NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-IILAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. I I I 4 1862. No. 88 ZATURDAG den 1 November. luie Jaargang. *4 BUITENLAND BINNENLAND Dit gezelschap is gen van Een ili St. rst iet jn er iet he .e- an eft De le- ski liet de an e- de H H M de ise I ne en ijs aldaar. wezig. dank der vergadering toe met toespraak en gebed. dieaan deze ziekte lijdende en terwijl de storm gierde en de regen bij stroomen nederviel, den nacht in de open lucht moesten doorbrengen Te Emden (oost Friesland) is jl. maandag een kind van twee jarên dat men een oogenblik zon der opzigt had gelaten in het vuur gevallen en kort daarna aan de gevolgen overleden. Te Pilsen hebben drie kinderenvan 23 en 5 jaar, die men zamen in eene kamer had opgesloten om ze op die wijze goed te bewareneene doos met lucifers gevonden daarmede een wieg en het bed aangestokenwaarna zij door den rook zijn gestikt. Eennaar men zegtnog al aan den drank verslaafde baanopzigter te Hamburg heeft zich dezer dagen aldaar op een der rails gelegd, en alzoo vrijwillig den dood gevonden. Ter gelegenheid van de laatste veemarkt te Leer is uit de R. K. kerk aldaar al het zilvergoed ge stolen de daders onbekend. GRIEKENLAND. Uit de telegr. berigen is reed» geblekendat de omwenteling in Griekenland ze geviert. Na eenige opstandendeels gedempt deels gestraftop enkele punten des rijksis in de laatste dagen der vorige week het geheele land in oproer gekomen tegen den koningen deze heeft zich genoodzaakt gezien, toen ook de hoofd stad in den nacht van 23 op 24 dezer hem af viel afstand te doen van de regering. Otto I, prins van Beijeren legde ten behoeve zijns broe ders prins Luitpoldde kroon neder, sedert 25 Januarij (6 Februarij) 1833 door hem gedragen Op dien dag steeg hij op den troon, doch bleef, aangezien hij nog geen twintig jaar oud was onder een regentschap tot 1 Junij 1835. Een voorloopig bewind is ingesteld onder voorzitter schap van Maurocordato dit heeft onmiddcllijk het Beijersche vorstenhuis vervallen verklaard van den troon en een nationale vergadering bijeenge roepen. Ook zonder deze vervallenverklaring zon Luitpold weinig of geen kans hebben gehad zij nen broeder op te volgendaar hijzoo als men weet, steeds volstandig geweigerd heeft tot de Grieksche godsdienst over te gaan een eerst vereischte om souverein van den Helleenschen staat te wezen. Waarheen de gewezen koning vertrokken is was den 25 dezer nog onbekend. Sedert is vernomen dat hij last heeft gegeven den Piraeus te ontwijken en in de baai van Salamis het anker te werpen. Al de gezanten der vreem de mogendheden hebben zich tot hem begeven. De reisdie de koning en de koningin hadden onder nomen om de prov. te bezoeken, die juist het eerst hun ontrouw zouden worden, heeft het uitbarsten der omwenteling misschien bevorderd. Die reis zou 20 dagen duren, en was geheim ge houden welligt omdat men twijfelde aan de ge trouwheid der door te trekken streken. De heer Chatriskos, een der ministers, snelde onverwijld, na het vernemen der gebeurtenissen naar Cala- mata in Laconië alwaar het koninklijk echtpaar zich bevonden vermoedelijk heeft koning Otto in die plaats de acte van afstand onderteekend. De republiekeinsche Siècle doet opmerken dat zoodra vrouwen haren invloed doen gevoelen in politieke aangelegenheden de uitkomsten gewoon lijk ongunstig zijnen koning Otto daarvan thans de treurige ondervinding opdoet. Volgens dat blad had koningin Amelia zich aan het hoofd gesteld van de reaclionnaire partij en hield zij haren ge maal terug. De reactie werd geslagen en heeft in haren val den Beijerschen vorst en diens troon medegesleept. Volgens den Siècle zal de groote in Griekenland voorgevallen revolutieofschoon die Staat slechts één millioen zielen telt, zeer ernstige gevolgen voor geheel Europa kunnen heb ben. De clericale organen deelen in dit laatste gevoelen en sommige hunner zijn van meening dat het hier niet alleen betreft eene verandering der Grieksche dynastie of eene radicale wijziging wijs en zelfs zonder verhoor door de Evan. Luth. Synode alleen op verspreide geruchten en opzet telijk uitgedachten lasteris beschuldigd van in strijd met de eerbaarheid te hebben gehandeld en ontzet is van zijn ambt; 2) van verschillende heeren uit Utrecht, die verzoeken dat dein het ontwerp nopens de geneeskundige voorgestelde bepaling, omtrent het afleggen van examens door officieren van gezondheid en apothekers, na het verlaten van de militaire dienst, door de vergade ring niet worden goedgekeurd. AMSTERDAM, 28 October. Gisteren avond deed de heer Rosseeuw de St. Hilaire, hooglee- raar aan de Sorbonne te Parijs, de aangekondig- de mededeeling in de kerk der Doopsgezinde ge meente alhier. Hij werd opgeleid door ds. Ha- sebroekdie de bijeenkomst met eene korte toe spraak en gebed opende. De heer R. de St. Hilaireriep de geldelijke ondersteuning zijner geestverwanten in Nederland in ten behoeve van eene onlangs te Parijs gebouwde chapelle évangé- lique zijnde het 34e Protestantsche kerkgebouw In 1830 waren er slechts 7 a 8 aan- Ds. Chavannes bragt den spreker den en sloot de bijeenkomst Aan de deuren werd inzameling ten behoeve der vooruoemde kerk ge daan. In eene predikbeurt te Rotterdam heeft dr. Van Oosterzee zondag verklaard, dat hij, waar het de keus betrof tusschen de eene of andere gemeente niet ligt Rotterdam zou hebben kunnen verlaten, maar dat, waar tegenover eene gemeen te het belang der Ned. Herv. kerk stond, hij niet mogt twijfelenen hij de beroeping tot hoog- leeraar te Utrecht dus welligt zou moeten aan vaarden. Men leest in de Utrechtsche Courant’. Naar wij uit eene goede bron vernemen heeft baron van Boetzelaer van Dubbeldumna ernstig be raad besloten de op hem uitgebragte benoeming tot lid der tweede kamer der staten-generaal niet aan te nemen.” N1EUWEDIEP27 October. Heden is Z. M. stoomschip Hildin-, kapt, ter zee S. H. Binkes waaromtrent men zich in de laatste dagen teregt verontrusttehier op de reede gekomen. |Men had gedurende 17 dagen met hevige stormen te kampen gehad en geen Engelsche haven kunnen bereiken. Naar wij vernemen heeft gezegde bo dem eenige zeilen verloren en andere geringe averij. Ook is hier een haringbuisde Volharding schipper de Grootuit zee gekomen waarvan de landverkenner of loods over boord was gesla de schipper moet ook zware kneuzingen hebben gekregen door het hevige slingeren het vaartuig. HOORN25 October. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK brengen door deze ter kennis der ingezetenen dat op Woensdag den 19 No vember a s. des voormiddags van elf tot des na middags een uur, op het Gemeentehuis alhier zal worden gehoudende vergadering om de plaat sen aan te vullen der Leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te dezer stededie met het einde dezes jaars aan de beurt van aftreding zijn zijnde de Heeren Hendrik Joustra Johan Frederik van DrutenNicolaas Jurjan Wouda Bauke Haga Azof die door overlijden of andere oorzaken, zullen zijn uitgevallen. Dat de Lijst der Kiesgeregtigden voor een’ ieder ter inzage ligt, op de Secretarie dezer Gemeente, en dat de bezwaren tegen die Lijst, gedurende acht da gen, te rekenen van heden, bij het Gemeente bestuur kunnen worden ingeleverd. En zal deze door aanplakking en aankondiging in de Sneeker Courant worden bekend gemaakt. Sneek den 15 October 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris Van DRUTEN L. S. SNEEK 31 October. Maakten wij in ons vorig nummer melding, dat de kamer van koophandel en fabrieken alhier, bij het gouvernement aanzoek had gedaan om de beperkte telegraaf-dienst alhier, in eene doorloo- pen Je te veranderenzoo kunnen wij thans met genoegen meldendat de minister van binnen- landsche zaken heeft bepaald, dat op den 15 November aanstaande bij het rijks-telegraaf kan toor te Sneek de doorloopende dagdienst zal worden ingevoerd. De benoemde voor deze dienst is, naar wij vernemen, de telegrafist 3e kl. Welffer. Wij vernemen met genoegen, dat het zoo veel verbeterde muzijk-corps van het 8e regement infanterie, onder leiding van deszelfs kapelmees ter den heer de Jong plan heeft in deze maand een concert te geven in de concertzaal alhier. Niet minder aangenaam was het ons te ver nemen dat het tooneel-gezelschap onder directie van Sterkvan Olleffen Haspelsook alhier eene voorstelling zullen geven. te goed bekenddan dat wij iets tot aanbeveling daarvan behoeven te zeggen. Wij twijfelen niet of deze voorstelling zal de kunstliefhebbers ver heugen en aan de directie eene volle zaal doen ten deel vallen. FRANEKER25 October. Het berigt is hier ontvangen dat gisteren aan het zeestrand onder St. Jacobi Parochiverscheidene (men zegt zeven) lijken zijn aangespoeld. Dingsdag is er althans één komen aandrijven. sGRAVENHAGE, 27 October. De kerkvoog den der Ned. Herv. gemeente alhier zijn dezer dagen zeer aangenaam verrast geworden door de ontvangst van twee zilveren collecte-bussen bij de nachtmaalbediening in de Nieuwe kerkdoor een lidmaat geschonkenwiens naam onbekend is. Van dit geschenk is op den 12 dezer het eerst gebruik gemaakt. Men verneemtdat de minister van bin- ncnlandsche zaken heeft bepaald dat de aanvang van het onderwijs tot opleiding van hoofdonder wijzers aan de rijks-leerschool voor het lager on derwijs te ’s Bosch en te Haarlem voor één jaar is uitgesteld. Alleen die te Groningen zal wor den geopend. Aan de tweede kamer der staten-generaal zijn toegezonden de volgende adressenals 1) van 11. A. Benitlaatst predikant bij de Evang. Luth. gemeente te Schiedam, die zich beklaagt, dat hij volstrekt onregtvaardig, zonder eenig bc- Q O Is Heden morgen heeft eene reeds bejaarde vrouw zich in een regenbak op het erf van hare geburen verdronken. half uur vóór zij vermist werd had zij haren zie ken zoon een kop thee aan het bed gebragt; zij schijnt als toen hare woning door een achter poort te hebben verlaten zich van hare overtol lige kleedingslukken en schoenen te hebben ont daan en zich alzoo in den regenbak te hebben gestort. Zwaarmoedigheid schijnt de oorzaak van dezen zelfmoord te zijn. Men schrijft uit Zwolle Met zekerheid kan medegedeeld worden, dat de zaak van den heer Tirat op donderdag den 6 Nov. ek. voor het kantongeregt alhier zal worden behandeld. Nog wonen te Enschedé ongeveer 100 huis gezinnen in tenten. Beklagenswaardig is de toe stand dezer lieden. Het stormachtige weder der laatste vier nachten heeft verscheidene tenten om- vergerukt of vaneengescheurd. Daarbij komt, dat de mazelen daar sterk heerschenen ofschoon tot dusver zich weinig sterfgevallen hebben voor gedaan kan het niet missen of het moet voor deze ongelukkigen de treurigste gevolgen hebben SNEEKER COURANT "■fas I- fl 11 I 1 ift n 9 2- en oo e- t Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ct voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. ze gelregt voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 0 et

Sneeker Nieuwsblad nl | 1862 | | pagina 1