K NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-DLAD VOOII DE STAD EN HET AIIHONDISSEHENT SNEEK. I ijs I 1862. No. 8ü WOENSDAG den 22 October. r i- M. BINNENLAND De longziekte is uitge- was geopend, waarvan eene der deuren door het gegaan. in n het de an e- en e- 'jn er St. BOLSWARD 19 October, ds. SNEEK 21 October. Met genoegen vernemen wij dat de aanleg van een spoorweg van Leeuwarden over Sneek naar Stavoren en van Enkhuizen naar de Noord- Hollandsche lijn bij de Amsterdamsche kapitalisten bijval vindt. De aanleg van zulk een spoorweg is enkel eene geldkwestie, en wij hopen, dat de ijverige mannen die zich aan het hoofd hebben gesteld van deze belangrijke onderneming de grootste voldoening van hunne bemoeijingen zui len ondeninden. IJLST 20 October. de ise ine nabijheid van deed ontvlammen, ingenieur van wonden bekomen. HASSELT 16 October. Jl. maandag is al hier een treurig ongeluk voorgevallen doordien de wip der nieuwe ijzeren brug die onlangs over de stadsgracht was gelegdis gebroken. Vijf uit school komende kinderen hebben belang rijke wonden bekomen terwijl twee niet buiten levensgevaar verkeeren. Ware het ongeluk een groot kwartieruurs vroeger geschied, dan zou het misschien een öOtal uit school komende kinderen hebben kunnen treffen. ZWOLLE, 15 October. Ter voorziening in de vacature bij de Doopsgez. gemeente alhieront staan door het vertrek van ds. T. Kuiper naar Am sterdam, is door den kerkeraad dier gemeente gisteren avond het volgende drietal predikanten zamengesteldA. Vis, te Mensingeweer; H. A. Noodigt elk en een iegelijk en wel in het bijzonder de beurt- of veerschippers zelven, drin gend uit, zich, ieder voor zooveel hem betreft, stipt te houden aan de bestaande verordeningen en tarieven op de beurtschepen vastgesteld door de daartoe bevoegde magt, en zich tot deze te wenden ter voorziening in leemten of ter wegne ming van gebreken, welke men mogt vermeenen in gezegde verordeningen en tarieven te kunnen aanwijzen. Verzoekt voorts de ingezetenen wien vracht goederen worden bezorgdtot de uitroeijing van de hier boven aangeduide misbruiken hunner zijds mede te werken niet alleen door zich te ver gewissen omtrent het door hen verschuldigde, door inzage van de betrokken verordeningen en tarieven, welke de schippers of andere bezorgers der vrachtgoederen in der, regel volgens de be staande verordeningen verpligt zijn op de eerst aanvrage te vertoonenmaar ook door niets bo ven het veischuldigde te betalen en tegen den te veel vorderenden, schipper klagte in te brengen, tot welk laatst bedoeld einde belanghebbenden worden verwezen naar den Commissaris van Po- licie alhier van wien even als van den on- dergeteekendedes verlangd, een ieder nadere inlichtingen omtrent zijne eigene of derschip- pers bevoegdheid en verpligtingen zal kunnen ver krijgen. Sneek den 16 October 1862. W. van NAUTA LEMKE. van ran de houders herinnerddat het kapitaal tegen overgifte van de originele Obligatie en de onver schenen Coupons, kan worden ontvangen ten Kan tore van den Gemeente-Ontvangcr te Sneek na den 4 Januarij 1863. Sneek den 18 October 1862. WOUD A Burgemeester. Il AG ASecretaris. PUBLICATIE. De OFFICIER van JUSTITIE te SNEEK meermalen zelf ervaren, en van anderen gehoord hebbende „dat vele beuri- of veerschippers te de zer stede hoogerc vrachlloonen vorderen dan bij de betrekkelijke vrachttarieven zijn bepaald, zoo mede bestclloonen en aan teeken gelden eischen waar deze bij de belrekkelijke verordeningen niet zijn toegeslaan. Ov. dat het wenschelijk Is te achtendat ge noemde misbruiken, welke veelal in onwetendheid of vergissing geene verontschuldiging vinden en boven dien bij derzelver opmerking aan de over tredende schippers van den kant van dozen dik wijls door brutale althans ongepaste antwoor den of uitdrukkingen worden achtervolgdzoo veel en zoo algemeen mogelijk worden te keer Zalurdag avond toen al hier het gaslicht zou beproefd worden werd er een lek in den regulator, ontdekten wel in de een licht, dat het ontsnapte gas Vier personen, waaronder de der Made hebben zware brand- broken in den stal van den landbouwer Walle Jans Oppedijk alhier, afgemaakt 1. Heden werd door J. van der Vegt de nieuw beroepen leeraar bij de Hervormde gemeente te dezer stededs. E. van der Meuten, »n de dienst bevestigd. Hij had tot tekst gekozen 2 Cor. 5 vs. 20a; en des avonds heeft de nieuw beroepen leeraar zijn intreê-predicatie gehouden naar aanleiding van 1 Cor. 1 vs. 23a en 246. HEERENVEEN. Alhier heeft een treurig on geluk plaats gehad. Op een handkar werd een zware vracht vervoerdeenige jongens trokken om te helpen aan een touw vooraan de kar. Plotseling brak het touw en kwamen een paar jongens te vallenzij die achter de kar waren merkten niets en gingen voort ze aan te duwen, met het ongelukkig gevolg, dat twee jongens on der het rad kwamen waarvan een op de plaats dood bleef en de ander zeer ernstig is gekwetst. ’s GRAVENHAGE. Men verneemt thans dat het wets-ontwerp tot regeling van het regtsge- bied der regterlijke collegiën enz.wederom en wel onveranderdaan de tweede kamer der sta ten generaal is aangeboden. UTRECHT 17 October. Door heeren cura toren der hoogeschool alhier, is eene voordragt ingediend ter benoeming van een hoogleeraar in de godgeleerdheid waarop geplaatst zijn de hee ren Chantepie de la Saussaye en van Ooster- zeebeide Herv. predikanten te Rotterdam. ARNHEM, 16 October. Het volks-concert gisteren avond door de muziekale vereenigingen te dezer stede in Musis Sacrum gegeven werd zoo druk bezochtdat de groote zaal te klein was om het opgekomen publiek, men schat het op 1800 personen, te bevatten. De vraag, of men het volk door een lagen entréeprijs kan verlok ken tot bijwonen van een concertis dus aan vankelijk bevestigend beantwoord. De ondervin ding zal nu moeten leeren of men het groote publiek zooveel genoegen heeft verschaft, dat hel naar meer zulke avonden verlangten zich als dan de gevraagde geringe geldelijke opoffering daarvoor zal willen getroosten. HAARLEMMERMEER, 15 October. Heden waren wij getuigen van het in werking brengen van den eersten stoomploeg in Nederland. Den voor den landbouw zoo zeer ijverenden eigenaar van de Badhoeve te Haarlemmermeer den heer Amersfoordkomt de eer daarvan toe. Wij had den niet het genoegen zoo in de onmiddellijke nabijheid te zijn om van alle deelen der machine met juistheid eenigermate de uitvoerige werking te kunnen opgeven maar zijn toch overtuigd dat het ploegen door sloom snel en deugdelijk kan geschiedenen voorzeker op zware gronden de voorkeur verdient boven het ploegen met paarden, namelijk waar groote uitgebreidheid van land een zoo kostbaar werktuig toelaat. Wij wenschen den geachtei) eigenaar der Badhoeve geluk met deze eerste welgeslaagde proef. WEESP15 October. In den afgeloopen nacht is hier een brutale diefstal gepleegd door middel van builenbraak. De huisvrouw van den bokschipper S wier man zich met zijn vaartuig elders bevondlag met hare kinderen gerust te bed toen zij in het holste van den nacht uit ha ren slaap gewekt werd meenende eenig geritsel te hooren. Daar het volslagen duister was, kon zij niets zien; zij stond niettemin op en riepof zich daar volk bevond. Plotseling daarop ontving zij een slag tegen haar achterhoofd en het was haar of haar de keel werd digt geknepen. Zij verloor toen alle bewustzijn en viel neder. Toen zij weder tot zich zelven kwamzal het ongeveer half drie ure in den morgen zijn geweest. Zij riep toen een buurman te hulp, die licht ont stak als wanneer zij bevond dat een der ramen openstondwaaraan duidelijk de sporen van bui- tenbraak zigtbaar waren dat wijders het kabinet BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend dat in hunne vergade ring van heden, van de schuld spruitende uit de gcldleening van ƒ50,000 tegen 4 pct., ten laste de Stad is uitgeloot No. 48 en van die ƒ50,000 tegen 4’/a pet., No. 64, wordende opligten van-de kap was uitgenomen. Uiteene lade van dit kabinet vermiste zij een linnen zakje met ƒ50 aan rijksdaalders, een gestreept bont zakje met ƒ15, een muntbiljet a ƒ10, een ijze ren spaarpot met p. m. ƒ20 eene lederen brie- ventasch waarin echter geene waa rde aanwezig was en eene spanen doos met watten Drie Ia den van eene ladetafel waren uitgeschoven, doch zoover zij heeft kunnen nagaan is daaruit niets vermist. Men verdiept zich in gissingen doch tot nog toe is niets ontdekt geworden. De ju stitie doet ijverig onderzoek. AMERSFOORT. Een voormalig’directeur der brandwaarborg-maatschappij Ultrajectum L. te Zeist is gearresteerd wegens verduistering van gelden. GOES. Het kanton-geregt alhier heeft uit spraak gedaan in de zaak der knipstertjes (meis jes die op de kermis de kleederen der wande laars stilletjes kapot knipten.) De feiten als be wezen aangenomen zijnde is de eerste beklaag de verwezen in twee geldboeten van ƒ7.50 ieder, de tweede beklaagde in vijf geldboeten van ge lijk bedrag en beide solidair in de kosten ad ƒ5.90. Op requisitoir van den controleur der di recte belastingen te Bergen op-Zoom zijn op last en in bijzijn van den kantonregter aldaar, verge zeld van twee marc(iaussée'sdoor een smid alle deuren opengebroken van het huis, toebehooren- de aan en bewoond door den heer Louis Cuy- personder de gemeente Woensdrechtten ein de de rijksschatters in de gelegenheid te stellen de haardsteden en vensters te tellenwaartoe hij reeds herhaalde malen aan de bevoegde autoritei ten den toegang tot zijne woning geweigerd had den. ’sHERTOGENBOSCII, 14 October. In de veel besproken zaak van den dezer dagen te Eind hoven voorgevallen manslag is eene beslissing ge nomen. De brigadier-rijksveldwachter is in het gelijk gesteld. Hij was volkomen bevoegd, zegt de regtbankde pistoolhem van rijkswege ver strekt, onder omstandigheden als die, welke het feit vergezeld hebben in handen te nemen. Hij zou, door den oproerigen verslagcne los te laten, den eerbiedder politie verschuldigdaan een bnldadigen hoop hebben prijs gegeven. Had de verslagene van Mierlozegt zij verder, na den brigadier tot twee malen toe te hebben uitge jouwd, zijn naam opgegeven en zich niet geweld dadig verzetde pistool ware niet getrokken en het ongeluk niet gebeurdterwijl ongelukken waarvan hier de rede is, wel het gevolg zijn van het wapen, maar niet van hem dien, dat wapen is verstrekt, om daarvan, zoo noodig, gebruik te maken. De brigadier-rijksveldwachter C. A. Dietz is diensvolgens te dier zake ontslagen van alle regtsvervolging. ZEVENBERGEN. >n SNEEKER 00 ict he ,e- an eft De le- ski Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 et voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. gelregt voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco/1.65 r - - - -- - II I 0 et ze COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1