NIEliWS- EN ADI'EIITENTIE-HLAD VOOli DE STAD EN HET AIII1OMIISSE1IENT SNEEK. s I J 1 1862. No. 86 ZATURDAG den 25 October. w 17de Jaargang. BINNENLAND BUITENLAND De toestand van Garribaldi is weder ITALIË. e Wij hebben nu naar MilWHMHlilillffim c- G a iet he le an eft De le- ski 21- iet de an e- 1 tri •j ot gt yk 1- C- E- de rfe j ise ne en j" I er I I 1 H SNEEK, 24 October. In den op den 23 dezer gehouden gemeente- raads-vergadering van Leeuwarden is benoemd tot 3e hulp-onderwijzer op eene der stads scholen, Gerbcn Kappenburg thans hulp-onderwijzer te Sneek. s GRAVENHAGE 21 October. De hooge raad heeft verworpen het beroep van A. Mee- ter directeur-hoofd-onderwijzer in het huis van verbetering te Alkmaar door de regtbank aldaar veroordeeld tot eene geldboete van ƒ25, wegens het weigeren aan de school-commissie van het ge ven van inlichtingen omtrent de school en het onderwijs aldaar gegeven. Wij vernemen dat de heer Storm Buysing, nieuw benoemd lid van de raad van state, wei nig tijds nadat hij dezer dagen zich hier ter ste de met der woon had gevestigd door een ern stig toeval is overvallen dat thans nog het erg ste voor zijn toestand doet vreezen. Niet minder dan ruim 95,500 is naar men verzekerthet bedrag van de ontvangsten gedurende het badsaizoen aan het gemeente-bad- huis geweest. De baden zoo binnen- als bui tenbaden hebben opgebragt ongeveer 10,000 de têble d'hóte ongeveer 9000 de buffetten zoo binnen als op het terras; ƒ14,500 het lo gement ongeveer 18,000 de consumptie van de logés en de restauratie tusschen de ƒ37,000 en ƒ38,000; andere ontvansten van verschillenden aard pl. m. 4000. Het batig slot zal weinig verschillen met dat van verleden jaar. Voorze ker eene uitkomstdie wel leiden mag om de inrigting voortdurend in eigen beheer te blijven exploiteren. Naar wij vernemen is de telegrafische ge meenschap tusschen Nederland en Engeland, via Zandvoortgestoord en is alleen de kabel tus schen Schcveningen en Oxfordness in dienst. De storing wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door ge breken aan de geleiding der internationale tele- graafmaatschappij tusschen Haarlem en Amster dam. *s GRAVENHAGE 22 October. Wij verne men dat het hoofdbestuur der vereeniging het Metalen Kruis besloten heeft in het volgende jaar, bij gelegenheid van de 50e verjaring van het herstel onzer onafhankelijkheid te s Graven- hage en te Rotterdam eene reunie te houden van al de afdeelingen der vereeniging. Men zul zich in plegtigen optogt per extra trein van Rotterdam herwaarts begeven, en er zullen, naar men ver zekert, vele feestelijkheden plaats hebben. Naar men verneemt heeft de minister van binncnl. zaken onlangs ingetrokken de ministeriële resolutie van 9 Junij 1818, waarbij o. a. was be paald dat zij, die op akademische examina wa ren afgewezen binnen zekeren tijd tot het on dergaan van nieuwe examina niet konden worden toegelatenterwijl in dit geval de faculteit de testimonia van hen die examen hadden afgelegd, onder zich moest houden. Z. M. heeft tot gewoon hoogleeraar in de godgeleerde faculteit aan de hoogeschool te Ut recht ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer dr. H. E. Vinke benoemd den heer dr J. J. van Oosterzee, te Rotterdam. Z. M. heeft aan den heer J J. L. ten Ka te predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Amsterdam vergunning verleend tot het aan nemen en dragen van de onderscheidingsteekenen van ridder der Leopoldsorde, hem geschonken door Z. M. den koning der Belgen. Prof. Buijs Ballot doet in de Utrechtsche Courant het voorstel om op den hoofdtoren eener plaats een leeken aan te brengen, waardoor ee- nigzins de barometerstand op verschillende plaat sen en daarmede het waarschijnlijke aanstaande weder kon worden aangewezen. Het is toch se dert lang gebleken dat goed gelijkmatig weder met oostelijke winden volgt, wanneer in het noor den de baronmeter hooger st.iW’nst bevestigd, p- ernstiger en geeft reden tot ongerustheid. De re gering heeft hem en zijnen zoon Menotti de de gens doen teruggevendie hun bij Aspramontc waren ontnomen. Mag men geloof slaan aan berigten uit Ro me dan zou de ex-koning Frans II hoop heb ben op de| mogelijkheid van zijn herstel op den troon dei Beide Siciliën ook zonder de hulp van Oostenrijken is dit de reden waarom hij niet tegenwoordig is geweest bij de voltrekking van het huwelijk van zijne zuster met aartshertog Kareihij vreesdewanneer hij die plegtigheid bijwoonde, voor een aanhanger van Oostenrijk te zullen gehouden worden. De ex-koning Frans II heeftnaar het schijntweder geld noodig. Men verneemtdat bij de legitimisten in Frankrijk en Italië een lee- ning in zijnen naam gesloten zal worden, en wel door personen die de gewezen souverein beter zal kunnen vertrouwen dan hen, die reeds bij her haling sommen voor hem hebben geïnd, doch vergeten of verzuimd hebben ze in zijne geldkist te storten. BELGIE. De koningin van Engeland is den 18 October te Brussel aangekomen en heeft ha ren inlrek genomen in het kasteel te Laken. Den volgenden dag is zij naar Antwerpen vertrokken om van daar dadelijk naar hare staten terug te keerenwanneer niet het ongunstige weder haar daarin belet. Koning Leopold is sedert eenige dagen weder minder wel dan vroegerZ. M. zal eenigen tijd in het Zuiden gaan doorbrengen. Volgens eeni gen gaat hij naar Pau, waar de keizer het ka steel van Hendrik IV voor hem in gereedheid zou laten brengen; volgens anderen zou hij zich naar Italië begeven, waar Victor Emanuel de kasteden van Capodimonte en van Castellamare te zijner beschikking heeft gesteld. DLTTSCHLAND. Men schrijft uit Stuttgart Een treurig gerucht is door het geheele land verspreid. Onlangs moet een onschuldig veroor deelde ter dood gebragt zijn. De ware misdadi ger zou dit voor eenige dagen op zijn sterfbed beleden hebben. De man, aan wien het dood vonnis voltrokken werd heeft nog op het scha vot en tegenover de guillotine staande zijne on schuld bezworen, en ieder, die den loop van het proces gevolgd heeft, meende dat de man gratie zou hebben gekregen. Dit is echter niet gebeurd. Wordt dit berigt bevestigd, dan zal de doodstraf, die bij ons afgeschaft was en eerst later weder ingevoerd is voortaan nagenoeg onmogelijk wor den. In de Köln. Zeitung leest men de volgende advertentië in de Nederlandsche taal: Waarde André 1 Kom vooral 20 of 21 Oc tober in het Hótel Europóische Hof te Mainz of 22 en 23 October te Frankfort in het Hótel Eng- lische Hof, daar wacht u uwe liefhebbende vrouw die blijft voortgaan u op te sporen. „Keulen, 19 October 1802." De Courrier de la Champagne verhaalt den volgenden trek van een hond toebehoord heb bende aan den eigenaar van een kermistroep en door dezen in Januarij jl. te Soissons aan een Duitscher verkocht. De kooper nam het dier mede naar Duitschland terwijl de vorige eigenaar naar het noorden van Frankrijk trok. Na acht maanden vond deze den hond, zeer vermagerd, terugop zijne gewone plaats onder een der voertuigen. Op zijne latere omzwervingen bleek het hemdat de hond Belgie en een deel van Frankrijk was doorgetrokken op alle plaatsen waar de troep gewoonlijk kwam zijn ouden mees ter zoekende. Van Kroonstad wordt van den 16 dezer gemeld, dat het dien dag aldaar toenemend vrie- den en dat regen of wind volgenindien te Maa stricht de barometer hooger staat dan te Gronin gen. Daarom stelt de heer Buijs Ballot nu voor, dat er op den hoofdtoren eener plaatseen ijze ren stang of dwarsbalk worde aangebragtrijzen de of wijzende naar het noorden als daar de hoogste stand voorkomt en omgekeerd, rijzende of wijzende naar het zuiden indien in het zui den de hoogste barometerstand heerscht. Vooral in de zeeplaatsen zou men daardoor algemeen en door eene zeer eenvoudige aanwijzing opmerkzaam gemaakt worden op gevaar voor slecht weder. ZALT-BOMMEL19 October. Heden werd onze eerste avond-godsdienst gehouden bij gas licht. De kroonen waren eenvoudig, maar netjes ingerigt. Het licht voldeed uitmuntend, en wij willen gaarne eere geven aan diegenen welke het tot stand gebragt hebben. Volgens de Arnhemsche Courant zon de com missie benoemd door de staten van dit gewest om Z. M. den koning eene medaille aan te bie den voor Hd. betoonde belangstelling zijn in het lot der ongelukkigen door den watersnood in den winter van 1861dezer dagen op het Loo door Z. M. ontvangen. DEVENTER20 October. De nieuwe klok uit Parijs, die reeds voor weken hier is aange komen kan niet gesteld worden dan door een Parijschen ouvrier en de ouvrier komt niet. De oude klok weg en de nieuwe er niet voor in plaatsgij begrijpt welk een last. een arbeider die met het horologie in de hand alle uren tegen de klok van den toren der groo- te kerk slaaten zoo is het deel der stad dat om de kerk ligt, toch altijd eenigzins op de hoog te van den tijd. ZWOLLE. Op de weekmarkt van vrijdag wa ren niet minder dan circa 7000 mud aardappe len en 2600 mud appelen aangevoerd. Een on bekende overvloed! De fijnste soort appelen gol den ƒ2.40, de minste soort werd verkocht voor 1 20. ENSCHEDÉ, 20 October. Gisteren is de hulpkerk der Hervormden alhier voor de dienst loegewijd des morgens door ds. ter Ltiile, aanleiding van Johs. 8: 12, en des avonds door ds. Vorstman, naar aanleiding van 1 Samuel 1 v. 12 BLOKZIJL, 21 October. Sedert een paar dagen woei hier een sterke zuid-zuidweste wind die gisteren avond in een noordwesten verander de en steeds in sterkte toenam, terwijl felle blik semstralen, opgevolgd door zeer zware dondersla gen de lucht doorkliefden. Het zeewater zwol tot eene aanmerkelijke hoogte waardoor de uiter waarden geheel en al werden geïnnundeerd en de veehouders zich in de duisternis van den nacht moesten beijveren om het aldaar grazende vee binnen te krijgen ten gevolge waarvan een paar personen, door het fel wassende zeewater, zich in de onmogelijkheid bevonden om van de uiterwaarden af te komen en zich ongeveer 3 uren tot boven het middenlij! in het water hebben bevonden voor dat zij niet dan met moeite konden worden gered. Een en ander is alhier komen aandrijvenhetgeen vermoeden van zeerampen geeft. MEPPEL 20 October. Heden heeft hier een treurig voorval plaats gehad daar de persoon W. P., door ophanging een einde aan zijn leven heeft gemaakt. De oorzaak van dezen zelfmoord schijnt te moeten gezocht w orden in een verkeerd of on gelukkig huwelijk, dat de ongelukkige pas had aangegaan, gelijk algemeen gezegd wordt,geheel tegen zijn zin. SNEEKER i- y /TA e i AM SB Ift 2- en oo 8- Advertentiëu van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ct voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze gelregt voor iedere plaatsing. a COURANT. •«a» r- I O et .-.i I I 1 d Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaterdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco 1.65

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1