r NIEUWS- EN AI)IEIITENTIE-I!LA!I VOOR DE STA!) EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. A I I f 1862. Ao.8 17de Jaargang. [J WOENSDAG den 29 October. i BUITENLAND ift n iet hé ,e- an eft De le- ski het de an e- de a- en oo e- het saldo over 1861. F werp tot amortisatie van schuld worden aangeboden AMSTERDAM 23 October. Gisteren werd door den burgemeester dezer stad in een plegti- ge vergadering en met een gepaste toespraak de gouden medaille uitgereikt aan de kunstenaars dievoor hunne ingezonden werken op de ste delijke tentoonstelling alhier, deze onderscheidiijg zijn waardig gekeurd. Bij deze gelegenheid hield de heer Hofdijk eene redevoering, waarin hij een schets leverde van het beeld des waren kunste naars in zijne roeping en daaruit voortspruitende verpligtingen. De tentoonstelling werd SNEEK, 28 October. Men verneemtdat de kamer van koophandel en fabrieken alhier, zich tot den minister van binncniandsche zaken heeft gewend, met het ver zoek dat er eene doorloopende dagdienst op het rijkstelegraafkantoor alhier moge worden inge voerd. Ook is van harentwege een adres aan denzelfden minister ingezonden tot verbetering van de haven te Lemmer. Ds. E. D. Lichtenvoort te Dragten, is be roepen tot predikant te St. Jacobi Parochie. 's GRAVENHAGE. Volgens bekendmaking van den minister van marine zal op een nader te be palen tijdstip aan het departement van marine alhiereen vergelijkend examen plaats hebben van jongelingen die lot scheepsklerk bij de Neder- landsche zeemagt wenschen benoemd te worden. Het getal der opene plaatsen bepaalt zich tot tien. Vóór of uiterlijk op 15 November a. s. moet door belanghebbenden een verzoekschrift aan den minister van marine worden ingezonden. Alleen worden zoodanige jongelingen toegelaten die geboren zijn in de jaren 1846 en 1847, en bij het vooraf te ondergaan geneeskundig onder zoek voor de zeedienst zijn goedgekeurd. Mevrouw Rosa do Vriesdie zich thans te cichorei naar Randers, is circa 2m. benoorden deze haven gestrand. Een landman, jl. donderdag te Zutphen ter markt, kreeg van een paard zulk een slag tegen het hoofddat zijne hersenen gedeeltelijk bloot- lageu. Zijn toestand is hoogst bedenkelijk. Aan de regtbank te Breda wordt het voor- loopig regterlijk onderzoek bewerkstelligd in de zaak tegen den daar wonenden en practiserenden advocaat v. B., die aangeklaagd zou zijn, van zijne krankzinnige moeder gedurende geruimen tijd te hebben opgeslotenhaar met een paar denstang in den mond te hebben vastgebonden haar meermalen met een kleerklopper zoodanig te hebben geslagen, dat dit blaauwe vlekkenen dik wijls bloedende wonden veroorzaakte, en derge lijke gewelddadigheden meer. Of die verschrik kelijke feiten zich bevestigen zullen, zal de tijd moeten leeren. Te 's Hertogenbosch staat voor het prov. geregtshof een kind teregt van 10 jaren, beschul digd van brandstichting te Aalburg bij Heusden. De in de vorige week te 'Hertogenbosch ter dood veroordeelde F. van Heugten heeft zich om gratie tot Z. M den koning gewend, en wel hoofdzakelijk op dringend aanzoek van zijnen ver dediger daar hij zelf er zich bitter weinig om bekommerde. ZWOLLE 23 October. Uit het bestaande zestal van predikanten is door den algemeenen kerkenraad der Ned. Herv. gemeente alhier in zijne vergadering van 21 October jl. opgemaakt het volgende alphabetisch gerangschikte drietal de hh. Brouwer te Veendam B. C. J. Mossel- mans te 's Hertogenbosch en P. Steen te Dolden. GENEMUIDEN22 October. De verpachting van het veer over het Zwartewatcr alhier heeft heden morgen van wege de gemeente voor den tijd van 3 jaren plaats gehad. De vorige pach ter A. J. Bruintjes is op nieuw veerman gewor den voor de som van ƒ1000 'sjaars. In 1859 werd het veer verpacht voor slechts ƒ610. OMMEN24 October. Naar men hier ver neemt, zullen binnen 14 dagen op Nijverdal de fabrieken geheel stilstaan. Het is te wenschen dat dit gerucht niet bevestigd worde. Den 21 October ontving de heer V. te Veenhuizen een telegram, dat zijn zoonte’sHage bedenkelijk ongesteld is. Zijne dochter schrikte zoo hevig door dit berigtdat zij plotseling den geest gaf. De vader trok zich dit geval zoozeer aan, dat hij daardoor krankzinnig is geworden. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran de Stad SNEEK maken bekenddal ten gevolge be sluit van Heeren Gedeputeerde Staten van den 7 October 1862, no. 7 (Prov. Dad no. 113) de letter T van het Gothische alphabet bestemd is, voor den IJk en Herijk der maten en gewigten gedurende het jaar 1863. Eu opdat dit kome ter algemeene kermis, zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Snee- ker Courant. Sneek den 29 October 1862. de ïse ne en ijs JL BEKEND MA KING. BINNENLAND ITALIË. Heden (donderdag) wordt aan koning Victor Emmanuel het geschenk aangeboden dat van wege de Romeinsche dames voor de konin gin van Portugal is bestemd. De paus is van zijn buitenverblijf thans te Ro me teruggekeerd onder de algemeene toejuichin gen der bevolking. De prelaat Cenatiempo is te N;ipels uit de ge vangenis ontsnapt. De cipiers der gevangenis zijn in hechtenis genomen, en hebben bekend aan die ontsnapping medepligtig te zijn. Naar men ver zekert, heeft de commandant van een Engelsch schip geweigerd den prelaat eene wijkplaats aan boord te verleenen. Cenatiempo heeft zich daar op ergens anders schuil gehouden. SMYRNA, 24 October. Volgens berigten uit- Athene van den 22 dezer zou koning Otto af stand van den troon gedaan hebben en afgereisd zijn onbekend waarheen. ATHENE, 24 October. Het garnizoen bevindt zich te Calamata of op Korfu. Het voorloopig bewinddat hier is ingesteldbestaat uit de heeren Bulgaris voorzitter. Tanaris en Rouffos leden. Nieuwe ministers zijn reeds werkzaam. PRUISSEN. Alhier houden de demonstratie!» niet op. Terwijl de liberalen de huiswaarts kee- ende afgevaardigden met den grootsten luister ue tentoonstelling werd van den dag der ope ning (2 Septemb.) tot eergisteren door omstreeks 1000 personen bezocht. Onder dit getal zijn niet begrepen de personen die vrijen toegang hadden. De bediening der meest belangrijke post diensten voor 's rijks brievenposterij is voor den tijd van twee jaren aangenomen door de firma van Gend Loos. De administratie van Gend Loos kan over zooveel materieel en personeel beschikken, dat concurrentie bijna onmogelijk wordt en dat maakt haarhoe geriefelijk in het algemeen hare diensten ingerigt zijnvoor het reizend publiek dat bij het goedkoopst middel van vervoer natuurlijk het meeste belang heeft, tot een wezenlijk bezwaar. Bij de op 23 October jl. te Amsterdam plaats gehad hebbende veiling van effecten heb ben o. a. opgebragt: Aandeelen maatschappij voor meel- en brood fabrieken te Amsterdam 128, 129 proc. aandee len vleeschhouwerij te Amsterdam 82% proc. I aandeelen Rijn- en IJssel-stoombootmaats. 3 pc. De heer S. H. Anemaetlid van de tweede kamer der staten-generaal, oud-burgemeester van Nieuwe Tonge en notaris te Sommelsdijk, vierde dezer dagen zijn gouden huwelijksfeest. Daarbij vergaten de feestvierende echtgenooten de armen hunner gemeente niet. Meer dan 80 gezinnen van Sommelsdijk ontvingen van 16 ponden vftesch en even zoo veel tarwebrooden. Ook het wees- en gasthuis werden ruim bedacht. LEYDEN 24 Oct. Sedert onze laatste opgave is het munt- en penningkabinet der hoogeschool .onder anderen vermeerderd: Door den heer C. de Grijs te Emoi in China, thans op reis met het Nederiandsch gezantschap naar Peking, met een kistje, inhoudende een aantal munten van China, Japan Formosa Annam of Cochinchina en Ti bet of Mongolië. De oudste dezer munten, eene van bijzondere grootte zwaarte en zonderlingen vorm, zou, indien zij echt ware, (ons exemplaar is ongetwijfeld een kunstig nagemaakt stuk) niet later dan 2800 jaren vóór Christus geboorte ver vaardigd zijn. De in ouderdom volgende, zeker echte munt dagteckent uil hel tijdvak 176159 vóór Christus. Hieraan sluiten zich een groot aantal andere aan die na Christus geboorte ver vaardigd zijn en in het geheel loopen tot het re- geringstijdvak van den Inatstoverleden keizer, zijn de: 18511861. Alles te zamen ontving het kabinet meer dan 100 stuks, die de reeksen der Chinesche, Japansche en Cochinchinesche munten, welke zich daarin reeds bevondenbelangrijk aan vulden terwijl die van Formosa en Tibet of Mon golië in geheele leemten vóórzagen. Ten slotte moeten wij nog vermelden een zeer fraai uitge voerd muntbiljet van 500 cash, uitgegeven in 1857 I (tweede maand). De verzameling papieren munt I van het kabinet is reeds zeer talrijk. FREDERIKSHAVEN, 20 Oct. Het schip Catha- i rina Uendrikakapt. Fabervan Dockum met Brussel ophoudt, is als prima donna geëngageerd bij den schouwburg Della Scala te Milaan. Van den 24steit. Uil de antwoorden der re gering over de ontwerpen der staatsbegrooting voor 1863 blijkt, dat bet'overschot voor 's rijks schatkist wegens de koloniale ontvangen en uit gaven over 1862 thans geraamd wordt op ƒ38,350,000; zijnde bijna 20 millioen meer dan het saldo over 1861. Eerlang zal een nieuw out- t AMSTERDAM 23 October. I I COURANT. T 0 et t geplaatst in de Snee- Deze Courant verschijrt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad /1.40; buiten de Stad franco /1.C5 SNEEKER Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewonc'letter 40 ct voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. gelregt voor iedere plaatsing. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA De Secretaris IIA GA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeen te SNEEKgelet op de resolution van den Heer Staats' raad Gouverneur dezer provincie, van den 14 September 1833 no. ”%55( en van den 28 Dec. 1844 no. 138 ma ken door dezen aan de belanghebbenden bekend, dat inge volge art. 27 der wet op het personeel van den 29 Maart 1833 (Staatsblad no. 4) een’ ieder gehouden is aangifte te- doen van zoodanige perceelen, welke op den 15 Mei dezes jaars niet in gebruik waren, of door eenen huisbewaarder bewoond zijnde, gedurende den loop des dienstjaars in ge gebruik genomen of van mobilair voorzien worden voor het aanschaffen van meerdere dienst en werkboden of paar den dan op den 15 Mei worden gehouden, en eindelijk voor het aanwenden tot belastbaar gebruik van zoodanige voorwerpen van de 5e en 6e grondslagen als aanvankelijk tot onbelastbare einden aangelegd of gebezigd zijnzoome de van paarden die in den loop des jaars het tweede vier tal hnnner melktanden hebben verloren zullende de aangif te hiervan moeten geschieden ten kantore van den Ontvan ger, alvorens die omstandigheden komen te ontstaan. Wijders wordt hierbij herinnerd dat: naar luid van art. 7 der wet van den 24 April 1843 (Staatsblad no. 15) van alle gebouwen, welke nieuw gesticht, vernieuwd vergroot of uitgebreid worden, door de belanghebbenden binnen zes maanden, na de in gebruik stelling dier perceelen of nadat de zelve voor het eerst geheel of ten deele worden betrok ken aan de zetters der gemeente aangifte moet worden gedaan daar bij verzuim dier aangifte wordt verbeurd, de aanspraak op de vrijdommen, welke bij de wet van 28 Maart 1828 (Staatsblad no. 8) wegens die gebouwen zijn tocgc- kend. En zal deze worden afgekondigd en ker Courant. Sneek den 29 October 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris HAGA. f *a-"*r -1 - ze

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1