-O W NIEUWS- EN ADVERTENTIE-IILAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. H 1862. No. 84 lido Jaargang. ZATURDAG den 18 October. j. :js. Westfalen. BINNENLAND sche EN- onds jufvr. t) de vordt )clo- SNEEK17 October. Met genoegen kunnen wij melden, dat bij het op 10 Oct. jl. gehouden onderwijzers-examen te F. 41 I 0 het an e- ict he je an eft De le- ski 0 et eerste I Slokholm de laatste te Parijs door baron Gerie- te Brusselterwijl in diens plaats de het i ER. ?hte •en ;ht het O P •r’l k gt. - UTRECHT, 13 October. Gisteren morgen omstreeks half tien uur toen de spoortrein van hier naar Arnhem den overweg bij de hofstede Wildenburg tusschen de stations Maarsbergen en Veenendaal naderde trachtte eene vrouw nog bij tijdsden spoorweg dwars over te gaan. De trein was echter reeds te nabij en door zijn vaart werd zij mot zulk eene kracht tegen een paal aan den kant van den weg geslingerd dat haar de rug- en lendenwervclen werden ver brijzeld en zij onmiddellijk een lijk was. WEERDT. Alhier heeft zekere Jan Mathijs Visser, lattenzager aldaar, den persoon van Ja cob Truijen na herhaalde woordenwisseling dood gestoken. Men zegt dat misbruik van sterken drank de oorzaak daarvan is geweest. KAMPEN, 14 October. Heden morgen om streeks elf uur is het dertienjarige dochtertje van den stads arbeider Machiel Herbenbezig zijnde met het spoelen van waschgoederen, van het trap je aan den IJsselkant, in de nabijheid der kazer ne, voorover in het water gevallen, en door nie mand opgemerkt zijnde, jammerlijk verdronken de onmiddellijk aangebragte geneeskundige hulp der heeren chirurgijn Prins en den officier van gezondheid Rijnders mogt helaas niet baten. BUITENLAND ITALIË, De Parijsche correspondent van de Weener dagbladen verhaalt, dat zich in de hoofd stad van Frankrijk bij voortduring vele Italiaansche notabiliteiten ophoudenwaarvan sommigen zich van hun verblijf aldaar veel goeds beloven, voor de zaak van Victor Emanuel en anderen voor die van Pius IX. In den kring van laatstgenoemden wordt veel gesproken over een briefjeaan den paus geschreven door den kleinen prins Napoleon bijgestaan door zijne moeder, keizerin Eugenia. De inhoud van dit briefje zou, in weerwil van den kinderlijken stijlvan dien aard zijn dat de vrees der Romeinsche curie daardoor voor een groot gedeelte is weggenomen. Het bevestigt zich dat Garribaldi niet be paaldelijk tegen de amnestie heeft geprotesteerd. Volgens onderscheidene berigten liet hijvan de amnestie verwittigd zijnde, geene blijdschap blij ken maar zeide hij alleendat zijn degen hem nu teruggegeven en nevens hem op zijne leger stede gelegd moest worden. Zijne vrienden ver zekeren dat de bewoordingen der amnestie hem hebben gegriefdmaar dat hij er niets tegen wil de inbrengendewijl hij vreesde daardoor aanlei ding tot verlenging der gevangenschap zijner mak kers te zullen geven. Voorts verneemt men, dat er althans nog drie maanden zullen moeten ver- loopen, alvorens Garribaldi zonder gevaar voor zijnen gezondheidstoestand uit het fort Varignano lervoerd en ook naar het nabij gelegene Spezzia gebragt kan worden. PRAAG. Dezer dagen is alhier de volgende curieuse geschiedenis voorgevallen waaruit blijkt dat in „zaken" scherts duur kan te staan komen. Een handelaar in hop uit de omstreek, kwam op het kantoor van een groot huis, met hetwelk hij betrekkingen had. Op de vraag des patroons hoe het met de zaken ging antwoordde hij „zoo slecht, dat ik wel lust zou hebben om voor u als commis te werken." Gij schertst zeker maar wat honorarium zoudt gij wel verlangen „Maar 2000 florijnenzeide de man steeds schert sende. De andere stak hem de hand toe en zei de: „Top! dat is geklonken.’’ Na nog eenig onverschillig gesprekging de hop-koopinan heen en de eerstvolgende dagen scheen geen van bei den aan het gesloten contract meer te denken dat echter onder getuigen van al de aanwezige geëmployeerden was aangegaan. Zes dagen later kwam er eene sterke rijzing in de hop-prijzen en de gedachte chef van het han- delshuis begaf zich naar Saaz, de eerste markt van dat artikel voor gansch Boheme, in de hoop van op gunstige voorwaarden een goede massa KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK maken hiermede bekend, dat door den Gemeenteraad in zijne vergadering van 13 dezer maand zijn vastgesteld: 1) het aanvullings-kohier van den Hoofdelij- ken-Omslag dezer Gemeente over het jaar 1862, betreffende ingezetenen, die in den loop des jaars of na de opmaking van het voljaars kohier, in de Ge meende zijn komen wonen en die sedert een ei- jgen middel van bestaan of inkom?ten van anderen aard hebben verkregen. 2) het aanvullings-kohier van de belasting op de binnen deze Gemeente gehouden wordende Honden voor het jaar 1862, en dat deze ko hieren te beginnen met heden, gedurende 8 dagen ter Secretarie dezer Gemeente voor een’ ieder ter inzage zijn nedergelegd. Sneek den 15 October 1862. De Secretaris Van DRUTEN L. S. kenu te Brusselterwijl in diens plaats de graaf van Zuylen laatstelijk lid der tweede ka mer zou optreden. Zaturdag avond is alhier naar het huis van van E.zijnde uit arrest overgebragt de persoon Westfalen. Hij had bij zijne aankomst te dezer stede, op den 7 dezer, zich bij het Pruissische legatie vervoegd en gevraagd om onderstand om zijne reis te kunnen vervolgen. Toen daarin ge- ddiiculteerd werd verklaarde hij zich in arrest te willen begeven zich beschuldigende in Penis sen valschheid in geschriften en wel in wisselzaken gepleegd te hebbenen misbruik van die valsche wissels te hebben gemaakt. Op die verklaring renvoyeerde men hem naar het kommissariaat van politiealwaar men hem vier dagen gehouden heeft, ten einde langs den diplomatieken weg zich te verzekeren, of zijne eigene beschuldiging aan genomen kon worden, waarop zijne inhechtenis neming is gevolgd. Het oppertoezigt over de vervaardiging der spoorslaven aangenomen door de Engelsche fir ma Guest Co.schijnt bestemd te zijn om op onoverkomelijke hinderpalen af te stuiten. Nadat herhaalde pogingen aangewend om een daartoe geschikt en bereid persoon te vinden geen re sultaat hadden opgeleverd had eindelijk de heer ingenieur bij het stoomwezen van Meurs, op ver langen des ministers, die taak op zich genomen. Zijne werkzaamheid was echter van korten duur, want koit na de aanvaarding der bedoelde be trekking, werd hij door ongesteldheid verhinderd ze verder waar te nemen hetgeen zijne terug roeping ten gevolge hadomdat men de overtui ging had, dat de aanleiding tot zijne ziekte alleen in de bezwaren aan die betrekking verbonden welligt eenigzins in al te ver gedreven dienstij ver moest gezocht worden. PUBLICATIE. De OFFICIER van JUSTITIE te SNEEK, meermalen zelf ervaren, en van anderen gehoord hebbende „dat vele beurt- of veerschippers te de zer stede hoogere vrachtloonen vorderen dan bij de betrekkeiijke vrachttarieven zijn bepaald, zoo mede bestelloonen en aan teeken gelden eischen waar deze bij de betrekkelijke verordeningen niet zijn toegestaan. Ov. dat het wenschelijk is te achten, dat ge noemde misbruiken, welke veelal in onwetendheid of vergissing geene verontschuldiging vinden en boven dien bij derzelver opmerking aan de over tredende schippers van den kant van dezen dik wijls door brutale althans ongepaste antwoor den of uitdrukkingen worden achtervolgdzoo veel en zoo algemeen mogelijk worden te keer gegaan. Noodigt elk en een iegelijk en wel in het bijzonder de beurt- of veerschippers zelven, drin gend uit, zich, ieder voor zooveel hem betreft stipt te houden aan de beslaande verordeningen en tarieven op de beurtschepen vastgesteld door de daartoe bevoegde magt, en zich tot deze te wenden ter voorziening in leemten of ter wegne ming van gebrekenwelke men mogt vermeenen in gezegde verordeningen en tarieven te kunneu aanwijzen. Verzoekt voorts de ingezetenen wien vracht goederen worden bezorgd, tot de uitroeijiug van de hier boven aangeduide misbruiken hunner zijds mede te werken niet alleen door zich te ver gewissen omtrent het door hen verschuldigde, door inzage van de betrokken verordeningen en tarieven, welke de schippers of andere bezorgers der vrachtgoederen in den regel volgens de be staande verordeningen verpligt zijn op de eerste aanvrage te vertoonenmaar ook door niets bo ven bet veischuldigde te betalen en tegen den te veel vorderenden schipper klagte in te brengen, tot welk laatst bedoeld einde belanghebbenden worden verwezen naar den Commissaris van Po- licie alhier van wien even als van den on- dergeteekendedes verlangdeen ieder nadere inlichtingen omtrent zijne eigene of derschip- pers bevoegdheid en verpligtingen zal kunnen ver krijgen. Sneek den 16 October 1862. W. van NAUTA LEMKE. de ise ne en ijs 5t. f jn er de 1-1 Haarlem, met goed gevolg als hoofdonderwijzer is geëxamineerd A. Zeilmaker, van Sneek. Bij de werkzaamheden voor den spoorweg van Harlingen naar Leeuwarden heeft zich de zwarigheid opgedaan dat er op vele plaatsen gebrek aan aarde bestaatwaarin de aannemer moet voorzien. Niet alle eigenaars van nabij den spoorweg gelegen gronden zijn bereid om die af te staan Daarvoor zal ongeveer ƒ30,000 moeten worden besteed. W1JTGAARD. Dezer dagen werd door de huisgenoolen van den landbouwer J B. K. alhier teekenen van brand ontdekt in het in de schuur aanwezige hooi. In allerijl werd dit ruchtbaar gemaakt in de buurt en in het nabij gelegene Wirdumzoodat er spoedig eene menigte volks op de plaats des onheils tegenwoordig was. Te gelijk met het blusschen van het smeulende vuur gingen vele handen aan hel werk om het hooi uit de schuur te brengendat na onvermoeide inspanning gedurende den ganschen nacht, dan ook gelukte. Vele helpende handen verkeerden hier bij in het grootste gevaar terwijl meermalen het broeijende hooi in de buitenlucht komendein brand sloeg. Gelukkig dat dit ongeval zoo tijdig ontdekt werd, daar anders deze boerenhuizinge zeker eene prooi der vlammen zou geworden zijn. WIJNALDUM 11 October. Ter vervulling der onderwijzers-betrekking alhier, is heden, na het examen van de vorige week het volgende zestal gevormd D. Hoeneveld hoofd-onderwijzer te Brantgum. H. M. Bergsma te Nijehaske B. J. Bergsma te Sygerswolde G. de Vries hulp-on- derwijzer te Sneek, W. van der Meer, hulp-on- derwijzer te LeeuwardenG. Dijkstra hoofd-on derwijzer te Uitwellingerga, en wel deze laatste met het lot tegen H. Dokterte Poppingawier. 's GRAVENHAGE 13 October. Tot de on- dits der residentie behoort eene verandering die het personeel onzer legaliën zou ondergaan. De heeren Schimmelpenninck van der Oijc en Ligh- tenvelt zouden onslagen worden en vervangen, de te Berlijn door graaf van Bylandt nu te SNEEKES a. i. 6 id, nd, a, r. e jnWWTh^ Deze Courant versehijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze 8tad f 1.40buiten de Stad franco f 1.65 2 1 l d. u» >e- i de Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ct voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze gelregt voor iedere plaatsing. 1 r )aar Burgemeester en Wethouder» voornoemd, WOUDA. 2- en bo e- 'R j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1