NIEUWS- EN ADVEIITEATIE-BLAI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. I i862. No. 83 WOENSDAG den 15 October. 17de Jaargang. BINNENLAND t St. rst iet de ise ne en ijs Ift n iet he e- an eft De le- ski 6 I 'e )f iet de 'an e- 'il jn er de e- Y SNEEK, 14 October. Door de commissie tot het afnemen der onder- wijzers-examens in deze provincie, zijn van woens dag tot en met zaturdag jl. (behalve de in ons vorig nommer opgenomen personen) toegelaten als Hulp-onderwijzerHendrik Broekslra te Har lingen, Feike Dokter te Franeker, Hermanns Ber nardus Horsker te Leeuwarden Jurjen van d r Leest te Franeker, Willem Hendriks de Oude te Luinjeberd, Reinder van der Schaaf te Leeuwar der Sijtze Guillaume Schippers en Geert Upma beiden te Franeker; als Uulp-onderwijzeres: Anna Tobia Bonga, Jan ke Romein en Geeltje Romein allen te Leeu warden voor het FranschUldrik Bottinga Anna To bia Bonga Janke en Geeltje Romeinallen te Leeuwarden, en Anna Charlotte Frederika van Os te Sneek voor het Engelsch Uldrik Bottinga te Leeu wardenLouis Arman Hissink te Heerenveen, Anna Tobia Bonga, Catharina Lamping, Catharina Roulina Roldanus, Janke en Geeltje Romeinallen te Leeuwarden voor het Hoogduitsch: Frederik Tieleman te JoureAnna Tobia Bonga, Janke en Geeltje Ro meinallen te Leeuwarden; voor het Teekenen: Siderius Henderikus Huls- ‘li II - 11 I KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK maken hiermede bekend, dat door den Gemeenteraad in zijne vergadering van 13 dezer maand zijn vastgesteld: 1) het aanvullings-kohier van den Hoofdelij- ken-Omslag dezer Gemeente over het jaar 1862, betreffende ingezetenen die in den loop des jaars of na de opmaking van hetvoljaars kohier, inde Gc- meente zijn komen wonen en die sedert een ei- _^en middel van bestaan of inkom ten van anderen .aard hebben verkregen. J2) het aanvullings-kohier van de belasting op <ie Linnen deze Gemeente gehouden wordende Menden, voor het jaar 1862, en dat deze ko hieren, te beginnen met heden, gedurende 8 «dagen ter Secretarie dezer Gemeente voor een’ ieder ter inzage zijn nedergelegd. Sneek zien 15 October 1862. De Secretarie Van DRUTEN L. S. hoff te Harlingen Pieter Hendrik v. d. Leij te Leeuwarden, Watze Rikkers te Sneek, Jouke Jel- gerhuis Swildens te Dragten, Haije en Inne Vis ser beiden te Sneeken Marianne Brugsma te Leeuwarden; voor de Gymnastiek: Tjalke Hellema Faber, en Menso v. d. Heide, beide te Franeker, Watze Rikkers te Sneek, Foeke van Tuinen te Harlin gen, en Haije Visser te Sneek; voor nuttige en fraaije handwerkenAnna Tobia Bonga te Leeuwarden, Anne Charlotta Frederika van Os te Sneek, Janke en Uiltje Romein, beide te Leeuwarden voor nuttige handwerken: Wijtske Pieterson te Leeuwarden. Afgewezen zijn: 7 als hulponderwijzer, 4 als hoofdonderwijzer, 1 voor het Fransch, 1 voor het Hoogduitsch4 voor het teekenen. Heden hebben de examens in de wis- en na tuurkunde plaats gehad; de uitslag is echter nog niet bekend. DELFT 11 October. De barbier W.,jl. dings- dag nadat hij het middagmaal had gebruikt, een luchtje willende scheppen verliet zijn huis in de Tandermastenstraat en wandelde den Verwersdijk optoen hem aldaar van de overzijde der gracht door eene vrouw werd toegeroepen, dat zij meen de in zijne nabijheid een mensch in het water te zien liggen. Onmiddellijk snelde de barbier naar de aangewezen plaatsgreep een meisje dat voorover in het water lag bij hare rokken en had het geluk haar nog levendofschoon in bewuste- loozen toestand op den wal te brengen. Men zal zich zijne verbazing kunnen voorstellen toen hij in de geredde zijne veertienjarige dochter herken de die bij het scheppen van een emmer water in de gracht was gevallen. Met leedwezen vernemen wij dat gisteren avond zeer plotseling is overleden de heerPalijn, predikant bij de Herv. gemeente te Voorburg. De bewijzen van innige sympathie, den hooggeachten voorganger van genoemde gemeente te beurt ge vallen bij de onlangs herdachte 2öjarige ambtver- vulling, kunnen doen oordeelenwelk een tref fend verlies die gemeente door dit afsterven ge leden heeft. Men meldt dat ter tegemoetkoming in den noodin de katoendistrikten van ons vaderland heerschendede aanbestedingen voor de aan te leggen staatsspoorwegen in die streken zooveel doenlijk zullen bespoedigd worden. Bepaaldelijk zullen met dat doel de bestekken voor de werken der lijn van Zutphen naar Goor binnen kort in gereedheid worden gebragt. ARNHEM 12 Oct. Men verneemt dat de hh. Sterkvan Ollefen en Haspels zich tot den raad dezer gemeente gewend hebben tot het verkrij gen eener subsidie van /’50ÜÜ tot in standhou ding van het door adressanten alhier gevestigde nationale tooneel voor Gelderland en Overijssel en dat ongeveer 250 ingezetenen den raad ver zocht hebben deze subsidie te verleenen. Waar schijnlijk zal de raad de verlangde som telken jare over voormelde 250 ingezetenen omslaan zoodat elk hunner jaarlijks ƒ20 in de subsidie zal behoe ven te dragen. DELDEN 10 October. Gisteren namiddag w erd de landbouwer A. G. uit Oele door eene zijner koeijen die hij in den stal wilde geleidenin den rug gestooten en op den grond geworpen met het ongelukkig gevolg dat hij reeds heden morgen is overleden. ENSCHEDE 12 October. Gisteren na den middag had alhier een treurig voorval plaats. Een vlug kind van circa 3 jaren het eenig overge blevene van 10 kinderen in een huisgezin viel in het water en verdronk. De moeder vond het kind in het water en bragt het onder angstge- schrei op het drooge. Alle pogingen om het kind in het leven terug te brengen, waren vruch teloos. Op het geroep der moeder waren de personen, KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK brengen door deze ter kennis der ingezestenen dat op Woensdag den 19 No vember a des voormiddags van elf tot des na middags eea uur, op het Gemeentehuis alhier zal worden gehouden, de vergadering om de plaat sen aan te vullen der Leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te dezer stededie met het einde dezes jaars aan de beurt van aftreding zijn zijnde de Heereu Hendrik Joustra Johan Frederik van Druten, Nicolaas Jurjan Wouda Bauke Haga Az, of die door overlijden of andere oorzaken, zullen zijn uitgevallen. Dat de Lijst der Kiesgeregtigden voor een’ ieder ter inzage ligt, op de Secretarie dezer Gemeente, en dat de bezwaren tegen die Lijst, gedurende acht da gen, te rekenen van heden, bij het Gemeente bestuur kunnen worden ingeleverd. En zal deze door aanplakking en aankondiging in de Sneeker Courant worden bekend gemaakt. Sneek den 15 October 1862. Van DRUTEN L. 5. in den omtrek wonende, toegeschoten, van wel ke gelegenheid een ai beider gebruik maakte om uit eene winkeltent de geldlade na te zien. Hij werd op de daad betrapt en heden gevankelijk naar Almelo gebragt. 's HERTOGENBOSCH 10 Oct. De brigadier der rijksveldwacht C. Dietz stond gisteren hier ten correctionele te regtals aangeklaagd van on- willigen manslag. Toen zekere van Mierlo te Eindhoven onlangs zich onbelamelijk gedroeg, ten gevolge waarvan eene worsteling ontstondwas de pistool van den brigadier losgebrand en had eerstgenoemde gedood. Uit het onderzoek is ge bleken dat, wanneer de haan van de pistool der rijksveldwacht in rust staat, het bij de minste beweging vuur geeft. Het O. M. nam de gele genheid te baat om de goede hoedanigheden, naauwgezette pligtsbetrachting en de steeds kalme bedaarde houding van den beklaagde te bespreken laakte daarentegen de handelingen van de in de ze betrokken Eiudhovensche ingezetenen, en hoopte dat de regtbank genoegzame termen zou vinden, om den beklaagde van het hem ten laste gelegde vrij te spreken. Uitspraak heden over 8 dagen. Aan het Engelsch'tijdschrift the Engineer ontleent de Stoompost het volgende berigt als voorbeeld eener zeer ongewone kracht en snel heid van eene locomotief Eene locomotief heeft op de Londen- en Noord- western spoorwegbaanzonder van machine te verwisselen, in den tijd van 6 uren en 38 mi nuten met een expres-trein den 265 Engelsche mijlen langen weg van Holyhead naar Londen af gelegd en daarbij onderweg slechts aan drie stations, in het geheel 21 minuten, opgehouden om water en steenkolen in te nemen. Deze ma chine, met drijfraderen van 7% voet in doorsne dewerd in het jaar 1860 door den ingenieur Ramsbottom vervaardigd, en is in ieder opzigt gelijk aan de zich op de Londensche tentoonstel ling bevindende locomotief the Lady of the Lake. Bij hare aankomst te Londen had zij nog stoom genoeg over en was in zeer goeden staat, zonder bezinksel op den rooster, en zonder dat een en kel gedeelte der machine te heet was geworden. Dit is wel de grootste afstand die tot nu toe door eene locomotief zonder langer oponthoud is afgelegd. Naar men weetis Zwitserland onlangs mede opgenomen in de lijst der mogendheden wier onderdanen, ten gevolge van het aannemen van het beginsel van reciprociteitdoor de Ne- derlandsche regering van de krijgsdienst in ons land zijn vrijgesteld. Naar wij thans vernemen, hebben eenige Zwitsersche kantons geweigerd tot de overeenkomsttusschen den bondsraad en ons gouvernement aangegaan, toe te treden. Het kanton St. Gall heeft zich aan het hoofd der be weging geplaatst en verzet zich hoofdzakelijk te gen de bepaling, volgens welke de Zwitsersche onderdanen niettegenstaande die overeenkomst deel onzer schutterijen moeten uitmaken. De bondsraad blijft echter bij zijn besluiteensdeels omdat de overeenkomst met Nederland reeds is aangegaanen anderdeels omdat de sshutterij in Nederland veeleer geroepen is eene dienst van plaatselijke policiedan krijgsdienst te presteren. Men zegt, dat binnen eenigen tijd hier te lande een tiental jeugdige Japanners worden ver wacht wier reis herwaarts een uitsluitend we tenschappelijk karakter zal dragen daar zij ziek voornamelijk wenschee toe te leggen op de zee vaartkunde, bouwkunde, geneeskunde en andere vakken van wetenschap BCITEMLAMD ITALIË. Garribaldi is thans, na zijne invrij heidstelling weder een der hoofdonderwerpen in de dagbladen, die natuurlijk de vraag stellen: waarheen zal de ex-dictator zich begeven? On der de vele gissingen waarmede deze vraag be antwoord is, zijn er drjc waarop meer bijzonder SNEEKER COURANT. EX o.* 5 r I 1 I. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco /1.65 .85. .85. a, k. n. ad en s- T. aat- 3L- i te H f in- der- >ra id. er- lar :1e. er, tje ar >u- lie .ar ir. i-1 8- en oo aaij ooi. let, ers tie. J. iar- en- .K va in Pil. St. H. lo- 'rc- z. n e Advertentiëp ran 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ets voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze gelregt voor.lêdere plaatsing. 'tl- O et l '.i-I o O .Burgemeester en II'elkouders voornoemd, WOUDA. Burgemeester en IVethouders voornoemd WOUDA. L)e Secretaris

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1