NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-BLAD VOOli DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, ■3 1862. No. 82 ZATURDAG den 11 October. VERGADERING VIN DEK GEMEENTE RAAD VAN SNEEK MAANDAG den 13 OCTOBER 1802, des voormiddags ten 10 uur. 17de Jaargang. i' -4 BUITENLAND BINNENLAND WIMR i 5t. rst iet n n jn er 1 ■J g ll ll 1 P] *r I iet he e- De le- ski de Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 c(» voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. Za gelregt voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad /1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 Naar wij vernemen, is, naar aanleiding van het terugbrengen van eenè aanzienlijke hoeveel heid boter uit Engeland te Harlingen met het stoomschip Noradoor ged. staten dezer prov. eene uitnoodiging gerigt tot de kamer van koop handel en fabrieken te Harlingenten einde te on- PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit van Heeren Gedeputeerde Statenhou dende goedkeuring der Gemeente-rekening van 1861. Idem tot overdragt van Gemeente grond bij minnelijke afstand. Idem tot ouderhandsche verpachting van de Bank van Leening. Procesverbaal van verificatie der Gemeente-kas. Vaststelling van het suppletoir kohier van den HoofdelijkenJOmslag over 1862. Idem van de belasting op de Honden. Missive van de PI. schoolcommissie omtrent het locaal voor de Industrie-school. Benoeming van een secretaris boekhouder bij de Stads algemeene Armvoogden. Rapport betrekkelijk de regeling van het lager onderwijs in de 1ste en 2de Burgerscholen. Behandelingder Gemeente-begrooting voor 1863. derzoeken o. a. of die boter uit Friesland dan wel uit andere provinciën afkomstig was, of zij in Friesland bereid dan wel aldaar verwerkt is en eindelijk of, naar het oordeel der kamer* de medewerking van de provinciale commissie van landbouw en het toezigt van de keurmeesters der botervaten lot verbetering zouden kunnen leiden. s GRAVENHAGE, 9 October. Volgens de voor - loopige verslagen van de tweede kamer der sta- ten-generaal over de slaatsbegrooling voor 1863 hadden enkele leden in de rigting van het te genwoordig kabinet, inzonderheid op finantieel en koloniaal gebied geen vertrouwen. Anderen wa ren huiverig aan de diep ingrijpende hervormin gen die de regering opzigtens het belastingstel sel hier en het cultuurstelsel in Indie op het oog hadhunnen bijval te schenken. Een veel groo- ler getal leden was er ver af met dat ongunstig oordeel in te stemmen. Van die zijde werd in tegendeel verklaard, dat men in het tegenwoor dig bewind vertrouwen stelde en van zijne werk zaamheid goede vruchten voor het heil des lands verwachtte. Aan de Geneeskundige Courant wordt uit Zwolle gemeld dd. 2 October. „Een niet onaanzienelijk getal personen allen koopers van Tirats toestellen voor den prijs van ƒ12—ƒ25, is dezer dagen voor den heer com missaris van policie alhier verschenenten einde in die zaak te worden gehoord. Allen kwamen overeen, geen den minsten baat gevonden te heb ben en velen betreuren zeer hun daaraan besteed geld, dat de mindere klasse ten beste heeft ge geven voor toestellen, die hun doel ten eenen- male hebben gemist en waaraan menig behoeftige zijne bespaarde penningen heeft besteed of wel zich de sommen door het verpanden van zijn goed heeft verschaft. De toestellen van eenige perso nen zijn, behoorlijk verzegeld, op het paleis van justitie lot tijd en wijle gedeponeerd. Men verneemt nader omtrent den zich noemen den „Doctor Tirat” dat hij zoude zijn een voor malig apotheker nit Brusseldiehoogst waar schijnlijk wegens den achteruitgang zijner zaken zich den doctors-hoed heeft opgezet. VL1SSINGEN, 8 Oct. In het begin van dit jaar vermistte de heer de Gier, van Gorinchem, leverancier van granen aan de militaire bakkerij alhier, zijne portefeuille, inhoudende ruim 9000 in bankbiljetten. Hij spoedde zich naar het kof- fijhuis de Stads Beurs, waar hij den avond had doorgebragtmaar daar was niets gevonden. Alle mogelijke ruchtbaarheid werd aan dit belangrijk verlies gegeven, en eene zeer aanzienlijke premie aan de vinder uitgeloofd doch alles te vergeefs. In dat koffijhuis was de dochter van de neder- landschen loodsschipper T. B. destijds dienstbaar; dat meisje verliet eenige tijd daarna hare dienst, en de buitengewone uitgavendie zij en hare moeder zoo men verneemt geheel en ai builen welen van den vaderdie dikwerf op zee was zich veroorloofden het koopen van goud en zil ver en kostbare kleederen, het doen van verschil lende pleizierreizen verwekten opspraak. Den vader maakte men wijs, dat men geld uit de lo terij getrokken had. Eindelijk heeft de justitie zich de zaak aangetrokkén. Gisteren heeft de officier van justitie eene informatie gehouden, die tot laat in den avond werd voortgezet, en heden gedurende den geheelen dag, duurde het gereg- telijk onderzoek voort. Men verneemt op het oogenblik dat moeder en dochter lot bekentenis zijn gekomende laatstedat zij de portefeuille heeft ge* ouden en aan hare moeder terhand ge steldde eerste: dat zij die verborgen heeft gehouden eenige bankbilletten tot geld gemaakt en voor dat bedrag een aantal zaken gekocht. Beiden zijn in verzekerde bewaring. Blijkens een berigt uit Eindenis dezer da gen aldaar uit Hamburg gearriveerd de voor Spij- keroog bestemde reddingsboot. Bij het station Nordstemmen wilde voor eenige dagen een school SNEEK, 10 October. Tot toelichting van het berigtvoorkomende in onze Courant van 8 October jl.komt het ons niet ondienstig voor, opdat de belanghebbenden daardoor zich geene verkeerde verwachtingen vor men, te vermelden, dat er omtrent het regt van het door den koning benoemde waterschaps-be- stuur op het beheer der Lemstersluis nog niets is beslist, en de uitspraak der regtbank alhier alléén betreft de aanstelling van eenen sluiswach terwaartoe volgens onzen regtbank het nieuwe bestuur zoude moeten zijn gemagtigd door de reglerlijke magt. Naar wij met zekerheid verne men zullen de volmagtcn zich tegen het vonnis der regtbank in cassatie begeven. Ons wordt medegedeelddat Hollandsche inzonderheid Amsterdamsche huizen, het plan tot aanleg der spoorlijn Sneek-Stavoren-Enkhuizen Jeuken te ondersteunen. Bij het gisteren te Leeuwarden gehouden hulp onderwijzers examen zijn van de 17 adspi- ranten slecht 9 geslaagd waaronder van Sneek, I. Visser en A. van Wijk. WOL’DSEND, 8 October. Naar aanleiding van het vergelijkend examenonlangs voor de school alhier gehouden, is eene nominatie van zes der bekwaamste sollicitanten aan den raad voorgedragen, bestaande (alfabetisch) uit dehee- ren: de Boer van der Lei, Dockum; Radersma Ternaard; Veenstra, Zuidveen; Vierkant,Stegger- da; van der Werf, Sijbrandaburen en de Vries, Sneek. Eerstdaags ziet men de keuze van den raad te gemoet. WE1DUM, 8 October. In de vorige weck openbaarde zich een zeldzaam gevalmet het zoontje van een notabel ingezetene op een nabu rig dorp. Ongeveer drie weken geleden viel dit kind van eene schutting, vlak bij een boom ne der en klaagde wel dat hij zich bezeerd had aan zijn hoofd doch er was weinig meer aan te bespeuren. Eenigen tijd was het knaapje dof en klaagde over hoofdpijn doch jl. vrijdag kwam uit zijn neus een afgebroken takjeter lengte van een palm en ter dikte van een dunnen pijpesteel te voorschijn, dal daarin gedrongen schijnt te wezentoen hij van het hek viel. Zeer vreemd is het, dat het kindtjhans nergens letsel van heeft. ITALIË. Omtrent de wonde van Garribaldi wordt het volgende gemeld Volgens de ver klaring van professor Palasciane een zeer be kwaam Italiaansch heelmeesteris het zeker, dat de kogel zich nog in de wonde van Garribaldi bevindt. Den 21 September werd een stuk leder op eene diepte van 1 ’Z, duim uit de wond ge haald. Ook zijn reeds meermalen stukjes wol en been te voorschijn gebragt. Palasciane stelde aan de geneesheeren en dr. Partridge te Spezzia voor om het uithalen van den kogel nu alle omstan digheden nog gunstig waren onverwijld te be proeven. Dit voorstel werd echter verworpen omdat men het over eenige omstandigheden niet eens was naar het oordeel van sommigen waarschijnlijk zeer ten nadeele van den gewonde. AMERIKA. Uit de belangrijke proclamatie van president Lincoln in de slavernijkwestie blijkt, dat aan het congres te Washington maatregelen zullen voorgesteld worden tot het verleenen van geldelijke ondersteuning aan de staten, die de slavernij willen afschaffen, en dat de regering zal voortgaan met hare pogingen om van lieverlede De president heeft echter vast besloten om met 1 Jan. 1863 voor altoos vrij te verklaren de negers in die staten die op dat tijdstip nog in een toestand van re bellie zullen verkeeren Wat de krijgsverrigtm- gen in Nbord-Amerika betreffen, wordt een nieu we zege van de Unie-troepen berigt. In den slaat Mississipi hebben zij een kolonne gecon- federeerden onder aanvoering van generaal Price verslagen; voorts is de rivier Blackwater door hen overgelrokken en rukten zij naar Norfolk en Suffolk op. Te New-York is sprake van een nieuwe ligting van 100,006 man. Latere berigten uit N.-Amerika zijn belangrijk. Zij loopen tot 26 September jl., zijn voor het meerendeel aangebragt met de Australasianwel ke pakelboot 808,739 dollars specie aan boord had, en luiden als volgt: 21 Sept. De Unie- troepen hebben eenige pogingen gedaan om den Potomac over te trekkendoch zijn teruggesla gen. Generaal Stuart van de Zuid-confederatie is bij Willemsport genoemde rivier overgetrok ken. De heer Footc heeft in het congres te Richmond een voorstel ingediend, houdende, dat de zege der Zuid-confederatie aan het gouverne ment het regt geeftcommissarissen naar Was hington te zenden, ten einde op eervolle voor waarden den vrede aan te bieden. President Lincoln heeft te Washington eene proclamatie uitgevaardigd, volgens welke de slaven in de op roerige staten met 1 Januarij as. in vrijheid moe ten zijn gesteld. Tevens heeft hij de habeas-cor- pus-acle geschorst en alle stalen der Unie in staat van beleg verklaard. 26 Sept. Zuider-troepen zijn nog niet in Virginie. Men gelooft, dat ge- knaap, om zich zijn pad een weinig te bekorten, lusschen twee wagens van een op vertrek staan- den spoortrein doorklauteren. Juist toen hij tus- schen de wagens in waszette de trijn zich in beweging. De dood van den ongelukkige scheen onvermijdelijk. De knaap behield echter zijne te genwoordigheid van geest, liet zich bedaard zak ken ging even bedaard languit tusschen de rails op den grond liggen, liet den trein over zich heengaan en stond toen veilig en heelhuids we der op. De wedw. en hare dochter die iu de vorige week door de gezworenen te Aurich we gens brandstichting zijn ter dood veroordeeld, heb ben sedert bekend, dat zijTzamen haar huis op twee plaatsen te gelijk in brand hebben gestoken, na eerst de tilbare have te hebben weggedragen en geborgen. Zij beweerden echterjtevensdat bij dit laatste de jongste dochterAnna die gelijk men weet is vrijgesproken, had mede ge holpen. Men gelooft echter nietdat dit ver andering zal brengen in die^ vrijspraak. SNEEKER COURANT. 1 «•ftó i neger-koloniën te vestigen. r i i de ise ne en ijs y—Imai p ng— at I o iet de an e- an eft 5- en DO I s'' venanr»

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1