters- ontvangen.” Een der ministers deed toen eerbiediglijk den koning op merken dat prins Napoleon niet kwam als of ficiële vertegenwoordiger van keizer Napoleon en de etiketle alzoo* de aanwezigheid van den ko ning in persoon1 niet kon gedoogen doch daar op hervatte de koningIk ken geen wet die een vader beletten kan zijn kind, dat hij in lang niet gezien heeft zoo spoedig mogelijk aan zijn hart te drukken-." En hij reed naar het station. ITALIË. Op nieuw schijnt Italië het tooneel te zijn van woelingen der Mazzinistische partij. Volgens de Augsburger Allgemeine Zeitungdie dit mededeelt in een schrijven uit Milaan begint de partij van Mazzinidie door de bij Aspramonte geleden nederlaag in groote ontsteltenis gebragt waseenigennale van tlieo- gchrik te bekomen 17de Jaa rajan"'n I 1 SNEEKER COURANT MB Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ot* voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. za gelregt voor iedere plaatsing. i| 2- en oo e- O O r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1